Report

Description

Yamyamlık, insan eti ile beslenen insanlara verilen isimdir. Bu durum çok yaygın olmayan ve insanlar tarafından merak edilen, sebebini ve nasıl olduğunu görmek istedikleri bir öğedir denebilir. Korku filmi türünden olan yamyam filmleri, insanı korku filmleri gibi korkutmanın yanında kişide tiksinti uyandıran içeriğe sahiptir. İnsanlar hem bu merak duygusu hem de farklılık için yamyam filmlerini tercih edebilmektedirler. Bu yazımızda izlemeyi tercih edebileceğiniz bu yamyam filmlerinden bahsedilecektir.
Not: Listemizdeki Yamyam Filmleri IMDb puanlarına göre düşükten yükseğe sıralanmıştır.Listemizde IMDb si düşük (vasat filmler) de bulunmaktadır.Amacımız tavsiye dışında kapsamlı bir liste oluşturabilmektir.

Table of Contents

Yamyam Filmleri

25. Cannibal Diner – Yamyam Lokantası – 2012 – IMDb: 2,2


Yamyam lokantası, mankenlerin bir fabrika içerisinde insan eti yiyenler tarafından kapana kıstırılmalarını ve maceralarını konu almakta. Bu kişiler onların kanına susamış vaziyettelerdir. Bu durum bir kâbusa dönüşecektir.

24. Lord Of Darkness (Sawney) – Karanlığın Efendisi – 2012 – IMDb: 4,5


Yapımcılar tarafından yaşanmış bir olay olduğu ifade edilen bu filmde, İskoç ve yamyam Sawney ailesinin, binden fazla işlenmiş vahşi cinayeti anlatmaktadır.

23. Donner Pass – Donner Geçidi – 2012 – IMDb: 4,6

Donner Pass
Donner Pass filmi bir grup arkadaşın tatil için gittikleri yerde karşılaştıkları tipleri farklı ve etraflarında dolaşan yamyamlar, onlara tatili zehir edecektir. Donner Pass geçidinin geçmişi ise 1846 yılına dayanıyor ve bu geçmiş arkadaşları etkisi altına alıyor.

22. Cannibal Women İn The Avocado Jungle Of Death – Yamyam Kadınlar – 1989 – IMDb: 4,8

Cannibal Women İn The Avocado Jungle Of Death
Avokado stokları ile ilgili çıkan problemler sebebiyle görevlendirme yapılmıştır. Bu görevli ormanda keşif turu yapacaktır. Bu tura çıktıktan sonra karşılaşılan kişiler hayret vericidir. Feminist olan ve erkekleri yiyen bu yamyamların esiri olmuşlardır. Bu hikaye üzerinden şekillenen yamyam filmi 1989 USA yapımıdır.

21. Cannibal Ferox – Yamyam İşkencesi – 1981 – IMDb: 5,3


Yamyamlar gerçekten var mıdır? Bu soruya olumlu cevap verenler tarafından başlanmış araştırma bu antropolog grubuna ağır kayıplar yaşatacaktır. Bu antropologlar işkenceler ve korku dolu anlarla baş başa kalacaklardır.

20. 2001 Maniacs – 2001 Yamyamı – 2005 – IMDb: 5,4

2001 Maniacs
3 arkadaş bir gün Florida’ya giderken benzin istasyonuna uğrarlar ve orada tanıştıkları kişilerle arkadaş olup turlamaya karar verirler. Bulundukları yerdeki insanlar onlara barbekü partisi yapmayı teklif eder. Bu teklif onların etlerine susamışlardan gelmişti ama onlar bunu sonradan öğrenecekti.

19. Antropophagus – 1980 – IMDb: 5,4


Bir turist kafilesi Yunan adasına tekne gezisi yaparlar. Adaya vardıklarında tuhaf bir manzara ile karşılaşırlar. Adada cesetler vardır ve sağ kimse kalmamıştır. Katil ise bir yamyamdır ve geçmişte yaşanan bir gemi kazası onun bu adaya gelmesine sebep olmuştur. Kaza sonrası eşi ve çocuğunu yemiştir. Bu katille adada yan yana kalan bu kafile gerçekten ne yapacaklarını bilememektedirler. Yayınlandığı dönemde fazlasıyla tepki çekmiş ruhsal bir filmdir.

18. We Are What We Are – Beyaz Perde – 2014 – IMDb: 5,8

We Are What We Are
Anneleri ölen iki kız kardeş ve bir küçük kardeş… ve onların tüm sorumluluğunu üstlenen tutucu ve despot bir baba olan Parker… Parker atalarından gelen geleneği her zaman sürdürecektir fakat bu bir sırdı ancak kesinlikle duyulduğu an kasabada bir fırtına koparacak kadar dehşet verici bir sırdı.

17. Hostel – Otel – 2005 – IMDb: 5,9


İki üniversite arkadaşı bir gün Avrupa gezisine çıkmaya karar verirler. Birçok güzel kızla karşılaşacaklardır. Bu güzel anlar gezi boyunca sürmeyecektir. Bir pansiyonda kalırlar ve kaldıkları bu pansiyon onların gezisini kabusa çevirecek ve başka insanlara kolayca güvenmemeyi en sancılı şekilde öğretecektir. Bu filmin üzerine Otel 2 ve Otel 3 yapımları da eklenmiştir.

16. Motel Hell – Cehennem Oteli – 1980 – IMDb: 6,0


Vincent ve kız kardeşi otel işletmeciliği ile ilgilenmektedir ve de bir lokantaları vardır. Bu lokantada pişen etin tadı herkese çok lezzetli gelmektedir. Bu etin sırrı ise dehşet vericidir. Bu noktada lokantanın masum olmayan o yüzü aydınlanmaya başlayacaktır.

15. Cannibal Holocaust – Yamyam İşkencesi – 1980 – IMDb: 6,0


18 ülkede yasaklı film listelerine girmiş Yamyam İşkencesi bir grup bilim insanının amazonlarda yaşayan kabileye yaptıkları ziyaretin belgeselidir aslında. Çok tartışmalı bir filmdir. İçeriği çok fazla işkence, şiddet, kandan oluşuyor ve filmde yer alan genç grubun gerçekten öldürülmüş olması hakkında açılmış bir dava bile var.

14. Hannibal Rising – Hannibal Doğuyor – 2007 – IMDb: 6,0

Hannibal Rising
Hannibal yetimhanede büyür. Fakat oradan kaçar yengesinin yanına Paris’e gider. Lakin Hannibal ne kadar da kaçsa o karanlık geçmiş onu yakasından tutacak ve bırakmayacaktır. Gördüğü kabuslar devam etmektedir. Kabuslarına son verebilmek için çabalayacaktır. İlk amacı ise gözü önünde karınlarını doyurmak için küçük kız kardeşini yiyenlerden intikam almak olacaktır.

13. Wrong Turn – Korku Kapanı – 2003 – IMDb: 6,1


Korku kapanı yamyam filmleri içerisinde bilinen filmler arasındadır ve 6 adet filmden oluşan bir seridir. Bu filmler, temel olarak yolları yamyamlarla kesişen ana karakterlerin yaşadıkları macerayı anlatır.

12. The Texas Chain Saw Massacre – Teksas Katliamı – 2003 – IMDb: 6,1

The Texas Chain Saw Massacre
Aslında ilk olarak 1974 yılında çekilen film, çok yankı uyandırmış ve pek çok yerde yasaklanmıştır. Bir seri halinde farklı 1974 ve 2013 yılları arasında 7 kez yeni yapımla izleyiciyle buluşmuştur. Bir grup genç Teksas kasabasında yamyam topluluğunun arasında kalmasını konu edinen filmin bu yapımına benzer şekilde diğer yapımlar da insanların yamyamlarla olan dehşet dolu mücadelelerini anlatmaktadır. Bu film farklı yapımlarla yeniden izleyiciyle buluştuğu dönemde korku filmine yeni boyut kazandırmış ve çok konuşulmuştur.

11. Beyond The Darkness – 1979 – IMDb: 6,3


Bir servetin sahibi Frank hizmetçisi Iris ile yaşamını sürdürmektedir. Frank’in bir de çok sevdiği sevgilisi, anna vardır hayatında. Anna’nın ölümü ise Iris ve Frank’i yakından ilgilendiren sırlar içermektedir. Frank Anna’ya asla ayrılmayacaklarını söylemiştir ve öyle de olmuştur gerçekten. Frank, Anna’nın mezarını açmış ve onu yanına almıştır sonrası ise dehşet verici dakikalara gebedir.

10. Frontier(s) – Sınırda – 2007 – IMDb: 6,3


Fransa’da seçimlerde iki kutup karşı karşıya gelirler. Kargaşa ortamı hakimdir ve bunu bir fırsata dönüştüren hırsızlık çetesi harekete geçecektir. Soygunların kötü gidişatı grubu etkiler ve ikiye bölünürler. Saklanmak için sığındıkları pansiyon onların işkencelere maruz kalacakları karanlık ve korku dolu zamanları olacaktır. Film izleyenler tarafından çok beğenilen 2007 Fransa yapımıdır.

9. The Hill Have Eyes – Tepenin Gözleri – 2006 – IMDb: 6,4


1977 yılında yayınlanan Tepe’nin Gözleri filminin yeni uyarlaması olan bu film çok ses getirmiş ve bilindik bir yamyam filmidir. Tepenin Gözlerinde insanlar üzerinde deney yapılıyordu. Bu bir mutasyon yarattı. Üzerinde deney yapılan insanlar bir mutant oldu ve bu mutantlar bir tünelde yaşıyor ve insan eti yiyorlardı. Bu korku dolu tünel ceset doludur ve dehşet vericidir. ABD yapımı Tepenin Gözleri bir seri filmdir.

8. The Silence Of The Lamb – Kuzuların Sessizliği 2 – 2001 – IMDb: 6,7


Hannibal Lecter yani cani katil bir anda yok olmuştur. Herkes ondan intikam almak için güç toplar. Herkes hazırdır fakat Hannibal ortalıkta yoktur. Onu bulmak FBI’ya kalmıştır. Bu kovalamaca izleyiciye heyecan verici bir öykünün kapılarını aralıyor.

7. Jiao Zi – Mantı – 2004 – IMDb: 6,8

Jiao Zi
Quing eski bir televizyon yıldızıdır. Evlidir. Kocasının ise genç bir sevgilisi vardır ve kocasını kaybetmek üzeredir. Quing’in de bu sebeple gençleştiricilere duyduğu ihtiyaç artmıştır. Bu sırada gençleştirici bir mantı duyar ve tadına bakmaya karar verir. Lakin bu mantı normal bir mantı olmayacaktır. Bir insanın korkularının ona neler yaptırabileceğinin sınırının olmadığını anlatan Jiao Zi filmi 2004 Hong Kong yapımıdır.

6. Ravenous – Yırtıcı – 1999 – IMDb: 7,1


John Boyd, terfi ardından bir savaş birimine gönderilir ve bu durum bir yamyamlık macerasının kapılarını aralayacaktır. Boyd, Colqhoun adlı biri de bu gruba dahil olacak ve yamyamlık hikayesi anlatacaktır. Bu noktadan sonra Boyd ve diğerleri bu hikayenin ardından bu korku dolu maceraya ortak olacaklar mı yoksa bir yamyam tarafından avlanacaklar mı? İzleyiciler tarafından çok kaliteli ve izlenilmesi gereken bir film.

5. Quest For Fire – Ateş Savaşı – 1981 – IMDb: 7.1


80 bin yıl öncesi bir kabile ateşi bulur yakarlar lakin bir gün söner. Ateşi tekrar bulmak ve yakmak için 3 kişiyi görevlendirirler. Bu görevliler kendilerini tehlike dolu anların içinde bulurlar. 1981 Fransa yapımı bu film 80 bin yıl öncesinin macerasını izlemek isteyenler için iyi bir seçenek.

4. Manhunter – İnsan Avcısı – 1986 – IMDb: 7,2

Manhunter
Will Graham emekli bir ajandır ve çok tehlikeli bir seri katilin yakalanması gerekmektedir bu sebeple göreve döner. Daha önce yakaladığı Hannibal Lecter’in yardım etmesiyle Kızıl Ejder adlı bu katilin peşine düşerler. Kızıl Ejder isimli Thomas Harris’in kitabından uyarlanan ABD yapımı film.

3. The Hills Have Eyes 2 – Tepenin Gözleri 2 – 2007 – IMDb: 7,4

The Hills Have Eyes 2
Tepenin Gözleri 1 filminden sonra gösterime giren bu film birinci filmdeki gibi adrenalini yüksek tutuyor. Bilim adamları ekipmana ihtiyaç duymaktadır ve bunun sağlayıcısı olan asker grubu kampta kimsenin olmadığını fark eder. Yardıma ihtiyaç duyan birileri var mı acaba diyerek araştırmaya girişirler. Lakin karşılarına yardım bekleyen insanlar değil yamyam mutantlar çıkar.

2. Delicatessen – Şarküteri – 1991 – IMDb: 7,7

Delicatessen
Fransa yapımı olan ve Şarküteri filmi Fransa’da savaş sonrasını konu edinmektedir. Bu zaman diliminde yemek bulmak ve yaşamı sürdürebilmek çok zor koşullar gerektiriyordu. Bu sırada bir apartmana Louison, apartmanda yiyecek bulamayan apartman sakinlerinin ilgisini çekmektedir. Louison bu yamyam apartman sakinlerinin avı olabilecekken apartmandaki kasabın kızı Julie’ye âşık olur ve bu aşk onu korumak için çok çabalayacaktır.

1. The Silence Of The Lambs – Kuzuların Sessizliği – 1991 – IMDb: 8,6

Bu türün belki de en çok bilinen yapımı Kuzuların Sessizliğidir. Clarice bir FBI ajanıdır ve insanların derisini yüzebilecek kadar cani olan katilin izini sürmektedir. Bu katile ulaşmanın yolunu başka bir cani olan Hannibal Lecter ile yakınlık kurmak olduğunu anlar ve onun güvenini kazanması gerekmektedir. Kuzuların sessizliği serisi 2001 yılında, 2002 yılında ve 2007 yılında olmak üzere farklı içerikle tekrar izleyici ile buluşmuştur.

Bonus: Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street – Sweeney Todd: Fleet Sokağı’nın Şeytani Berberi – 2007 – IMDb:7,4

A comment on "Yamyam Filmleri Listesi"

  1. Şamil says:

    Altıma sıçdım

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *