Yarıda Bırakılarak İptal Edilen Yabancı Diziler

0/5 Votes: 0
Report

Description

Severek, ilgiyle takip ettiğimiz yabancı dizilerin birden bire yarıda bırakılıp zorla final yaptırılması izleyicileri çileden çıkaran bir durumdur. Gerek kurguları, gerekse oyuncu kadroları ile geleceklerini oldukça parlak gördüğümüz bu yabancı dizilerin kaldırılma nedenleri genellikle reytinglerinin düşük yüksek olması. Dizileri yayınlayan firmalar için ise reytinglerin düşük olması maddi zarar anlamına geliyor. İptal edilen yabancı diziler arasında oldukça popüler yapımlar da yer almakta.

İptal edilen yabancı diziler listesine bir göz atalım:

 

10. Hannibal:

hannibal
Hannibal Lecter serisi, Anthony Hopkins’in muhteşem oyunculuğu ile beraber çoğu insan tarafından ilgiyle izlenmiş ve beğeni kazanmıştı. Bunun üzerine Hannibal dizi olarak çekilmeye başlandı. Mads Mikkelsen gibi rolüne yapışan bir aktör seçimi ile başlayan Hannibal, ağır temposuyla ve çekim teknikleriyle dizi dünyasında bir adım öne çıkıyordu. Hannibal’ı yayınlayan kanal olan NBC, reyting sorununu öne sürerek diziyi iptal etti. Dizi için 4. sezonun başka bir kanalda başlayabileceğine dair iddialar bulunmakta.

9. Utopia:

utopia
Utopia, kimsenin değinmediği hatta herkesin değinmekten kaçındığı bir konuyu işaret ediyordu: Aşırı nüfus sorunu. Bu sorunu işlerken dönen politik oyunlar, şirketlerin hileleri, nüfus sorununa çözümler gibi rahatsız edici gerçekler sunuyordu. Dizideki renkler, çizimler ve sinematografik teknikler inanılmaz bir seviyeye gelmişti. Kurgunun ve oyunculukların da kusursuza yakın olması, dizinin uzun bir serüvene şahit olacağı konusunda bize garanti veriyordu. Ancak Utopia bir anda iptal edildi. Yarıda bırakılmasının ardında esrarengiz detaylar olabileceği düşünülüyor.

8. Penny Dreadful:

penny-dreadful
Kadrosunda bulundurduğu Josh Hartnett, Timothy Dalton ve Eva Green gibi önemli oyunculara sahip olan Penny Dreadful için iptal kararı verilmişti. Dizi için, konuyu ve akışı bir türlü birleştiremediği yönünde eleştiriler geliyordu.

7. Da Vinci’s Demons:

da-vincis-demons
Leonardo Da Vinci’nin gençlik dönemini absürdize edilmiş bir şekilde anlatan dizi bazıları tarafından müthiş derecede sevilse de, bazıları tarafından ‘çöp dizi’ olarak nitelendirildi. Dizide Türklerin de yer alması Türk izleyicisinin ilgisini çekmişti. Starz, reytingleri neden göstererek diziyi iptal etme kararı aldı.

6. Agent Carter:

agent-carter
Marvel’ın dizi sektörüne girişiyle beraber Agent Carter da izleyici ile buluşmuştu. Geçen iki sezonun ardından düşük reyting gerekçesi ise iptal edildiği açıklandı. Marvel’ın son dönemde tutmayan tek yapımı diyebiliriz.

5. Flashforward:

flashforward
Dünya üzerindeki herkesin aynı anda bayılması gibi ilginç bir konuyu işleyen bilim-kurgu dizisi Flashforward sahip olduğu potansiyel ile izleyicinin büyük ilgisine maruz kalıyordu. Oldukça sürpriz bir kararla iptal edilen dizi için geri dönüş kampanyaları bile başlatılmıştı. Ancak bu kampanyalara yayıncı kuruluş tarafından cevap verilmedi ve dizi yarıda kaldı.

4. Carnivale:

carnivale
Büyük Buhran gibi sancılı bir zamanda geçen dizi, hayal gücünü zorlayacak kadar tuhaf olan bir sirki konu alıyordu. HBO gibi bir kanalın bu diziyi iptal etmesi şaşkınlık yaratmıştı. Düşük reyting ve maliyetlerin yüksekliği HBO’nun diziyi yayından kaldırma nedenleri arasındaydı.

3. Rome:

rome
HBO’nun iddialı dizilerinden biri olan Rome, Roma’daki en zor dönemlerden birini anlatıyordu. HBO’ya oldukça tuzlu gelen bu dizi yüksek maliyet sebebiyle yayından kaldırıldı.

2. Deadwood:

deadwood
Bir western dizisinin çok ötesinde, en iyi western dizisi olarak lanse edilen Deadwood gerçekten önemli bir izleyici kitlesine sahipti. 1800’lü yıllarda geçen dizide Ian McShane ve Timothy Olyphant gibi iki kaliteli isim de bulunmaktaydı. Ancak HBO bu diziyi de iptal etme kararı aldı. Carnivale ve Rome’dan sonraki en büyük yanlış karar olduğu düşünülüyor.

1. Firefly:

firefly
Joss Whedon’ın yaptığı en iyi iş olarak adlandırılan Firefly sadece bir sezon sürmüştü. Dizinin ikinci sezonunun gelmeyecek olması büyük hayal kırıklığı yaratırken, dizinin ilk sezon DVD’leri adeta yok sattı. Buradan elde edilen gelir ile Whedon Serenity’i çekti. Sadece tek sezonu olmasına karşın Firefly, dizi evrenindeki en iyi yapımlardan biri olarak gösteriliyor.

İptal edilen yabancı diziler listesine The Borgias, Forever, Newsroom, Lie to Me, Veronica Mars, Revolution, Alcatraz, Almost Human, Jericho, Believe gibi yapımları da ekleyebiliriz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *