Yaşam Kürü Filmi Konusu ve Oyuncuları

0/5 Votes: 0
Report

Description

Karayip Korsanları serisi, Halka, Maskeli Süvari gibi filmlerle adından söz ettiren Amerikalı yönetmen Gore Verbinski’nin yeni filmi. Başrollerini Dana DeHaan, Jason İsaacs ve Mia Goth paylaşıyor. Türkiye’de geçtiğimiz haftalarda vizyona girmesi gereken Yaşam Kürü, çeşitli aksaklıklardan ötürü henüz vizyona giremedi. Film genel manada eleştirmenlerden geçer not alsa da gişede istediği rakamlara ulaşamadı. Amerika Birleşik Devleti’nde sadece 6 milyon dolarlık bir gişe rakamına ulaşabildi. Ancak bu, filmin kötü olduğu anlamına da gelmez. Filmin yönetmeni Verbinski’nin hikayeyi iletme deki yeteneği takdir edilesi. Zaten kendisi bir röportajında filmin çekimleri için kafasında uzun süreler kurgular yaptığını, çekim açılarını belirlemek ve dekor seçimlerini yapmak için aylarca hazırlandığını belirtiyor. Bir korku filmine göre senaryonun oldukça orijinal ve sıra dışı olduğunu da söylemek mümkün.Filmin orijinal ismi A Cure For Wellness dır.

Yaşam Kürü Filmi Konusu:

İşleri kötü gitmekte olan büyük bir şirketin Ceo’su uzun zamandır İsviçre’nin bir kasabasındadır. Bu kasabada hastalığına yönelik terapiler almaktadır. Şirket yöneticileri, şirketteki kötü gidişatın sebebini Ceo’nun yokluğuna bağlamaktadırlar ve bir şirket çalışanına gidip Ceo’yu getirmesi görevini verirler. Şirket çalışanı İsviçre’ye gittiğinde Ceo’yu geri dönmeye ikna etmek için çok fazla çaba sarf etse de, Ceo hastalığının henüz geçmediğini söyleyerek bu talebi reddeder. Şirket çalışanı tam ABD’ye dönmek üzereyken kendisinin de hastalandığını fark eder ve terapi almak için o da köyde kalmaya karar verir. Bundan sonra hem terapi alıp hem de bu hastalığa neden olan gizemi çözmeye çalışacaktır. Ancak gidişat hiç beklemediği bir şekilde gelişecektir.

Filme Eleştirmenlerin Bakış Açısı:

Eleştirmenlerin bazıları filmi beğendiğini söylerken, bazıları da filmi tam tersi filmi beğenmediklerini açıkladılar. Filmi beğenmeyen eleştirmenler; filmin aceleyle kurtarılmaya çalışıldığını, zaman ve mekan kavramlarının uyumsuzluğunu, casting planlamasının son derece kötü yapıldığını, senaryoda önemli boşlukların ve mantıksızlıkların olduğunu vurguladılar. Filmi beğenen eleştirmenler ise; genellikle filmin yönetmeni Verbinski üzerinden söylemlerde bulunarak ondan övgüyle bahsettiler. Çekim tekniklerine ve hikaye kurgusallığına tam not verdiler.


Filmin izleyicileri de tıpkı eleştirmenler gibi ikiye bölünmüş durumda. Bir kısmı filmi hiç beğenmediğini ve filmin tamamen vakit kaybı olduğunu düşünürken, bir kısmı ise filmin gayet iyi olduğunu söylemekte.

Yaşam Kürü Filminin Oyuncuları:

Yaşam kürü filmi oldukça kalabalık bir cast (oyuncu grubu) sahip. Tabii filmin hikayesi de bunu biraz gerekli kılıyor. Filmdeki mekanların sürekli değişmesi farklı karakterlere ihtiyaç doğuruyor. Ayrıca ana mekanın bir terapi merkezi olması ile daha çok hastaya, dolayısıyla daha çok oyuncuya gerek duyuluyor. Filmin oyuncu kadrosuna bir göz atmak gerekirse:

Dane DeHaan: Filmde Lockhart isimli karakteri oynuyor. DeHaan’ın film boyunca oldukça başarılı bir oyunculuk sergilediği rahatlıkla söylenebilir. DeHaan’ın daha önce The Front (TV Filmi), Amigo, In Treatment (TV Dizisi), Chronicle, Jack & Diane, Lawless, Lincoln, Kill Your Darlings, Metallica Through the Never gibi işlerde imzası bulunmakta.

Jason Isaacs: Liverpool doğumlu İngiliz oyuncu.Filmde Volmer isimli karakteri canlandırıyor. Daha önce Harry Potter and the Deathly Hallows, Pleading Guilty, Harry Potter and the Order of the Phoenix, Harry Potter and the Goblet of Fire, Nouvelle-France, Nine Lives, The Chumscrubber ve Avatar: The Last Airbender (TV Dizisi) yapımlarında görev almayı başardı.

Mia Goth: 1993 Londra doğumlu genç İngiliz oyuncu. Filmde Hannah isimli nevrotik bir karaktere can veriyor.

Adrian Schiller: Londra doğumlu İngiliz oyuncu. Filmde Deputy Direktör (müdür yardımcısı) rolünü üstleniyor.

Celia Imrie: Victoria Watkins isimli karakteri canlandırıyor.

Yaşam Kürü Filmi Fragmanı:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *