Şener Şen Filmlerinin Unutulmaz Yönetmeni: Yavuz Turgul Filmleri

0/5 Votes: 0
Report

Description

Yavuz Turgul’un yazdığı, yönettiği ve/veya yazıp yönettiği filmlerin büyük çoğunluğunda tek bir oyuncunun giderek artan devamlılığı görülür: Şener Şen.

Üç dönüm noktasında izleyebileceğimiz bir film geçmişleri vardır bu ikilinin. Birinci dönüm noktasında Yavuz Turgul ile Şener Şen’in sinemadaki yolları 1976 yılında Tosun Paşa filmiyle ilk defa kesişmesi yer alır. İkinci dönüm noktasında Muhsin Bey filmi vardır. Muhsin Bey filmi, Yavuz Turgul’un hem yazıp hem yönettiği Şener Şen filmlerinin ilkidir.

yavuz turgul şener şen

Üçüncü belki de en önemli dönüm noktası ise Türkiye Sineması’nın yeniden seyircisiyle barıştığı film olan 1996 yapımı Eşkıya filmidir. Yavuz Turgul ve Şener Şen ikilisi bu filmle; Türkiye seyircisini akın akın sinemaya çekmiş, sinemamız yıllardır özlemini çeken yerli film izleme sorununu 90’ların ikinci yarısına girerken aşmıştır. Son olarak 2010 yılındaki Av Mevsimi filmiyle bir araya gelen ikilinin ortak sinematografisine şöyle bir göz atalım dedik.

İşte karşınızda Şener Şen – Yavuz Turgul Filmleri:

 

15. Erkek Güzeli Sefil Bilo- 1979 – IMDb: 7,0

Erkek Güzeli Sefil Bilo
Yönetmen: Ertem Eğilmez
Senarist: Yavuz Turgul
Şener Şen’in Rolü: Maho Ağa
Bilo’nun (İlyas Salman’ın) babasını öldürten Maho Ağa ( Şener Şen), Bilo’nun da kanına girerek onun dağları mesken tutmasına neden olur.

14. Av Mevsimi – 2010 – IMDb: 7,5

Av Mevsimi
Senarist & Yönetmen: Yavuz Turgul
Şener Şen’in Rolü: Ferman
Cinayet masasında baş komiser olan Avcı lakaplı Ferman (Şener Şen) ve ekibi esrarengiz bir cinayetin peşine düşerler. Cinayet çok bilinmeyenli ve çetrefillidir ve çözmesi zaman alacaktır.

13. Banker Bilo – 1980- IMDb: 7,7

Banker Bilo
Yönetmen: Ertem Eğilmez
Senarist: Yavuz Turgul, Sadık Şendil
Şener Şen’in Rolü: Maho/Mahmut
Maho/Mahmut (Şener Şen), kendi köylülerini kaçak yollarla Almanya’ya iş garantili götürmek vaadiyle kandırıp İstanbul’da uluorta bırakıverir. Köylüler arasında samimi arkadaşı Bilo (İlyas Salman) da vardır. Bilo, her kötülüğüne rağmen Maho’ya güvenmeyi sürdürür, ta ki sevdiği kızı da elinden alıncaya dek.

12. Sultan – 1978 – IMDb: 7,8

Sultan
Yönetmen: Kartal Tibet
Senarist: Yavuz Turgul
Şener Şen’in Rolü: Bahtiyar
1970’lerde bir gecekondu gettosu. Evleri için mücadele eden mahalliler… Mahalleliden biri Sultan (Türkan Şoray) … Sultan’a aşık 2 adamdan biri Kemal (Ufuk Aras) diğeri de Bakkal Bahtiyar’dır(Şener Şen’dir).

11. Gönül Yarası – 2005 – IMDb: 7,8

Gönül Yarası
Senarist & Yönetmen: Yavuz Turgul
Şener Şen’in Rolü: Nazım
Nazım (Şener Şen), köy öğretmenliğinden emekli olunca İstanbul’daki semtine -Samatya’ya- geri dönmek zorunda kalır. Boş durmayı sevmediği için arkadaşının taksisinde geceleri taksicilik yapmaya başlar. Taksicilik yaptığı sırada barlarda şarkı söyleyen ve kocasıyla başı belada olan bir kız çocuk sahibi Dünya (Meltem Cumbul) ile tanışır. Gönül Yarası, Dünya ile Nazım’ın hikâyesidir.

10. Kabadayı – 2007 – IMDb: 7,9

Kabadayı
Yönetmen: Ömer Vargı
Senarist: Yavuz Turgul
Şener Şen’in Rolü: Ali Osman
Ali Osman (Şener Şen), İstanbul’un eski kabadayılarındandır. Kabadayılık zamanından kalan bir macerasından bir oğlu olduğunu öğrenir, Ali Osman. Oğlunun peşine düşünce onun başının belada olduğunu fark eder ve kabadayılık günlerine istemeden de olsa geri dönmek zorunda kalır.

9. Ask Filmlerinin Unutulmaz Yönetmeni – 1990 – IMDb: 7,9

Ask Filmlerinin Unutulmaz Yönetmeni
Senarist&Yönetmen: Yavuz Turgul
Şener Şen’in Rolü: Haşmet Asilkan
Haşmet Asilkan, Tam bir sinema insanıdır. Çocukluğundan bu yana sinemanın neredeyse bütün kademelerde yer almıştır. Onlarca aşk filmi yapmasına rağmen belirli bir yaşa gelmiş olmanın olgunluğuyla ve zamanın estiği rüzgârla bir toplumcu film yapmaya kalkışınca işler içinden çıkılmaz bir hal alır.

8. Şekerpare – 1983 – IMDb: 8,1

Şekerpare
Yönetmen: Atıf Yılmaz
Senarist: Yavuz Turgul
Şener Şen’in Rolü: Ziver
Osmanlı zamanı… Galata… Galata’da bir karakol… Karakolun baş komiseri Ziver (Şener Şen); rüşvetçi, üç kağıtçı ve evlatlığını iğfal eden bir tiptir. Karakola insaniyetin den dolayı sürekli sürgün edilen Bekçi Cumali (İlyas Salman) sürgün gelince işler karışır.

7. Gölge Oyunu – 1992 – IMDb: 8,2

Gölge Oyunu
Senarist & Yönetmen: Yavuz Turgul
Şener Şen’in Rolü: Abidin
Mahmut (Şevket Altuğ) ile Abidin (Şener Şen) beraber gösteri yapan zıt karakterli iki komedyendir. Mahmut, dürüst ve karşı cinsle münasebetlerde pasif iken Abidin tam tersi karakterdedir. Kumru (Larissa Litichevskaya) adındaki kadının hayatlarına girmesiyle arkadaşlıkları başka bir boyuta taşınır. Acaba Kumru’nun varlığı bir gölge oyunundan mı ibarettir?

6. Davaro – 1981 – IMDb: 8,2

Davaro
Yönetmen: Kartal Tibet
Senarist: Yavuz Turgul, İhsan Yüce, Kartal Tibet
Şener Şen’in Rolü: Sülo Hıyarto
Davaroğlu Memo (Kemal Sunal), sevdiği kız Cano (Pembe Mutlu) ile evlenmek istiyorsa babasının katili Hıyarto’ların Sülo’yu (Şener Şen’i) öldürmek zorundadır.

5. Çiçek Abbas – 1982 – IMDb: 8,2

Çiçek Abbas
Yönetmen: Sinan Çetin
Senarist: Yavuz Turgul
Şener Şen’in Rolü: Şakir
Abbas (İlyas Salman), minibüs şoförü Şakir’in (Şener Şen’in) yanında çalışan bir muavindir. Şakir’in çapkınlıkları sonucunda nişanlısı Nazlı (Pembe Mutlu) nişanı atar. Abbas ile Nazlı arasında sıcak bir ilişki başlarken Abbas, Şakir’in çalıştığı minibüs hattında borçla aldığı minibüsüyle şoförlük yapmaya başlar.

4. Eşkıya – 1996 – IMDb: 8,6

Eşkıya
Senarist&Yönetmen: Yavuz Turgul
Şener Şen’in Rolü: Baran
Baran (Şener Şen), delikanlı bir eşkıyadır. Eşkıyalıktan dostu ona kazık atmış ve içeriye girmesine neden olmakla kalmayıp sevdasını da elinden almıştır. Baran mahpustan çıkar çıkmaz onların peşine düşer.

3. Muhsin Bey – 1987 – IMDb: 8,6

muhsin bey
Senarist & Yönetmen: Yavuz Turgul
Şener Şen’in Rolü: Muhsin Kanadıkırık
İyi niyetli, temiz yürekli müzik yapımcısı Muhsin Kanadıkırık, bir türlü dikiş tutturamamıştır. Taşradan bir kibirli ve uyanık bir türkücü pat diye hayatına girer. Türkücünün sesini beğenmesiyle onu adam etmek isteyecek ama kaybeden yine kendisi olacaktır.

2. Züğürt Ağa – 1985 – IMDb: 8,8

Züğürt Ağa
Yönetmen: Nesli Çölgeçen
Senarist: Yavuz Turgul
Şener Şen’in Rolü: Ağa
Doğuda bir köy… Feodal düzenin çarkına ayak uyduramayan iyi niyetli saf karakterli ve köylüsünden bile kazık yiyebilen Ağa (Şener Şen), elde avuçta ne var ne yok savınca taşı toprağı İstanbul’a doğru yol alır.

1. Tosun Paşa – 1976 – IMDb: 9,1

Tosun Paşa
Yönetmen: Kartal Tibet
Senarist: Yavuz Turgul
Şener Şen’in Rolü: Lütfü Tellioğlu
19.Yüzyıl’da İskenderiye’deyiz. Birbirlerine rakip iki aile -Tellioğulları ile Seferoğulları- Yeşil Vadi adındaki bereketli toprakları ele geçirmek için yarışa girmişlerdir. Tellioğlu Lütfü (Şener Şen), Tellioğulları’nın varisi ve akıl hocasıdır.

Yavuz Turgul Filmleri Listemize YORUM yapabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *