Yemek Filmleri – Tadı Damağınızda Kalacak 7 Film

0/5 Votes: 0
Report

Description

Güzel bir yemek yemekten sonraki en iyi ikinci şey, yemek ile ilgili bir film seyretmektir. Bunun farkında olan Hollywood, sık sık yemek odaklı filmler çekiyor. Bu tip filmlerin, insanlar üzerinde sanki büyük bir akşam yemeği sofrasına davetli oldukları hissini yarattığı söyleniyor. Tabii izlerken karnınız açsa, bu tam bir işkence haline de gelebilir. Yemek Filmleri listemize YORUM yapabilirsiniz. Liste Biraz çikolata ağırlıklı mini bir liste olabilir. İleri ki dönemlerde daha detaylı Yemek Filmleri Listesi hazırlanabilir.İşte tadı damağınızda kalacak 7 film:

Yemek ve Sofra Filmleri:

 

7. Ramen Kızı – Ramen Girl (2008) – IMDb:6,3:

Ramen Girl
Herşeyi bir arada tutan, Ramene can veren et suyudur. Sevdiği adamın peşinden Japonya’ya giden Abby birden kendini Tokyo’da terk edilmiş ve yapayalnız bulur. Üzgün üzgün dolaşırken girdiği komşu lokantada içtiği Ramen çorbası, O’nun kendini çok daha iyi hissetmesini sağlar. Abby artık kararını vermiştir, Ramen ustası olacaktır. Yaşlı ve aksi usta, kızı istemez ama Abby çok ısrarcıdır. Tek isteği yaptığı yemeklere ruhunu katabilmektir.

6. Charlie’nin Çikolata Fabrikası – Charlie and the Chocolate Factory (2005) – IMDb:6,7:

Charlie and the Chocolate Factory
Soğuk havalar insanın iştahını açar. Fakir bir ailenin çocuğu olan Charlie, diğer bütün çocuklar gibi Willy Wonka’nın meşhur çikolata fabrikasına gidebilmek için fırsat kollamaktadır. Hiç beklemediği bir anda fabrikayı gezme hakkı kazanan Charlie, fabrika sahibi Wonka’nın (Johnny Depp) şaşırtıcı teklifi ile karşı karşıya kalacaktır.

5. Julie ve Julia (2009) – IMDb:7,0:

Julie ve Julia
Cehenneme giden yol pırasa ve patatesle döşelidir. Yönetmen Nora Ephron, başrol oyuncusu Meryl Streep olunca komedi drama türündeki bu filmin tadının damağınızda kalmaması imkansız. Julie (Amy Adams), sıkıcı işinden uzaklaşarak yemek yapmaya merak salar. Bu esnada usta şef Julia ‘nın (Streep) yemek kitabı O’na yardımcı olacaktır. Güzel sofralar, dostlarla yenen yemekler, tarifler sizi bekliyor.

4. Ay Çarpması – Moonstruck (1987) – IMDb:7,1 :

Moonstruck
Burada kalplerimizi kırmak, kendimizi mahvetmek, yanlış insanları sevmek ve ölmek için bulunuyoruz. Cher ve Nicholas Cage zor bir aşk hikayesi içindedir. Loretta (Cher) nişanlısının bir fırında ekmek pişiren erkek kardeşi Ronny’ye (Cage) tutulur. Filmdeki en önemli sohbetler, İtalyan restoranlarında ya da yumurtalı, biberli ve tostlu kahvaltı sofralarında yapılır. Neşeli, gürültülü bir aile filmi olan Ay Çarpması’nı izledikten sonra canınız bolonez soslu makarna eşliğinde opera dinlemek isteyebilir.

3. Acı Çikolata – Like Water For Chocolate (1992) – IMDb:7,2:

Like Water For Chocolate
Eğer mutfakta tek yaptığınız bir konserveyi açmaksa, sevgi orada kalamaz. Meksikalı yönetmen Alfonso Arau, yemeğin gücünü bu büyüleyici filmde anlatıyor. Düğündeki her bir davetlinin kendini tutamayıp ağlamaya başlamasına sebep olan yemek tarifleri bu filmde yer alıyor. Tita ve Pedro iki genç tutkulu âşıktır. Ama aşkları imkânsız bir aşktır. Tita yemek pişirdikçe, sıkıntıları ve duyguları direk olarak yemeklerine geçmekte, yiyenlerde de bazen olumlu, bazen felakete giden çok güçlü reaksiyonlar meydana getirmektedir.

2. Çikolata – Chocolat (2000) – IMDb:7,3:

Chocolat
Ve erir. Dilinin üzerinde o kadar yavaş erir ki, sana zevkle işkence eder. Vianne (Juliette Binoche) , evvel zaman içinde minik bir Fransız köyüne yerleşen bekar bir annedir. Köyde bir çikolata dükkânı açar.Canlı bir fon müziği eşliğinde sayısız çikolatalı tatlının hazırlandığı film, adeta, çikolatanın zihinleri açmada ve katı kalpleri yumuşatmadaki gücünü anlatan bir masal.

1. Aşk Tarifi – The Hundred Foot Journey (2014) – IMDb:7,3 :

The Hundred Foot Journey
Yemek hatıralardan oluşur. Hintli aile, İngiltere yolunda iken, bir rastlantı sonucu Fransa’nın küçük kasabasına yerleşmeye karar verir. Fakat bu kasaba küçük olmasına rağmen çevrenin en iyi restoranlarından birine sahiptir ve lokantanın buzdağı görünümlü sahibesi, tam karşısına açılan Hint Lokantasına hiç de dostça yaklaşmayacaktır. Hint baharatları ile lezzetlendirilmiş yemeklerin rekabetinin yaşandığı fimin başrolünde, yılların usta oyuncusu Helen Mirren var.

Bonus: Aşcı Fare – Ratatouille (2007) – IMDb:8,0:

https://www.youtube.com/watch?v=c3sBBRxDAqk

Yemek filmleri listesi yapılır da Aşçı Fare (Ratatouille) animasyon filmine yer vermemek olur mu? Tabi ki de olmaz..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *