Yeni Başlayacaklara Yabancı Dizi Rehberi!

0/5 Votes: 0
Report

Description

Yabancı dizilere daha önce aşina olmayan ancak başlamak isteyenler dizi seçimi konusunda kararsız kalmaktadır. Bu konuda birçok noktaya dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu noktaları sizler için sıraladık:

Dizi Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken 6 Nokta

 

6. Tür Seçimine Dikkat Edin

Tür Seçimine Dikkat Edin
Yabancı dizilere başlama konusunda kararsız olanlar öncelikle tür konusuna dikkat etmelidir. Filmlerde hangi türden hoşlanıyorsanız dizi konusunda da aynı türleri tercih edebilirsiniz. Örneğin dram türündeki filmlerden hoşlanıyorsanız daha çok duygusal türdeki dizilere başlayabilirsiniz. Ya da komedi türünde filmlerden hoşlanıyorsanız aynı tarzdaki dizileri tercih edebilirsiniz. Bu konuda Online sayfalarda ya da İnternet üzerindeki sayfalarda hangi dizinin hangi kategoriye dahil olduğunu görebilirsiniz.

5. Konusunu Okuyun

Konusunu Okuyun
Yabancı dizilere başlarken dizinin sayfasından ya da online izleme sayfalarından dizinin konusu hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Dizinin konusunu özet şeklinde okumanız durumunda yapım hakkında genel bir bilgiye sahip olabilirsiniz. Bu noktada dizi hakkında fazla bilgi içeren ya da bölümlerle ilgili bilgi veren yazılardan kaçınmanızda da fayda vardır. Bu durum dizinin heyecanını azaltabilir.

4. Yorumlara Takılmayın

Yorumlara Takılmayın
Her insanın farklı türde zevkleri olabilir. Bu nedenle dizi seçerken, dizi hakkında yapılan olumlu ya da olumsuz yorumlara takılmamanız gerekmektedir. Bir kişi ya da eleştirmen bir diziye çok büyük beklentiler içinde başlayabilir ve gördüğü onu hayal kırıklığına uğratabilir. Ancak başka bir kişi beklentiyi düşük tutabilir ve diziden fazlasıyla etkilenebilir. Bu nedenle yorumları okusanız da bu yorumlara göre karar vermemeniz de büyük fayda vardır.

3. Puana Göre Karar Vermeyin

Puana Göre Karar Vermeyin
Her yapımda olduğu gibi dizilerde de çeşitli puanlama sistemleri bulunmaktadır. Başta IMDB olmak üzere çeşitli online dizi izleme sayfalarında kullanıcıların oyuyla dizilerin puanları belirlenmektedir. Bu puanlar değerlendirmede önemli bir etken olsa da sadece puanı baz alarak karar vermeniz doğru olmayacaktır. Bu nedenle tek önceliğiniz puan olmamalıdır. Çok yüksek puanlı bir dizi size hitap etmeyebilir ancak standart puana sahip bir yapım size hitap edebilir.

2. Oyunculara Dikkat Edin

Oyunculara Dikkat Edin
Yabancı dizilerin büyük bölümünde sinema dünyasından aşina olduğumuz oyuncular karşımıza çıkmaktadır. Oynadığı yapımlardan hoşlandığınız oyuncuların dizilerini tercih ederek dizi konusuna yumuşak bir geçiş yapabilirsiniz. Dizilerdeki başrol oyuncularıyla birlikte öne çıkan kadro hakkında bilgi sahibi olmanız diziye adapte olmanızı kolaylaştıracaktır.

1. Yönetmen Konusu

Yönetmen Konusu
Yabancı dizilerde öne çıkan yönetmenler genellikle sinema dünyasında da yer alan isimlerdir. Bu nedenle tercihte bulunurken yönetmenin tarzına ve yapısına dikkat etmeniz durumunda diziye adapte olmanız daha kolay olacaktır.

Tüm bu etkenleri göz önünde bulundurarak karar vermeniz dizi seçiminizin doğru olmasını sağlayacaktır.

Anahtar Kelimeler: Yabancı Dizi, Yabancı Dizi Seçimi, Yabancı Dizi Rehberi, Yabancı Dizi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekli,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *