Yerdeki Yıldızlar (Her Çocuk Özeldir) Filmi Konusu ve Oyuncuları

0/5 Votes: 0
Report

Description

Her Çocuk Özeldir Filmi Konusu ve Oyuncuları – Orjinal ismi Taare Zameen Par, 2007 yapımı, Hint yapımı, yönetmenliğini Aamir Khan, Amole Gupte ve Ram Madhvani’nin yaptığı bir dram filmidir. Baş rollerini Darsheel Safary ve Aamir Khan paylaşmaktadır. Yerdeki Yıldızlar Filmi Internet Movie Database sitesinde not olarak 10 üzerinden 8.4 puan almıştır. Her çocuk özeldir (Yerdeki Yıldızlar Filmi), Hint yapımı muhteşem bir film. Çok tavsiye edilip çok izlenen ayrıca ödüllü bir filmdir. Herkesin izlemesi gereken birçok öğretici mesaj içermektedir. Yerdeki Yıldızlar (Her Çocuk Özeldir) Filmi Konusu ve Oyuncuları isimli yazımıza YORUM yapabilirsiniz.

“Tüm ihtiyacım olan biraz özgürlük”

Her Çocuk Özeldir Filmi Konusu ve Oyuncuları

Her Çocuk Özeldir
Her Çocuk Özeldir

Bütün sınıfın yüksek notlarının yanında hep 25’ten 3, 25’ten 1 gibi notlar alan Ishaan Awaska Yerdeki Yıldızlar filmin daha en başında sorunlu çocuk olduğunu hemen fark ettiriyor. Okuldan, komşulardan, arkadaşlardan gelen yaramazlık şikayetleri artık babayı oldukça çok kızdırıyor. Şefkatli anne ise aslında zekası gözlerinden fışkıran oğlunu savunmadan edemiyor.

Yine de oğlunu babasının öfkesinden ve yatılı okula göndermesinden koruyamıyor. Büyük bir azapla ayrıldığı evi ve ailesi artık küçük kahramanımızın içinde kanayan yara haline geliyor. Yaramazlık yaptığı için cezalandırıldığını düşünerek üzülüyor. Her şeye rağmen güçlü olmak için kendince savaş vermeye karar veriyor. Yeni okulda geçirdiği ilk gün, muhtemelen her çocuğun okulda yaşadığı korkuları hatırlatan türde, eski anılarımızı canlandıracak nitelikte.

Taare Zameen Par poster

Ishaan’ın korkularıyla anılarımız bilincimize üşüşürken “Sen yapabilirsin, vazgeçme, sen özelsin” derken buluyoruz kendimizi. Öğretmenin sert tavrı ve aşağılamaları karşısında yenilgiye uğramış hisseden Ishaan’a sıra arkadaşı cesaret verici sözler söyleyerek destek oluyor ve içimize biraz su serpiyor.

Ancak bu destek küçük dahimizin savaşma gücünü arttırmaya yetmiyor. Yerdeki Yıldızlar filminin çarpıcı sahneleri, öğretmenlerin çocukları motive edeceklerine aşağılayıp küçümseyerek onlara neler yaptıklarını çok net bir biçimde gözler önüne seriyor.

Taare Zameen Par filmi konusu

Her Çocuk Özeldir Filmi Konusu ve Oyuncuları  – Adından ve Ishaan’ın özel olduğunu en başından beri hissettiren hayal gücünden olsa gerek dönüm noktası olacak sahne ne zaman gelecek diye sormadan edemiyoruz. Ishaan’ın çektikleri için “Yeter artık bitsin!” dedirtecek kadar geç geliyor beklenen an. Sınıfa kan kusturan sert resim öğretmeninin Yeni Zellanda’ya tayin edilmesiyle birlikte belki de Ishaan yaşamın sınırından hayata dönüyor.

Vekil öğretmen daha sınıfa girmeden çılgınlığını gösteren bir müzik sesiyle geldiğinin işaretini veriyor. Yine de sınıfa girmesiyle “Vay be, beklediğimden daha da çılgınmış” dedirtmesi bir oluyor. Hani dersten ya da öğretmenimizden sıkıldığımızda hocalar derse bir kere de böyle girse, bir kere de dersi şöyle işlese türünden hayaller kurarız ya, işte tam da bu uçuk hayallerimizin karşılığını veriyor bir bakıma.

Taare Zameen Par filmi oyuncuları

Tabi film de bundan sonra acısıyla tatlısıyla rengarenk bir hal alıyor. Söylediği şarkının sözleri bile çocuklara hatta yetişkinlere de özgür bir yaşam felsefesi ve neşe aşılıyor. Uzun zamandır yorulan bir ruhun eski neşe ve sağlığına kavuşması o kadar da kolay olmuyor. Geçmişte istediği gibi severek resim yapan küçük kahramanımız resim kağıdına uzun bir süre hiç bir şey çizmiyor. Boş bıraktığı kağıtlardan baskının ve mutsuzluğun çığlığı yükseliyor; ancak duyabilen kulaklara… Bu sessiz çığlığı yeni resim öğretmeni duyuyor nihayet.

Çok kısa sürede Ishaan’ın sorununu tespit edebiliyor; “Disleksi”. Bir öğretmenin empati yeteneğinin ne kadar da önemli olduğunu, anlayışla işlerin nasıl da düzelebileceğini filmin geri kalanından beklendiği üzere ispatlıyor. Öğrencilere her birinin ne kadar özel olduğunu hissettirmeyi ve onlara ihtiyaçları olan özgürlükleri vermeyi başarıyor. Bunu yaparken hangi yöntemleri kullandığını, ne tür zorluklarla savaştığını izleyicinin seyir zevkine bırakıyoruz. İyi seyirler.

Her Çocuk Özeldir Filmi

Yayın tarihi: 21 Aralık 2007 (Kanada)
Yönetmenler: Amole Gupte, Ram Madhvani, Aamir Khan
Senaryo: Amole Gupte
Film Müziğinin Bestecisi: Ehsaan Noorani, Shankar Mahadevan, Shankar-Ehsaan-Loy, Loy Mendonsa
Filmin Ödüller: Filmfare En İyi Film Ödülü
Oyuncular: Aamir Khan, Darsheel Safary, Tanay Chheda, Tisca Chopra, Vipin Sharma, Megha Bengali ve Bugs Bhargava
Yukarıdaki genel bilgiler için Kaynak; http://tr.wikipedia.org/wiki/Taare_Zameen_Par

Yerdeki Yıldızlar Filmi Fragmanı:

Her Çocuk Özeldir Filmi Konusu ve Oyuncuları isimli yazımıza YORUM yapabilirsiniz.

21 comments on "Yerdeki Yıldızlar (Her Çocuk Özeldir) Filmi Konusu ve Oyuncuları"

 1. 123 says:

  Film cok duygulu ve acikli yonetmenlere ve oyunculara teşekkür ederim

 2. sala says:

  çok güzel bende beğendim

 3. isimsiz says:

  bu filmi herkez izlemeli

 4. isimsiz says:

  adamsınız be bu filmlerin çok ğuzel olmuş

 5. isimsiz says:

  sahşen film çok ğuzel bana ğöre

 6. TARIK says:

  BU FİLM ÇOK GÜZEL BEN BU FİLMİ KÜÇÜKKEN OKULDA İZLEDİM 100 PUAN

 7. bts says:

  afiş tasarımcısı kim

 8. çocukları even isimsiz says:

  başlığındaki gibi her çocuk özeldir acayip güzel bir film gerçekten şu ana kadar en az 6 veya 7 defa izlemişimdir ve her izlediğimde de ağlıyorum tavsiye ederim

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *