Aklınızı Alacak En iyi Yerli Korku Filmleri

0/5 Votes: 0
Report

Description

Yerli Korku Filmleri

Sinema sanatının gelişmesiyle birlikte film türleri de çeşitlenmiştir. Teknolojinin gelişmesiyle de özellikle bilim-kurgu ve korku filmleri büyük bir atılım kaydetmiştir. Film zevkleri baz alındığında korku sevenlerin yeri hiç de az değildir. Yerli sinemada da bu türe olan ilgi artmış olup gelişmiş efekt ve montaj ile ciddi başarılar elde edilmeye başlanmıştır.

Yerli korku türü özellikle 2000’li yılların başında büyük bir ivme kazanmış olsa da esas kendini gösterdiği zaman son on yıl olup hala popüler bir biçimde devam etmektedir. İnsanların neye güldükleri gibi neyi korkunç buldukları da değişkenlik gösteriyor. Bu nedenle batı sinemasının korkutma için seçtiği ögelerle doğu sinemasının ögeleri kimi noktada benzerken kimi noktalarda da ayrılmaktadır.

Türk Korku Filmleri nin Konuları

İnsanlar var olduklarını düşündükleri ancak hakkında fazla bilgi sahibi olmadıkları konulardan korkma eğilimindedir. Bu nedenle de Türk korku filmleri temel konularını insanımızın hiç de yabancı olmadığı cin ve büyü gibi gerçekliklerden alır. Çoğumuz cin hikayeleri ve efsaneleriyle büyüdüğümüz için olsa gerek bu tarz konular üzerimizde ciddi etkiler bırakabiliyor.
Kimi kesimler hep aynı konular üzerinden senaryonun döndüğünü düşünse de yerli korku film yapımları yurt dışında beğeniliyor. Cin ve büyü temalı bu filmler korkutucu olmaları yanında yurt dışında özgün de bulunuyor. Eskiye oranla çekilen filmlerin sayısında ve kalitesinde gözlenen bir artış var. En iyi ve en güncel yerli filmleri sizler için derledik.Yerli korku film arayışında olanlar için filmler listeledik. İzleyenlerin beğenisini kazandığı gelen yorum ve istatistiklerden belli olan yerli korku filmleri şunlardır:

1. Üç Harfliler: Beddua


2018 yılı itibariyle seyirciyle buluşan Üç Harfliler: Beddua, yüksek bir İMDb puanına sahiptir. Filmde intikam almak isteyen bir kızın, başından geçenler konu olarak işlenmektedir. Annesinin öldürülmesi sonrasında intikam almayı isteyen genç kız; bu amaçla şeytani bir ruhu çağırır. Ruh çağırma olayından sonra artık iş iyice çığırından çıkacaktır. Çünkü artık birbirini takip eden çok korkunç olaylar birer birer yaşanılmaya başlayacaktır.

Özellikle cin konusunu ele alan filmler arasında ön plana çıkan bir korku filmli olan Üç Harfliler: Beddua; iddialı bir yapım olarak karşımıza çıkmaktadır. Korku ve gerilimden hoşlanıyorsanız bu sinema filmi tam da size göre bir film olarak tanımlanacaktır.Filmin yapımcılığını Alper Mestçi üstlenmiştir. Yine filmlin hem senaristliğini hem de yönetmenliğini Alper Mestçi üstleniyor. Türk yapımı korku filmleri arasında iddialı bir yapım olarak karşımıza çıkan Üç Harfliler: Beddua, geniş bir oyuncu kadrosuna da sahip. Bu kapsamda filmin başrol oyuncuları; Beyzanur Mete, Şerife Ünsan, Esma Soysal ve Gizem Takma’dan oluşuyor. Filmin gösterime giriş tarihi ise 15 Haziran 2018 olarak karşımıza çıkıyor.
Vizyon Tarihi: 15 Haziran 2018
TR Dağıtım: TME Films
Şirket: Muhteşem Film, TME Films
Filmin Türü: Korku
Yapım Yılı: 2018
Süre: 90 dakika
Fragman:

 

2. Dabbe: Cin Çarpması

Türk Korku filmleri arasında en bilinen filmler arasında yer alan Dabbe: Cin Çarpması, 2013 yılı itibariyle izleyicinin karşısına çıkmıştır. IMDb puanı 7,1 olan bu korku filmi en popüler korku filmleri arasında yer almaktadır. Esasında Dabbe bir film serisi olarak karşımıza çıkıyor. Bu serinin en iddialı filmi olan Cin Çarpması; başarılı bir yapım olarak karşımıza çıkıyor.

Filmde Kübra’nın başından geçen gizemli olaylar konu olarak işlenirken; korku ve gerilim yüksek seviyede olduğunu söylemek de mümkün oluyor. Kübra tanımlanamayan varlıkların ele geçirmesi sonrasında çok korkunç olaylar birbirini izlemektedir. Kübra’nın arkadaşı olan Ebru ise onu bu durumdan kurtarmak için yoğun bir çaba gösterecektir. Son dönemlerin en başarılı Türk korku filmi olan Dabbe: Cin Çarpması; izleyiciden de tam not almayı başarmış bir yapımdır.Hasan Karacadağ tarafından yönetilen Dabbe: Cin Çarpması filminin senaristlini de yine Hasan Karadağ yapmıştır. Türk yapımı bir korku filmi olarak ön plana çıkan Dabbe: Cin Çarpması; yüksek bir seyirci kitlesi tarafından da izlenmiştir. Filmin yapımcıları ise Cemal Okan ile Hasan Karadağ yapmıştır. Filmde Irmak Örnek, Elçin Atamgüç ve Sabriye Günüç başrolleri paylaşmıştır. Film 2 Ağustıs 2013 tarihi itibariyle izleyiciyle buluşmuştur.
Vizyon Tarihi: 02 Ağustos 2013
TR Dağıtım: UIP
Şirket: J Plan, TAFF
Filmin Türü: Korku, Gerilim
Yapım Yılı: 2013
Süre: 134 dakika
Fragman:

 

3.  Cinni: Uyanış

Kendine has bir konusu bulunan Cinni: Uyanış, oldukça kötü bir çocukluk dönemi geçiriyor olan Dilara’nın başından geçenleri anlatıyor. Çocukluk dönemi sonrasında yaşadıkları sıkıntıları geride bırakmış olsa da Dilara’nın hayatındaki sıra dışı olayların varlığı devam etmektedir. Tercüman olarak çalışan Dilara; bu işi evinden yaptığı için pek de dışarı çıkmamaktadır.

Genel olarak sakin bir hayatını bulunan Dilara’nın hayatı, evinin bahçesindeki ölü bir adamın yanında uyanmasından sonra çok değişecektir. Tabi ki Dilara’ya yardım etmeyi isteyen Merve, yoğun bir çabanın içerisine girecektir. Ancak Merve dahi artık Dilara’ya şüpheyle bakmaya başlayacaktır. Dilara’nın durumu da farklı değildir. Zira Dilara da artık hemen hiç kimseye güvenememektedir.
Cinni: Uyanış filminin yönetmeliğini müzik severlerin yakından tanıdığı Emre Aydın Üstlenmektedir. Rock müzik alanının iddialı bir sesi olan Emre Aydın; bu filmde başarılı bir yönetmenliği de imzasını atmaktadır. Filmin yapımcılığını ise Hangar Film üstlenmiştir. Filmde Başrolleri ise Eda Köksal, Merve Deniz ile Gökçen Gökçebağ oynamıştır.
Vizyon Tarihi: 27 Mayıs 2016
TR Dağıtım: CGV Mars D.
Şirket: Hangar Film
Filmin Türü: Gerilim
Yapım Yılı: 2016
Süre: 87 dakika
Fragman:

 

4. Siccin 4

İddialı Türk Korku Filmi serisi olan Siccin 4, Türkiye’de ilk 4DX olarak çekilmiş bir film olarak karşımıza çıkmaktadır. Korku ve gerilim dolu dakikaların hakim olduğu bu sinema filmi; izleyicinden de yüksek not almıştır. Bu kapsamda IMDb puanı 6.9 olan Siccin 4; iddialı bir yapım olarak da adından sıklıkla söz ettirmeyi başarmaktadır.
Filmin konusu ise zengin bir ailenin maddi açıdan büyük bir düşüş yaşaması sonrasında yaşanılan olaylardır. Maddi olarak çok varlıklı olan bir aile farklı nedenlerden dolayı maddi yoksunluğa düşecektir. Bu aşamadan sonra aile babaannelerinin yaşadığı bir konağa yerleşeceklerdir. İşte tam da bu aşamadan sonra söz konusu aileyi tuhaf olaylar karşılayacaktır. Korku dolu anlarda bu aşamadan sonra yaşanılmaya başlanacaktır.

Filmin yapımcılığını korku filmleriyle ön plana çıkan Alper Mestçi üstlenmiştir. Yine bir diğer yapımcı olarak karşımıza Muhteşem Tözüm çıkacaktır. Film 1 Eylül 2017 yılı itibariyle seyirciyle buluşmuştur. Filmde Sebahat Adalar, Merve Ateş ve Mana Alkoy başrolü paylaşmaktadır.
Vizyon Tarihi: 01 Eylül 2017
TR Dağıtım: TME Films
Şirket: Muhteşem Film
Filmin Türü: Korku
Yapım Yılı: 2017
Süre: 93 dakika
Fragman:

 

5. Tez: 13. Gece

2019 yılı yapımı olan Tez: 13. Gece oldukça korku dolu anların adresi olan bir film olarak karşımıza çıkmaktadır. Filmde konu olarak bir üniversite öğrencisinin tez yazmak için çalışmalarda bulunması konu olarak işlenmektedir. Psikoloji alanında bir tez yazmayı isteyen Gaye, bu tez çalışması sırasında Narin’le tanışacaktır. Gaye’nin erkek arkadaşının da yönlendirmesi sonrasında Narin’le tanışması film açısından temel bir dönüm noktasıdır. Gaye tez konusunda daha verimli bir çalışma yapmak amacıyla Narin ile aynı eve taşınacaktır.

Tam 13 gece boyunca Narin ile aynı evde kalan Gaye’den 13. Geceden sonra haber alınamaz. Gaye’nin abisi ve Arkadaşları ondan haber alamayınca merak içerisinde bu olayı araştırmaya başlarlar. Tam anlamıyla gerişim ve korkunun hakim olduğu Tez: 13. Gece, etkileyici bir senaryoya da sahip olmasıyla ön plana çıkmaktadır.
21 Şubat 2019 tarihi itibariyle izleyicisiyle buluşmuş olan Tez: 13. Gece filminin yapımcılığını Taylan Işıklar üstlenmiştir. Filmin kamera kayıtlarının gerçek olduğuna dair bir inanış hakim olsa da film, geniş bir kitle tarafından izlenmiş bir yapımdır. Gerilim ve korku sahnelerinin yüksek performansla karşımıza çıkması bu filmin etkileyici bir yapım olarak karşımıza çıkıyor olmasını mümkün kılmaktadır.
Vizyon Tarihi: 22 Şubat 2019
TR Dağıtım: Bir Film
Şirket: THC Yapım
Filmin Türü: Korku
Yapım Yılı: 2018
Süre: 86 dakika
Fragman:

 

6. Kapıdaki Sır

Son derece iddialı bir korku filmi olarak karşımıza çıkan Kapıdaki Sır; geniş bir izleyici kitlesiyle de buluşmayı başarmış bir yapım olarak karşımıza çıkıyor. İMDb puanı 6.7 olan Kapıdaki Sır; etkiletici bir Türk korku filmi olarak tanımlanıyor. Film temelde paranormal olayları konum olarak işlemektedir. Bu kapsamda filmin konusunun 200 yıl önce yaşanılan bir olaydan konu alındığı bilinmektedir.Tam 200 yıl önce bir adam gizli bir tarikat ile sözleşme yapacaktır. Bu sözleşme adamın karısını da etkileyecektir. Tabi ki yapılan anlaşma sonrasında söz konusu gizli tarikat kurallara uymayacaktır. Bu aşamadan sonra ise artık korku tam anlamıyla hakim olacaktır. Birtakım paranormal olaylar birbirini takip etmeye başlayacaktır.

Kapıdaki Sır filminin yönetmenliğini Mehmet Ali Zaim Yapmaktadır. Filmde Şiar Zaim, Natalia Kayaova, Melek Orhanoğlu ile Asuman Zaim oynamaktadır. Filmin müziklerini İskender Orhanoğlu yaparken yine filmin senaristliğini de Mehmet Ali Zaim üstlenmektedir.
Vizyon Tarihi: 16 Şubat 2018
TR Dağıtım: MC Film
Şirket: Zaim Brothers Film
Filmin Türü: Korku, Gerilim
Yapım Yılı: 2017
Süre: 76 dakika
Fragman:

 

7. Cin-i ayet

Son dönemlerin iddialı yapımı olarak karşımıza çıkan Cin-i ayet; 2018 yılı itibariyle izleyiciyle buluşmuştur. En çok izleyici sayısına ulaşmış olan Türk korku filmleri arasında yer alan Cin-i ayet; kendine has senaryosuyla da dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. IMDb puanı olarak 6.7 alan Cin-i ayet, vizyona girdikten sonra da yoğun bir izleyici kitlesiyle buluşmayı başarıyor.

Her sahnesi korku ve gerilim dolu olan Cin-i ayet; Salih’in başından geçenleri konu olarak işliyor. Salih ise hayatını cinlerle mücadele etmeye ayırmış olan bir kahraman olarak karşımıza çıkıyor. Salih’in cinlerle mücadelesi elbette ki birtakım gizemli olayların da ortaya çıkmasına sebep oluyor. Bu gizemli olaylar izleyiciyi etkilemeyi de başarıyor. İzleyicinin soluksuz seyredebileceği bir film olarak tanımlanan Cin-i ayet; nitelikli bir yapım olarak karşımıza çıkıyor.

1 Haziran 2018 tarihi itibariyle izleyicisinin karşısına çıkan Cin-i hayat filminin yönetmenliğini Uğur Akünlü yapıyor. Filmin senaristli olarak ise Taylan Işıklar karşımıza çıkıyor. Fulden Akyürek, Kemal Uçar ve Arda Esen de filmin oyuncuları arasında yer alıyor. Film etkileyici sahneleriyle izleyiciyi tam olarak etkilemeyi de başarıyor.
Vizyon Tarihi: 01 Haziran 2018
TR Dağıtım: Bir Film
Şirket: SineLama
Filmin Türü: Korku
Yapım Yılı: 2018
Süre: 102 dakika
Fragman:

 

8. Üç Harfliler: Adak

Türk sinemasında korku filmlerinde seri olan Üç Harfliler serisinin son filmi olan Adak filmi korku sevenlerin büyük bir gerilim içinde izleyecekleri bir film olarak seçip izleyebilirsiniz. Gerçekten tek başınıza izlerken huzursuz olacağınız bu film vizyona girdiği yılın en iyi korku filmleri arasında yer almaktadır.
Filmde Metin ve Salih adlı iki arkadaşın başından geçenler anlatılıyor. İki arkadaş avlanmak üzere ormana gider. Burada Salih başından yanlışlıkla vurulur. Her şey bu olay ile başlar. Salih ve Metin bu olaydan sonra birçok esrarengiz ve etkisi altında kalacakları olaylar yaşamaya başlar. Salih başından vurulduktan sonra başından çıkarılamayan saçmalarla yaşamak zorunda kalmıştır. Metin bu zor günlerinde arkadaşı Salih’i tek başına bırakmaya başlar. Bunun yanında Metin Salih’in kız arkadaşı Şermin ile nişanlanır. Metin’in kız arkadaşı Metin’den bunun hesabını sormak ister ve Salih ile iletişime geçer.

2019 yılında vizyona giren filmin yönetmeni olarak karşımıza tecrübeli yönetmen Alper Mestçi çıkıyor. Filmin IMDb puanı 7.2 olarak oldukça yüksek bir puan. Filmde başrollerde Ramazan Demir, Ceren Yılmaz, Ejder Özkarslıgil bulunuyor.
Vizyon Tarihi: 18 Ocak 2019
TR Dağıtım: TME Films
Şirket: Muhteşem Film, TME Films
Filmin Türü: Korku
Yapım Yılı: 2019
Süre: 91 dakika
Fragman:

 

9. Şeytan-i İns

Konu olarak sıradan bir korku filmi gibi görünse de hiç ara vermeyen gerilim ve korku öğeleri ile çok beğeni toplayan bir Türk korku filmidir. IMDb puanına bakıldığında da oldukça iddialı bir yapım olduğu ortaya çıkmaktadır. 8 .0 IMDb puanı ile izleyicileri beyaz perdeye bağlamıştır.Filmde annesi ve babasının kazada hayatını kaybettiği söylenen Semih adlı adamın gerçekleri öğrenmek için köyüne geri dönmesi anlatılmaktadır. Semih son günlerde farklı rüyalar görmeye başlar. Bu rüyalardan sonra anne ve babası hakkındaki gerçeği öğrenmek üzere köye gider. Burada ailesinin işledikleri bir günahın bedeli olarak hayatlarını kaybettiklerini öğrenir. Semih kız arkadaşı Aylin ve diğer arkadaşları Bucu ve Efe ile birlikte köye gitmiştir. Burada Salih adında birini aramaya başlar. Salih yıllar sonra Semih’ten intikam alma konusunda kararlıdır.
2019 mart ayında vizyona giren filmin yönetmen koltuğunda Gökhan Arı bulunuyor. Başarılı bu yapıtın başrol oyuncuları ise Emre Özmen, Derya Çavuşoğlu, Oğuz Şenol olarak görülüyor. Film hakkında eleştirileri yapılsa da izleyenler tarafından oldukça beğenilen bir film olduğu da bir gerçektir.
Vizyon Tarihi: 22 Mart 2019
TR Dağıtım: CJ Entertainment Turkey
Şirket: Suare Film
Filmin Türü: Korku
Yapım Yılı: 2019
Süre: 82 dakika
Fragman:

 

10. Üç Harfliler 3: Karabüyü
Uzun yıllar Türk sinemasında çok iddialı korku filmi çekilmediği söylenebilir. Son yıllarda çok beğenilen ve korku filmi adını hak eden yapımlar arasında Üç Harfliler serisinin 3. Filmi olan Karabüyü bulunmaktadır. Bu filmin IMDb Puanı 7.1’dir. Gişedeki bilet satışına bakıldığında da filmin çok beğenildiği söylenebilir.
Filmin kahramanı Alev anne ve babası öldükten sonra onların yaşadığı ve kendi çocukluğunun geçtiği evi kiraya vermek ister. Alev evi Dilek ve Kadir adında yeni evli bir çifte kiralamıştır. Evi kiraladıktan sonra Alev, eşi Erol ve kızı Eda’nın hayatlarında tuhaf olaylar yaşanmaya başlanır. Alev bir büyücüye gittiğinde kiracıları hakkında çok farklı bilgiler edinir. Bu öğrendikleri Alev’in yaşamında çok büyük değişiklikler yaşamasına sebep olur.

2016 yapımı olan bu korku filminde yönetmen olarak Alper Mestçi’yi görmekteyiz. Türk sinemasında kaliteli korku filmi yapımlarına imza atan yönetmenler arasında adını duyduğumuz Alper Mestçi bu filminde de başarılı bir yapıt ortaya koymuş diyebiliriz. Oyuncular ise Deniz Gündoğdu, Seda Oğuz, Metin Yıldırım’dır. Korku filmi olarak basit ve gündelik yaşamdaki olaylardan nasıl güzel bir korku filmi çıkar sorusunun cevabını bu filmde görmeniz mümkün olacaktır.
Vizyon Tarihi: 01 Temmuz 2016
TR Dağıtım: TME Films
Şirket: Muhteşem Film, TME Films
Filmin Türü: Korku
Yapım Yılı: 2016
Süre: 87 dakika
Fragman:

 

11. Siccin 3: Cürmü Aşk

Korku film yapımları arasından en iddialı serilerin başında yer alan Siccin serisinin 3. filmi olan Cürmü Aşk filmi bu iddiasında haklı bir yapım olarak karşımıza çıkıyor. IMDb Puanı: 7.1 olan Cürmü Aşk filmi serinin diğer filmleri kadar güzel korku öğeleri taşımaktadır. Filmde yer alan efektler ve görüntüler heyecanın üst seviyede yaşanmasını sağlamaktadır.

Filmin kahramanları Orhan ve Sedat çocukluk arkadaşıdır. Aradan yıllar geçer. Orhan Sedat’ın kızkardeşi Kader ile evlenir. Sedat bir kaza yapar ve bu kazada Kader hafızasını yitirirken Sedat’ın oğlu felç kalır. Orhan bu kazadan sonra Sedat ile görüşmek istemez. Sedat ise sebep olduğu bu kazadan sonra kendini çok kötü hisseder. Tuhaf olaylar yaşamaya başlayan Sedat kendini toparlayamaz. Orhan ise Sedat’ın bu olaylara sebep olduğunu düşünüp planlar yapmaktadır. Orhan’ın tek isteği Kader’i kaybetmemektir.
2016 yılında beyazperde ile buluşan Cürmü Aşk filminin senaryosu Alper Mestçi, Bekir Acar’a aittir. Filmin yönetmeliğini ise Alper Mestçi yapmıştır. Siccin 3: Cürmü Aşk filminin oyuncu kadrosunda, Adnan Koç, Büşra Ayaydın, Cem Uslu, Nevin Efe yer alıyor.
Vizyon Tarihi: 02 Eylül 2016
TR Dağıtım: TME Films
Şirket: Muhteşem Film
Filmin Türü: Korku
Yapım Yılı: 2016
Süre: 110 dakika
Fragman:

 

Listefilm.com siz değerli ziyaretcilerimize en iyi yerli korku filmlerini sundu…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *