En İyi Yetimhane Filmleri

0/5 Votes: 0
Report

Description

Yetim çocukların barındığı yetimhaneler üzerine bir çok film yapılmıştır.Genellikle psikolojik ve dram ağırlıklı olan 20 sinema filmine yer verdiğimiz Yetimhane Filmleri listesi ile karşınızdayız.Listemizdeki 20 sinema filminde bazen ana konu olarak geçmese bile dolaylı da olsa yetimhane geçmektedir. Kara Şövalye filminden listede diye sormamanız için bu ayrıntıdan bahsettim.Listedeki sinema filmleri ünlü liste sitesi Ranker den derlenmiştir.İyi seyirler…

Yetimhane Filmleri

 

20. Annie – 1982 – IMDb: 6,5

annie
Annie, üvey annesi ile birlikte yaşamakta olan bir yetimdir. Üvey annesi Bayan Hannigan, Annie’ye oldukça kötü davranan bir kadındır. Ancak Annie tüm olumsuzluklara rağmen iyimser bir yapıya sahip, yumuşak başlı bir çocuktur. Bu evde birçok eziyet gören Annie için tek umut Benjamin Stacks olacaktır. Benjamin Stacks, politikacı olan genç bir adamdır. Belediye başkanlığına adaylığını koymuş ve seçimlere hazırlanmaktadır. Bu sırada Annie ile tanışan genç adam onu yanına almayı düşünür, bu durum seçimleri de olumlu yönde etkileyecektir. Annie’yi tanıdıktan sonra onu daha çok sevecek ve aralarında iyi bir bağ oluşacaktır.

19. A Series of Unfortunate Events – Talihsiz Serüvenler Dizisi – 2004 – IMDb: 6,8

a-series-of-unfortunate-events

İngiltere’nin en zengin ve asil ailelerinden birine mensup olan Violet, Klaus ve Sunny kardeşler, anne babalarını kaybetmeleri sonucu bu ucu bucağı olmayan servetle yetim kalmışlardır. Henüz çocuk yaşta olmalarından dolayı mirası sahiplenmeyen bu kardeşler, bakımlarının sağlanması için paragöz Olaf amcalarına verilmişlerdir. Amcaları ise bu serveti ele geçirmek için her şeyi yapacak, yeri geldiğinde öz yeğenlerine tuzaklar hazırlayacaktır.

18. Anne of Green Gables – 2000 – IMDb: 6,8

anne-of-green-gables

Anne, yetimhanede kalan kimsesiz bir kızdır. Bir gün Matilda ve Matthew kardeşler bir evlat edinmek isterler. Tarlada yardım edebilecek bir erkek çocuğu almayı düşünürken gelen Anne’yi geri göndermez ve birlikte Prens Edward Adası’da yaşamaya başlarlar. Burada Diana diye bir kız arkadaşı olur. Anne, çok akıllı bir kız çocuğudur ve okulda oldukça başarılı bir profile sahiptir. Büyüdükçe daha güzel bir kız olan Anne, ilerde zor zamanlar geçirecektir. Çok sevdiği Matthew Amcası’nı kaybedecek ve ardından Mathilda’nın gözleri de artık eskisi gibi görmemeye başlayacaktır. Anne ise bu zor günlerinde Matilda ile birlikte yaşamaya devam eder.

17. Oliver Twist – 2005 – IMDb: 6,9

oliver-twist
Oliver, yetimhanede yaşayan bir yetimdir. Ancak yaşadığı yerden sıkılan Oliver, artık burada yaşamak istemediği için yetimhaneden kaçar. Ancak hiçbir şey hayallerindeki olmaz. Dışarıda gördüğü kötü muamele sonucunda Londra’ya gitmeye karar verir. Londra’da Fagin ile birlikte yaşamaya başlar. Fagin, ona çok iyi davranacaktır. Ancak Oliver’ın asıl istediği yaşam bu değildir. Oliver Twist, ölümsüz bir eserin uyarlamasıdır.

16. Pete’s Dragon – Pete ve Ejderhası – 2016 – IMDb: 7,0

petes-dragon
Hayatının büyük bir kısmında çocuklara ejderha hikayeleri anlatan Bay Meacham’ın kızı olan Grace, bu hikayeleri inanmasa da bir gün ormanda Pete isimli bir çocukla tanışır. Pete, henüz 10 yaşında ve ailesi olmayan yetim bir çocuktur. Ormanda ejderhasıyla yaşayan Pete’nin hikayesine ilk başta inanmayan Grace, Pete’nin anlattığı ejderhanın babasının anlattığı ejderhalara çok benzediğini fark edince gerçeğin peşine düşmeye karar verir.

15. Man of Steel – Çelik Adam – 2013 – IMDb: 7,1

man-of-steel
Küçük yaşta özel güçlere hakim olan ve bu güçleri daha önce fark edemeyen bir çocuk olan Clark Kent, bir gün okul servisi nehre düşmek üzereyken istemeden de olsa bu güçlerini kullanır ve servisteki herkesin hayatını kurtarır. Daha sonra çevresinin ve insanlığın umudu haline gelen Kent, artık bir süper kahramandır.

14. Lilo & Stitch – Lilo ve Stiç – 2002 – IMDb: 7,2

lilo-stitch
Uzayda bulunan başka bir gezegenden dünyaya gelen bir uzaylı, Hawai’de kendi halinde yaşayan Lilo isimli yetim bir kızla tanışır. Garip görünümünden dolayı bu uzaylıyı bir köpek zanneden Lilo, kendisine Stitch ismini verir ve yanında gezdirmeye başlar. Geldiği gezegende bir laboratuvar çalışması sonucu ortaya çıkan Stitch ise sempatik tavırlarıyla kısa sürede herkesin beğenisini kazanır.

13. The Physician – 2013 – İbni Sina: Hekim – IMDb: 7,2

the-physician
Anadolu kültürünün yakından tanıdığı İbni Sina’nın da içinde bulunduğu filmde; Rob Cole isimli çocuk doğuştan birtakım yeteneklere ve sezgilere sahiptir. Bu sezgilerinin sonucu annesinin yakın zamanda öleceğini tahmin etmiş ve haklı çıkmıştır. Yetim kaldıktan sonra ise hem kendini ilmi olarak geliştirmek hem de geçimini sağlamak için çeşitli yollara başvurur. Burada ise yolu İbn-i Sina ile kesişecektir.

12. The Cider House Rules – Tanrı’nın Eseri Şeytanın Parçası – 1999 – IMDb: 7,4

the-cider-house-rules
Homer Wells isimli çocuk, ailesini kaybettiğinden dolayı yetimhaneye yerleştirilmiş ve burada büyümüştür. Wilbur Larch isimli eğitmeni ise Wells’e bu süre içerisinde yetim olarak büyümesinin eksikliğini hiç hissetmemiştir. Buna karşın Wells büyüdükçe kendisini ve etrafını anlamaya çalışacak ve bu süre içerisinde zincirlerini kırmak isteyecektir.

11. The Orphanage – Yetimhane – 2007 – IMDb: 7,5

the-orphanage
Ailesini henüz çocuk yaşta kaybetmiş olan Laura, bu sebeple yetimhaneye yerleştirilmiş içine kapanık bir çocuktur. Yetiştirildiği yetimhane ortamının iyi olması ve çevresindeki insanların kendisine iyi davranmasıyla olgun bir birey haline gelebilmiş olan Laura, büyüyüp evlendikten sonra kocası Carlos ve oğlu Simon’la bu yetimhaneyi ziyaret etmek istemiştir. Asıl amacı yetimhaneyi restore etmek olsa da gördükleri sonrasında fikrinde değişiklikler olacaktır.

10. August Rush – Kalbini Dinle – 2007 – IMDb: 7,5

august-rush
Lyla Novacek ve Louis Connelly, hayatlarını müzikle kazanan kişilerdir ve şans eseri tanıştıkları bir ortamda hem müzisyenler olarak hem de ilişki olarak birbirlerine yakınlıklar gösterirler. Lyla daha sonra hamile kalır fakat bu sırada geçirdiği bir kaza sonucu bebeği erken doğum ile alınır ve babası tarafından kendisinden habersiz bir şekilde evlatlık verilir. Bebek büyüdükten sonra ise gerçek ailesini bulmak için New York yollarına düşecek ve burada beklenmedik olaylarla karşılaşacaktır.

9. Oliver! – 1968 – IMDb: 7,5

oliver
Oliver küçük yaştayken bulunduğu yetimhanede tacize uğrar ve buradan kaçmayı dener. Bu amacını gerçekleştiren Oliver, dış dünyayla tanıştığında tamamen farklı bir ortamla karşılaşır ve ne olduğunu fark edemeden değişik ortamlara girmeye başlar. En sonunda akıl hocası tarafından sokak çocuklarıyla tanıştırılan Oliver’ın hayatı karmaşaya sahne olur ve kendine yeni bir yol çizip gerçek bir aileye kavuşma amacı güder.

8. Hugo – 2011 – IMDb: 7,5

hugo
Hugo, tren istasyonunda yaşamını sürdürmekte olan kimsesiz bir çocuktur. Kimsesiz olmasının sebebi müzede çıkan bir yangın esnasında babasını kaybetmiş olmasıdır. Hugo’nun babası bir saat ustasıdır. Babasından ona kalan tek şey ise Automaton isimli bir saattir. Ancak bu saatte bozuk ve onarılması gerekmektedir. Hugo’da gizlice kaldığı tren istasyonunda bu saati oyuncak dükkanından çaldığı küçük metal parçalar ile tamir etmeye çalışır. Bir yandan tren istasyonundaki görevlilere yakalanmaması gerekmektedir. Bu sırada Isabella adında bir kız çocuğu ile tanışır. Ardından hayatında birçok değişiklik meydana gelecektir. The Invention of Hugo Cabret adlı kitaptan uyarlama olan bir yapıttır.

7. The Book Thief – Kitap Hırsızı – 2013 – IMDb: 7,6

the-book-thief
Liesel Meminger, dokuz yaşında kimsesiz bir kız çocuğudur. İkinci Dünya Savaşı’nın ardından bir ailenin yanında manevi kızları olarak yaşamına devam etmektedir. Ailesini çok sevmektedir. Onlarla birlikte yaşayan Max ile de çok iyi anlaşmakta ve Max’ten okuma yazmayı öğrenmektedir. Liesel ve Max okumayı çok sevmektedirler. Kitaplar ile arasında özel bir ilişkinin bulunduğu Liesel ile Max, dünyada bulunan tüm olumsuzlardan ayrılmanın tek çaresi olarak kitapları görür ve hayal güçlerine sığınırlar.

6. The Jungle Book – Orman Çocuğu – 2016 – IMDb: 7,6

the-jungle-book
Çocuk yaştayken ailesini kaybeden Mowgli, ormanın derinliklerine dalar ve burada ayı, panter ve bir kurt sürüsüyle karşılaştıktan sonra bu hayvanlar tarafından büyütülür. Bu süreçte Bogheraa, küçük yaştaki çocuğa mentörlük yapar ve akıl hocalığı görevini üstlenir. Biraz daha büyüyüp ormanı terk etmesi gereken Mowgli, ormanın dışındaki gerçek dünyayı keşfettiğinde ise hem kendisini hem de bu hiç bilmediği ortamı sorgulamaya başlayacaktır.

5. Les Miserables – Sefiller – 2012 – IMDb: 7,6

les-miserables
Fransız Devrimi’nin etkisi altında geçen hikayede ana konu bir hapishane mahkumu olan Jean Valjean üzerinde geçmektedir. Hapishane hayatının ortasındayken serbest kalmasına karar verilen Valjean, dış dünyada bir dedektif tarafından sürekli takip edilir. Bu sırada Cosette isimli bir kızla ilgilenmeyi kabul eder ve zıt kutuptaki bu iki karakterin hayatları keskin bir değişime uğrar.

4. The Little Princess – Küçük Prenses – 1995 – IMDb: 7,7

the-little-princess
Aslen hali vakti yerinde bir aileye mensup olan Sara, 1. Dünya Savaşı’nın başlamasıyla savaşa giden babası tarafından bir yetimhaneye bırakılır. Bu yetimhane, Minchin Hanım isimli bir müdüre tarafından yönetilen ve çok sıkı kuralları olan bir yetimhanedir. Burada hayatı keskin bir virajdan geçen Sara, yetimhane şartları nedeniyle yavaş yavaş perişan olmaya başlar.

3. The Blues Brothers – Cazcı Kardeşler – 1980 – IMDb: 7,9

the-blues-brothers
Yetimhanede büyümüş olan Jake Blues, hapisten çıktıktan sonra yine kendisi gibi yetimhanede büyüyen Elwood ile eski öğretmenlerinden Rahibe Mary’yi bulurlar. Öğretmenlerinden öğrendiklerine göre çocukluklarının geçtiği yer olan yetimhane 5000 dolar bulunamazsa yıkılmak üzeredir. Bunun üzerine eski müzisyen arkadaşlarıyla bir ekip kurup konser vermek isteseler de Chicago’daki tüm polisler ve Nazi faşistleri peşlerine düşecektir.

2. Hotel Rwanda – 2004 – IMDb: 8,1

hotel-rwanda
Kendi adına ait oteli işleten Paul, her gün başka bir olayın hakim olduğu bir kasabada yaşamaktadır. Yetim olarak büyüyen ve bu sebeple hep hor görülen bir karakter olan Paul, Tutsiler’in çıkardığı karışıklıklardan hem ailesini hem de çevresini korumak zorundadır. Bunun için ise bir şeyler yapması gereken Paul, yapması gerekenleri sırasıyla yapacaktır.

1. The Dark Knight – Kara Şövalye – 2008 – IMDb: 9,0

the-dark-knight
Bruce Wayne’in daha önce suçlulardan arındırdığı bölge, bir zaman sonra otorite boşluğundan ötürü tekrar suç dünyasının merkezi haline gelmiştir. Bu bölgenin yeni lideri ise küçüklüğünden beri yetim olarak büyüyen ve bunun eksikliğini hisseden Joker olacaktır. Joker’in en az Wayne kadar akıllı olması ise en büyük silahıdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *