Connect with us

En İyi Yol Filmleri

Film Listeleri

En İyi Yol Filmleri

Yollarda geçen hikayeler hepimizin ilgisini çeken, içimizdeki macera isteğini harekete geçiren ve bizlere pek çok şey öğreten öykülerdir. Beyaz perdede yol filmleri izlerken biliriz ki, o film hayatımızda önemli yer kapsayabilecek bir film olma ihtimaline sahiptir. Yol filmlerinde kahramanların yolda başlarına gelen iyi ve kötü olayları onlarla paylaşır, normal hayatları ile kendi hayatlarımızı bağdaştırarak onların serüvenlerinden pek çok noktayı hatırlarız. Yol filmleri gerek ailemizle, gerek yakın arkadaşlarımızla paylaşmak için oldukça güzel filmlerdir. Listemizde bu filmler arasından dünya çapında en çok beğeni toplayanlarını bulabilirsiniz.

İçindekiler

Yol Filmleri Listesi

 

30. Road Trip – Geyik Muhabbeti – 2000 – IMDB: 6.5

road-trip
Yönetmen: Todd Phillips
Her ne kadar Türkçeye Geyik Muhabbeti olarak çevrilmiş olsa da, 4 arkadaşın bir kız arkadaşlarına yanlışlıkla gönderdikleri yasa dışı içeriğe sahip mailin peşine düşmelerini anlatıyor. Ortaya da başarılı bir yol hikayesi çıkıyor diyebiliriz. Yol boyunca başlarına çok sayıda felaket gelen ekibin, deneyimlerini de bu süreçte arttırdığını söyleyebiliriz.

29. The Sure Thing – Seninle İlk Defa – 1985 – IMDB: 7.1

the-sure-thing
Yönetmen: Rob Reiner
Hedefi sonunda birisiyle birlikte olmak olan bir kolej öğrencisinin tüm ülkeyi boydan boya geçmesini anlatan filmde, genç kahramanımız sonunda nefret edeceği genç bir kadınla tanışıyor.

28. Lost in America – Amerika’da Kaybolmak – 1985 – IMDB: 7.1

lost-in-america
Yönetmen: Albert Brooks
Bir adam ve eşi 30’lu yaşlarına geldiklerinde işlerini bırakmaya ve özgür şekilde hayatlarını yaşamaya karar verirler. Ailelerin yol hikayesi genelde, tatile çıkmaya yönelik olurken, bu filmde ailemizin hikayesi bu nedenle biraz daha farklı diyebiliriz. Bir Winnebago satın alarak yola çıkan çift, yıllardır özlem duydukları yaşamı yaşamaya karar verirler. Konforlu işlerini bırakan kahramanlarımız için yolculuklarının beklentilerinin dışına çıktığını söyleyebiliriz.

27. Bombon: El Perro – Köpek – Bonbon: El Perro – 2004 – IMDB: 7.1

bombon-el-perro
Yönetmen: Carlos Sorin
Patagonia’da araba tamircisi olarak çalışan kahramanımız farklı bir yaşamın hayalini kurmaktadır. Sahiplendiği köpeğin yerel köpek gösterisinde en iyi köpek ödülünü almasının ardından daha büyük düşünmeye başlar ve yollara koyulur. Bu yol hikayesinin, şans, kader ve nazik olmadan ibaret olduğunu söyleyebiliriz.

26. My Own Private Idaho – Benim Güzel Idaho’m – 1991 – IMDB: 7.1

my-own-private-idaho
Yönetmen: Gus Van Sant
Filmde Keenu Reeves Belediye Başkanının, Scott adında oğlunu oynuyor. Mike ve Scott düzenbaz olmaya karar vermelerinin ardından iki iyi arkadaş oluyorlar. Seattle’dan Portland’a oradan Idaho ve sonra da Roma İtalya’ya giden kafadarların öyküsü işleniyor. Filmin toplumda kendilerine bir yer arayışında olan kişilerin hakkını verdiğini söyleyebiliriz.

25. Harold & Kumar Go to White Castle – Harold ve Kumar – 2004 – IMDB: 7.1

harold-kumar-go-to-white-castle
Yönetmen: Danny Leiner
Harold ve Kumar yol hikayesini komik yönüyle ele alan filmlerden. İki kafadarın başlarına gelen komik ve yasadışı olayların konu edildiği filmde, ikili White Castle’da hamburger serüvenine çıkmaya karar veriyorlar. Özellikle üç boyutlu şekilde de izlemenizi tavsiye ediyoruz.

24. Dumb & Dumber – Salak ile Avanak – 1994 – IMDB: 7.3

dumb-dumber
Yönetmen: Peter Farrelly, Bobby Farrelly
Jim Carrey ve Jeff Daniels’in baş rollerinde oynadığı filmde, iki iyi niyetli fakat aşırı aptal karakterlerin çıktıkları yol boyunca başına gelen konu edilmiş. Komedi ve yol hikayesi sevenlerin mutlaka izlemesi gereken filmlerden birisi.

23. The Road – Yol – 2009 – IMDB: 7.3

the-road
Yönetmen: John Hillcoat
The Road, başarılı kıyamet sonrası yol filmlerinden birisi. Filmde Viggo Mortensen oğlunu kıyamet sonrası dünyada canlı tutmaya çalışan bir babayı oynuyor. Bu dünyada yiyecekler tükenmiş ve insanlar vahşileşmiş. Her ne kadar dünyada meydana gelen kıyamet hakkında herhangi bir bilgi verilmese de, filmde geride kalanların ne kadar zorlu bir dünyaya mecbur kaldıklarını görüyoruz. Oğlunu hayatta tutmaya çalışan kahramanımız, onu Amerika’da ayrıldıkları evlerinden denize kadar götürmeye çalışıyor. Umudun da zaman zaman yeşerdiği filmde, insanların vahşi yönlerine ilişkin de deneyimler görüyoruz.

22. Natural Born Killers – Katil Doğanlar – 1994 – IMDB: 7.3

natural-born-killers
Yönetmen: Oliver Stone
Natural Born Killers, Oliver Stone tarafından yönetilen ve Woody Harrelson ile Juliette Lewis’in baş rollerinde yer aldığı bir filmdir. Suç filmidir ve ikilinin yol boyunca işlediği suçlara tanık oluruz diyebiliriz. Travmatik bir çocukluk yaşamış olan ikilimizin daha sonra hem aşık hem de katil bir çift olmasını konu eden filmde, medyanın bu ikiliyi nasıl sunduğunu da görüyoruz. Filmde yol hikayesinin yanı sıra komedi, macera ve romantik bir hikayeye de şahit oluyoruz. Bununla birlikte şiddetin ve görüntü olarak rahatsız edici olabilecek sahnelerin de filmde yer aldığını söyleyebiliriz.

21. Borat – Borat – 2006 – IMDB: 7.3

borat
Yönetmen: Larry Charles
Kazak Televizyonunun sevilen ismi Borat, Amerika’ya eğlenceli bir yolculuğa çıkıyor ve dünyanın en büyük ülkesinin görülmeye değer yönlerini aktarıyor. Yanında bir belgesel ekibi de yer alan Borat’ın ise asıl hedefi Pamela Anderson’u bulmak ve onunla evlenmek. Borat’ın topluma bir tepki şeklinde ortaya çıkmış bir film olduğunu söyleyebiliriz. Her ne kadar çok sayıda komedi unsurunu içerisinde barındırsa da, özellikle Amerika’daki belirli özellikleri yansıtması açısından başarılı bir eserdir.

20. Scarecrow – Korkuluk – 1973 – IMDB: 7.4

scarecrow
Yönetmen: Jerry Schatzberg
Efsanevi oyuncular Gene Hackman ve Al Pacino’nun rol aldığı filmde, Max karakteri eski bir suçluyu, Lion karakteri ise evsiz eski bir denizciyi aktarıyor. İki kafadar birlikte doğuya doğru yola çıkıyorlar. Tümüyle bir yol filmi olduğunu söyleyebiliriz. Hikayeden daha çok karakterlerin daha ön planda olduğu filmde, hikayenin daha gevşek ve dolambaçlı bir yol izlediğini görüyoruz. İki adamda hayatlarını tekrardan rayına sokmaya çalışırlarken, filmin adı olan korkuluk ise Lion’un Max’e anlattığı bir hikayeden kaynaklı olarak ortaya çıkıyor.

19. Thelma and Louise – Thelma ve Louise – 1991 – IMDB: 7.4

thelma-and-louise
Yönetmen: Ridley Scott
Bir tacizciyi vurduktan sonra yollara düşerek 66 model bir Thunderbird araba ile kaçmaya başlayan ikiliyi konu alıyor. Kahramanlarımızdan birisi Arkansas’lı bir garson iken diğeri ise bir ev hanımı.

18. Easy Rider – Geniş İnsan – 1969 – IMDB: 7.4

easy-rider
Yönetmen: Dennis Hopper
Easy Rider yol filmileri listelerinin en kült filmlerinden birisi olarak gösteriliyor diyebiliriz. Film iki farklı kültürden motosikletçinin Los Angeles’tan New Orleans’a olan yolculuklarını konu alıyor. Filmin başrollerinde ise Peter Fonda ile Dennis Hopper yer alıyor.

17. National Lampoon’s Vacation – Sevimli Aile Tatilde – 1983 – IMDB: 7.4

national-lampoons-vacation
Yönetmen: Harold Ramis
Vacation, hem rahatsız edici şekilde komik hem de diğer bir yandan da dokunaklı olmayı başaran bir film. Filmde Clark Girswald karakteri rahatsız edici iki çocuk babası bir karakter. Ailenin tüm ülkeyi baştan başa geçtikleri hikayede hedefleri ise Walley World tema parkına ulaşmak.

16. Sideways – Sideways – 2004 – IMDB: 7.5

sideways
Yönetmen: Alexander Payne
Sideways’de filmimizin kahramanlarından Miles Raymond hem hayatında istedikleri ile hem de evliliğinde başarısız olmuş bir insandır. İngilizce öğretmeni olan kahramanımız, hep bir yazar olmak istemiştir. Arkadaşı Jack’i bir yolculuğa çıkmaya ikna eden Miles, Jack’in evlenmesinden önce birlikte vakit geçirebilecekleri bir macera arayışındadır. Filmin sadece beş dalda Oscar adayı olması ile değil, anlattıkları ile de kesinlikle izlenmesi gereken filmler arasında olduğunu düşünüyoruz.

15. Mad Max 2: The Road Warrior – Çılgın Max 2: Yol Savaşçısı – 1981 – IMDB: 7.6

mad-max-2-the-road-warrior
Yönetmen: George Miller
Bir nesle bilim kurguyu sevdiren filmlerden birisi olan Mad Max’in her ne kadar yeni versiyonu çekilmiş olsa da, eskisinin yerini hiçbir şeyin tutmayacağını söyleyebiliriz. Genç Mel Gibson’ın parlamaya başladığı film olan Mad Max 2, yolda geçen ve kahramanımız Max’in başına çeşitli olayların geldiği bir film. Max bir yandan hayatta kalmaya çalışırken, diğer bir yandan da iyiyi kötüden koruma noktasında belirli seçimler yapmak zorunda kalıyor. Tamamen büyülü yeni bir dünyanın kapılarının açıldığı filmde dönemin en başarılı aksiyon sahnelerini görmeniz mümkün.

14. The Last Detail – Son Ayrıntı – 1973 – IMDB: 7.6

the-last-detail
Yönetmen: Hal Ashby
İki denizcinin genç bir suçluyu getirme görevini üstlendikleri hikayede baş rolde, Jack Nicholson yer alıyor. Efsanevi oyuncunun rol aldığı The Last Detail’de Nicholson ve diğer denizci arkadaşı, transferini gerçekleştirdikleri suçluya son bir an yaşatmak için maceraya atılıyorlar. Toplamda 3 Oscar adaylığı olan filmin pek çok ödül aldığını da söyleyebiliriz.

13. Zombieland – Zombieland – 2009 – IMDB: 7.7

zombieland
Yönetmen: Ruben Fleischer
Bu yol hikayesinde, zombilerle dolmuş bir dünyada farklı amaçlarla yola çıkan karakterlerin buluşmasına şahit oluyoruz. Zombieland pek çoklarına göre oldukça komik ve yol hikayesini eğlenceli yönüyle aktarabilen bir film. Her ne kadar gerek zombiler gerekse de kıyamet sonrası dünyaya ilişkin herhangi bir detay vermese de, komedi unsurunu daha ön planda tutuyor ve olayları bu açıdan işliyor diyebiliriz. Yol hikayesi de filmin önemli bir kısmı demek mümkün.

12. Y U Mama Tambien – Ananı Da! – 2001 – IMDB: 7.7

y-u-mama-tambien
Yönetmen: Alfonso Cuaron
Y U Mama Tambien iki gencin ve yirmili yaşlarında bir kadının yollarının kesişmesini konu alıyor. Filmin kahramanları Meksika’da gizli bir plajı arıyorlar. Yolculukları boyunca farklı insanların hayatlarından enstantaneler gören karakterlerimiz, aşık oldukları kadın ile ilgili de zor anlar yaşayabiliyorlar.

11. Motorcycle Diaries – Motorsiklet Günlükleri – 2004 – IMDB: 7.8

motorcycle-diaries
Yönetmen: Walter Salles
Motosiklet Günlüklerinde genç Che Guevara’nın tıp fakültesindeki son yıllarında Güney Amerika’ya doğru yaptığı yolculuk konu alınıyor. Che Guevara bu biyografi özelliği de taşıyan filmde yol arkadaşıyla birlikte ait oldukları üst sınıfla, alt sınıf arasındaki farkları yolculukları boyunca rahatlıkla görebiliyorlar. Motosiklet Günlükleri yol hikayesini tek bir açıdan değil pek çok açıdan ele alan bir film.

10. Vagabond -Yersiz Yurtsuz – 1985 – IMDB: 7.8

vagabond
Yönetmen: Agnes Varda
Bir kadının donmuş bedenini bir hendekte bulunur. Daha sonra kadının buraya nasıl geldiğinin hikayesi anlatılır. Hüzünlü bir yol hikayesi olduğunu ve mutlak sonu gösterirken oldukça çarpıcı hikayeler anlattığını söyleyebiliriz. Bir sonraki yemeğini nerede yiyeceğini ve nerede uyuyacağını bilmeden yaşayan yalnız bir kadının hikayesinin anlatıldığı filmde, giriş sahnesinde doğrudan karakterimizin bir hendekte donmuş halde bulunduğunu görüyoruz. Filmde daha sonra kahramanımızın son birkaç haftada başından geçenler aktarılıyor.

9. Little Miss Sunshine – Küçük Gün Işığım – 2006 – IMDB: 7.8

little-miss-sunshine
Yönetmen: Jonathan Dayton, Valerie Faris
Kendi içerisinde sorunları olan bir aileyi anlatan filmde, ailenin en genç bireyinin güzellik törenine gidişi için ailenin tüm ülkeyi baştan başa geçişi aktarılıyor. Ailenin tüm bireylerinin belirli sorunları olduğunu ve tüm karakterlerin özelliklerinin hikayeyi daha da ilginç hale getirdiğini söyleyebiliriz.

8. The Blues Brothers – Cazcı Kardeşler – 1980 – IMDB: 7.9

the-blues-brothers
Yönetmen: John Landis
Her ne kadar Türkçeye Cazcı Kardeşler olarak çevrilmiş olsa da, filmin konusu Blues müziği çerçevesinde işlenmektedir. Hapisten yeni çıkan Jake Blues, eski grubunu bir araya getirerek doğup büyüdükleri Katolik evini kurtarmak için yoluna düşerler. Müzikle dolu bir hikaye ve oldukça komik yönleri olan bir öykü olduğunu söyleyebiliriz.

7. Almost Famous – Şöhrete Bir Adım – 2000 – IMDB: 7.9

almost-famous
Yönetmen: Cameron Crowe
Almost Famous, yazar olmak isteyen genç bir çocuğun bir Rock yıldızı grubun peşine düşmesi ve onlara kendini sevdirmesini konu ediyor. Daha henüz 15 yaşında olan genç bu sırada bir tur otobüsüyle seyahat eden grubun hikayesini de kaleme dökmeye başlıyor. Oldukça çarpıcı ve ilgi çekici bir yol hikayesinin bu filmde müzik dünyası ile buluştuğunu görüyoruz.

6. The Straight Story – Straight’in Hikayesi – 1999 – IMDB: 8.0

the-straight-story
Yönetmen: David Lynch
Bu yol hikayesinde Alvin Straight’in başından geçen gerçek olaylar konu ediliyor. Alvin’i canlandıran Richard Farnsworth kızıyla birlikte yaşayan bir adam ve kardeşinin felç geçirdiğini öğrenmesi üzerine yola çıkıyor. Fakat Alvin, yaşından dolayı araba kullanabilecek durumda değil ve yola bahçesinde kullandığı traktörle çıkıyor. Bu durum da hikayeyi ilginç yapan öğe oluyor diyebiliriz.

5. Captain Fantastic – Kaptan Fantastik – 2016 – IMDB: 8.0

captain-fantastic
Yönetmen: Matt Ross
Kaptan Fantastik oldukça yeni ve başarılı filmlerden birisi. Altı çocuğunu yetiştirmek için standart yolların dışına çıkan bir babayı ve çocuklarını konu alan filmde, annelerini kaybetmek üzere olan çocukların bir yolculuğa çıkması konu ediliyor. Normalde ormanda zorlu şartlarda yaşayan çocukları, normal dünyanın şartlarına uyum sağlamak konusunda da zorluk çekiyorlar. Macera boyunca ziyarete gittikleri kişiler tarafından da garipsenen aile, zamanla kendi içerisinde de sorunlar yaşamaya başlıyor. Film yola ailesi ile farklı bir amaç için çıkan ve yol boyunca yapması gerekenlerle ilgili pek çok şey öğrenen bir babanın çarpıcı hikayesini anlatıyor diyebiliriz.

4. Rain Man – Yağmur Adam – 1988 – IMDB: 8.0

rain-man
Yönetmen: Barry Levinson
Yağmur Adam’da iki kardeşin Cincinnati’den Los Angeles’a olan seyahatleri konu ediliyor. Bu süreçte Charlie engelli kardeşi Raymond’ın aile servetine ulaşmasında önünde bir engelden çok daha fazlası olduğunu keşfediyor.

3. Mad Max: Fury Road – Çılgın Max: Öfkeli Yollar – 2015 – IMDB: 8.1

mad-max-fury-road
Yönetmen: George Miller
Mad Max serisinin tekrardan beyaz perde ile buluşması, 2015 yılının sineması için en iyi gelişmelerden birisi oldu. Tümü kıyamet sonrası bir dünyada geçen hikayede suyun ve benzinin aynı seviyede değere sahip olduğu bir dünya ile karşılaşıyoruz. Tümüyle bir bilim kurgu – aksiyon karışımı filmde yolda arabalar, tırlar ve motosikletler ile aksiyonu yaşıyoruz.

2. Paris, Texas – 1984 – IMDB: 8.1

paris-texas
Yönetmen: Wim Wenders
Travis Henderson, dört yıldan beridir ortalarda olmayan bir gezgindir. Travis’in artık tekrar ortaya çıkması, toplumla ve ailesiyle tekrardan bağlar kurması gerekmektedir.

1. Into the Wild – Özgürlük Yolu – 2007 – IMDB: 8.2

into-the-wild
Yönetmen: Sean Penn
Into the Wild, standart şehir yaşamını geride bırakmak isteyen bir gencin hikayesini anlatıyor. Gerçek bir hikayeden beyaz perdeye aktarılan filmde, zaman zaman hüzünlü, zaman zaman cesaret verici bir yol hikayesi yaşıyoruz. Film sonu ile pek çok kişinin aklında yer etmiş, sadece bir yol hikayesi olmasıyla değil, aynı zamanda bir hayat dersi niteliğinde olmasıyla da modern sinema severlerin baş köşe filmlerinden birisi.

Liste Film Sitesi Baba Editörüdür...

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

To Top