Yolcular (Passengers) Konusu ve Oyuncuları

0/5 Votes: 0
Report

Description

Son 3 yıldır uzayda geçen güzel filmler yapıldı ve gerek seyircilerin gerekse eleştirmenlerin ortak beğenisini kazandılar. 2013 yılında Gravity (Yerçekimi) çekildi. 2014 yılında herkes Interstellar (Yıldızlararası) hakkında konuşuyordu. 2015 te daha az gürültü koparsa da The Martian (Marslı) ilgi gördü. 2016 da hangi uzay filmi gelecekti? Önümüzdeki aylarda muhtemelen Uzay Yolcuları ismi ile vizyona girmesi beklenen yeni bilim kurgu filmi Passengers’a ait ikinci fragman geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Çok büyük ilgi ile karşılanan fragman sonrasında Passengers (Yolcular) için ikinci Avatar olup olmadığı yönünde tartışmalar yapılmaya başlandı bile.

morten-tyldum

Filmin Norveçli yönetmeni Morten Tyldum 2011 yılı yapımı Headhunters ve 2014 te seyrettiğimiz The Imitation Game’i (Enigma) yönetmişti. Tyldum, En İyi Film de dahil olmak üzere 8 dalda aday olan Enigma ile En İyi Yönetmen kategorisinde Oscar adaylığı elde etmişti. Bu sebeple Yönetmenin sıradaki filmi heyecanla bekleniyordu. Beklentilerin büyük olmasında bir diğer sebep de senaryonun daha önce Prometheus ve Doctor Strange’de çalışmış olan Jon Spaihts tarafından yazılmış olması.

yolcular-filmi

Passengers’ın baş rollerini Jennifer Lawrence ve Chris Pratt paylaşmakta. Konuya gelince; Starship Avalon isimli uzay gemisi, Homestead 2 adlı uzak gezegen kolonisine doğru yolculuktadır. Jennifer Lawrence’in canlandırdığı Aurora Dunn ve Chris Pratt’ın oynadığı Jim Preston bu gemideki iki yolcudur. Aslında gemide binlerce yolcu bulunmaktadır ve yeni evleri olacak gezegene doğru yüzyıllar sürecek bir uyku halinde yolculuk etmektedir. Yaşanan bir arıza sonucu Aurora ve Jim daha 90 yıl uyumaları gerekirken uyanmak zorunda kalırlar. Aslında arıza sonucu uyanan tek yolcu olan Jim, tek başına yaşlanıp ölmekten korktuğu için Aurora’yı uyandırmıştır. Tekrar uykuya dönmeleri imkansızdır. Binlerce kişinin uykuda olduğu gemide ayakta olan bu iki kişi, gemide aniden gelişen olayların ve yeni sorunların çıkması üzerine, insanları kurtarmaya çalışacak ve bu arada birbirlerinden hoşlanmaya başladıklarını anlayacaklardır.

yolcular-filmi-afisi

Orijinal metni 2007 yılında hazırlanan ve yıllardır geliştirilen film için önce Keanu Reeves ve Reese Whitherspoon ya da Emily Blunt düşünülmüştü. Yönetmen de bir başkası olacaktı ama Sony Tyldum’u seçti. Tyldum’un hep bir yüksek bütçeli bilim kurgu çekmek istediği ama soğuk ve mesafeli bilim kurgulardan çok karaktere dayanan bir film yapmak arzusunda olduğu biliniyordu.

Yolcular (Passengers) Filmin Karakterleri:

Filmdeki karakterlerden Aurora Dunn kozmik yolculuğa meraklı New Yorklu bir yazarı canlandırmakta. Aurora yolculuğa merağının yanı sıra geçmişinden de bir parça uzaklaşmak amacındadır.

Jim Preston Denver‘dan gelen bir makine mühendisidir. Dünyayı bir an önce terk etmek istemiş ve uzay macerası için ucuza bilet bulup almıştır.

Arthur, geminin robot barmenidir. Michael Sheen tarafından canlandırılıyor. Karanlıklar Ülkesi’nden tanıdığımız İskoç aktörü gelecek haftalarda vizyona girecek olan Nocturnal Animals’ da izleme fırsatımız olacak.

Filmde büyük isim Laurence Fishburn de Gus Mancuso karakterine hayat vermektedir.

Yolcular (Passengers) Fragmanı:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *