Yüksek Bütçeli 10 Yabancı Dizi ve Bütçeleri

0/5 Votes: 0
Report

Description

Genellikle senaryoları ve oyunculukları ile konuşulan yabancı dizilerin bütçeleri ne kadar? Bu listemizde yüksek bütçeli yabancı dizileri ele alacağız. Büyük bütçeli dizilerin bazısı tutmakta bazısı da tutmamakta.Aslında bütçe tek başına bir kriter olmuyor.Uzatmayalım ve dudak uçuklatan bölüm bütçeleri ile 10 yabancı dizi listesine geçelim.Sizlerde YORUM yapmayı esirgemeyin..

 

Yüksek Bütçeli Yabancı Diziler

 

10. Pan Am

Pan Am
Gerçekte de var olan bir hava yolu şirketi olan Pan Am, maddi yetersizlikten dolayı çöküyor. Dizimizde ise bu hava yolu şirketinde çalışan hosteslerin yaşamlarını konu alır. Yapımın kostüm ve dekorları oldukça beğeni toplamasına karşın, ancak 5 ay ekranlarda kalabildi. Dizinin pilot bölüm maliyeti ise 10 milyon dolar civarındadır.

9. The Walking Dead

The Walking Dead
Zombi dizilerinin vazgeçilmezi olan bu yapım için AMC kanalı, bölüm başına 3.5 milyon dolar gibi bir bütçe ayırmıştı. Daha sonra bazı sıkıntılardan dolayı ayırdığı bütçenin bir kısmını kesmek zorunda kaldı. Ona rağmen The Walking Dead, tüm istikrarıyla günümüze kadar gelip, başarısını sürdürmeye devam ediyor. İnişli çıkışlı bir maliyet sürdüren dizide, tüm olumsuzluklara rağmen azımsanmayacak paralar dönüyor.

8. Terra Nova

Terra Nova
İçinde oldukça fazla klişeler bulunduğu iddia edilen dizi. Bilim adamları zamanda geriye sıçrayarak, günümüz sorunlarından kurtulmayı düşünür ve dizimizin konusu böylece şekillenir. Pilot bölümünde yaklaşık 20 milyon dolar harcanmıştır. Bölüm başı ise 3.9 milyon dolar. Bu maliyetin büyük bir kısmı ise geçmiş çağlarda canlandırılan dinozorların yansıtılmasına harcanmıştır. İşin içine teknoloji girdiğinde bazı masrafları gözden çıkarmak gerekiyor. Her şeye rağmen dizi 1. sezondan öteye gidemedi.

7. Lost

Lost
ABC yapımı ünlü dizinin pilot bölüm maliyeti 14 milyon dolar civarındaydı. Oyuncu fazlalığı, düşen uçak ve Hawaii’de çekiliyor olması maliyet üstüne maliyet demekti. Devamındaki bölümlerin ortalama maliyeti ise 4 milyon dolara patladı. Tam anlamıyla merak ve gizem kokan dizi reyting rekorları ile harcadığı paranın hakkını verdi.

6. Deadwood

Deadwood
Günümüz zamanını yansıtmayan diziler hep maliyetli olmuştur. Bu yapım da bunun en somut örneğidir. 1870 yıllarını yansıtan HBO dizisi, Deadwood adlı madenci kasabasındaki yaşantıları konu alır ve bölüm başına 4.5 milyon dolar harcanmıştır. Dizi, rakamlardan da belli olduğu üzere oldukça detaycı ve titiz bir kurguya sahip.

5. Boardwalk Empire

Boardwalk Empire
Ünlü yönetmen Martin Scorsese imzalı dizi, dönemin detaylarını yansıtabilmek için 5 milyon dolar harcadı. Pilot bölüm maliyeti ise 18 milyon dolar. Mali giderlere başarılı yönetmenin de alacağı pay eklendiğinde bir hayli uçuk rakamlar ortaya çıkıyor. Dizi, 1920’lerin İçki Yasağı Yasası döneminde gangsterler ve politikacılar arasındaki karmaşık ilişkileri konu ediniyor.

4. Game of Thrones

Game of Thrones
Pilot bölüm maliyeti yaklaşık 20 milyon dolar olan Game of Thrones, harcadığı paranın hakkını veren bir diğer yapımdır. Sezon boyunca katılan oyuncu kadar öldürülen oyuncu olması da maliyet açısından oran orantıyı tutturuyor. Bu dizi için maliyetin temel nedeni çeşitli coğrafyalarda çekiliyor olmasıdır. İzlanda, İrlanda, Fas, Hırvatistan gibi farklı ülkelerde, gerçekçilik adına yarışılıyor.

3. Rome

Rome
İlk başta mini diziyken, beğenilerin ardından dizi olarak ekranları süslemiştir. Jül Sezar’ın Antik Roma’daki yaşantı ve entrikalarını konu alan dizi, bölüm başına 9 milyon dolar gibi astronomik rakamlar sebebiyle yalnızca 2 sezon devam edebilmiştir. Mali sebeplerden ötürü yayından kaldırılan Rome, toplam maliyet olarak 100 milyon doları bulmuştu.

2. Band of Brothers

Band of Brothers
II. Dünya Savaşı’nda geçen dizi ilk başta 10 bölümden oluşan bir mini diziydi. Oldukça gerçekçi ve inandırıcı sahnelerle göz dolduruyor. Dizinin 6 dalda Emmy ödülü sahibi olması da onu tasdikli bir izlence haline getiriyor. Dizinin yaklaşık maliyeti ise 110 milyon dolardır. Konu itibari ile tamamen yaşanmış olaylardan alınarak işlenmiş dizi gerçekçilik bakımından oldukça iyi bir yapım.

1. Friends

Friends
Son sezonunda 6 milyon dolar sadece oyunculara gitti. Dizinin bölüm başına toplam maliyeti ise 10 milyon dolar gibi uçuk bir rakam. 10 sezonluk maliyeti 200 milyon doları bulduğu tahmin ediliyor. Dizi, New York’taki 6 kişinin yakın arkadaşlığını konu alır. Tür itibariyle komedi türündeki bu yapımın, dünyadaki gelmiş geçmiş en komik dizi olduğu iddia ediliyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *