Bir Sinema Başyapıtı – Yurttaş Kane Filmi

0/5 Votes: 0
Report

Description

Yurttaş Kane, Orson Walles’in henüz 25 yaşındayken siyah beyaz çektiği bir filmdir. Bu film hem Amerikan Bağımsız Sineması’nın hem de dünya sinemasının başyapıtlarından biridir. Orson Walles, bu filmin başrol oyuncusu, senaristi, yapımcısı ve yönetmenidir.

Yurttaş Kane Filmi
Sinemaya getirdiği net alan derinliği gibi teknik yeniliklerin yanında senaryo anlamında ana akım anlatım şablonundan ve olay örgüsünden sıyrılmış olması onun sinema sanatına dışarıdan gelen bir bakış açısı getirmesine sebep olmuştur.

Yurttaş Kane Filmi Konusu
Yurttaş Kane, görünürde Karun kadar zengin bir medya patronunun hayatına ışık tutuyor gibi görünse de arka planda medyanın asıl gücü ve muhalif yönünü ele almaktadır.

Yurttaş Kane Film Künyesi :

Orjinal İsim: Citizen Kane
Yıl:1941
IMDb:8,4
Yurttaş Kane Filmi Oyuncuları :Orson Walles (Charles Foster Kane), Agnes Moorehead (Mary Kane), Joseph Cotten (Jedediah Leland), Dorothy Comingore (Susan Alexander Kane) ve Ruth Warrick (Emily Monroe Norton Kane)

Yurttaş Kane Film Karakterleri :

Charles Foster Kane: Yurttaş Kane filminin başrol oyuncusudur. Film Onun hayatına odaklanır.
Mary Kane: Charles Foster Kane’nin annesidir.
Jedediah Leland: Charles Foster Kane’nin en yakın dostudur.
Susan Alexander Kane: Charles Foster Kane’nin ilk eşidir.
Emily Monroe Norton Kane: Charles Foster Kane’nin ikinci eşidir.

Yurttaş Kane Film Konusu :

Yurttaş Kane Filmi Yorumları

Charles Foster Kane, Xanadu adında koskoca malikanesinde eşsiz, dostsuz bir yalnızlık içinde ölür. Ölürken ağzından çıkan tek kelime çıkar: ”Rosebud.” Kimsenin ne olduğunu bilmediği ”rosebud” sözcüğünün gizeminin peşine düşen cevval bir gazeteci bu kelimenin sırrını çözmeye kararlıdır. Charles Foster Kane’nin hayatına girip çıkmış tanıklarla konuşup ”rosebud” mevzusunun gizemini çözmek için var gücüyle çabalar. Konuştuğu tanıklar acaba ”rosebud”un ne olduğunu biliyor mudur? Sır perdesi yalnızca bir kaç saniye perdesini aralayacak ve beklenmedik bir sonla neticelenecektir.

Yurttaş Kane Fragmanı:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *