Distopyalara Bir Yenisi Daha: Yüzde 3 (%3) Dizisi Konusu ve Oyuncuları

0/5 Votes: 0
Report

Description

Netflix’in Brezilya yapımı ütopik dizisi %3, çekimleri Brezilya’da gerçekleştirilen ve 3 sezondan oluşan başarılı bir dizi olarak öne çıkıyor. Ütopik bir dünyada tüm toplumun yalnızca yüzde üçünün sınırsız refah içinde yaşamlarını sürdürebileceği bir yerin kurulduğu dizide insanlar, burada yaşayabilme hakkını kazanmak için çeşitli testlerden geçiyor. Oldukça akıcı bir şekilde ilerleyen ve bu sayede ülkemiz de dahil olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerinde çok sayıda izleyicisi bulunan %3 dizisinin orijinal dili Portekizce.

%3 Dizisi Konusu

%3

Yüzde 3 dizisinde, dünyadaki yaşam kaynaklarının neredeyse sona erme noktasına gelmiş olmasından dolayı insanlar, yaşamlarını daha rahat bir şekilde devam ettirebilmek için yeni bir yaşam alanı inşa ediyor. Bu yaşam alanına ne yazık ki bütün insanların girebilmesi mümkün değil. 20 yaşına gelen herkes birtakım testlere tabi tutulduktan sonra burada yaşamaya hak kazanıyor, bu hakkı kazananların sayısı ise testlere katılan gençlerden yalnızca %3’ü. Gençlerin çeşitli konulardaki yeterliliklerinin tespit edildiği bu test süreci dizide; “Süreç” olarak adlandırılırken başarılı olan %3 oranında gencin yaşamaya hak kazandığı bölge “Açıklar” olarak adlandırılıyor.

%3, bilim kurgu türü yapımlardan hoşlanmayanların dahi ilgiyle takip edebilecekleri bir dizi. Çünkü dizideki olaylar mantık çerçevesinde gerçekliğe uygun olarak kurgulanmış. Dizinin karakterleri, olayların sebep sonuç ilişkileri detaylı bir şekilde izleyiciye aktarılıyor. Sezonluk diziler arayışındaysanız bu diziyi izlenecekler listenize dahil edebilirsiniz.

%3 Dizisi Karakterleri / Oyuncuları

Ezequiel (Miguel Serrano Leonelli)

Yüzde 3 dizisinin baş karakterlerinden biri olan Ezequiel, dizinin konusu başlığında kısaca bahsettiğimiz Süreç’in lideri konumunda. Süreç’teki gençlerden o sorumlu. Dizinin ilk bölümünde 104. yılını yaşayan Açıklar’da suç oranı sıfıra yakındır, o güne kadar yalnızca bir önceki sene cinayet işlenmiştir. Bu yüzden Ezequiel’in üzerinde çok büyük bir sorumluluk vardır. Hırslı bir kişiliğe sahip olan Ezequiel, Süreç liderliğinin tartışılmasını istemez. Bu da onu sert bir karakter olmak zorunda bırakır.

Michele Santana (Bianca Comparato)

Süreç’e katılan adaylardan bir tanesi olan Michele’nin hem annesi hem de babası hayatta değil, bu yüzden abisi tarafından yetiştirilmiş. Michele’nin Süreç’e katılmasının görünürde masum bir amacı var; daha önce Süreç’e katılıp geri dönmeye sevgilisi ile bir araya gelmek. Fakat Michele’nin gerçek amacı abisinin intikamını almak.

Rafael Moreira (Rodolfo Valente)

rafael

Yüzde üç dizisi karakterlerinden bir tanesi olan Rafael, kurnaz bir kişiliğe sahip. Kazanmaktan başka hiçbir şey düşünmeyen Rafael, bu uğurda insanları rahatlıkla harcayabilecek potansiyele sahip.

Joana Coelho (Vaneza Oliveira)

%3 dizi oyuncuları arasında belki de en sakin, en soğukkanlı karakter Joanna. Elbette ki o da Açıklar’a katılmak istiyor. Ancak onu diğer adaylardan ayıran bazı özellikler var. Bunların başında soğukkanlı, şüpheci ve detaycı olması geliyor. Gözlem yeteneği sayesinde Rafael’in sicilinin temiz olmadığını fark eden Joanna bunu avantaja çevirmek istiyor ve tilkinin kafesine girmekten korkmuyor.

Fernando Carvalho (Michel Gomes)

Tekerlekli sandalyede yaşamını sürdüren engelli bir karakter olan Fernando’nun yürüyebilmesi için  tek bir tedavi yöntemi var; bu tedavinin gerçekleştirilebileceği tek yer ise Açıklar. Bunun için küçüklüğünden beri Süreç’e hazırlanan Fernando’nun en büyük destekçisi babası. Sınavda sınırları test edilen Fernando, kimsenin yardımı olmadan kendini kanıtlamak ve yeteneklerini göstermek istiyor.

Aline (Viviane Porto)

Açıklar’da yaşayan ve Konsey için çalışan Aline, Süreç’in lideri Ezequiel’in yardımcısı. Hırslı bir kişiliğe sahip, özgüveni yüksek. Liderliği tartışılmaya başlayan Ezequiel’in yerine geçmek istiyor. Kurallara ve sisteme son derece bağlı olup manipülasyon yeteneği yüksek olan Aline’nin, rakibinin sınırlarını test etmekten çekinmeyecek derecede gözü kara.

%3 Dizisi Detay

  • Senarist: Pedro Aguilera
  • Tür: Bilim kurgu – fantastik
  • Hedef kitle: +16
  • %3 IMDb puanı: 7,5
  • Görüntü yönetmeni: Eduardo Piagge
  • Yönetmen: Cesar Charlone.

Yüzde 3 Kaç Sezon ve Kaç Bölümden Oluşuyor?

İlk bölümü 2016 yılında yayımlanan dizi toplam 3 sezondan oluşuyor. 2016’nın Kasım ayında yayımlanan dizinin 1. sezonu 8 bölümden, Nisan 2018’de yayımlanan 2. sezon 10 bölümden, Ocak 2019’da yayımlanan 3. sezon ise 8 bölümden oluşuyor. Dizinin bir bölümü ortalama 50 dakika.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *