Zamanda Yolculuk Temalı Filmler

0/5 Votes: 0
Report

Description

Zamanda Yolculuk Filmleri listesinde aslında çok sayıda film olabilirdi.Ancak sizler için 7 zamanda yolculuk filmi hazırladık.Listemizde bonus olarak da zamanda yolculuk temalı Türk filmi de bulunmaktadır.Listede olmayı hak eden ( ak ettiğini düşündüğünüz zamanda yolculuk filmi) var ise YORUM kısmını kullanarak bizlerle paylaşabilirsiniz.
Toplum ne kadar gelişirse gelişsin, teknoloji ne kadar ilerlerse ilerlesin, insanoğlu aynı hataları yapmaya devam ediyor. Zamanda geri gidip bu hataları düzelte bilseydik ne olurdu? Zamanda yolculuk fikri insan tabiatı gereği, tarih boyunca çok ilginç bulunan bir konudur. İnsana ait bütün sanat biçimlerinde bu fikir kendine bir yer bulmuştur. Film endüstrisinde de bilim kurgu başlığı altında en geniş işlenen konulardan biridir.
Vurguladıkları konular ve bunu sergileme biçimleri bakımından ayrılsalar da, pek çok zaman yolculuğu filmi benzer temaları işler, örneğin bir çok film, zamanda seyahat ederek geçmişi değiştirmenin yarattığı olumlu veya olumsuz sonuçları anlatmaktadır.Zamanda yolculuk üzerine yapılmış filmlerden en çok ilgi görenler arasından bir seçki oluşturduk.

Zamanda Yolculuk Filmleri

 

7. The Terminator – Terminatör – (1984) :

Terminatör 1984 (1)

Sene 2029… 1984 yılında çekilen bu film için yeterince uzak olan bu tarih şimdi oldukça yakın. Filmde 2029 yılı gayet karanlık bir yıl olarak gösteriliyor. Terminatör T-800 modeli bir cyborgtur ve 1984 yılına geri gönderilmiştir. 2029 yılında kötü cyborglara karşı gelecek olan direniş hareketinin lideri John Connor’ın doğmasını engellemek için annesini bulmak ve yok etmekle görevlendirilmiştir. Arnold Schwarzenegger’i bir yıldız yapan bu film, zaman yolculuğunu konu alan aksiyon filmleri içinde belki de en tanınanıdır.

6. Edge of Tomorrow – Yarının Sınırında – (2014) :

Yarının Sınırında

Uzaylılar dünyayı ele geçirmiştir, dünyadaki ordular bunlarla baş edememektedir. Savaş tecrübesi olmayan Bill’e görev verilirse de Bill hemen öldürülür. Sonra dirilir. Sürekli ölmekte sonra da dirilmekte, bu arada neyi yapması gerektiğini anlamaya çalışmaktadır. Bir zaman döngüsüne girmiştir. 1993 yapımı Bugün Aslında Dündü fiminin zaman döngüsünü anımsatan Yarının Sınırında, aksiyonu bol ve eğlenceli bir film.

5. Interstellar – Yıldızlararası – (2014) :

Interstellar

Dünya çapında astrofizikçi Neil Tyson’dan bile beğeni dolu sözler alan Interstellar, yakın gelecekte insan nüfusunun azaldığı ve Dünyanın yaşanamaz hale geldiği bir dönemde, bilim adamlarının yaşanabilir bir gezegen bulma çabalarını anlatıyor. Ellerinde yeterli veri olmadığından bazı gezegenlere önden astronot göndermektedirler. Film, zaman ve mekanda yolculuk dekoru önünde aslında insani duygulardan bahsetmektedir.

4. The Butterfly Effect – Kelebek Etkisi – (2004) :

The Butterfly Effect (1)

Stresli olduğunda baygınlık geçiren Evan, zamanda yolculuk yaparak geçmişe dönebildiğini fark eder. Geçmişteki bazı olayları tam hatırlayamamaktadır. Zamanda yolculuk yaparak geçmişinin karanlık noktalarını silmek için uğraşmaya başlar. Ancak yaptığı değişiklikler zincirleme olarak pek çok kişiyi etkilmektedir. Matematikçi Lorenz’in Kaos Teorisini temel alan film, çok ufak sayılan bir değişikliğin doğada ve insan hayatında yarattığı devasa değişimleri anlatmaktadır.

3. The Time Traveler’s Wife – Zaman Yolcusunun Karısı – (2009) :

The Time Traveler's Wife (1)

Henry ve Clare birbirine aşıktır, evlenirler ancak Henry bir zaman yolcusudur ve bu durum Clare’in sık sık yalnızlık hissetmesine neden olmaktadır. Film zamanda yolculuk temasının teknik kısmı ile ilgilenmiyor, burada zaman yolculuğu Henry ve Clare’in aşklarını doya doya yaşamalarına engel olan bir faktör olarak sunuluyor.

2. Groundhog Day – Bugün Aslında Dündü – (1993) :

Groundhog Day

Sunucu Phil, hiç istemediği bir göreve, geleneksel dağsıçanı şenliklerine gönderilmiştir. Ancak bundan daha da kötüsü, her sabah aynı güne uyanmaktadır, tekrar tekrar aynı günü yaşamaktadır. Phil bir kısır döngüye girmiştir. Günden güne kasabalıların sırlarını öğrenmeye, kadınları baştan çıkarmaya, sarhoş olmaya kadar herşeyi yapacaktır. Fakat aynı günü sürekli tekrarlamak O’nda depresyona yol açacaktır.

1. Back to the Future – Geleceğe Dönüş – (1985) :

Back to the Future (1)

1 numarada Geleceğe Dönüş filminden başka bir film olamaz zaten. Marty, seksenli yılların tipik Amerikan gencidir. Bir parça deli bir bilim adamı olan Dr.Emmett Brown’ın yaptığı zaman makinesi ile yanlışlıkla 1955 e döner. Kendi anne babası ile karşılaşır. Geleceğe Dönüş, Amerikan Film Enstitüsünün En İyi 10 Bilim Kurgu listesine 10.sıradan girmiş, bol ödüllü bir filmdir.

Bonus: Zaman Makinesi 1973:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *