Report

Description

Bu listemizde Türk sinemasının önemli yönetmenlerinden olan Zeki Demirkubuz filmlerinin listesini sizlerle paylaşacağız.1964 Isparta doğumlu yönetmenimiz 1990 sonrası sinemamıza çok şeyler katmıştır.Sinemaya usta yönetmen Zeki Ökten’ in yanında asistanlık yaparak giriş yapan Demirkubuz darbe sonrası 3 yılda hapiste yatmış ve bu dönemde Dostoyevski’ nin kitapları ile tanışmış ve yazarlık yönünü de keşfetmiştir.Bundan sonra Türk film yönetmeni, senarist, yapımcısı ve oyuncusu sıfatlarıyla 1994 yılında C Blok filmiyle beraber sinemamızda güzel filmlere imza atmış bir yönetmendir.Özellikle Kader, Masumiyet ve Üçüncü Sayfa gibi filmleri çok beğenilen yönetmenin Listefilm gözünden en iyi filminden başlayarak listelemeye çalışacağız.Sizde Zeki Demirkubuz’un sizin için en önemli olan filmini YORUM kısmına yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz..

1. Masumiyet – 1997

masumiyet filmi

İşlediği bir suç nedeniyle 10 yıl hapis yattıktan sonra amaçsız bir şekilde dışarı çıkan Yusuf (Güven Kıraç), ablasının yanına İzmir’e gider.Eski hesapların önüne gelmesi üzerine İzmir’den ayrılır ve yıkık dökük bir otele yerleşir.Otelde Uğur (Derya Alabora) ve Bekir (Haluk Bilginer) ile tanışacak ve hikayenin içinde kendini de bulacaktır. Filmde özellikle Bekir (Haluk Bilginer) ve Yusuf (Güven Kıraç)’ın efsane tiradı filme damgasını vuracaktır. Bu sahnedeki hikaye 2006 yapımı Kader filminin doğuşu olacaktır. Yönetmenliğini ve senaryosunu Zeki Demirkubuz’un üstlendiği filmin iskelet oyuncu kadrosu ise Derya Alabora, Haluk Bilginer ve Güven Kıraç dan oluşmaktadır. Masumiyet Filmi 34. Antalya Altın Portakal Film Festivali, 10. Ankara Uluslararası Film Festivali, 11. Altın Koza Film Festivali ve 17. Uluslararası İstanbul Film Festivalinden ödüllerle dönmüş Zeki Demirkubuz’un en iyi filmlerinden biridir.1997 yılı yapımı film Imdb verilerine göre ise 7 binin üzerinde kullanıcı puanı ile 8,4 puan almıştır.

2. Kader – 2006

Kader Filmi

Başrollerinde Vildan Atasever, Ufuk Bayraktar, Engin Akyürek, Müge Ulusoy ve Ozan Bilen’in yer aldığı ve Masumiyet Filminden (1997) tanımış olduğumuz iki karakterin gençlik öyküsünün anlatıldığı dram ağırlı film Altın Portakal ve Altın Lale Ödüllerini almıştır. Yönetmenliğini ve senaryosunu Zeki Demirkubuz’un üstlendiği filmin konusu ise; iki polis memurunu öldüren Zagor’un tutuklanması ile başlar.Bu olay Uğur’a aşık Bekir için başta umut verici gibi gözükse de yıllarca sürecek takıntı ve bir hastalığın aslında başlangıcıdır.

3. Üçüncü Sayfa – 1999

Üçüncü Sayfa Filmi

Senaryo ve yönetmenliğini Zeki Demirkubuz’un üslendiği 1999 yılı yapımı filmin öyküsü ise filmlerde figüranlık yaparak hayatını kazanan İsa (Ruhi Sarı)’nın mafyatik bir ortamda elli dolar çalmakla suçlanması ile başlar.Filmin oyuncu kadrosu ise İsa (Ruhi Sarı), Meryem (Başak Köklükaya), Ev Sahibi (Cengiz Sezici), Ev Sahibinin Oğlu (Serdar Orçin) şeklindedir.Film Uluslararası İstanbul Film Festivali, Uluslararası Tiblis Film Festivali, Orhan Murat Arıburnu Ödülleri, Sadri Alışık Ödülleri, Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) Ödülleri, Çağdaş Sinema Oyuncuları (ÇASOD) Oyuncu Ödülleri ve Antalya Altın Portakal Film Festivalinden ödüllerle dönmüştür.

4. Yazgı – 2001

Yazgı Filmi

Zeki Demirkubuz’un Albert Camus’nün Yabancı adlı ünlü romanından esinlenerek senaryolaştırdığı Yazgı, nedeni olmaksızın kendisini suçlu hisseden ve iradesini kullanmayı reddeden bir insanın tuhaf, akıl dışı öyküsünü anlatmaktadır.Yönetmenliğini ve senaryosunu Zeki Demirkubuz’un üstlendiği 2011 yapımı film 38. Antalya Altın Portakal Film Festivalinden ödül almıştır.Filmin oyuncu kadrosu ise Serdar Orçin, Zeynep Tokuş, Engin Günaydın ve Demir Karahan dan oluşmaktadır.

5. Kor – 2016

kor zeki demirkubuz

Emine’nin kocası Cemal (Caner Cindoruk), çocuğuyla karısını terk edip Romanya’ya gitmiştir. İzini kaybettirdiği içi Emine Cemal’den haberdar değildir. Kayıp koca bir yana Emine, çocuğunun kalbinin delik olduğu gerçeğiyle yüzleşmek zorunda kalır. Maddi imkansızlıklar içerisinde debelenen Emine, tesadüf sonucu eski patronu Ziya (Taner Birsel) ile karşılaşır. Ziya’nın gönlü eski çalışanı Emine’dedir. Onun için elinden gelen her şeyi yapmak ister. Kalbi delik olan çocuğun tedavisini üstlenir. Ziya yaptığı her şeyde karşılık bekler bir duruş sergilemektedir. Nitekim bu yardımlarının karşılığında kendisine muhtaç Emine’yi cinsel ilişkiye biat bir kadın haline dönüştürmüştür.

6. İtiraf – 2002

İtiraf Filmi

2001 yapımı Taner Birsel, Başak Köklükaya, İskender Altın, Miraç Eronat ve Zeki Demirkubuz’un rol aldığı film 21. İstanbul Uluslararası Film Festivali, 13. Ankara Film Festivali ve Mahmut Tali Öngören Özel Ödülünü almıştır. Filmin öyküsü; Zengin ve başarılı bir mühendis olan Harun, karısı Nilgün’ün kendisini aldattığını öğrenir. Önce bu durumla yüzleşmeyip, bildiklerini karısına söylemez. Zaman ağır ve acılı geçmekte ve belirsizlik dayanılır gibi değildir. Sonunda karısına her şeyi itiraf ettirmeye karar verdiğinde uzun bir gece başlar. Yedi yıldır evli olan karı-koca, insan olmanın karanlığında ilerledikçe, kimin kim olduğu tanınmaz hale gelir. Yalvarmalar şiddete, göz yaşları çığlıklara karışır.

7. Yeraltı – 2012

Yeraltı Filmi

Engin Günaydın, Serhat Tutumluer, Nihal Yalçın, Nergis Öztürk ve Murat Cemcir gibi oyuncuların rol aldığı 2012 yapımı film 2012 Dubai İnternational Film Festivali ve 5. Sinema Yazarları Derneği Ödüllerinden ödül almıştır.Filmin konusu ise Eski arkadaşı Cevat’ın yazdığı romanın ödül almasını hazmedemeyen Muharrem, çeşitli oyunlarla arkadaşının onuruna verilecek yemeğe kendisini davet ettirir. Arkadaşını fikir hırsızlığı ile suçladığını onun yüzüne vurmak için o yemeğe gitmekte kararlı olan Muharrem, iç dünyasında eski arkadaşları Sinan, Feridun ve Tarık ile, kısaca geçmişiyle yüzleşecektir.

8. Kıskanmak – 2009

Kıskanmak Filmi

Nahid Sırrı Örik’in Kıskanmak isimli romanından sinmaya uyarlan 2009 yılı yapım filmin Yönetmenliğini ve Senaristliğini Zeki Demirkubuz yapmıştır.1930’lu yılların Zonguldak’ın da geçen filmde Nergis Öztürk, Serhat Tutumluer, Berrak Tüzünataç ve Bora Cengiz rol almıştır.Anne ve babasını kaybetmiş Seniha ile Halit’in hikayesinin çarpıcı şekilde anlatıldığı mükemmel bir filmdir.Seniha karakterini canlandıran Nergis Öztürk’ün performansı çok konuşulmuş ve 46. Antalya Altın Portakal Film Festivalinde de En İyi Kadın Oyuncu Ödülünü almasını sağlamıştır.

9. Bulantı – 2015

bulantı zeki demirkubuz

Bulantı Filminin Konusu; Ahmet sevgilisiyle birlikte olduğu bir gece bir trafik kazası sebebiyle küçük kızını ve karısını kaybeder. Ahmet, “akıl-fikir işleri” yapan mühim bir şahsiyettir. Ahmet kimseyi umursamadan ve kimsenin önünde eğilmeden trajik olaydan (kızı ve karısını kaybettiği kaza) etkilenmeden yaşamına devam eder ama bir süre sonra, görünürde bir sebep olmaksızın kendinde ve yaşamında bazı değişimler olmaya başlar. Kimseyi umursamayan, hiçbir şeyin önünde eğilmeyen biri olarak bu Küçük terslikler, tuhaf aksilikler art arda gelmekte, çok sevdiği kadınlarla arası bozulmakta, hayat karşısında zorlanmakta ve kendisinden beklenmeyecek zafiyetler göstermektedir.

10. C Blok – 1994

C Blok Filmi

1994 yapımı Zeki Demirkubuz’un ilk filmi C Blok filminin konusu: Mutsuz evliliği dağılmakta olan Tülay, modern bir sitede yaşamaktadır. Site çalışanı Halit, gizlice Tülay’ı gözetlemekte, her hareketini izlemektedir. Tülay bir akşam eve döndüğünde Halit’le hizmetçisi Aslı’nın kendi yatağında sevişmesine tanık olur. Bu an, Tülay için bilinçsiz bir arayışın başlangıcı olacak, günlük yaşamı algıları ve korkularıyla karışmaya başlayacaktır.Filmde Serap Aksoy, Fikret Kuşkan, Zuhal Gencer, Selçuk Yöntem gibi oyuncular yer almıştır. C Blok Sinema Filmi 1994 Uluslararası İstanbul Film Festivali, 1994 Ankara Film Festivali ve 1995 SİYAD Sinema Yazarları Derneği tarafından ödüle layık görülmüştür.

11. Bekleme Odası – 2003

Bekleme Odası Film

Dostoyevski`ye ithaf edilen Bekleme Odası aynı zamanda Karanlık Üstüne Öyküler üçlemesinin son filmidir. Filmin yönetmeni, senaristi, görüntü yönetmeni ve kurgucusu Zeki Demirkubuz bu filmi ile 40. Antalya Altın Portakal Film Festivali ve 23. İstanbul Uluslararası Film Festivalinden ödüller almıştır.Zeki Demirkubuz, Nilüfer Açıkalın, Nurhayat Kavrak, Eda Toksöz ve Serdar Orçin’in gibi oyuncular rol almıştır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *