Zeki Demirkubuz’un Son Filmi: Kor

0/5 Votes: 0
Report

Description

Zeki Demirkubuz Sineması , filmografisinde daha önce sıkça yer yer verdiği ve beslendiği bir mesele vardır. Bu mesele çaresizlik içinde ve/veya kendi ritmik boşvermişliğinde yaşamak zorundalığın sinemasal karakterler aracılığıyla bir nevi dışa vurumudur. Bu açıdan ele alındığında Demirkubuz karakterleri ontolojik varlıklar olarak çelişkilerle doludur. Alt sınıfın düşmüş bulantılar içindeki yaşantısını kendine dert edinen Zeki Demirkubuz bu derdini anlatma yolu olarak beyazperdeyi seçmiştir.Tıpkı kor filminde işlenen konu gibi.

Kor Filmi Konusu
Zeki Demirkubuz’un beyazperdeye yansıyan son filmidir Kor. Emine (Aslıhan Gündüz), Kor filminin merkezindeki kadın kahramandır.

Kor Filmi Replikleri 1
Emine’nin kocası Cemal (Caner Cindoruk), çocuğuyla karısını terk edip Romanya’ya gitmiştir. İzini kaybettirdiği içi Emine Cemal’den haberdar değildir. Kayıp koca bir yana Emine, çocuğunun kalbinin delik olduğu gerçeğiyle yüzleşmek zorunda kalır. Maddi imkansızlıklar içerisinde debelenen Emine, tesadüf sonucu eski patronu Ziya (Taner Birsel) ile karşılaşır. Ziya’nın gönlü eski çalışanı Emine’dedir. Onun için elinden gelen her şeyi yapmak ister. Kalbi delik olan çocuğun tedavisini üstlenir. Ziya yaptığı her şeyde karşılık bekler bir duruş sergilemektedir. Nitekim bu yardımlarının karşılığında kendisine muhtaç Emine’yi cinsel ilişkiye biat bir kadın haline dönüştürmüştür.

Kor Filmi Replikleri 2
Emine-Ziya ilişkisi bu minvalde devam ederken Romanya’ya kaçıp giden Cemal aniden geliverir. Emine’nin çocuk için gereken ameliyat masraflarını nasıl karşıladığı gerçeği Cemal’in içini kemirir.

Kor Filmi Replikleri 3
Cemal-Emine-Ziya… Bu üçlü arasında herkes her şeyi bilmesine rağmen görmemezlikten duymamazlıktan ve bilmemezlikten gelirler.

Kor Filmi Replikleri 4
Bir trafik kazası sonucunda Ziya ölür. Emine Ziya’nın ölüm haberinden sonra intihar eder. Ama bu intihar Ziya’ya olan aşkından dolayı değil çaresizliğine çare üreten tek dayanağının artık varlığını yitirmesindendir.
Cemal, intihar eden Emine’yi kurtarmak ve terk etmek arasında ikircikli bir durumla karşı karşıya kalır.. Gerilim dolu bir karasızlık anı peşin sıra ahlaki değerlerin ağır basmasıyla son bulur.

Kor Filmi Replikleri 5

Hastane’ye kaldırılan Emine hamiledir. Kendisine iki aylık hamile olduğunun haberini veren Cemal’e buna karşılık saat kaç diye sorusuyla cevap verir Emine.

Kor Filmi Afişi

Zeki Demirkubuz’un Kor filminde ele aldığı konu bir yönüyle Yılmaz Güney’in Baba filmindeki ilişki biçimini gözler önüne getirir. Nuri Bilge Ceylan da yine Baba filmine benzer bir konuya sahip olan Üç Maymun filmini yapmıştı. Üç Maymun filminin senaryosunun Zeki Demirkubuz‘a ait olduğu sosyal medyada kendisine sıkça yer bulan bir mevzudur. Tüm bunlara rağmen her iki yönetmenin kanadından mevzuyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmamış olması durumun doğruluğunu zedeler nitelikte olsa da Zeki Demirkubuz, Kor filmini yaparak bu meselenin takipçisi olduğunu göstermiş olabilir mi?

Kor Filmi Fragmanı:

Kor Filmi konusu, oyuncuları, karakterleri ve replikleri hakkındaki yazımıza YORUM yapabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *