Klasik Zombi Temasına Yeni Bir Soluk: Black Summer Dizisi Konusu ve Oyuncuları

0/5 Votes: 0
Report

Description

Bir aksiyon dizisi olarak Netflix platformunda yerini alan Black Summer, 11 Nisan 2019 tarihinde yayımlanmaya başladı. Yoğun bir ilgiyle karşılaşan ve kısa sürede geniş bir hayran kitlesi edinen dizi, süresi 20-45 dakika arasında değişen 8 bölümden oluşuyor. Black Summer Netflix platformundaki bir solukta izlenebilecek diziler listesinde kendine yer bulmayı başarırken dizi ile alakalı en çarpıcı nokta, eleştirmenler tarafından dizinin, Syfy’da yayımlanan “Z Nation” dizisinin korku, aksiyon ve drama ögelerini birlikte sergilediğine dair yapılan yorumlar.

Black Summer, Netflix zombi dizileri arasında gösterilse dizinin hikayesini yalnızca bununla sınırlamak haksızlık olur. Seyirleri klasik zombi temasından farklı olarak sürekleyici ve yaratıcı hikayesiyle ekrana kilitleyen Black Summer dizisinin genelinde dram ağırlıklı korku-gerilim ögelerinin yansımalarını görmek mümkün. Yaratıcı senaryo ekibinin hikaye konusundaki titiz izlerinin yanı sıra Black Summer, oyuncuları ile de göz doldurmayı başarıyor. Oyunculuk performanslarıyla dikkat çeken dizinin başrollerini; Jaime King, Justin Chu Carry ve Christine Lee gibi isimler paylaşıyor. Dizinin kadrosunda Kelsey Flower, Edsson Morales, Stafford Perry, Sal Velez Jr, Erika Hau, Gwynyth Walsh ve Mustafa Alabssi gibi başarılı oyuncular yer alıyor.

Black Summer Dizisi Konusu

Dizi aslında zombi istilası altındaki bir dönemde yaşayan insanları anlatırken devam eden yan hikayede kızına çok bağlı olan bir annenin dramı görülüyor. Annelik, sevgi, bağlılık ve sadakat gibi doğal insanlık duygularına yer verilen dizide macera ve aksiyon ögeleri de işleniyor.

Ölümcül bir zombi salgınının yaşandığı bir dönemde insanlığın üzerine karanlık düşmeye başlamıştır. Zombi istilasının karanlık günlerinde birbirlerini hiç tanımayan insanların, hayatta kalmak için birbirlerine ihtiyaçları vardır. Şehrin tahliyesi sırasında kızından ayrı düşen Rose, kızına ulaşmak için elinden gelen her şeyi yapacaktır. Fakat kızını bulması o kadar kolay değildir. Rose bu amaçla kendisi gibi salgından kurtulan bir grup insanla beraber hareket etmeye başlar.

Black Summer Dizisi Karakterleri / Oyuncuları

Rose (Jaime King)

Rose, kızı Anna ve kocası Patrick ile mutlu bir hayatı olan genç bir kadındır. Zombi istilasının başlangıcında kocası ve kızıyla birlikte ordunun tahliye araçlarındaki sıraya girerler. Ancak kontrol sırasında askerler Patrick’in yaralı olduğunu fark eder. Askerler Anna’yı alarak güvenli bölgeye doğru yola çıkarlar. Kızından ayrı düşen Rose, zombiye dönüşen yaralı kocası ile baş başa kalır. Artık Rose’u kızına ulaşmaktan başka sorunlar da beklemektedir.

Jaime King,23 Nisan 1979 yılında Omaha’da doğdu. İlk büyük rolü Pearl Harbor olan King, Bulletproof Monk filminde oynadı. Bunun yanı sıra Hart Of Dixie, Gary Unmarried ve Kitchen Confidential gibi dizilerde rol aldı.

Spears (Justin Chu Cary)

Çeşitli nedenlerle tahliye bölgesine ulaşamayan grubun üyelerinden biridir. Askerler tarafından yakalanmasına rağmen bir şekilde ellerinden kaçmayı başarır. Öldürdüğü askerin üniformasını giyerek dolaşan Spears, kendisini asker gibi göstererek güvende tutmaya çalışır. Rose’un kocasından kaçtığı sırada tesadüf eseri karşılaşırlar. Rose’un zombi kocasının elinden kurtulması için elinden gelen bütün yardımı yapar.

Justin Chu Cary,19 Eylül 1982 yılında Kaliforniya’da doğdu. Blindspotting dizisindeki performansıyla kendini televizyon dünyasına tanıttı.

Ryan (Mustafa Alabssi)

Ryan dilsizdir ve kurtulan ancak güvenli bölgeye ulaşamayan kişilerden biridir. Naif bir karaktere sahiptir, cana yakın görünür. Ryan cesareti ve zekasıyla yardıma muhtaç olmadığını gösterir.

Mustafa Alabssi, sağır bir aktördür. Suriye’de doğmuş ve 12 yaşındayken ailesiyle bilikte Ürdün’e kaçmıştır. Alabssi, Black Summer dizisindeki Ryan performansıyla oyunculuk alanındaki ilk işine imza attı.

Barbara (Gwynyth Walsh)

Evraklarının yetersizliği nedeniyle stadyumdaki güvenli bölge ulaşamayan kişilerden biridir. Kendisi için güvenli olarak kabul ettiği arabasının içinde zaman geçirdiği sırada arabanın içinde durup zombilerden kurtulamayacağını anladığı sırada diğer kurtulanlara katılır.

Gwynyth Wlash, 1950 yılında Kanada’da doğdu. Da Vinci’s Inquest, The Crush, Flight gibi yapımlarda rol aldı.

Lance (Kelsey Flower)

Lance,kurtulan ve hayatta kalmak için mücadele eden gruptaki en korkak kişidir. Sürekli kaçmayı seçen Lance, yapılan planlara uyma kısmında zorluk yaşar. Lance, asla gruptan ayrı hareket edemez.

Flower Adventures Of Pizza Guy filmindeki rolüyle ilk defa oyunculuğunu gözler önüne seren Kelsey Flowey, With You Always, Amityville Witch Activity gibi projelerde de rol aldı.

Anna (Zoe Marlett)

Rose’un kızıdır. İstila sırasında ailesiyle birlikte kaçmak için ordunun tahliye araçlarının olduğu yere gitmiş, ancak anne-babasının geçişiyle ilgili problemlerin olmasının ardından şehir merkezindeki güvenli stadyumda tek başına kalmıştır.

Zoe Marlett, Alive ve Lalalopsy Babies: First Steps projelerindeki rolleriyle tanınıyor. Küçük yaşta başarılı yapımlarda boy gösteren küçük yıldız, bu yapımlarda gösterdiği performans ile göz doldurmuştur.

Patrick (Ty Olsson)

Rose’un kocasıdır. Zombi virüsünün istilasından ailesini korumak için gerekli evrakları toplayarak güvenli bölgeye geçiş için büyük çaba gösterir. Ancak geçiş sırasında askerler Patrick’in yaralı olduğunu fark ederler. Patrick ve Rose diğer bölgeye geçemez ve birden kendilerini kaos yumağının ortasında çaresiz bulurlar.

Ty Olsson, 28 Ocak 1974’de Halifax’ta doğdu. X-Men 2, Maymunlar Cehennemi: Savaş ve Maymunlar Cehennemi: Başlangıç filmlerinde sergilediği rollerle tanınıyor.

Kyungsun (Christine Lee)

Zombilerden kaçan ve hayatta kalmaya çalışan gruba sonradan dahil olan üyelerden biridir. Genellikle Wiliam ve Barbara ile hareket eder. Karar verme yetisi gelişmiş olan Sun, sözüne güvenilen cesaretli bir karakterdir. Askeri zekası ve operasyonları yürütme yetisi sayesinde grubunun zombilere karşı silahlanmasına yardımcı olur.

Colossal ve Lucky Girl filmleriyle ünlenen Christine Lee, dünyanın her yerinde yayımlanan pek çok dizi ve filmde rol almıştır.

William (Sal Velez Jr.)

Kurtulan gruba sonradan dahil olur. İlk başlarda tek başına zombilerle mücadele eden William, sert görüntüsünün altında merhametli bir adamdır. Hayatta kalmak için her şeyi yapabilecek kadar gözü kara olan genç adam grubun diğer üyeleriyle tanıştıktan sonra dayanışmanın önemini anlar.

Sal Velez Jr., Death of President ve The Guest House projelerindeki rolleriyle tanınıyor.

Manny (Edsson Morales)

Kurtulan kişilerden biridir ancak gruptan bağımsız hareket eder. Salgından kaçmak için kendisine özgü yöntemler kullanan Manny, sıklıkla William ve Sun ile karşılaşır. İkili ile anlaşamayan Manny, ancak tek bir kişinin güvenli bölgeye gidebileceğini düşünür.

Manny rolünü canlandıran Edsson Morales, A Brand New You, Sound of Tears ve Gente-fied gibi yapımlarda sergilediği performanslarıyla tanınıyor.

Carmen (Erika Hau)

Manny ile birlikte gruptan bağımsız hareket etmeye çalışır. Many ile araları çok iyi olmasa da hayatta kalmak için Manny’nin yanında olması gerektiğine inanır.

Black Summer, Erika Hau’nun ilk projesidir.

Black Summer IMDb Puanı

Black Summer, binlerce kullanıcı tarafından oylandıktan sonra IMDb’de 10 üzerinden 6,4 puan aldı. Zombi temalı diziler ile alakalı ön yargılara kullanıcıların yorumlarında denk gelinirken, dizinin ortalama puanında yüksek oyunculuk performanslarının etkisi büyüktür.

Zombi dizileri arasında efsaneleşmiş bir yapım: The Walking Dead Dizisi Konusu ve Oyuncuları

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *