Kasabadaki Katil: Broadchurch Dizisi Konusu ve Oyuncuları

0/5 Votes: 0
Report

Description

Doctor Who dizisine olan katkılarıyla tanıdığımız Chriss Chibnall tarafından senaryosu kaleme alınan Broadchurch, 2013-2017 yılları arsında ITV’de yayımlanmış bir İngiliz polisiye-suç dizisi olarak karşımıza çıkıyor. Başrollerinde David Tennant, Olivia Colman, Andrew Buchan gibi oyuncuları barındıran dizinin her biri 8 bölümden oluşan 3 sezonu bulunuyor. Broadchurch dizisi, özellikle dram konusunda yakaladığı başarı sayesinde topladığı övgülerle, “suç draması” dalında mutlaka izlenmesi gereken diziler arasında yer alıyor.

Broadchurch Konusu

Broadchurch

Deniz kenarında bulunan ufak ve herhangi bir cinayet vakasının yaşanmadığı, ülkenin suç oranı en düşük bölgelerinden biri olmasıyla sakinlerinin son derece huzurlu bir şekilde hayatını idame ettirdiği Broadchurch, bir gün 11 yaşındaki bir çocuğun ölümüyle sarsılır. Bu ölüm vakasından önce ufak tefek suçlar haricinde olaya şahit olmayan kasaba halkı, diğer çocukların da tehlikede olabileceğini düşünerek olayın bir an önce çözüme kavuşturulmasını ister. Bu şüpheli vakayı araştırmak için de Dedektif Alec Hardy ve yardımcısı Ellie Miller görevlendirilir.

Broadchurch Dizisi Karakterleri / Oyuncuları

Alec Hardy (David Tennant)

Alec Hardy

Soruşturmasını bizzat yürüttüğü ve eline yüzüne bulaşan Sandbrook Cinayetleri davasının ardından huzurlu, olaysız bir hayat yaşama umuduyla Broadchurch’e tayin olan Hardy, işe başladıktan 1 hafta sonra kendini bir cinayet vakasının ortasında bulur. Cinayetin yaz ayında işlenmesi kasabanın en önemli geçim kaynağı olan turizmi de olumsuz yönde etkilerken, cinayet soruşturması nedeniyle plajın kapalı kalması kasaba halkı tarafından hiç hoş karşılanmaz. Halk bir an önce olayın çözülmesini isterken Alec Hardy’nin üzerindeki baskı her geçen gün artmaya devam eder. Üzerindeki baskının artmasıyla birlikte son derece titiz bir soruşturma yürüten Hardy, kasabadaki herkesi olası şüpheli konumuna sokarak olayı aydınlatmak için büyük çaba sarf eder.

Alec Hardy karakterini Doctor Who dizisinden tanıdığımız 48 yaşındaki İskoç oyuncu David Tennant canlandırıyor.

Ellie Miller (Olivia Colman)

Ellie Miller

Broadchurch kasabasında doğup büyüyen Ellie Miller, beklediği terfiyi alamamanın hayal kırıklığını yaşarken tanıdığı ve görüştüğü bir aile olan Latimerlerin oğlu Danny’nin ölüm haberiyle büyük bir şok yaşar. Bu olayın ardından daha önce bir cinayet vakasında görev almamış olan Ellie için ucu açık bir yolculuk başlar.

Evli ve iki çocuk annesi olan Ellie Miller karakterini İngiliz aktris Olivia Colman canlandırıyor. 30 Ocak 1974 doğumlu Colman, komedi dizisi Peep Show’da canlandırdığı Sophie Chapman karakteriyle tanınıyor.

Beth Latimer (Jodie Whittaker)

Beth Latimer

Henüz çocuk denecek yaşta Mark ile ilişkileri başlayan Beth, 15 yaşındayken kızı Chloe’ye hamile kalır. Son derece sıradan bir yaşantısı olan ve yerel gazete The Echo’da çalışan Beth Latimer, oğlunun ölümüyle birlikte tabiri caizse yıkılır. Bunun üzerine sıradan ve sade olan yaşamı değişecek, Beth’in buna uyum sağlama süreci oldukça sancılı geçecektir.

Beth Latimer karakterine yine Doctor Who dizisiyle tanıdığımız 37 yaşındaki İngiliz oyuncu Jodie Whittaker hayat veriyor.

Mark Latimer (Andrew Buchan)

Mark Latimer

İlişkilerinin meyvesi üç çocuğu (Chloe, Danny ve Elizabeth) bulunan ve Beth ile ilişkileri başladığı sırada 17 yaşında olan Mark Latimer, bazı durumlarda gece de çalışmak zorunda kalan bir su tesisatçısıdır. Geçimini bu şekilde sürdüren Mark’ın oğlunun öldürüldüğü gece, ne yazık ki evde olmadığı gecelerden birine denk gelmiştir.

O gece evde bulunmaması sebebiyle şüphelilerden biri durumunda olan Mark Latimer karakterine İngiliz oyuncu Andrew Buchan hayat veriyor. 19 Mayıs 1979 doğumlu sahne ve televizyon oyuncusu Buchan, bir başka ITV drama dizisi The Fixer’da John Mercer ve BBC döneminde William Garrow rolleriyle tanınıyor.

Chloe Latimer (Charlotte Beaumont)

Chloe Latimer

Hafta sonları kasabanın otelinde çalışarak geçimini sağlayan Chloe, kardeşinin ölümüyle sarsılır. Hanım hanımcık, uslu bir imaj çizen Chloe’nin ailesinden gizli tuttuğu bir ilişkisi vardır.

Chloe Latimer karakterini Jüpiter Yükseliyor, Waterloo Yolu gibi yapımlarla seyirci karşısına çıkmış Charlotte Beaumont canlandırıyor. İngiltere’nin Watford şehrinde dünyaya gelen güzel oyuncu 8 Temmuz 1995 doğumludur.

Karen White (Vicky McClure)

The Daily Herald gazetesinde kıdemli bir yazar olarak çalışan Karen, daha önceden Sandbrook Davaları’nda mağdur aileyi hayal kırıklığına uğratarak başarısız olmuş dedektif Alec Hardy’e son derece şüpheli yaklaşır. Çünkü Karen, Hardy’nin Danny olayını da eline yüzüne bulaştırıp Latimer ailesini de aynı duruma düşüreceği endişesini taşımaktadır. Bu kaygılar ve kendisinde ağır basan gazetecilik duygusu onu Broadchurch kasabasına getirir.

Karen White karakterini 36 yaşındaki İngiliz aktris Vicky McClure canlandırıyor.

Maggie Radcliffe (Carolyn Pickles)

Maggie Radcliffe

Beth Latimer’in de çalıştığı The Echo gazetesinde editörlük yapan Maggie Radcliffe, polise yardım edebilmek için elinden geleni yapar.

Maggie Radcliffe karakterini 67 yaşındaki İngiliz aktris Carolyn Pickles canlandırıyor.

Oliver Stevens (Jonathan Bailey)

Oliver Stevens

Yerel bir gazete olan The Echo’da çalışan Oliver, ulusal gazetede çalışma hayalleri kuran ve bu uğurda çaba gösteren biridir.

Karen’a Broadchurch olayını haber veren Oliver Stevens’ı Doctor Who, Leonardo, W1A gibi yapımlarda boy göstermiş Jonathan Bailey canlandırıyor. Bailey 25 Nisan 1988 yılında İngiltere’de dünyaya gelmiştir.

Susan Wright (Pauline Quirke)

Susan Wright

Gözlerden ırak bir yaşam sürmesiyle beraber gizemli bir kişiliğe sahip olan Susan, Danny’nin cesedinin bulunduğu plaja yakın bir konumda oturmaktadır.

Susan Wright karakterini Birds of a Feather dizisindeki Sharon Theodopolopodous rolüyle tanınan İngiliz aktris Pauline Quirke canlandırıyor. 8 Temmuz 1959 doğumlu oyuncu, 1996 yılında BAFTA TV En iyi Kadın Oyuncu Ödülü’ne aday gösterilmiştir.

Steve Connely (Will Mellor)

Steve Connely

Broadchurch kasabasının telefon mühendisi olan Steve, aynı zamanda medyum yeteneklerine sahiptir.

Steve Connely karakterini 43 yaşındaki İngiliz aktör Will Mellor canlandırıyor.

Tom Miller (Adam Wilson)

Tom Miller

Komiser yardımcısı Ellie Miller’ın oğlu olan Tom, Danny’nin en yakın arkadaşıdır. Danny ölmeden kısa süre önce kavga etmiş olmaları ve şüpheli davranışları sebebiyle zanlılardan biri konumundadır.

Tom Miller’ı 15 Eylül 1999 doğumlu genç İngiliz oyuncu Adam Wilson canlandırıyor.

Jack Marshall (David Bradley)

David Bradley

Maktul Danny’nin sabahları gazete aldığı dükkanın sahibi olan Jack Marshall, şüphelilerden biridir.

Jack Marshall karakterini Harry Potter’daki Argus Filch ve Game of Thrones’daki Lord Walder Frey rolleriyle tanıdığımız 77 yaşındaki İngiliz aktör David Bradley canlandırıyor.

Broadchurch IMDb Puanı Kaç?

İzleyicilerin büyük beğeniyle takip ettiği Broadchurch dizisi, 8.3 IMDb puanına sahip.

Broadchurch Dizisi Yorumları Nasıl?

Genel olarak izleyicilerden gayet olumlu yorumlar almış ve dram-suç-polisiye türüne ilgi duyan herkes tarafından ilgiyle takip edilmiş olan Broadchurch, genel olarak izleyenlerin, hakkında olumlu fikirler belirttiği bir dizi olarak dikkat çekiyor.

Dizinin yaratıcısı Chriss Chibnall’ın bir başka dizisi: Doctor Who Konusu – Dizi Tanıtımı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *