En İyi Bilim Kurgu Filmleri Listesi

0/5 Votes: 0
Report

Description

En iyi Bilim Kurgu filmlerini siz listefilm takipçileri için derledik. Geçmişten günümüze 100 Bilim Kurgu Filmini sizlerle paylaşmak isterdik ancak yaptığımız derleme sonucu 79 bilim kurgu sinema filmi çıktı.Ancak Bilim Kurgu Filmleri Listemizin güncelleyeceğini belirtmek isteriz.İsterseniz şimdi Alternatif Tarih, Apokaliptik ve Post-Apokaliptik, Sosyolojik Bilim kurgu, Military, Zaman Yolculuğu, Süper İnsan ve Siberpunk gibi Bilim Kurgu Filmlerinin alt türlerini de irdelediğimiz 79 filmlik listemize geçelim.Çok fazla seri bilim kurgu filmine yer vermek istemesek de listeye mecburen almak zorunda olduğumuz seri filmlerin olduğunu belirtmek isteriz…

Table of Contents

Bilim Kurgu Filmleri Listesi

79. Repo Man – 1984 – IMDB:6,3

repo-man
Yapay organın icat edildiği dönemlerde, iki askerin Afrika’da gerçekleşen büyük bir savaş sonrasında organ nakline ihtiyaç duyması ile olaylar başlar. Nakil sonrası ödemeyi yapamadıklarında, çareyi kaçmakta bulan bu iki askerin peşine devlet düşecek ve olaylar büyüyecektir. Bu bilim kurgu tarzındaki başarılı filmin yönetmenliğini Miguel Sapochnik üstlenmiştir.

78. The Iron Giant – Demir Leydi – 1999 – IMDB:6,4

the-iron-giant
20. Yüzyıl içerisinde en uzun süre görevde kalan Birleşik Krallık Başbakanı olarak bilinen Margaret Thatcher’ın hayatından bir bölüm anlatılmaktadır. 11 senelik bir başkanlık serüveninde olanlar bilim kurgu ile birlikte veriliyor. Başbakanın rolünü, başarılı oyuncu Meryl Streep üstlenmiş ve bu film, birçok ödül almıştır.

77. Tomorrowland – Yarının Dünyası – 2015 – IMDb: 6,5

tomorrowland
Frank ve Casey, çocuk yaşlarında çok zeki olarak bilinmelerine rağmen çeşitli sebeplerden ötürü zekâlarını hayatlarına yansıtamamış ve hayal kırıklıkları halini almış iki arkadaştır. Fakat aralarındaki bağ hiç kopmamıştır ve bu bağ neticesinde bir araya gelip uzayda anormal bir şekilde kendine yer tutmuş gizemli bir gezegenin şifrelerini çözmek üzere bu gezegene giderler. Onları bekleyen gezegen ise hiç de yabana atılacak cinsten değildir.

76. The Man Who Fell to Earth – Dünya’ya Düşen Adam – 1976 – IMDb: 6,7

the-man-who-fell-to-earth
Newton isimli bir uzaylı, insan kılığına girerek dünyaya çeşitli araştırmalar yapmak üzere gönderilir fakat buradaki ortamı görünce işler kendisi için biraz değişir. İlk olarak çeşitli keşif ve icatlar yapan Newton, daha sonra da ekonomik ve siyasi güçler de elde ederek itibarını artıracaktır. Asıl görevini pek önemsemeyen Newton bu yeni hayatına uzun süre devam edince, geçmişiyle ilgili sorular da artık her yerde sorulmaya başlanır.

75. Primer – Kapsül – 2004 – IMDb: 7,0

primer
İki genç mühendis arkadaş, kendi çaplarında bir garaj içinde çeşitli deneyler yaparken yanlışlıkla da olsa uzun zamandır çalıştıkları projeyi tamamlayıp zaman makinesi icat ederler ve zamanda geriye giderler. İkisi de sonsuzluk arayışı içinde oldukları için zaman yolculuğunda ellerinden geldiğince ilerlemeye çalışırlar fakat aralarında bir iletişim olmadığı için birbirinden habersiz yaptıkları müdahaleler başlarına bela açacaktır.

74. Oblivion – 2013 – IMDb: 7,0

oblivion
Dünya’nın işgal edilmesiyle insanlık dünyada varlığını yitirmiş ve yerini uzaylılar almıştır. Bir asker birliğinde deneyimli bir asker olan Jack ise Dünya’nın durumunu öğrenmek üzere Dünya’ya doğru keşif için yola çıkar. Orada ne ile karşılaşacağını bilmemekte ancak uzaylılar tarafından ele geçirildiğini bilinmektedir. Yönetmen koltuğunda Joseph Kosinski’nin bulunduğu film, dünyanın sonunun geldiği kurgusuna sahip ve yönetmenin çizgi romanından uyarlamadır.

73. The Thirteenth Floor – 13. Kat – 1999 – IMDB: 7,0

the-thirteenth-floor
Douglas ve Whitney iki arkadaş olarak 13. kattaki ofislerinde bazı çalışmalar yürütmektedirler. Sıra bu çalışmalardan bir yazılımı denemeye gelmiştir. Bu yazılım sayesinde sanal ortam yoluyla geçmişe gidecek, 1930 yılında Los Angeles’ta bulunacaktır. Ancak döndüğünde kötü bir sürpriz ile karşı karşıya kalacaktır. Şirketlerinin kurucusu aynı zamanda baş mimarı olan Hannon biri tarafından öldürülmüştür. Olaydaki tek şüpheli ise Douglas’dır. Denedikleri yazılım sonucu hafızasında boşluklar oluşan Douglas’ın en korktuğu şey başına gelmek üzeredir.

72. Prometheus – 2012 – IMDB: 7,0

prometheus
Yönetmenliğini Ridley Scott’un üstlendiği Prometheus’da olaylar bir grup araştırmacının merakıyla yaptığı çalışmalarla birlikte gelişen olayları anlatıyor. Yaşamın başlangıcına yönelik sırları öğrenmeye çalışan bu grup, evrenin en tehlikeli noktasında sıkışıp kalırken atlattıkları maceralar filme konu oluyor. Bir yandan insanlığın geleceği gözetilerek girilen bu yolculuk hiç beklenmedik olaylarla sonuçlanarak her şeyin sonu olabilir.

71. Deja Vu – 2006 – IMDB: 7,0

deja-vu
Geçmişe dönüp bazı olaylara müdahale etmek kimi zaman istediğimiz şeyler arasında yer almıştır. Peki, şu an size böyle bir şansınızın olduğunu söylesek? Deja Vu’nun tanımından yola çıkılarak hazırlanan bu filmde ise Ajan Carlin bunu yapabileceği öngörülen tek kişidir. New Orleans’da meydana gelen patlamanın ardından Ajan Carlin’e verilen görev ile çok kısa bir süre içinde yaşananlara müdahale ederek olayların akışını değiştirmesi gerekmektedir. Peki, Ajan Carlin bu görevde ne kadar başarılı olacak?

70. Snowpiercer – Kar Küreyici – 2014 – IMDB: 7,0

snowpiercer
Küresel ısınmayı durdurmak için yapılan bir proje de işler ters gitmiş durumdadır. Dünya buzul çağına dönüşüyor ve bu felaketten geriye kalan çok az sayıda insan kar küreyici denilen trende yaşamlarını sürdürmektedirler. Trendeki insanlar yöneten ve yönetilen olarak 2 ye ayrılmış, ezilen taraf bu duruma bir son vermek istemektedirler.

69. AI Artificial Intelligence – Yapay Zeka – 2001 – IMDb: 7,1

ai-artificial-intelligence
11 yaşında sıradan bir çocuk olan David, aslında kendi bildiğinin aksine sıradan bir çocuk değildir. Anormal özellikleri ve üstün yetenekleri olan David, aslında bir insan da değildir. Kendisinin ve ailesinin inandırıldığı gerçeğin aksine çocuk sahibi olamayan ailelere verilen bir oyuncak olan David, bu gerçeği öğrendikten sonra gerçek kimliğini öğrenmek için her yolu deneyecektir. Teknolojinin gelişmesiyle meydana gelebilecek tehlikelerin bir örneğini yansıtan bu film, yapay zekâ sahibi bir robotu ve devamında sebep olduğu olayları konu almaktadır. David, çocukları olmadığı için bu tarz yollara başvuran aileleri oyalamak adına tasarlanmış bir çocuk robottur. Her hareketiyle bir insan gibi davransa da robot olduğu gerçeği zamanla canını sıkmaya başlayacak ve bu halini değiştirmeye çalışarak tam anlamıyla bir insan olmak isteyecektir. Bu yolculukta birçok tehlike ile karşı karşıya kalacaktır.

68. Transformers – 2007 – IMDb: 7,1

transformers
Günümüzden uzun zaman önce Cyberton isimli tamamen robotlardan oluşan bir gezegende, robotlar iyiler ve kötüler olarak ikiye ayrılmıştır. Fakat gezegenlerinde yakıt kıtlığı yaşayan bu robotlar, uzayın çeşitli yerlerinde yakıt arayışına girmişlerdir ve bu arayış onları Dünya’ya yönlendirmiştir. Özelikle kötü robotların kaynak arayışı için her şeyi yapabileceği bu ortamda, onları durdurmak ise iyi huylu robotların görevi haline gelmiştir.

67. I, Robot – Ben, Robot – 2004 – 7,1

i-robot
2005 yılı itibarıyla robotlar dünyada sayıca çok fazla yayılmış ve her yerde kullanılır olmuşturlar. Nitekim Del Spooner isimli Chicagolu bir polis ise robot fobisi taşımaktadır. Kendisine verilen bir davada bilim adamı Miles Hogenmiller’i bir robotun öldürdüğü düşünülmektedir ve Miles çok gizli görevlerle uğraşmaktadır. Spooner bu karışık davayı çözmekle kalmayıp robot fobisini de yenmek zorundadır.

66. Pitch Black – Derin Karanlık – 2000 – IMDB: 7,1

pitch-black
Seyahat etmek amacı ile uzaya çıkan bir grup yolcunun uzay aracı hiç beklenmedik bir şekilde savrularak sessiz ve tenha olan bilmedikleri bir gezene düşer. Burada yaşam belirtileri göremeyen yolcular, gerçeği yaşanan güneş tutulması ile gezegenin kalan kısmının aydınlanması sonucu öğrenirler. Vahşi yaratıklar tarafından etrafları sarılan bu grubun oradan nasıl kurtulacağı ise bir merak konusu.

65. I am Legend – Ben Efsaneyim – 2007 – IMDb: 7,2

i-am-legend
Dünya hızla yayılan bir virüsle karşı karşıyadır ve Robert Neville bu virüsün yayılmasını engellemekle yükümlü bir bilim adamıdır. Virüs dünyaya yayılmış, her ne kadar görevini yerine getirememiş olsa da Neville, çalışmaları sırasında virüse karşı bağışıklık kazanıp hayatta kalmayı başarmıştır. Nitekim New York’ta hayatta kalan tek kişidir. Kendisi gibi hayatta kalanları bulup güçlerini birleştirmek ve virüsü yenmek için ise çok sınırlı bir zamana sahiptir.

64. Re-Animator – 1985 – IMDB: 7.2

re-animator
Başarılı bir tıp öğrencisi olan Dan aynı zamanda hastanede asistan olarak çalışmaktadır. Dekanın kızı Megan ile güzel bir hayat süren Dan kendisine ev arkadaşı arar. Bu arayış ile Herbest West ile tanışır. West ölenleri hayat döndürmek üzerine deneyler yapan biridir. Dan evinin bodrumunda deneyler yapmasına izin verdikten sonra olaylar gelişir. Dan West’e yardımcı olmayı kabul ettikten sonra kendisini olayların içinde bulur.

63. Frequency – Frekans – 2000 – IMDB: 7,3

frequency
Bir frekans hayatınızı ne kadar değiştirebilir? Bunun cevabı olan bu film, sizi farklı bir atmosfere götürecek. Sıradan bir itfaiyeci nadir gerçekleşen bir doğa olayına tanık olacak ve bunun ardından yakaladığı frekans hayatında değişik şeyler meydana getirerek, kaderinin değişmesine sebep olacaktır. Bu frekans sayesinde geleceğe uzanabilen adam 30 yıl sonraki oğlu ile bağ kurabilmektedir. Gelecekteki oğlu tarafından bir uyarı alan adam bu uyarıyı dikkate alması sonucu kaderine müdahale etmiş olacaktır. Bunun sonucunda yeni ve hiç beklenmedik olaylar meydana gelecektir.

62. Fahrenheit 451 – 1966 – IMDb: 7,3

fahrenheit-451
Ray Bradbury’nin 1951 de yayımlanan kitabına uyarlanmış olan Fahrenheit 451, o dönem içinde devletin kitaplarla olan mücadelesini anlatmaktadır. Ülkenin her bir yanından toplanan kitaplar yakılmak üzere itfaiyeci Montag’e emanet edilmiş ve görünüşte bu mücadeleyi devlet kazanmıştır. Ancak ilerleyen zamanlarda Montag, görüşlerini değiştirecek kitap hayranı genç ve güzel bayan ile karşılaşacak ve fikirleri tamamen değişmeye başlayacaktır.

61. The Fountain – Kaynak – 2006 – IMDb: 7,3

the-fountain
Dün, bugün ve yarını üç ayrı hikaye üzerinde kurgulayıp takip etmesi zevkli ve heyecanlı bir hikaye olan Kaynak, hayat arkadaşlarının hayatını kurtarmak için bir ağacı arayan üç farklı erkeği konu almakta. Kahramanlarımızdan biri bu ağacı esir olan kraliçesini kurtarmak için ararken, diğeri eşine şifa olacak bir ilacı yapmak için, ötekisi ise bu ağaç ile seyahat eden kapsülü çalıştırıp sevgilisine ulaşmak için aramaktadır. Hangisinin amacına ulaşacağı ise büyük bir soru işaretidir.

60. Cube – Küp – 1997 – IMDb: 7,3

cube
Farklı özelliklere sahip bir grup insanın bir anda kendilerini bir küpün içinde bulması ile başlayan olaylar, oradan nasıl kurtulacaklarını aramalarıyla devam eder. Buradan kurtulmak için ne yapacaklarını arayan insanlar, tek çarelerinin duygularında gizli olduğunu fark ederler. Ve buradan kurtulmak için korkularını kullanacaklardır. Peki, gerçekten buradan kurtulmanın yolunu bulabilecekler mi?

59. Predestination – Kader – 2014 – IMDb: 7,4

predestination
Zamanda yolculuk yaparak çalışan bir ajan, yeni görevi için hazırlanmaktadır. On bir bin kişinin ölümüne sebep olan bir bombaya engel olması gerekmektedir. Bu görevi için 1970’e giderek New York’da barmen olarak çalışmaya başlar. Burada tanıştığı bir köşe yazarı ile muhabbet etmeye başlarlar. Bilim kurgu türünün başarılı isimlerinden biri olan Predestination, yayınlandığı dönemde oldukça ilgi görmüştür.

58. Contact – Mesaj – 1997 – IMDB: 7,4

contact
Eleanor Arroway’in, uzun zamandır olağandışı olaylar ve varlıklara duyduğu ilgi babasının da dikkatini çekmişti. Çocukluğundan bu yana meşgul olduğu bu alanı en çok da kaybettiği babasının desteği ile bir meslek haline getirdi ve ilgili konularda araştırma yapan bir grup gökbilimcilerden biri oldu. Ve bir gün kulak verdiği radyo frekanslarından aldığı bir mesajla da hayalleri gerçeğe döndü diyebiliriz.

57. Invasion of the Body Snatchers – Beden Kemiricilerin İstilası – 1956 – IMDB: 7,4

invasion-of-the-body-snatchers
Araştırmacı kadın gökyüzünden yağan çiçekleri incelemek üzere eve getirir. Bir süre sonra tuhaflaşan eşinin tuhaf hareketlerini gözlemler. Bir süre sonra anlaşılır ki gökyüzünden yağan çiçek sporları uzaydan gelen istilacı bir bitki örnekleridir.

56. Looper – Tetikçiler – 2012 – IMDB:7,4

looper
Yönetmenliği Rian Johnson’a ait olan bu filmde, zamanda yolculuğun bulunduğu 2072 dönemi anlatılıyor. Zaman yolculuğu bulunsa da, maalesef kötü insanların eline geçmiştir. Özellikle suikastçıların hedefindeki isim Joe için, zor bir dönem başlıyor. 2042’de yaşayan zengin ve mutlu Joe’nun suikastçisi ise, kendisinin 2072 senesindeki hali olacak.

55. The Fly – Sinek – 1986 – IMDb: 7,5

the-fly
Gününün çok ötesindeki planları, anormal deneyleri ve normal yaşamla pek uyuşmayan hareketleriyle garip bir bilim adamı olan Seth Brundle, uzun bir süredir ışınlanma üzerinde çalışmaktadır. Bir gün Veronica Quaife ile bir röportaj için kendi laboratuvarında buluşur ve çalışmalarını gösterir. Bir çalışması sırasında Veronica’nın önünde kendini bir başka noktaya ışınlayan Seth, aynı zamanda ışınlandığı fanusun içindeki sinekle bir vücut değişimi yaşar ve sinek haline gelir. Bu gelişme, Seth’in kendi varlığını sorgulamasına vesile olacaktır. Seth, çılgın bir bilim adamıdır. Uzun zamandır uğraştığı bilimle ışınlanma konusunda aşama kaydetmiş olup birçok icat tasarlamıştır. Yaptığı deneylerden birinde bulunan gazeteci Veronica, Seth’in kendini belli bir alanda ışınladığına şahit oldu. Ancak bu ışınlanma sırasında Seth’in gözünden kaçan minik bir sinek vardı. Daha sonra bunu fark eden Seth için artık çok geç olmuş ve başkalaşım süreci başlamıştı.

53. Robocop – 1987 – IMDb: 7,5

robocop
Gelecek zamanda geçen hikayede, Detroit şehri OCP isimli bir şirketin yönetimine girmiştir. Şehirdeki suç oranını azaltmak isteyen şirket, bu amaçla bir robot üretmeye karar verir fakat bu robot kontrolden çıkar. Şirket hem güven hem de itibar kazanmak için yeni bir robot yapmaya karar verir ve ve bu robot Alex Murphy isimli şehit polisin vücuduyla birleştirilir. Robocop isimli robot polis, suç dünyasının lideri Boddicker’la karşı karşıya gelecektir.

52. Source Code – Yaşam Şifresi – 2011 – IMDB:7,5

source-code
Kendini bir tren yolculuğunda bulan Colter, karşısında kendisini çok iyi tanıyan bir kadın bulunca hem şaşırıyor hem de nasıl bu trene bindiğini çözmeye çalışıyor. Tren bir kaç dakika içinde patladığında Colter bu seferde gözlerini yüksek teknoloji içerikli bir odda açıyor. Colter bu dakikadan sonra bu durumlara nasıl düştüğünü ve patlamadan nasıl kurtulduğunu araştırmaya başlıyor.

51. Equilibrium – İsyan – 2002 – IMDB: 7,5

equilibrium
Bir savaş ortamını anlatan bu film, dünyada ki en büyük savaşlardan biri olan 3. Dünya Savaşını konu almaktadır. Savaşın verdiği sıkıntılar, kısıtlayıcı düşünce biçimleri ve toplumu kontrol altına alma eğilimi her geçen gün artmakta ve toplumda olan tüm umutları tüketme yönünde çalışmalar yapılıp yasaklar getirilmektedir. Savaşın başında bulunan isim ise John Preston’dır.

50. Dawn of the Planet of the Apes – Maymunlar Cehennemi: Şafak Vakti – 2014 – IMDB:7,6

dawn-of-the-planet-of-the-apes
Serinin ikinci filmi olan Şafak Vaktinde, genleri değiştirilmiş Cesar ve arkadaşları San Francisco da büyük bir etki uyandırmıştır. Bir yandan virüs tüm dünyaya yayılmaktadır. Cesar arkadaşlarını toplayarak büyük bir maymun ordusu kurmayı başarmıştır. Tehlikenin farkında olan bilim adamları bu sorunu çözme peşinde koşacaktır.

49. Mad Max 2: The Road Warrior – Mad Max 2: Yol Savaşçısı – 1982 – IMDB:7,6

mad-max-2-the-road-warrior
İlk Mad Max filminde ailesini kaybeden Max, bu filmde ise çetelerin baskısı ile zor durumda olan ailelere yardım edecek ve büyük bir mücadeleye atılacaktır. Bu başarılı bilim kurgu seri filminin ikincisi için de yönetmenliği George Miller üstlenmiştir.

48. Hunger Games: Catching Fire – Açlık Oyunları Ateşi Yakalamak – 2013 – IMDB:7,6

hunger-games-catching-fire
Açlık oyunları serisinin ikinci filmi olan Ateşi Yakalamak filmin başrol oyuncularının aşk yaşaması Capitol başkanı Coriolanus Snow tarafından cesaret emaresi olarak hissedilir. Katniss ile görüşen Capitol başkanı yeni bir oyun düzenler ve Katniss ve Peeta’nın öldürülmesini planlar. Profesyonel savaşçıların yer aldığı bu oyunda Katniss kaçırılır ve Peeta Katniss’i bulmaya çalışır.

47. Dark City – Karanlık Şehir – 1998 – IMDB: 7,7

dark-city
John Murdoch, önceki gece evinde uykuya daldığı günün sabahında kendini hiç bilmediği bir otelde bulur. Buraya nasıl geldiğini anlamayan Murdoch aynı zamanda bir cinayetten arandığını öğrenir. Tam olarak ne yaşadığını da hatırlamadığı için elinde hiçbir bilgi yoktur. Bir dedektif tarafından aranan Murdoch, daha sonra yeraltında bazı yaratıklar keşfeder. Bu yaratıklar oldukça tehlikeli güçlere sahip olduğundan tamamen yok olmaları gerekmektedir. Burada ise John’a büyük görev düşer.

46. Minority Report – Azınlık Raporu – 2002 – IMDB: 7,7

minority-report
İyi bir senaryoya sahip olan bu film, tanınan isimlerden biri olan Tom Cruise’u da bünyesinde barındırıyor. Birtakım özel güçlere sahip olan Dedektif John Anderton, bu güçlerini bulunduğu birimdeki cinayetleri henüz işlenmeden yakalamak için kullanıyor. Ancak bir gün kusursuzca işlenen bir cinayetin şüphelisi olarak arananlar listesine adını yazdırır. Artık bulunduğu birim tarafından bir katil zanlısı olarak aranmaktadır.

45. The Butterfly Effect – Kelebek Etkisi – 2004 – IMDB: 7,7

the-butterfly-effect
Evan Treborn, geçmişinde yaşadığı kötü anların bıraktığı hasarla stres yapıp gerildiği her an kendinden geçiyordu. Bunun asıl sebebi ise çocukluk döneminde yaşadığı korkunç anılar ve maruz kaldığı tacizlerdi. Ve bir gün Treborn zamanda yolculuk yapabileceğini fark edip geçmişe gitmek istedi. Ancak geçmişten o kötü anıları silmek ne kadar kolay olacaktı?

44. Ex Machina – 2015 – IMDB:7,7

ex-machina
Alex Garland senaryosu ile çekilmiş olan bu yapımda, bir test için (Turing testi) kullanılan yapay zekânın yönetilmesi üzerine davet edilen bilim adamı Gleeson’un hayatı anlatılıyor. Yapay zekâ ile yaşanacak fantastik olaylar ve İngiliz bilim dünyası ele alınıyor. Alex Garland aynı zamanda filmin yönetmenliğini de üstlenmiştir.

43. Forbidden Planet – Yasak Gezegen – 1956 – IMDb:7,7

forbidden-planet
İnsanlar uzayda yeni gezegenler keşfediyorlar. Böylesi bir keşifte sinyaller belirleyici oluyor. Dünya’dan 17 ışık yılı uzaklıktaki bir gezegeni keşfeden koloniden düzenli gelen sinyaller artık gelmez olmuştur. Bu durumda bir şeylerin yolunda gitmediğini göstermektedir. John J. Adams, alanında uzman bir ekibi kurar ve sinyal kesintilerinin nedenini anlamak üzere koloninin keşfettiği gezegene doğru yola çıkar.

42. Close Encounters of the Third Kind – Üçüncü Türden Yakınlaşmalar – 1977 – IMDB:7,7

close-encounters-of-the-third-kind
1945 senesinde bir çöle düşen uçağın yeniden araştırılması ile birlikte başlayan olayları anlatan bu filmin yönetmenliğini, Steven Spielberg gerçekleştirmiştir. Uçağa yaklaşan parlak bir cismin düşmesine neden olduğu tespit edilse de, kayıtlara UFO’nun geçmemesi için tüm çalışmalar başlar.

41. Gattaca – 1997 – IMDB: 7,8

gattaca
Üstün insan modelinin hüküm sürdüğü bu film, artık eski model insanların pek bir öneminin kalmadığını anlatmaktadır. Bu düzene karşı gelen Vincent ise bir şirkette temizlikçi olarak işe alınmıştır. Vincent, daha üst mevkilerde üstün insanların bulunduğu bu dönemde yaptığı bir planla iş yerinde bir yükselme göstermiştir. Ancak ardındaki bir dedektif ise onu araştırmakta ve planını çözmek üzeredir.

40. The Day the Earth Stood Still – Dünya’nın Durduğu Gün – 1951 – IMDb:7,8

the-day-the-earth-stood-still
Washington’a inen bir uçan daire’den çıkan bir uzaylı olan Klaatu, dünyanın daha iyi bir gezegen olmasını ve barış dolu olmasını amaçlamaktadır. Aksi takdirde Dünya’nın huzursuz olmasının diğer gezegenler için de bir tehdit oluşturabileceğini belirtiyor. Bu görüşlerini tüm devlet büyüklerine belirtmek ister ancak insanlar ön yargılı yaklaşırlar. Bir bilim adamı ve bir kadın Klaatu’yu anlayacak ve dinleyecektir.

39. Invasion of the Body Snatchers – Ceset Yiyicilerin İstilası – 1978 – IMDB:7,8

invasion-of-the-body-snatchers
Amerika’nın San Francisco eyaletinde bir grup insan, duygularından yoksunlaştırılmış olan klonlar ile karşı karşıya kalır. Bu klonlar insan ırkını yok edip hepsinin cesetlerini yemek için saldırıya geçiyorlar. Ancak insanlar arasında yer alan kahramanımız insanları kendi etrafında birleştirerek bu duygu yoksunu klonlarla savaşmaya başlıyor. Olaylar bu çerçevede gerçekleşirken kahramanımız bu savaşı kazanabilecek mi ?

38. Gravity – Yerçekimi – 2013 – IMDB: 7.8

gravity
Dr. Ryan Stone ilk mekik yolcuğuna, son görevine çıkan Matt Kowalsky ile çıkacaktır. Ancak bu yolculukta beklenmedik bir şey başlarına gelecek ve mekiklerine çarpan bir cisim sonucu uzay boşluğuna savrulacaklardır. Herhangi bir iletişim ağı bulunmayan ikilinin oksijeni ise giderek azalmaktadır. Peki buradan kurtulabilecekler mi? Sonları ne olacak? Bu başarılı bilim-kurgu filminin arkasında ise Alfonso Cuarón bulunmaktadır.

37. The Bride of Frankenstein – Frankenstein’in Gelini – 1935 – IMDB: 7.9

the-bride-of-frankenstein
Bir korku ve bilim-kurgu filmi olan The Bridge of Frankenstein, bir canavar olarak korku ve dehşet sebebidir. Merak edilen şey ise Frankenstein gerçekten öldü mü yoksa bir şekilde kurtulup hayatta kalabildi mi? Onun gibi devam edecek başka bir canavar mevcut mu? Bu sorular eşliğinde çekilen filmin yönetmeni James Whale’dır.

36. Avatar – 2009 – IMDB: 7,9

avatar
Jake Sully, yarı felçli bir şekilde yaşamaktadır. Abisi bir hırsızlık olayında ölen Jake, Pandora adlı gezegene gitmek ister. Burada yaşayan yerli halkın adı Na’vi olup, kendi dil ve yaşam biçimleri ile geçinmekte ancak giderek soyları tükenmektedir. Bir askeri birlik Avatar adındaki sistemle insanları yarı Na’vi haline getirerek Pandora adlı gezegene gönderir ve orayı inceleme altına alır. Bu işlem sonucunda felçli bölgesinin tekrar işlevini kazanması üzerine burada kalarak halkına sahip çıkıp onları korumaya karar verir.

35. Moon – Ay – 2009 – IMDB: 7,9

moon
Sam Bell, bir astronot olarak endüstride çalışmaktadır. Yaptıkları sözleşmenin maddelerinden birinde uzay aracıyla Ay’a gidip keşif yapması gerekmektedir. Ancak çıktığı yolculuk o kadar da kolay geçmeyecektir. Geçirdiği kaza sonucu dünyayla iletişimi kopan Sam, Ay’da yapayalnız kalır. Tam kurtulacağı sırada ise hastalanır ve hafızasında boşluklar meydana gelir. Buradan kurtulmanın yolunu kendi kendine bulmak zorundadır.

34. Alien – Uzaylı – 1979 – IMDb: 7,9

alien
Nostromo isimli uzay gemisinin ve mürettebatının hikâyesini anlatan filmde uzay araştırmalarını başarılı bir şekilde tamamlayıp dünyaya dönmekte olan uzay aracının dönüş yolunda bir başka gezegenden radyo sinyalleri alıp bu gezegene gitmesi anlatılmakta. Nostromo ekibi bu gezegene vardığında ise değişik bir yaşam formuyla karşılaşıp daha önce emsali olmayan bir deneyim yaşayacaktır.

33. Iron Man – Demir Adam – 2008 – IMDB: 7,9

iron-man
Milyon dolarlık iş adamı, Süper kahraman, gücü adamdan çok daha fazla hatta sınırı olmayan bir düşman ile karşı karşıya kalıyor. Üstelik bu kahraman adamın özel hayatını mahvediyor. Stark bu olayları araştıracağını dile getiriyor ve uğraşıyor. Fakat Stark bu savaş sırasında ailesini koruması gerekecek.

32. Live Die Repeat: Edge of Tomorrow – Yarının Sınırında – 2014 – IMDb:7,9

live-die-repeat-edge-of-tomorrow
Ünlü ve başarılı oyuncu Tom Cruise’un oynadığı filmde; insanlığın, “Mimics” adı verilen bir uzaylı ırkıyla savaşını izleyeceksiniz. Savaş konusunda deneyimsiz bir çavuş olan Bill’e önemli bir görev veriliyor ve ölmeden önce bu görevi tamamlamak zorunda. Deneyimsiz bir asker olan Bill, daha ilk görevinde ölüyor ve tekrar hayata dönerek yeniden verilen görevi yapmaya çalışıyor. Bu durum onlarca kez tekrar ediyor. Her öldüğünde yeniden canlanan Bill, bu defa daha deneyimli oluyor.

31. Children of Men – Son Umut – 2006 – IMDB: 7,9

children-of-men
İnsanlık neslinin tükenmesi ile karşı karşıyadır. Dünyanın en genç insanı daha 18 yaşındayken hayatını kaybetmiştir. Ülkede artık üretim yapılamaz hale gelmiş ve siyasi liderler de ne yapacağını şaşırmış durumdadır. Theo isimli adam bürokrat konumundadır ve bir gün bu adam kaçırılır. Sevgilisi de işin içinde olan bu adamı ve Dünyayı bakalım ne maceralar bekliyor.

BİLİM KURGU FİLMLERİ LİSTESİNE DEVAM ET >>

Pages: 1 2

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *