En İyi Fantastik Filmler Listesi

0/5 Votes: 0
Report

Description

En iyi fantastik ve bilim kurgu filmleri ile harmanlanmış 100 sinema filminin bulunduğu Dünyanın ikinci sinema veritabanı sitesi diyebileceğimiz Çürük domates (Rotten Tomatoes) sitesindeki listeden Fantastik filmleri sizin ayıkladık ve Dünyanın 1. sinema veritabanı sitesi IMDB’nin puan sistemine göre sıralayarak sizlere sunuyoruz. Toplam 53 sinema filmine yer verdiğimiz listemiz ile karşınızdayız.Sizlerde yorum kısmını kullanarak listemizde bulunmayan ve hoşunuza giden fantastik filmleri bizimle paylaşabilir ve ileri dönemlerde hazırlayacağımız kapsamlı Fantastik Filmler Listesine katkınız olabilir.

Table of Contents

Fantastik Filmler

 

53. Antz – Karınca Z – 1996 – IMDB: 6,6

antz
Karıncalar toplulukları gibi düzene ayak uydurmak istemeyen karınca Z bu düzene karşı çıkar. Farklı olaylar sonucunda bir gün prenses karınca ile tanışırlar ve karınca Z, prensese aşık olur. Üst sınıftan karıncalar ile kavga eden z bir gün prenses ile kaçmak isterler. Gitmek istedikleri ve orada çok mutlu olacaklarına inandıkları böcek şehri vardır. Bakalım bu yolculukta başlarına neler gelecek.

52. Babe – Bebe – 1995 – IMDB:6,8

babe
Chris Noonan yönetmenliğinde çekilmiş bu filmde, Babe ailesiz büyümüş bir domuzcuktur ve çiftlikte yaşamaktadır. Aile sahibi onu kesmeye karar verdikten sonra, sempati duyar ve vazgeçer. Onu koyun sürüsüne çoban yapar. Zamanla bu domuzcuğun doğaüstü güçleri olduğu anlaşılır. Onu çeşitli yarışmalara göndermek için hemen hazırlamaya koyulur.

51. Spider-Man 2 – Örümcek Adam 2 – 2004 – IMDB: 7,3

spider-man-2
Sakladığı sır yüzünden başına bir çok iş açılan Peter artık sevgilisine bu durumu söylemek ister. Örümcek adam yüzünden arkadaşları ve sevgilisi tehlike altındadır. Sevgilisinin, yakın arkadaşıyla çıktığını öğrenen Peter daha da içinden çıkılmaz bir hal almıştır. Bakalım bu filmde bizleri neler bekliyor olacak.

50. Big – Büyük – 1988 – IMDb:7,3

big
Kim aniden büyümek ister ki? Özellikle de hayatının en güzel çocukluk çağında. İşte Josh bunu diliyor ve ilginç bir şekilde dileği gerçekleşiyor. Lunaparkta dileklerin kabul olunduğu bir “dilek makinesi” ilk bakışta mantıklı gelmiyor ancak Josh’un yaşadığı bu büyüme deneyimi ve sonrasında yetişkin bir birey olarak yaşadıkları, izlenmeye değer bir yapıt ortaya koyuyor.

49. Jason and the Argonauts – Altın Poslu Cengaver – 1963 – IMDB:7,4

jason-and-the-argonauts
Jason yıllar önce ölen kral babasının yeri, ne geçen ve kendi haklarını elinden alan kraldan intikam almak ve Krallığını geri almak için kimsenin gidip geri dönemediği dünyanın diğer ucundaki efsanevi altın postu aramaya gider. Bu zorlu yolculukta Jason’a Herkul gibi kendi alanlarında uzman olan büyük savaşçılarla altın postu aramaya koyulurlar ve olaylar başlar.

48. Yellow Submarine – Sarı Denizaltı – 1968 – IMDB: 7,4

yellow-submarine
Çok canlı ve eğlenceli olan Pepperland, ülkenin kötüleri tarafından ” Blue Meanies ” olarak adlandırılan işgalcilerle ele geçirilir. Ülkenin müziğini ortadan kaldırıp ülkeyi kötü bir hale sokarlar. Ülke de herkes taş heykele dönüşür sadece bir kişi dönüşmez. Bu kişi ” Sarı Denizaltısına” biner ve Londra’ya kaçar. Oradan yardım alır ve ülkesine gelip kötü adamlardan ülkeyi kurtarır. Ülke eski günlük gülistanlık hallerine kavuşur.

47. Gojira – Godzilla – 1954 – IMDB:7,5

gojira
Godzilla filminin hikâyesine göre, devasa büyüklükte olan Godzilla, taşıdığı radyasyon ile büyük bir tehlike saçmakta ve insanlıktan intikamını almak için de geri dönmektedir. İnsanlık ise, bu dev zarar ile mücadeleye etmeye yemin etmiştir ve savaş başlar. Bu bilim kurgu ve fantastik dalındaki yapımın yönetmenliği Gareth Edwards başarısına aittir.

46. The Secret of Roan Inish – Roan Inish’in Sırrı – 1995 – IMDB: 7,5

the-secret-of-roan-inish
10 yaşında olan Fiona İrlanda da küçük bir kasabada büyükannesi ve büyükbabasıyla yaşamaktadır. Fok balığına dönüşebilen insan efsanesi kasabada dönüyordur. Fiona nın küçük erkek kardeşi de deniz de kaybolmuştur ve onun da fok balıkları tarafından büyütüldüğüne inanıyorlardır. Bir gün Fiona bir adada küçük çırılçıplak bir çocuğu gezerken görür ve sırları ortaya çıkartmak için uğraşır.

45. Pinocchio – Pinokyo – 1940 – IMDb: 7,5

pinocchio
Gepetto isimli yaşlı bir oyuncak tamircisi, çocuk sahibi olamamanın verdiği üzüntüyle tahtadan yaptığı bir oyuncağa Pinokyo adını verir ve bu oyuncağı oğlu gibi sever. Oyuncak Pinokyo’nun oğlu olmasını çok isteyen Gepetto’nun bu isteği Mavi Peri’nin Pinokyo’ya hayat vermesiyle gerçekleşir. Artık bir canlı olan Pinokyo’nun başı ise dertten kolay kolay kurtulamayacaktır.

44. Marwencol – 2010 – IMDB : 7,6

marwencol
Kahramanımız Marwenvol (Mark Hogancamp) farklı bir ırkın saldırılarından sonra evinin arka bahçesinde oluşturduğu küçük ölçekli bir koloni ile insanlarda oluşan beyin hasarlarını ortadan kaldırmak ve insanların normal yaşantılarını dönmelerini sağlamak amacıyla tüm gücü ile çabalıyor. Aynı zamanda insanlığı yok etmek isteyen saldırılara karşı da savaşan kahramanımız insanlığı kurtarabilecek mi?

43. The Evil Dead – Şeytanın Ölüsü – 1981 – IMDB: 7,6

the-evil-dead
Bir grup arkadaş tatil yapmak için bir kulübeye giderler ve orada bir teyp bulurlar. Teybi çalıştırdıklarında birinin ölüleri canlandırma projesini dinlerler. İlk olarak ormanlar daha sonra da insanlar kötü yaratıklara dönüşürler. Kızlardan biri ormana kaçar ve ağaçlar ona tecavüz eder. Bakalım diğerlerinin başına ne kötülükler gelecek ve nasıl kurtulacaklar.

42. Coraline – Koralin ve Gizli Dünya – 2009 – IMDB:7,7

coraline
Coraline; yeni taşındıkları evde sıkılan bir kızdır. Evin içinde gezinirken birden gizemli bir kapı bulur. Bu kapıdan geçerek alternatif dünyaya adım atar. Bu dünya da kendisinin farklı bir nanesi farklı bir babası ve yeni bir yaşamı vardır. Yeni fantastik yaşamına ayak uyduran ve aynı zamanda gerçek dünyadaki hayatını devam ettiren Caroline’nin maceraları başlar.

41. The Secret World of Arrietty – Aşırıcılar – 2012 – IMDB:7,7

the-secret-world-of-arrietty
Tokyo’nun batısında yer alan Koganei şehrinde Borrower adlı 10 cam boyu olan sıradan inan evlerinin döşemelerinin altında yaşayan bir grup küçük insanın yaşadığı olayları konu alıyor. Olaylar 12 yaşındaki Sho’nun annesinin çocukluğunu geçirdiği eve gelmesiyle olaylar başlıyor ve giderek karmaşıklaşıyor. Sho bu olayların üstesinden gelmek için diğer insanlar ile birlikte çabalıyor.

40. Snow White and the Seven Dwarfs – Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler – 1937 – IMDB: 7.7

snow-white-and-the-seven-dwarfs
Kötü bir kraliçenin Pamuk Prenses’in güzelliğini kıskanarak onu öldürmeye çalışması sonucunda Pamuk Prenses kendini ormanda yedi cücelerin evine sığınmış bir şekilde bulur. Burada elinden geldiği kadarıyla yedi cücelere yardım etmeye çalışır ve kısa zamanda yedi cüceler tarafından fazlasıyla sevilir. Ancak kraliçe Pamuk Prenses’in ölmediğini öğrenince hain planlar yapmaya devam eder. Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler masalının uyarlaması olan bu filmin yönetmeni David Hand’dir.

39. Mary Poppins – Gökten İnen Melek – 1964 – IMDB: 7,8

mary-poppins
Banks ailesi dadılarının işten ayrılması sebebi ile çocukları ile ilgilenecek yeni bir dadı bulma yolunda ilerliyorlardır. Bir süre sonra bir dadı ile karşılaşıyorlar ve bu dadı çok eğlenceli bir mizaca sahiptir. Dadı olarak işe alınmıştır. Sihirli güçlere sahip olan bu dadı şemsiye aracısı ile uçabilme yeteneğine sahiptir. Çocukları farklı maceralara sürükleyen dadının tek şartı büyüleri ve sihirleri ailelerine bahsetmemeleridir.

38. Fantasia – 1940 – IMDb:7,8

fantasia
Mitolojik hikâye, karakter ve öğeleri seviyorsanız, bu filmde; şarap tanrısı Dionisos, Pan, Centaurlar, Nympheler, eros gibi popüler ya da adını muhtemelen daha önce hiç duymadığınız karakterleri keşfedeceksiniz. Klasik müzik, farklı duygular, aşk ve sevginin de yer yer ön plana çıktığı bu yapıt sizleri 2 saat 6 dakika boyunca farklı bir dünyaya götürecek.

37. Ghostbusters – Hayalet Avcıları – 1984 – IMDb:7,8

ghostbusters
Hayaletlere inanır mısınız? New York’ta bir üniversitede gizli araştırmalar yürüten üç kafadara göre onlar gerçek. Yaptıkları araştırmalar, kısa süre sonra onların üniversiteden atılmasına neden oldu. Sonrasında ise “Ghostbusters” adında bir dükkân açarak, kendilerini “hayalet avcıları” olarak tanımladılar. Artık kötü hayaletleri yakalamak için tam donanımlı bir şekilde hazırlar. Ghostbusters 1984, serinin ilk filmidir.

36. Captain America: The Winter Soldier – Kaptan America: Kış Askeri – 2014 – IMDB:7,8

captain-america-the-winter-soldier
İki yıl süren New York savaşı sonucunda Steve Rogers casusluk ajansı olan SHİELD de çalışmaya başlar. Terörle mücadele kapsamında STRİKE ekibi ile birlikte çağdaş toplum içinde ayaklanma başlatan Rogers, aynı zamanda SHİELD den gelen bir gemi içinde geminin bilgisayarlarından verileri ayıklamaya başlar. Tüm tehditlere rağmen saldırıları püskürtmek için geliştirilmiş olan uyduları casuslar ile bağlantılı hale getirip tüm tehditlerin veri şifrelerini çözmeye çalışır. Kahramanımızın başına gelen olaylar sonucunda kahramanımız hayatta kalmaya çalışmaktadır.

35. Being John Malkovich – John Malkoviç Olmak – 1999- IMDB:7,8

being-john-malkovich
Kuklacılıkla uğraşana Craig, eşinin baskısı sonucu farklı bir mesleğe yönelir. Bir şirkette işe başlayan Craig, bu şirkette çalışan Maxine ile tanışır ve aşık olur. Şirkette tesadüfen evrak dolabını karıştıran Craig dolap içinde var olan tüneli bulur. Bu tünelin diğer ucu John Malkovic’in beynine açılmaktadır. Bu durumu Maxine ile paylaşır ve olaylar gelişir.

34. Harry Potter and the Prisoner of Azkaban – Harry Potter ve Azkaban Tutsağı – 2004 – IMDB:7,8

harry-potter-and-the-prisoner-of-azkaban
Harry Potter bu yazıda sevmediği akrabalarının yanında geçirmektedir. Büyüden uzak geçen bu yaz aylarında zorba eniştesi ve halası eve gelir ve olaylar başlar. Harry’e kötü davranan enişte ve halası karşısında Harry çok zorlanır. Bu zorlama sonucunda Harry yanlışlıkla halasının bir balon haline gelip havaya uçmasına neden olur. Bu olay sonrasında Harry gecenin karanlığına karışır ve olaylar başlar.

33. Toy Story 2 – Oyuncak Hikayesi 2 – 1999 – IMDb: 7,9

toy-story-2
Biraz daha büyüyerek karşımıza çıkan Andy, tatilde kampa gitmeye karar verir ve evi yaz tatili için terk eder. Bu sırada oyuncakları başıboş kalırlar. Her şey sorunsuz ilerlerken koleksiyoncu olan McWhiggin, Andy’nin favori oyuncağı olan Woody’yi kaçırır ve olaylar başlar. Oyuncaklar Andy gelmeden Woody’yi kurtarmak için her şeyi yapacak ve çeşitli olaylar atlatacaklardır.

32. Miracle on 34th Street – 34. Caddedeki Mucize – 1947 – IMDB: 7,9

miracle-on-34th-street
Yılbaşı zamanı bir mağazada Noel baba olarak görev alan Kriss toton bir dede olmakla beraber gerçekte de kendisinin Noel baba olduğunu iddia etmektedir. Bir avukat bu kötü niyeti olmayan adamı savunmak için kollarını sıvar. insanların inanç özgürlüklerinin olması gerektiğini ortaya koymuştur.

31. L’année dernière à Marienbad (Last Year at Marienbad) – Geçen Yıl Marienbad – 1961 – IMDB:7,9

lannee-derniere-a-marienbad
Büyük ancak eski bir otel olan ve her detayı lüks kokan otelde bir yabancı olarak kalan evli bir kadından hoşlanan kahramanımız hoşlandığı kadının kendisi ile kaçması konusunda ikna etmek için çabalamaya başlar. Kadın kahramanımız ise geçen yıl yaşadıklarını yeni yeni hatırlamaya başlar. Olaylar bu çerçevede devam eder ve kahramanlarımız başlarını derde sokmadan aşklarını yaşamak için her yolu denerler.

30. How to Train Your Dragon 2 – Ejderhanı Nasıl Eğitirsin 2 – 2014 – IMDb: 7,9

how-to-train-your-dragon-2
İki arkadaş evlerinden çıkıp gezerken buz mağarasını keşfederler. Yaptıkları bu keşif sonucunda mağarada Hıçkırık ve Dişsiz adlı iki ejderhayı bulurlar. Vahşi ejderhalar ve ejderha Rider yüzlerce yıldır barışı tehdit eden ejderhalar oldukları için iki arkadaş yeni arkadaşları olan ejderhaları eğiterek barışı korumak isterler. Kendilerini bir savaşın ortasında bulan arkadaşlar ejderhalarını eğitmenin yollarını ararlar.

29. Ernest & Célestine – 2014 – IMDB:7,9

ernest-celestine
Bir ayı ile genç bir fare arasında başlayan ilişkilerin anlatıldığı bu filmde önceleri can havli ile birlerinden kaçan sonra yavaş yavaş dostluklarının başladığını gören kahramanlarımız beklenmedik bir şekilde çok iyi bir ikili olurlar. Daha sonra ortak düşmanlarına karşı birlikte savaşmaya ve hayatlarını korumaya çalışırlar. Hikaye düşmana karşı yaptıkları savaş çerçevesinde devam eder.

28. Captain America: Civil War – Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı – 2016 – IMDB: 8,0

captain-america-civil-war
Amerika almış olduğu bir karar doğrultusunda ülkede ki tüm süper kahramanlar kimliklerini açıklayacaktır. Devletin bir memuru gibi muamele göreceklerdir. Demir adam hükümete yakınlığı ile biliniyor. Demir adam için bu sevindirici bir haber olsa da diğer kahramanlar için aynı şeyi söylememiz doğru olmayacak. Kostümlerinin içlerinden çıkmak istemeyen ve sevdiklerini tehlikeye atmak istemeyen diğer süper kahramanlar hükümet ile karşı karşıya gelecekler.

27. Beauty and the Beast – Güzel ile Hayvan – 1946 – IMDB: 8,0

beauty-and-the-beast-1946
Başarılı bir tüccarlık yapan adam tüm mal varlığını denizde kaybetmiş. Bu sebepten dolayı kızlarını alıp kırsal bir yere yerleşmek zorunda kalmış. Yolda başlarına birçok olay gelir. En küçük kız ” güzel ” başlarına gelen olumsuzluklardan kendisini sorumlu tutar. ” çirkin ” isimli kişiye ait olan şato da yaşamaya başlayan güzel dışarıdan gözüktüğü gibi tehlikeli bir yer olmadığını görür. Çirkin, zamanında bir prenstir ve kendisine yapılan büyü yüzünden çirkin olmuştur. Güzel her ne pahasına olursa olsun çirkini bu durumdan kurtarmaya çalışacaktır.

26. Her – Aşk – 2013 – IMDB: 8,0

her
Theodore hayatının büyük bir bölümünü el yazımı mektuplar yazarak kazanmaktadır. Bu işi yıllar sonra el yazımı yerine bilgisayar sisteminde yerine getirmektedir. Adam karısından ayrıldıktan sonra bir evde tek başına yaşamaya başlıyor. Bir gün karşılaştığı reklam ile hayatı değişiyor. Sanal ortamda yapay zeka programı ile tanışan bu adam burada sanal bir varlık olan bir kadınla tanışır. Sadece sesten ibaret olan bu kadın, ağır depresyonla olan adamı zamanla iyileştirir. Bu programla aralarındaki ilişki zamanla tuhaflaşıyor.

25. The Discreet Charm of the Bourgeoisie – Burjuvazinin Gizli Çekiciliği – 1972 – IMDB: 8,0

the-discreet-charm-of-the-bourgeoisie
Sosyete sınıfından 6 kişinin yemek yeme programları sürekli herhangi bir sebeplerle aksıyor. Bu sosyete sınıfının zaaflarını mizah dilinde alaya alarak eleştiriyor.

24. The Nightmare Before Christmas – Noel Gecesi Kabusu – 1993 – IMDB: 8,0

the-nightmare-before-christmas
Müzik animasyon filmidir. Halloween şehri hayaletler, vampirler ve cadılardan oluşan nüfusu vardır. Her cadılar bayramında bir şölen için liderlik yapan Jack artık bu durumdan sıkılmıştır. Farklı arayışlar içerisine giren bu adam şehirdeki bir ormanın içerisine girer ve orada Christmas şehrine denk gelir. Burada yapılan kutlamalar çok hoşuna gider ve kendi şehrinde bunları yapmak ister.

23. Beauty and the Beast – Güzel ve Çirkin – 1991 – IMDB:8,0

beauty-and-the-beast
Walt Disney yapımı olarak çekilen bu animasyon filminde, genç ve güzel bir kız ile, çirkin bir canavara dönüşmüş prensin hikayesi anlatılır. Bir şatoda yaşayan çirkin canavar, güzel prensesin kendisine aşık olması ile birlikte değişir ve kaderi artık onun ellerindedir.

22. Nosferatu, A Symphony of Horror – Bir Dehşet Senfonisi – 1922 -IMDB: 8.0

nosferatu-a-symphony-of-horror
Hutter karısı Ellen ile Almanya’nın Bremen semtindeki Wisburg kasabasında yaşamaktadır. Bir gün yaşadığı eve Kont Orlok’tan bir mektup gelir. Bu mektup sembollerle dolu olduğu için bir tanıdığına okutur. Mektup emlak ile ilgilidir. Hutter da zengin olan Kont Orlok ile emlak anlaşması yapmak üzere Orlok’un şatosuna doğru yola çıkar. Bu yolculuğun sonunda şaşıracağı birçok olaya şahit olacaktır. Bir Dehşet Senfonisinin yönetmen koltuğunda ise F. W. Murnau bulunmaktadır.

21. The Princess Bride – Prenses Gelin – 1987 – IMDB:8,1

the-princess-bride
Filmde bir Peter adında bir dedenin, hasta torununa okuduğu masallardan başlayan, fantastik, aşk ve bilimkurgu dolu hikayeler ile meydana gelen gelişmeler aktarılmaktadır. 1973 senesinde çıkmış aynı adlı roman yapıtından esinlenilerek çekilmiş bir filmdir. Amerikan Film Enstitüsü tarafından da ödüle layık görülmüş bir yapımdır.

20. Monsters, Inc. – Sevimli Canavarlar – 2001 – IMDB:8,1

monsters-inc
Toy Story filminin yaratıcı ekibinden çıkmış olan bu 3D animasyon yapımında, çocuk korkusu ile hayatını sürdüren canavarların hikayesi anlatılıyor. Bir gün iş sırasında, şirkete yapılan bir hata sonucu bir çocuk gelir ve en korkunç canavar olan Sally ile aralarındaki bağ her şeyi değiştirir.

19. The Wizard of Oz – Oz Büyücüsü – 1939 – IMDB: 8.1

the-wizard-of-oz
Köpeği Toto ile Dorothy isimli karakterimiz mutlu bir yaşam sürmektedir. Taa ki bir sabah çok güçlü bir hortum tarafından evlerinin hiç bilmedikleri bir köye sürüklenince ye kadar. Bir sabah uyandıklarında kendilerini masallardakine benzer bir köyde bulan Dorothy ve Toto, ölen doğu cadısının intikamını almak için gelen lanetli batı cadısıyla karşı karşıya gelirler. İyi kalpli cadı Glinda ise Dorothy’e yardım etmeye çalışır ve ona Oz Büyüsü’nü bulmasını söyler. Dorothy’i büyük bir macera beklemektedir. Bu fantastik bilim-kurgu filmimizin başarılı yönetmeni ise Victor Fleming’dir.

18. 8½ – Sekiz Buçuk – 1963 – IMDB: 8,1

8%c2%bd
Guido’nun merakla beklenen yeni projeleri vardır. Ancak bir anda filme duyduğu heyecanı kaybetmiştir. Yine de başladığı işi bitirmek isteyen adam zamanla anılarla rüyalarını karıştırır. Gerçek hayatla rüyayı birbirine katmaya başlar. Gerçek hayattan da kesitler barındıran bu film tarihinin en önemli filmlerinden bir tanesidir.

17. The Avengers – Yenilmezler – 2012 – IMDB: 8,1

the-avengers
Beklenmeyen düşmanlar dünyaya gelip dünya hayatını tehdit edecek konuma geleceklerdir. Uluslar arası Dünyayı Koruma Teşkilatı bu olaya el atacak ve dünyayı böyle bir felaketten kurtarmak için çaba harcayacaklardır.

16. Groundhog Day – Bugün Aslında Dündü – 1993 – IMDB: 8,1

groundhog-day
Bir haber kanalında hava durumu sunuculuğu yapan Phil, görev olarak bulunduğu kasabadaki geleneksel ” Groundhog Day” şenliklerine gönderilmiştir. Her gün aynı günü yaşaması ile başlayan bu festival de komik olaylar anlatılıyor. Pek istemeyerek gittiği bu görevde bakalım başına neler gelecek.

15. Wings of Desire – Berlin Üzerindeki Gökyüzü – 1987 – IMDB:8,1

wings-of-desire
Almanya ve Fransa ortak yapımı olarak çekilen bu filmde, 1980’lerin sonuna doğru yaşanan olaylar anlatılıyor. Berlin’de yaşayan iki melek, insanlığı izlerken bir anda karar verir ve ölümsüzlüğü bırakıp, ölümlülerin arasına karışırlar. Bu karar ile birlikte iki meleğin hayatları da tamamen değişmiş olacaktır.

14. Harry Potter and the Deathly Hallows  Part 2 – Harry Potter ve Ölüm Yadigarı – 2011 – IMDb: 8,1

harry-potter-and-the-deathly-hallows-part-2
Harry, Ron ve Hermione’dan oluşan ekibimiz Lord Voldemort’un ruhundan kalan parçaları yok ederken aynı zamanda Dumbleodon’dan kalan görevi tamamlamak için de harekete geçmişlerdir fakat bu sefer karşılarında Ölüm Yiyenler belirmektedir. Bununla birlikte Hortlukuluklar’ı da ortadan kaldırması gereken ekip, Ölüm Yadigarları’ndan kalan çok önemli sırra erişmek için de bütün gayretlerini sarf edeceklerdir.

13. The Seventh Seal (Det Sjunde inseglet) – Yedinci Mühür – 1957 – IMDB:8,2

the-seventh-seal
Ortaçağ savaşlarından bıkmış bir Şövalye olan kahramanımız Haçlı seferlerinden sonra evine döner. Yaygın hastalık olan veba her tarafı sarmıştır. Kahramanımız bu salgının yol açtığı kötülükleri görür ve tanrıdan kuşkulanmaya başlar. Bir süre sonra ölüm kendisini ziyaret edince kahramanımız ölmek istemez ve kaderine boyun eğmez. Ölüme meydan okur ve ölümle bir satranç oyununa başlarlar.

12. Pan’s Labyrinth – Pan’ın Labirenti – 2006 – IMDb:8,2

pans-labyrinth
Yeni taşındıkları ıssız bir yerde ailenin küçük kızı olan 10 yaşındaki Ofelia, evin arka taraflarında yaptığı küçük gezilerde tesadüfen bir labirenti bulur. Bu labirent sıradan bir yapı değildir. Labirent ile ilgili ikinci dünya savaşına dair pek çok yaşanmışlık söz konusudur. Öte yandan paranormal durumlar gözlemlenmektedir.

11. How to Train Your Dragon – Ejderhanı Nasıl Eğitirsin – 2010 – IMDB: 8,2

how-to-train-your-dragon
Bu filmde Viking ve Ejderhaların hayatlarıyla karşılaşacağız. Berk adasında yaşamını sürdüren bir genç çocuk bir gün yaralı bir Ejderha ile karşılaşır. İlk başta korksa da sonra alışır ve onu iyileştirir. Çok iyi arkadaş olan bu ikilinin başlarından komik olaylar geçmektedir.Bu animasyon film bilim kurgu olmasa da fantastik olarak listemize girdi.

10. Song Of The Sea – Denizin Şarkısı – 2014 – IMDB:8,3

song-of-the-sea
İki kız kardeş bir dağ tepesinde babaları ile birlikte yaşamaktadır. Babaanneleri bir gün, onları daha güvenli olan bir yere götürür. İki kız kardeşten birinde doğaüstü güçler bulunmaktadır. Bu kardeş, perileri uykudan uyandırabilme yetisine sahiptir. Bunu öğrendiklerinde ise, tüm hayatları değişir.

9. Eternal Sunshine Of The Spotless Mind – Sil Baştan – 2004 – IMDB:8,3

eternal-sunshine-of-the-spotless-mind
Clementine, Joel ile tatil yaptığı deniz kıyısında kumsalda tanışır. Birbirlerinden kişilik olarak çok farklı olmalarına rağmen birbirlerinden hoşlanırlar. Joel, içine kapanık biri olmasına karşın Clementine tam zıt karaktere sahiptir. İç güdüleri ile hareket eden Clementine zamanla karakterlerinin uyuşmadığını görür ve zamanla sorunlar başlar. Kahramanlarımız sorunları aşmaya çalışırlar.

8. Toy Story – Oyuncak Hikayesi – 1995 – IMDb: 8,3

toy-story
Küçük ve sevimli bir çocuk olan Andy’nin çok geniş ve zengin bir oyuncak koleksiyonu vardır. Birbirinden güzel bu oyuncaklar K, Andy’nin yokluğunda canlanmaktadırlar ve Kovboy Woody onlara önderlik etmektedir. Fakat Andy bu gerçeği bilmez. Daha sonra çok güzel bir araba daha bu koleksiyona katılır ve Kovboy Woody ile aralarında bir ego sürtüşmesi yaşanır.

7. Toy Story 3 – Oyuncak Hikayesi 3 – 2010 – IMDb: 8,3

toy-story-3
Büyüyüp üniversite çağına gelen Andy, artık evden ayrılmak üzeredir. Uzun zamandır oyuncaklarıyla oynamayan Andy, Woody’yi de yanına alacaktır ve Buzz’u da evde bırakmaya karar verir. Fakat Buzz’u çöp poşetine atınca oyuncaklar arasında çöpe atılacakları endişesi yayılmaya başlar ve oyuncaklar kaçmaya karar verir. Andy’nin böyle bir düşüncesi olmadığını bilen Woody ise oyuncak arkadaşlarını ikna ederek olayları sakinleştirmeye çalışır.

6. Spirited Away – Ruhların Kaçışı – 2001 – IMDb:8,6

spirited-away
Sadece 10 yaşında olan Chihiro terk edilmiş ve hatta hayaletlerin dolaştığı söylenen bir tünelden aile ile birlikte geçerken farkında olmadan hayaletlerin bulunduğu farklı bir boyuta geçiş yapar. Anne ve babası ise domuza dönüşmüştür. Chihiro artık gerçekte “kayıp, terk edilmiş” olarak bilinen ancak esasında pek çok hayaletin yaşadığı bu kasabadadır. Bu kasaba ise bir cadı tarafından yönetilmektedir.

5. It’s a Wonderful Life – Şahane Hayat – 1946 – IMDB: 8.6

its-a-wonderful-life
İflas etmiş olan bir adamın intihar etme noktasına geldiğinde karşısına çıkan bir meleğin ona ne kadar iyi bir insan olduğunu ve iyi bir çok şey yapmış olduğunu gösterir. Hayata tekrar bağlanır bu adam. Geçmişinde kötü bir hayat değil ” şahane bir hayat” yaşamış olduğu gösterilir.

4. The Lord of the Rings: The Two Towers – Yüzüklerin Efendisi: İki Kule – 2002 – IMDB: 8,7

the-lord-of-the-rings-the-two-towers
Ak büyücü diğer Sauron’un yanına geçer ve melez ırk yaratıp Rohan’ın üzerine salarlar. Bu sırada etraftaki büyülü Fangorn Armanları yakılıp yıkılmaktadır. Rohan’ın hükümdarı olan kişi büyüden kurtarılır fakat kral büyü etkisinde olduğu sırda iki bin beş yüz süvariyi ülkesi dışına sürgüne göndermiştir. Saruman’ın çok güçlü bir ordu ile Rohan a saldıracağı öğrenilir. Miğfer onları daha önce koruduğu için yine koruyacağını düşünüp oraya sığınırlar. Bakalım ülkeyi neler bekliyor. İzleyip görelim.

3. The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring – Yüzüklerin Efendisi Yüzük Kardeşliği – 2001 – IMDB:8,8

the-lord-of-the-rings-the-fellowship-of-the-ring
Asırlardır kayıp olan yüzük sonunda bulunmuştur. Küçük bir hobbit olan Frodo yüzüğü bulmuş ve ihtiyar Gandalf bu yüzüğün Kara Lord Sauron’a ait olan özel bir yüzük olduğunu bilmektedir. Frodo’nun yapması gereken tekbir şey vardır. Kıyamet çatlakları adı verilen diyara giderek epik bir mücadele vermek ve yüzüğü kötülerin eline geçmeden ebediyen ortadan kaldırmaktır.

2. The Lord of the Rings: The Return of the King – Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü – 2003 – IMDb:8,9

the-lord-of-the-rings-the-return-of-the-king
Serinin son filmi olan “Kralın Dönüşü” Orta Dünya’da yaşanan Yüzük Savaşı’nın son perdesi olarak karşımıza çıkıyor. Tek Yüzük’ün yok edilmesi gerekiyor, bunun için Frodo ve her koşulda yanında olan arkadaşı Sam, Mordor’a doğru uzun bir yola çıkmışlardır. Bu yolculuğun tamamlanması ise hiç de kolay olmayacaktır. Tüm karanlık güçler birlik olmuş ve artık çok güçlüdürler.

1. The Dark Knight – Kara Şovalye – 2008 – IMDb: 9,0

the-dark-knight

Çeşitli sebeplerden ötürü Gotham şehrine gidip buradaki suç dünyasını çökerten Bruce Wayne, tüm bu işlemlerden sonra bölgedeki savcı ve polisleri de yanına almış bir kahramandır. Sokaklardaki suçlu boşluğunu fırsata dönüştürmeye kararlı olan Joker ise tüm yetenekleri ve zekâsıyla Bruce Wayne’in karşısına çıkacağı gibi çok da zor anlar yaşatacaktır. İlk defa kendisinden akıllı biriyle karşılayan Wayne’in işi ise çok zordur.

BAŞA DÖN <<

2 comments on "En İyi Fantastik Filmler Listesi"

  1. Rumeysa says:

    Acil yardım isteniyor aradığım bir filmi bulamıyorum çok eski bir fil 1 baba ve 2 kızı anneleri ölmüş babaları bir hikaye yazarı neyse bir gün evi bir anda troller basıyor ve evden kaçıyorlar kendilerini başka bir dünyada buluyorlar bu dünyada Medusa,yarı insan yarı boğa,periler ve troller var he bide gemileri de sihirli dolapları açıp kapatınca elbiseler yenileniyor falan umarım anlatabilmişimdir ve umarım bilen vardır 🥲

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *