IMDb’ye Göre En İyi Türk Dizileri

0/5 Votes: 0
Report

Description

Sizler için En İyi Türk Dizileri listesini hazırladık. Ülkemize televizyonun gelmesiyle başlayan yabancı dizi furyası yakın zamanda tam tersi bir istikamette yerli dizilerle kendine yol bulmuştur. Yerli dizilerin sektörleşerek ihraç edilebilir bir konuma gelmesinde geçmişten bu güne kat ettiği mesafe yadsınmamalıdır. Geçmişten bu güne yerli dizi tarihimize baktığımızda izlenilmesini tavsiye edebileceğimiz yerli dizileri sizler için listeledik. IMDb puanlarına göre Türk dizilerinin sıralandığı listemize YORUM yapabilirsiniz.

 

En İyi Türk Dizileri

 

20. Asmalı Konak – 2002 – İMDb:5,8

New York’ta üniversite okurken tanışan Seymen (Özcan Deniz) ve Bahar (Nurgül Yeşilçay)’ın Kapadokya’ya uzanan tutkulu aşkı. Sanatçı ruhlu Bahar’ın İstanbul’daki ailesini ve hayatını bırakıp Seymen Ağa’nın ve ailesinin yaşadığı Asmalı Konak’a gelin gitmesi üzerine kurulu dizi iki binli yılların hemen başında izleyicileri televizyona kilitlemeyi başarmıştır. Dizi beraberinde ”ağa dizileri” furyasını başlatmıştır. Kapadokya turizmini de canlandırmıştır. Bu başarının gelmesinde Asmalı Konak’ı yazan kadınlar senaristler Meral Okay ve Mahinur Ergin ve yönetmen Çağan Irmak’ın payı da yadsınmayacak kadar büyüktür. Dizi elli dört bölüm sürmüş ardından yönetmen Abdullah Oğuz tarafından ”Asmalı Konak: Hayat” adıyla beyazperdede seyirci karşısına çıkmıştır.

19. Bir İstanbul Masalı – 2003 – İMDb:6,3

İstanbul’daki koskocaman bir alana yayılan malikanede yaşayan Arhan ailesi (Arhanlar) ve bu alan içindeki müştemilatlarında yaşayan hizmetlileri Kozan ailesi (Kozanlar)… Bir İstanbul Masalı, Arhanların oğulları Selim (Mehmet Aslantuğ) ve Demir (Ozan Güven) ile Kozanların kızı Esma (Ağu Türkpençe) arasında filizlenen aşkların merkezinde ilerler.

18. Öyle Bir Geçer Zaman Ki – 2010 – İMDb:6,4

Osman adında altı yaşındaki bir çocuğun ve ailesinin hikayesi altmışlı yılların ikinci yarısından bir kesitle başlar. Denizci olan babasının yabancı bir kadına tutulup ailesine yaşattığı travmalar Osman’ın ve ailesinin altmışlardan bu güne ilerleyen hikayesinin ana damarıdır. Dönemin politik olayları da dizide kendisine yer bulur.

17. Üvey Baba – 1998 – İMDb:6,5

Kemalettin Tuğcu’nun aynı adlı çocuk romanından uyarlanmıştır. Dizi, üvey baba Halil Güneşli (Şemsi İnkaya)’nın üvey kız çocuğu Lamia (Burçin Abdullah) üzerindeki tahakkümü üzerine kuruludur.

16. Yabancı Damat – 2004 – İMDb:6,5

Üniversiteyi bitirip memleketi Gaziantep’teki ailesinin yanına geri dönen Nazlı (Nehir Erdoğan) sözlüsü sayılan Kadir (Engin Akyürek) ile çarçabuk evlendirilmek ister. Nazlı, görece muhafazakar yapılara sahip kendi ailesi ve Kadir’in ailesinden, üniversite yıllarından sonra, hem kalben hem de fikren ayrı bir düşüncededir. Nazlı, Kadir’le evlenmemek ve özgür bir kadın olmak istemektedir. Ailesini bu duruma karşı çıkınca Nazlı, Bodrum’a üniversitedeki kız arkadaşının yanına kaçar. Burada tesadüf eseri Niko (Özgür Çevik) ile tanışır ve aşk yaşamaya başlarlar. Niko ve Nazlı’nın aşkının önündeki engel sadece Kadir değildir. Niko Rum’dur. Atinalı Niko ile Gaziantepli Nazlı’nın ilk başlarda imkansız gibi görünen aşkı her şeyin üstesinden gelecek midir?

15. Kayıp Şehir – 2012 – İMDb:6,8

Trabzon’dan İstanbul’a yeni göç etmiş bir aile… Toptaş ailesi… Toptaş ailesinin İstanbul’daki ikametgâhı ise ötekilerin gettosu Tarlabaşı. Kayıp Şehir; travestileri, çingeneleri, siyahileri ve televizyonlarda görmeye pek alışık olmadığımız, gösterilseler dahi karikatürize edilmiş halleriyle yansıtılan ötekileri natüralist bakış açısıyla evlerimize konuk etmiştir. Hakan Bıçakçı ve Murat Uyurkulak gibi edebiyatçıların senaryo ekibinde bulunduğu dizi, Tomris Giritlioğlu’nun proje tasarımından çıkmıştır.

14. Hatırla Sevgili – 2006 – İMDb:7,8

Politik dönem dizisi. Altmışların başı. Büyükadalı çocukluk arkadaşları Şevket Gürsoy ve Rıza Ünsal politik görüşlerinden dolayı hısımken zamanla hasım durumuna gelmişlerdir. Şevket Gürsoy’un oğlu Ahmet Gürsoy (Cansel Elçin) ve Rıza Ünsal’ın kızı Yasemin Ünsal (Beren Saat) arasında filizlenen aşkın arka planında dönemlerin siyasi olayları da kendisine sıkça yer bulmuştur.

13. Sıdıka – 1997 – İMDb:8,1

Atilla Atalay’ın kitabındaki karakterinden yola çıkarak ekranlara taşınan ev kızı Sıdıka Saka ve ailesinin maceraları. Sıdıka, kelimenin tam anlamıyla bir entelektüel. Ailesinin muhafazakarlıklarından dolayı evden dışarı adımını atmakta zorluk çekse bile eline ne geçirdiyse okuyarak biriktirdikleri sayesinde. Dizinin tekrar bölümlerinin televizyon kanallarında sık sık yer almasının ardından açtıkları telif davasını kazanan oyuncular, sektörde emsal olacak bir kazanım elde etmişlerdir.Sıdıka En İyi Türk Dizileri listemizin aslında başlarında olmalıydı ama IMDb işte..

12. Bizimkiler – 1989 – İMDb:8,2

Türkiye’nin uzun soluklu ilk dizisidir. 1989-2002 yılları arasında on üç devam etmiş bir dizidir Bizimkiler. Dizinin yaratıcısı Türk Sineması’ndan da yakından tanıyacağımız bir isim: Umur Bugay. Bizimkiler dizisinin prototipi Kapıcılar Kralı’ndaki apartmandır, diyebiliriz. Almanya’dan Türkiye’ye temelli dönüş yapan Başaran ailesinin İstanbul’daki yaşamı bir apartman özelinde tasarlanmış. Dizi zamanla tutunca apartmandaki karakterlerin sayısı da artmıştır. 90’larda çocuk olanların aklında pazar günlerinden kalma bir hatıradır. Dizinin hayran kitlesi günümüzde dahi etkisini yitirmemiş, bizimkiler facebook sayfasında takipçileri otuz beş bin civarındadır. Dizinin 14 yıl önce son bulduğu düşünüldüğünde çoğu aktif bu binlerce kişinin samimi duruşu takdire şayandır. Bizimkiler dizisinin takipçilerinin tek dileği, TRT’nin elinde olduğu düşünülen ve başka hiç bir yerde kaydı bulunmayan 1989-1994 yıllarına ait bölümlerin tekrarlarının yayınlanmasıdır. Bu konuda ilgili makamlara dilekçeler ve değişik yollarla başvuruda bulunmuşlar lakin olumlu bir cevap alamamışlardır.

11. Ezel – 2009 – İMDb:8,4

Ömer-Ezel (Kenan İmirzalıoğlu), sevilisi Eyşan (Cansu Dere) için en yakın arkadaşları Cengiz ve Ali (Barış Falay)ile bir soyguna girişir. Soygundan yalnızca Ömer yakalanıp ceza alır. Diğerleri ise dümenlerine bakarlar. Güvendiği bu insanlardan kazık yiyen Ömer, hapishanedeki bir olay sırasında yanınca öldü zannedilir. Ömer’in yüzü, sesi vb. özelikleri değişir ve Ezel’e dönüşür. Hapishanede tanıştığı Ramiz Dayı(Tuncel Kurtiz) aracılığıyla intikam planını uygulamaya koyulur.En İyi Türk Dizileri listemize senaryosu ile damga vuran bir dizi.

10. Üsküdar’a Giderken – 2011 – İMDb:8,5

Selçuk Aydemir-Ahmet Kural-Murat Cemcir ortaklığının ilk meyvesi. Absürt komedi. İşler Güçler , Kardeş Payı gibi fenomen olacak dizilerin ayak sesleri bu diziden hissedilmiştir. 13 Bölüm yayınlanmış ve geri planda kalmış bir dizidir. Sadi Celil Cengiz’in hakkını da teslim edelim.

9. Suskunlar – 2012 – İMDb:8,5

Ecevit (Murat Yıldırım), Bilal (Sarp Akkaya), İbrahim (Güven Murat Akpınar), Zeki’nin (Tugay Mercan) ve Ahu(Aslı Enver) Kuyudibi’nde çocukluk arkadaşlarıdır. Çocukken talihsiz bir kazaya neden olup birisinin yaralanmasına sebep olurlar. Ahu’yu olayın dışında tutarlar. Dört erkek kafadar Döngeldi Çocuk Cezaevi’ne düşerler. Burada gördükleri işkence, taciz ve tecavüzü çıktıklarında unutmak için anlaşıp ayrılırlar. Kaderin cilvezi kaçtıkları kaderleri olur. Sonrasında intikam için bir araya gelirler ve geçmişlerini diyetini ödetmek için ellerinden geleni yaparlar. Dizi ABD versiyonu için anlaşma sağlanmış ve bu 2016 yılına ait bu versiyon Amerika’da ”Game of Silence” adıyla televizyon hayatına devam etmektedir. Bu açıdan orijinal yapımın senaristi Pınar Deren’in büyük başarısı göz ardı edilmemelidir.

8. Çemberimde Gül Oya – 2004 – İMDb:8,5

Kızı Feriha aracılığıyla anlatmaya başladığı yetmişler ve sonrasındaki politik olayları Yurdanur’un geçmişiyle irtibat kurmasını sağlayacaktır. Yurdanur’un gelin gittiği konakta yaşayan kiracılar ve bu kiracıların hayatına girip çıkanlar dönemin politik süreciyle ilintili bir şekilde aktarılmıştır. Anlatı yapısının kurgusallığından dolayı İleri ve geri zaman atlamaları dizide çok iyi kullanılmıştır.

7. Yeditepe İstanbul – 2001 – İMDb:8,6

Zengin iş adamı Engin (İlhan Şeşen) iflas bayrağını çekmek üzereyken intihar eder. Adamın daha önce hiç bir işte çalışmayan karısı Olcay (Zuhal Olcay) ve konservatuarda okuyan kızı Duru (Özgü Namal) zar zor bir kenar mahallede kiralık bir ev bulurlar. Hiç alışık olmadıkları bir statüde ve daha önce hiç bir arada yaşamadıkları insanlarla bir mahalle hayatına başlarlar. Acaba bunca zorluğun üstesinden gelebilecekler midir? Dizinin çekildiği semt Balat, öyküye ayrı bir doku kazandırmıştır.

6. Behzat Ç. – 2010 – İMDb:8,8

Behzat Ç, (Erdal Beşikçioğlu),cinayet büroda görev yapan bir baş komiserdir. Baş komiserlik süresince cezalar aldığından terfi edememiştir. Ekibindeki bir kaç polisle Ankara’da yaşanan cinayet olaylarını çözmek çalışmaktadırlar. Dizinin Behzat Ç. Seni Kalbime Gömdüm ve Behzat Ç. Ankara Yanıyor adlı sinema filmleri de yapılmıştır.

5. Yedi Numara – 2000 – İMDb:8,9

Üniversite eğitimleri için İstanbul’da bulunan kız ve erkek iki grubun ekonomik güçlükler nedeniyle aynı evde kalmak zorunda olmalarının komediyle harmanlanması… Kız grubu şehirlidir. Erkek grubu ise taşralıdır. İlk başlarda zıt kutuplardaymış gibi görünen bu gruplar arasında zamanla samimiyet oluşacak yedi numaralı yer yer zorlu yer yer ise keyifli bir hayatın üstesinden geleceklerdir.Kim unutabilir ki En İyi Türk Dizisi yedi numarayı.

4. Süper Baba – 1993 – İMDb:8,9

Üç çocuklu, boşanmış bir baba -Fiko- (Şevket Altuğ) aşık olduğu kadınları da kapsayan aile ve mahallenin sıcak hikayesi. Süper Baba’da Çengelköy semti ve esnaf ilişkileri de çok hoş şekilde işlenmiştir.

3. İkinci Bahar – 1999 – İMDb:8,9

Hanım (Türkan Şoray) adında dul ve işe ihtiyacı olan bir kadın ile Ali Haydar (Şener Şen) adında dul ve üç çocuk sahibi, yeni işletme açmış kebap ustası bir adamın kesişen yolları… Hanım ile Ali Haydar’ın aşkları uğruna çektikleri ve İkinci Bahar’a erişerek evlenmeleri… Hem Ali Haydar’ın hem de Hanım’ın kendi içlerinde ve birbirleri arasında sorunları…. Ali Haydar’a yanık ev ve iş yeri sahibesi…. Al Haydar’ı düşman bellemiş ustasının oğlu….Bu geniş aile tüm bu zorlukların üstesinden gelecekler midir? Samatya’yı bir semt olarak tekrar parlatan dizinin orijinal mekanı ”Ali Haydar Sofrası İkinci Bahar” adlı işletme Samatya meydanındadır. Orada oturup bir şeyler yemeye karar verirseniz bir de sürprizle karşılaşabilirsiniz!

2. Leyla İle Mecnun – 2011 – İMDb: 9,2

Ali Atay’ın Mecnun rolünde Leyla’lara geldiği absürt komedi dizisi. Dizi tür olarak Türkiye’de denenmemişleri deneme cesareti göstererek reytinglerde olmazsa bile sosyal medyada fırtınalar koparmıştır. Erdal Bakkal, İsmail Abi, Yavuz gibi kültleşmiş karakterleri yerli dizi seyircisine kazandırmıştır.En İyi Türk Dizileri içinde en unutulmazlar arasındadır.

1. 46 Yok Olan – 2016 – İMDb:9,6

”Yerli dizi yersiz uzun” şiarını kendisine kılavuz bellemiş, yalnızca altmış dakikalık süresiyle sektöre soluk kazandırmıştır. Sektörün lafta dile getirdiklerini icraatla sunmuştur. Sırf bu konudaki cesaretli tutumlarından dolayı hem yapımcılar hem de kanal yöneticileri koca bir teşekkürü hak ediyorlardır. Tek bir noksanlık söz konusun dizinin gerçekten de gecenin bir yarısı seyirciye sunulması! Yönetmen Serdar Akar – Senarist Mehmet Ercan Erdem – Oyuncu Erdal Beşikçioğlu uyumlu ve verimli bir üçlü haline geldiler. Listenin en yeni dizisi ve aktif olarak süren bu tek dizisi İMDb’de dokuz yüze yakın bir oylama ve 9,6 gibi bir puanla yerli filmler listesinin en tepesinde olmayı hak etti.

IMDb Puanlarına Göre En İyi Türk Dizileri Listemize YORUM yapmayı unutmayınız.

15 comments on "IMDb’ye Göre En İyi Türk Dizileri"

  1. cerulla says:

    kurtlar vadisi?

  2. SÜMEYYE says:

    LEYLA İLE MECNUN 1 GERİSİ 00

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *