Family Guy Dizisi Konusu ve Oyuncuları

0/5 Votes: 0
Report

Description

Amerikan FOX kanalının 1998’de onay verdiği animasyon dizisi Family Guy, Seth MacFarlane tarafından geliştirilen bir televizyon yapımıdır. Kurgusal bir şehir olan Quahog – Rhode Island’ta yaşayan Griffinlerin hikayesini anlatan dizi Amerikan kültürüne, toplumuna, televizyon yapımlarına ve diğer konulara eleştirel bir bakış getirmiştir. Amerikan toplumunun yaşadığı olaylar iğneleyici bir dille ve alaycı ifadelerle dizide sık sık işlenmiştir.

Ted, Ted 2, A Million Ways to Die in the West, American Dad, The Cleveland Show gibi yapımların da yaratıcısı olan Seth MacFarlane ile The Big House, Wilfred gibi yapımlarda imzası olan David Zuckerman’ın başını çektiği kalabalık bir senaryo ekibi tarafından kaleme alınan Family Guy, geçtiğimiz dönemlerde Netflix çizgi dizileri arasında yerini aldı. Bu sayede dizi Netflix seyircileri tarafından da izlenebilir hale geldi. Family Guy Netflix dışında çeşitli ülkelerde, farklı platformlarda yayımlanmaya devam ediyor.

Family Guy’ı ilginç kılan özelliklerinden birisi ise 2001 senesinde, henüz dizi üçüncü sezonunu tamamlamışken yapımın iptal edilmesidir. Dizi iptal edildikten sonra DVD satışlarında çok ciddi bir patlama meydana geldiği için 2004 yılında yeniden çekilmesine karar verildi, 2005 yılında ise tekrar ekrana gelmeye başladı ve şimdiye kadar yüzlerce bölümü yayımlandı.

Family Guy Dizisi Konusu

Sıra dışı bir aile olan Griffinlerin absürt yaşamını ekrana taşıyan Family Guy, zaman zaman The Simpsons efsanesine benzetilen, zaman zaman da Rick and Morty gibi diziler arasında gösterilen bir yapımdır.

Griffin hanesinde her karakterin kendine has bir kişiliği vardır ve böylesine geniş bir kişilik yelpazesi ortaya eğlenceli bir hikaye çıkmasına katkı sağlar. Saf bir karakter olan ve başı bir türlü beladan kurtulmayan evin babası Peter Griffin ile fedakar, zeki bir kadın olmasına rağmen belayı üzerine çekme konusunda son derece başarılı bir anne olan Lois ilginç bir çifttir. Bu çift kadar çiftin çocukları da son derece enteresandır. Üç çocuk sahibi olan Lois ve Peter’in içine girdiği zor durumlar ortaya komik anların çıkmasını sağlar.

Ailenin loser karakteri olan ve kendisini çirkin hisseden, sürekli diğerleri tarafından dışlanan Meg, kilosu ve fiziki özellikleri yüzünden “fil çocuk” olarak bilinen Chris ve Griffinlerin en küçük üyesi olup henüz 1 yaşında olmasına rağmen dünyayı ele geçirmeye çalışan Stewie; maceranın diğer üyeleridir. Ailenin köpeği olan ama kendisine köpek denmesini istemeyen Brian da bu maceralarda önemli bir yer tutar. Brian konuşabilen, iki ayağı üzerinde yürüyen ve gayet akıllı bir canlıdır. Zaman zaman sıkıntılı bir durum olduğunda aileye en iyi yol gösteren de odur.

Family Guy Dizisi Karakterleri / Seslendirenleri

Peter Griffin (Seth MacFarlane)

Family Guy karakterleri arasında en sevilenlerden birisidir. Peter, Griffin ailesinin babasıdır. Son derece saf bir kişiliğe olan bu karakter hem obez hem de alkoliktir. Her ne kadar saf olsa da bencil ve anlayışsız olduğu için çevresindeki insanları zaman zaman bezdiren Peter Griffin, son derece düşük bir zekaya sahiptir. Sık sık başını belaya sokan Peter Griffin’i dizinin yapımcısı olan Seth MacFarlane seslendiriyor.

Lois Griffin (Alex Borstein)

Griffin familyasının annesidir. Bütün ömrü ev işleriyle ve kocası Peter’a laf anlatmakla geçer. Peter her ne kadar laf dinlemeyen, dinlese de anlamayan bir karakter olsa da Lois asla pes etmez ve mücadeleye devam eder. Ailenin babası Peter’ın aksine zeki ve kültürlü bir insandır. Yaşadıkları şehrin en varlıklı ailelerinden biri olan Pewterschmidt ailesinin kızıdır. Griffinlerin köpeği Brian ile komşuları Quagmire Lois’e aşıktır.

Dizide Lois Griffin karakterini Shameless ve Gilmore Girls gibi dizilerle ünlenen Alex Borstein seslendiriyor.

Meg Griffin (Mila Kunis)

Son dönemin sevilen animasyon dizilerinden Family Guy’da Meg Griffin, ailenin ergen kızı olarak karşımıza çıkıyor. Sürekli kendisinin çirkin bir kız olduğunu düşünür ve bunu sesli bir şekilde dile getirmekten de geri durmaz. Genelde çevresindeki arkadaşları ve ailesi tarafından görmezden gelinir ve varlığı bile unutulur. Çoğu zaman Chris ile bir didişme içerisindedir. Kardeşinin şişman ve aptal bir insan olduğunu düşünür. Fakat Meg’in de bu konularda Chris’den pek aşağı kalır yanı yoktur.

Dizinin ergen ve özgüvensiz kızı Meg Griffin’e ses veren kişi daha önce Ayı Teddy, Siyah Kuğu ve Arkadaştan Öte gibi filmlerde rol alan güzel oyuncu Mila Kunis’tir.

Chris Griffin (Seth Green)

Ailenin büyük oğludur. Aynı babası Peter’a benzeyen bir karakteri ve davranışları vardır. Sık sık mantıksız işlerin içerisinde kendisini bulur ve başını beladan kurtaramaz. Son derece saf bir yapısı vardır, dolabında yaşayan şeytani maymundan korkar. Stewie, Brian’dan sonra en çok Chris’i sever.

Dizide Chris Griffin karakterini seslendiren kişi ise Seth Green’dir.

Stewie Griffin (Seth MacFarlane)

Family Guy Stewie Griffin karakteri, birçok izleyicinin dizideki favori karakterlerinden birisidir. Dizinin neşe kaynaklarından biri olan Stewie Griffin, henüz sadece bir yaşında olmasına rağmen normal bir insan gibi konuşuyor. Söylediği sözleri yalnızca aile üyeleri anlayabiliyor. Son derece akıllı bir karakter olan Stewie, sürekli yeni icatlar yapmak için çalışır. En büyük gayesi ise Lois’i öldürmek ve dünyayı ele geçirmektir. Brian da kendisi gibi zeki olduğu için pek anlaşamazlar ama Stewie buna rağmen Brian’ı sever.

Family Guy seslendirmelerini yapan kadrodan dizinin yapımcısı Seth MacFarlane, Stewie’nin sesine hayat veriyor.

Brian Griffin (Seth MacFarlane)

Griffin familyasının evcil hayvanıdır fakat bu hayvanın normal bir köpek olduğunu söylemek mümkün değildir. İki ayağı üstünde yürümesi, bir insan gibi konuşabilmesi onu diğer hayvanlardan ayırır. Son derece akıllı olan Brian, ailenin en entelektüel bireyidir. Alkol almaya bayılır, özellikle martini onun favorisidir. Ailenin annesi olan Lois’e büyük bir aşk besler. Peter’ın ise en iyi dostudur ve Stewie ile en fazla ilgilenen karakterdir. Evde bir problem çıkarsa herkesi sakinleştiren ve ailenin diğer üyelerine akıl verip huzursuzluğu ortadan kaldırmaya çalışan Brian, kendisine köpek denmesini istemez, bunu küçük düşürücü bulur. Siyasi görüş olarak liberalizmi benimseyen Brian’ı da Seth MacFarlane seslendiriyor.

Glenn Quagmire (Seth MacFarlane)

“Gigitty Gigitty Goo” sözleriyle tanınır. Griffin aile üyelerinin kaldığı sokakta oturur. Onların hemen yan komşusudur. Kadınlar konusunda büyük bir zaafa sahiptir. Lois Griffin’e özel bir hayranlık besler ve onu elde etmek için aklına gelen her şeyi yapar. Glenn karakterini de Brian, Stewie ve Peter’i seslendiren Seth MacFarlane seslendiriyor.

Başkan Adam West (Adam West)

Bu çizgi dizideki Adam West karakteri, Quahog’un belediye başkanıdır. Hikayenin en renkli karakterlerinden birisidir. Eğer henüz diziyi izlemediyseniz Adam West ismi size bir yerden tanıdık gelebilir. Yapımcı Seth MacFarlane, çocukken Batman’i canlandıran aktöre büyük bir hayranlık beslediği için bu karaktere onun adını, yani Adam West ismini vermiş. Zaten karaktere ses veren kişi de Adam West’in kendisi.

Diğer Karakterler ve Seslendirenler

  • Bonnie Swanson (Jennifer Tilly)
  • Joe Swanson (Patrich Warburton)
  • Cleveland Beown (Mike Henry)
  • Loretta Brown (Alex Borstein)

Family Guy ve Türkiye

Family Guy, İstanbul’da da hikayenin geçtiği maceralara sahip bir dizidir. Family Guy Ayasofya ve Boğaziçi Köprüsü sahneleri yüzünden ülkemizdeki bazı grupların tepkisini çekse de hala Türkiye’de ve dünyada ilgiyle izlenmeye devam ediyor.

Dizide Boğaziçi Köprüsü havaya uçurulmuş ve Ayasofya robotlar tarafından işgal edilmeye çalışılmıştı. Aynı dönemde Boğaziçi Köprüsü’nden geçilerek Ayasofya ve Sultanahmet’e kadar uzanacak olan Avrasya Maratonu yapılacağı için bunun hoş olmadığına dair ifadeler ortaya atılmıştı.

Family Guy Kaç Sezon?

1999’da ilk bölümüyle izleyenlere merhaba diyen ve kısa sürede bir dünya fenomeni haline gelen Family Guy, 2001’de yayından kaldırılmış ve sonrasında dizinin DVD’lerine izleyenler büyük bir ilgi gösterince 2005’te yeniden televizyon ekranlarına dönmüştü. Şimdiye kadar 330 bölümü yayımlanan Family Guy’da 17 sezonluk macera geride kaldı. 18. sezonuyla yakında ekranlara dönecek olan dizi, yeni maceralarıyla dünyanın her bölgesinde izleyenleriyle buluşmayı sürdürecek.

Family Guy IMDb Puanı Kaç?

20 yıldır hayatımızda olan Family Guy dizisi için IMDb’de yaklaşık 300.000 seyirci oy kullandı ve dizi 10 üzerinden 8,2 puan aldı. Bu puanıyla ekranların en başarılı animasyon komedi dizileri arasına girmeyi başaran Family Guy’ın her bölümü yaklaşık 22 dakika uzunluğunda.

Başka bir çizgi dizi alternatifi için: Bojack Horseman Dizisi Konusu ve Karakterleri

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *