Gilmore Girls Dizisi Konusu ve Oyuncuları

0/5 Votes: 0
Report

Description

Bir anne-kızın alışılagelmişin dışındaki özel ilişkilerini konu edinerek kurgulanan ve karşımıza başarılı bir aile dizisi olarak çıkan Gilmore Girls, dizide rol alan her bir oyuncunun canlandırdığı karakterlerin topladığı beğeniyle 7 sezon boyunca ekrana geldi. Ayrıca 2016 yılında Gilmore Girls: A Year in The Life ismiyle 4 bölümlük bir mini dizi de Netflix aracılığıyla izleyenlerle buluştu. Ancak 7 sezon boyunca 40-44 dakika süren bir bölüm, bu mini dizide 90 dakika şeklindeydi. Gilmore Girls, eğlenceye dayalı bir dizi olarak görülse de dram türünün başarılı örnekleri arasında gösterilir ve ara ara verdiği mesajlarla eğitici bir tarafından söz etmek de mümkündür.

Gilmore Girls Dizisi Konusu

Henüz 16 yaşındayken güzeller güzeli kızı Rory’i dünyaya getiren Lorelai Gilmore, karşısına çıkan bütün zorluklara göğüs gererek kızını 16 yaşına kadar sevgiyle büyütmeyi başarmıştır. Stars Hollow adında küçük bir kasabada yaşam mücadelesi veren anne-kızın hayatı, başlarına gelen güzel bir gelişmeyle farklı bir yön kazanır. Rory, ülkenin en iyi liselerinden biri olan Chilton’a kabul edilmiştir. Fakat Lorelai, Rory’nin eğitim masraflarını karşılayabilecek ekonomik güce sahip değildir. Düşünür taşınır ve çareyi uzun zamandır görüşmediği ailesinin kapısını çalmakta bulur. Gilmore Girls konusu bu olaylarla başlangıç göstermektedir.

Gilmore Dizisi Karakterleri / Oyuncuları

Lorelai Gilmore (Lauren Graham)

Deli dolu ve eğlenceli bir kadındır. Küçük yaşta hamile kaldıktan ve değişken fikirlerinden dolayı sevgilisini terk ettikten sonra hayatı ciddi bir şekilde değişmiştir. Kızını 16 yıl boyunca tek başına büyütmeyi başaran Lorelai, Independence Inn adında küçük bir otel işletmektedir. Her sabah kızıyla birlikte Luke’s Diner’da vakit geçirmektedir. Kahve bağımlısıdır, konuşması çok hızlıdır ve bu onu ekstra sempatik yapar. Kendi anne ve babasının onu baskıcı bir tavırla yetiştirmesinin zararlarını bizzat deneyimleyen, kendi yaptığı hataları da kızının yapmasını istemeyen Lorelai, kızıyla arkadaş olmayı ve onu yönlendirebilmeyi önemsemektedir. Onun için kızı her şeyden önce gelir. Yaptığı esprilerle ve olaylara farklı yaklaşımlarıyla izleyiciyi sıklıkla güldürmeyi başaran Lorelai’nin özellikle annesine laf soktuğu anlar hayli komiktir. Kısa sürede kurduğu çok sayıda etkileyici sözle izleyiciyi gülmenin yanında düşünmeye de sevk etmektedir.

Tam adıyla Lauren Helen Graham, 16 Mart 1967 tarihinde ABD’de dünyaya gelmiştir. Lauren, atları çok sevdiği için bir jokey olmak istemiş ama bu iş için fazla uzun olması sebebiyle bu hayalini gerçekleştirememiştir. Daha sonra oyunculuğu keşfetmiş ve okul yıllarında birkaç oyunda rol almıştır. Caroline in the City, News Radio, Law & Order, 3rd Rock, Townies, Seeing Other People gibi pek çok yapımda rol almıştır. TV dizisi “En İyi Kadın Oyuncu” dalında iki kez Altın Küre’ye (Golden Globe) aday olmuştur. “En İyi Kadın Oyuncu” dalında iki kez “Screen Actors Guild” ödülünü alan başarılı oyuncu Lauren Graham, ayrıca iki kez de “Family Television” ödülünü de kazanmıştır.

Rory Gilmore (Alexis Bledel)

Çalışkan ve disiplinlidir, her ebeveynin kesinlikle sahip olmak isteyeceği bir çocuktur ve kasabadaki herkesin göz bebeği durumundadır. Küçüklük yaşlarından beri Harvard’a gitmek istemekte ve bir savaş muhabiri olmak için can atmaktadır. Çok prestijli bir lise olan Chilton’a kabul edilmesi, onun için bir gurur kaynağı ve dönüm noktasıdır. Annesi onun en yakın arkadaşıdır. Neredeyse her hafta bir kitap bitirmektedir, üstelik bu kitaplar genelde dünya klasikleridir. Bu yüzden hayatın gerçekliğinden biraz uzakta yaşamaktadır. Rory’nin edebiyat derslerinin içeriğinde izleyiciye kültürel bir aktarım da yapılmaktadır.

Tam adıyla Kimberly Alexis Bledel, 16 Eylül 1981 tarihinde Houston/Texas’ta dünyaya gelmiştir. 8 yaşındayken utangaçlığını üzerinden atması için annesinin teşvik etmesiyle şehir tiyatrosunda oynamaya başlamış ve Our Town, Aladdin, The Wizard of Oz gibi yapımlarda yer almıştır. Houston’daki St. Agnes Academy’ye başlamasının öncesinde 14 yaşındayken yerel bir mağazada bir süre modellik yapan ve liseye giderken de modelliğe devam eden Alexis, Page Parkes Modellik ve Oyunculuk Merkezi’nde eğitim gördükten sonra New York Üniversitesi’ne bağlı Tish Sanat Okulu’na 1 yıl kadar devam etmiştir. 2000 yılının baharında Los Angeles’da katıldığı deneme çekimlerinin akabinde Gilmore Girls dizisinde oynaması için seçilmiş ve böylelikle televizyon kariyeri başlamıştır. Bu rolüyle birçok televizyon ödülünün de sahibi olmuştur.

Luke Danes (Scott Patterson)

Stars Hollow’da kendi halinde yaşayan, inatçı bir adamdır. Küçük bir lokanta işletmektedir. İnatçılığı nedeniyle kadınlarla arası pek yoktur. Ancak Lorelai ile yıllar öncesinden beri arkadaştır ve onun yardımına her zaman seve seve koşmaktadır. Belirgin olan özelliklerinden biri de çocuklardan ve kasabada yapılan etkinliklerden hoşlanmamasıdır.

Scott Patterson 11 Eylül 1958’de dünyaya gelmiştir. Seinfeld, Silk Stalkings, Vengeance Unlimited, Will & Grace, Testere 4-5 ve The Event adlı yapımlarda rol almıştır.

Sookie St. James (Melissa McCarthy)

Lorelai’ın en yakın arkadaşıdır, otelde şef olarak çalışmaktadır. Yemek yapmayı bir sanat olarak gördüğü için kusursuz yemek pişirme konusunda oldukça takıntılıdır. Sakar ve çok sempatik bir kadındır, neşesi ve kahkahasıyla dizinin renkleri arasındadır. Gülüşünün izleyicinin içini ısıtan bir özelliği vardır. En büyük hayali çok sevdiği arkadaşı Lorelai ile birlikte kendi otellerini açmaktır. Gilmore Girls oyuncuları arasında en dikkat çeken karakterlerdendir.

Melissa McCarthy 26 Ağustos 1970 tarihinde ABD’de dünyaya gelmiştir. Aktris olmasının yanında senaristlik ve yapımcılık da yapmaktadır. Saint Francis Academy’de eğitim görmüştür. Oynadığı Mike & Molly dizisindeki başarılı rolü ile Emmy ödülüne layık görülmüş, komedi dalında en iyi kadın oyuncu seçilmiştir. Yine The Nines adlı filmde de oyunculuğuyla göz doldurmayı başarmıştır.

Lane Kim (Keiko Agena)

Rory’nin en yakın arkadaşıdır. Aslen Korelidir. Antika dükkanı işleten annesiyle birlikte yaşamaktadır. Annesinin dindar ve baskıcı yaklaşımına tepki göstermektedir. Asi ve isyankar biridir. İlişkiler konusunda pek iyi olduğu söylenemez. 7 sezon içinde en büyük değişimi geçiren karakterlerden biridir.

Keiko Agena 3 Ekim 1973 tarihinde ABD’de dünyaya gelmiştir. 13 Reasons Why, Shameless, Labor Pains, Dirty John gibi yapımlarda rol almıştır.

Michel Gerard (Yanic Truesdale)

Fransa’da doğup büyümüştür, otelde resepsiyonist olarak çalışmaktadır. Aksi ve iğneleyici tavırları sebebiyle sevilmesi kolay olmayan biridir ama diziyi izledikçe kendine alıştıran bir yapısı vardır. Olumsuz özelliklerinin yanında arkadaşlarına bağlı biridir.

Yanic Truesdale 17 Mart 1970 tarihinde dünyaya gelmiştir. Kanadalıdır. Oyunculuğun yanı sıra yazarlık yapmaktadır, aynı zamanda işletme sahibidir.

Paris Geller (Liza Weil)

Rory gibi Chilton’da eğitim görmektedir. Zengindir ancak mutlu bir ortamda büyümemiştir, ailesi gündeme hep skandallarla gelmiştir. Okulun en başarılı öğrencilerinden biridir ve bu yüzden Rory’nin gelmesi onu hiç memnun etmemiştir. Okulu Rory’ye dar etmek için yapmadığı şey kalmaz. Onun da Rory gibi Harvard hayali vardır.

Tam adıyla Liza Rebecca Weil, 5 Haziran 1977 tarihinde New Jersey’de dünyaya gelmiştir. The Missing Person, Scandal, Advantage: Weinberg, A Glove Story, Medicine Men, How To Get Away With Murder gibi yapımlarda rol almıştır.

Kirk Gleason (Sean Gunn)


Kasabanın iyi niyetli, merhametli ve ilgi çekici sakinlerinden biridir. Bir gün markette kasiyer, başka bir gün köpek gezdiricisi, diğer bir gün emlakçı olarak karşımıza çıkmaktadır. Hatta dizi boyunca tam 62 tane farklı meslekte çalışmıştır.

22 Mayıs 1974 tarihinde ABD’de dünyaya gelmiştir. The Theatre School ve St. Louis University High School’da eğitim görmüştür. Yönetmen James Gunn’ın kardeşidir ve genellikle kardeşinin filmlerinde rol almaktadır. Bunlardan bazıları; Superstore, Galaksinin Koruyucuları, Avengers: Endgame’dir.

Emily Gilmore (Kelly Bishop)

Lorelai’ın annesidir. Baskıcı ve otoriter bir karaktere sahiptir. Kızını yetiştirirken kendi kurallarından hiçbir zaman taviz vermemiştir. Daughters of American Revolution (Amerikan Devrimi Kızları) Derneği’ni yönetmektedir. Yıllardır kendisinden uzakta olan ve görüşmediği kızının istediği yardımın ardından onun hayatına dahil olabilmek için çaba göstermektedir. Kızı ve torunu ile olan iletişimi hem eğlenceli hem ilgi çekicidir.

Gerçek adıyla Carole Bishop, 28 Şubat 1944 tarihinde ABD’de dünyaya gelmiştir. Gizli Noktalar, Mükemmel Plan gibi yapımlarda rol almıştır. Sahip olduğu dans ve vokal yetenekleriyle oldukça başarılı bir tiyatrocudur.

Richard Gilmore (Edward Hermann)


Lorelai’ın babasıdır. Sert görüntüsünün ardında yumuşak, merhametli bir insan yatar. Bir sigorta şirketinde çalışmaktadır ve işine oldukça düşkündür. Eşine sadık bir adamdır. Yıllar sonra görüşmeye başladığı kızı ve yeni tanıştığı torunu ile bağ kurmaya çalışmaktadır.

Tam ismiyle Edward Kirk Herrmann, 21 Temmuz 1943 tarihinde Washington D.C’de dünyaya gelmiştir. Alman ve İrlanda kökenli olan Herrmann, Michigan’ın Grosse Pointe kentinde büyümüş ve Bucknell Üniversitesi’nde eğitim görmüştür. Londra Müzik Akademisi ve Dramatik Sanat’ta da eğitim almıştır. Televizyonda Franklin D. Roosevelt’i portrelemesi ve The History Channel’daki tarih programlarında yaptığı sunumları ile de tanınan oyuncu, yönetmen ve komedyen Edward Herrmann, 31 Aralık 2014’de New York’da beyin kanseri nedeniyle vefat etmiştir.

Gilmore Girls Dizisi Detay

Tür: Komedi, dram

Yayın Tarihi: 5 Ekim 2000 – 15 Mayıs 2007/2016

Sezon/Bölüm Sayısı: 7 sezon, 153 bölüm/ 4 bölümlük A Year in the Life

Süre: 40-44 dakika / 90 dakika

Kanalı: The WB (2000-2006) – The CW (2006-2007) / Gilmore Girls Netflix

Yapımcı-Senarist: Amy Sherman-Palladino

  • Gilmore Girls karakterleri hakkında dikkat çeken birtakım detaylar bulunuyor. Bu detaylardan bahsetmek gerekirse;
  • Rory karakteri kahve içmeyi sevmediği için dizide içiyor gibi göründüğü içecek aslında koladır.
  • Dizi, sanal olarak kurulan Stars Hollow kasabasında geçmektedir.
  • Paris karakterini canlandıran Liza Weil, aslında Rory karakteri için seçmelere katılmış ancak seçilememiş fakat Paris karakteri ona özel olarak oluşturulmuştur.
  • Dizinin jenerik şarkısı ‘Where You Lead’te imzası bulunan Carole King, kasabadaki müzik dükkanının sahibi olan Sophie karakteri ile birkaç bölümde karşımıza çıkmaktadır.
  • Gilmore Girls Netflix yapımları arasında 2016 yılı içinde ilk 3 günde 3,5 milyon kişi tarafından izlenerek en çok izlenen 3. orijinal yapım olmuştur.
  • Gilmore Girls IMDb puanı 8,2’dir.

Eğer Bir Gençlik Dizisi Arıyorsanız: Baby Dizisi Konusu ve Oyuncuları

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *