En İyi Hayalet Filmleri Listesi – 60 Film

0/5 Votes: 0
Report

Description

Hayalet filmleri genellikle korku türünün bir alt öğesidir. Ancak listemiz de hayalet filmlerini sadece korku olarak ele almadık.Listedeki filmlerin geneli korku ve gerilim üzerine inşa edilmiş olsa da bazı filmler komedi ve hatta romantik öğeler taşımaktadır. Bildiğiniz üzere Casper da bir hayalet ancak sevimli bir hayalet. En İyi Hayalet Filmleri konu başlığını biraz geniş tutarak listemize 60 film ekledik. Listedeki bazı filmleri vasat bulabilirsiniz ancak listemizde çok iyi yapımlar bulunmaktadır. Listedeki filmler IMDb’ye göre sıralanmıştır. Sizde değerli yorumlarınız ile listemize katkıda bulunabilirsiniz. Hayalet temalı filmleri sevenlerin listeye bakmasını önerir ve İyi Seyirler dileriz.

Table of Contents

Hayalet Filmleri

60. Route 666 – 2001 – IMDb:4,3

Route 666

Bir mafya muhbiri olan Smith, Tanık Koruma Programı ile Arizona çölünde saklanmak zorunda kalmıştır. Olay örgüsü sonucu Route 666 isimli bir otobana girerler ve olaylar başlar.

59. Pulse – Nabız – 2006 – IMDb:4,7

Josh isimli bir genç intihar etmiştir. Arkadaşları bu ölümün ardından mailler almaya başlar ve bilgisayar virüsü zannederler. Ancak ölüler bu dünya ile irtibat kurabilmektedirler.

58. Thir13en Ghosts – Onüç Hayalet – 2001 – IMDb:5,5

Thir13en Ghosts

Arthur’un amcasından garip bir ev miras kalır. Çok güzel olan bu evde nelerin yaşanacağı ise tam bir sırdır.

57. High Spirits – Şatonun Ruhları – 1988 – IMDb:5,6

High Spirits

İrlanda’da bir şatonun sahibinin turist çekmek için söylentiler çıkarmıştır. Hikâyelere inanmayan 2 turistin şatoda kalması ile işin rengi değişmektedir. Korku, komedi türündeki film fantastik öğelerde barındırmaktadır.

56. House On Haunted Hill – Lanetli Tepe – 1999 – IMDb:5,6

House On Haunted Hill

Gerilim, gizem ve korku türlerini içinde barındıran filmde garip bir şekilde 5 kişi davet almıştır. Davete göre 1 gece kalmayı başaran 1 milyon dolar ödül alacaktır. İşler çok farklı gelişecektir.

55. Hell Night – Cehennem Gecesi – 1981 – IMDb:5,8

Hell Night

Klişe bir konu olan lanetli ev temalı hoş bir gerilim, korku filmidir.

54. Haunter – Hayaletli Ev – 2013 – IMDb:5,9

Haunter

16. doğum gününe bir gün kala Lisa trafik kazası neticesinde hayatını kaybetmiştir. Ancak artık Lisa bir ölümsüzdür. Kanada, Fransa ortak yapımı film gerilim, korku ve gizemi içinde barındırmaktadır.

53. 13 Ghosts – Onüç Hayalet – 1960 – IMDb:6,0

Filmi izlerken hafif ürperebilirsiniz.1960 yapımı klasik eski yapım korku filmi 13 Ghosts’un yönetmeni William Castle dir.

52. Lake Mungo – Mungo Gölü – 2008 – IMDb:6,1

Lake Mungo

Belgesel tarzı çekimiyle dikkat çeken film 2008 Avusturya yapımıdır. Gizem, gerilim ve korku türlerini içinde barındıran yapım bir genç kızın ölmesinin ardından ailesinin yaşadığı gizemli olayları konu almaktadır.

51. Al Final del Espectro – 2006 – IMDb:6,2

Al Final del Espectro

2006 Kolombiya yapımı filmin senaristi ve yönetmeni Juan Felipe Orozco dur. Dram, korku ve gizem türünde güzel bir örnektir.

50. Below – Diptekiler – 2002 – IMDb:6,2

Below

İkinci dünya savaşı sırasında Almanlar tarafından batırılan Amerikan denizaltı Tiger den sağ kalanları konu alan film, ikinci dünya savaşı ve hayalet alt türünü irdelemektedir. Gizem, korku, macera, savaş ve gerilim türündeki ABD yapımı filmin yönetmeni David Twohy dur.

49. Dead Silence – Ölüm Sessizliği – 2007 – IMDb:6,2

2007 yapımı filmde vahşice katledilen bir kadınının ardından kasabada yaşanan olaylar anlatılmakta. Dead Silence (Ölüm Sessizliği) filmi Testere’nin yaratıcılarından güzel bir korku filmi.

48. Frágiles – Kırılgan – 2005 – IMDb:6,2

Frágiles

Bir asırdır hizmet veren bir çocuk hastanesi kapatılmak üzeredir. Ancak bölgede yaşanan bir tren kazası sebebiyle kapatma işlemi ertelenmiştir. Hastaneye yatan çocuklar ikinci katta yaşadığı düşünülen Mekanik Kız lakaplı hayalet çocuklara acı vermektedir.

47. Ghost Story – 1981 – IMDb:6,2

Ghost Story

Bir asırdır hizmet veren bir çocuk hastanesi kapatılmak üzeredir. Ancak bölgede yaşanan bir tren kazası sebebiyle kapatma işlemi ertelenmiştir. Hastaneye yatan çocuklar ikinci katta yaşadığı düşünülen Mekanik Kız lakaplı hayalet çocuklara acı vermektedir.

46. The Amityville Horror – Dehşet Sokağı – 1979 – IMDb:6,2

The Amityville Horror

Bir balık derneğine üye 4 başarılı ve yaşlı erkek bir sır paylaşmışlardır. Edward Wanderley’in ikiz oğullarından biri esrarengiz bir kaza sonucu ölmüştür. Bu 4 kişi bu kazayı sorgulamaktadır.

45. Paranormal Activity – Paranormal Activity – 2009 – IMDb:6,3

Paranormal Activity

Genç bir çift evlerinde garip bir gücün varlığından şüphelenmeye başlıyor ve evlerini kamera sistemiyle donatıyor. İşte paranormal activity bu kameralara yansıyan görüntülerden oluşuyor sadece.

44. The Sentinel – 1977 – IMDb:6,4

The Sentinel

Sıkılmadan izleyebileceğiniz türden 1977 ABD yapım grilim, gizem, psikoloji ve korku türündeki filmin yönetmeni Michael Winner dır.

43. The Blair Witch Project – Blair Cadısı – 1999 – IMDb:6,4

The Blair Witch Project

Maryland ormanlarında 1940’larda birçok çocuk ortadan kaybolmuştur. 3 Sinema öğrencisi de Blair Witch adıyla bilinen bu efsane hakkında araştırma yapmak için ormana giderler. Yanlarında bir fotoğraf makinesi, bir video kamera ve ses kaydedicisi vardır. Her adımda sesi ve görüntüyü kaydederek araştırmaya devam ederler. Günler sonra ormanda kaybolduklarını anlarlar ve ormana ulaşan son güneş ışığı da kaybolup akşam olunca üç öğrenciden bir daha haber alınamaz.

42. Session 9 – Son Seans – 2001 – IMDb:6,5

Session 9

Konusu terk edilmiş bir hastanede geçen 2001 ABD yapımı Session 9 eski tarz çekilmiş güzel bir filmdir.

41. The Woman in Black – Siyahlı Kadın – 2012 – IMDb:6,5

The Woman in Black

Genç avukat Arthur Kipps, uzak bir kasabada yeni ölen bir müvekkilinin miras işlemlerini halletmek için yola çıkar. Fakat bu kasabada yolunda gitmeyen, bariz bir şekilde ters bir şeyler vardır. Kasaba, hayattayken hor görülen bir kadının hayaleti ile lanetlenmiştir…

40. Candyman – Şeker Adamın Laneti – 1992 – IMDb:6,6

Öğrenci Helen Lyle Şeker Adam’la ilgili korkunç bir efsane olduğunu öğrenir. O, aynaya bakarak adını 5 kere tekrar ettiğin takdirde ortaya çıkan kancalı bir seri katildir. Merakına yenik düşerek küçük bir araştırmaya başlayan Helen kısa bir süre sonra inanılmaz bir av oyununu başlatmış olur. Yerel güçlerin hiçbir uyarısını dikkate almaz, bu arada tüyler ürpertici seri cinayetler işlenmeye başlar.

39. What Lies Beneath – Gizli Gerçek – 2000 – IMDb:6,6

What Lies Beneath

Dr. Norman Spencer ve karısı Claire yeni taşındıkları evlerinde mutlu bir hayat sürmektedirler. Genetik uzmanı olan Norman, yeni bir araştırma nedeniyle çok yoğun bir şekilde çalışmaktadır. Kızları da üniversite için evden ayrıldığı için çok sıkılan Claire, tüm zamanını bahçe ile uğraşarak ve bilgisayar başında geçirmeye başlar. Mutlu bir şekilde yaşamlarını sürdürdükleri evlerinde açıklanması zor olan olaylar meydana gelmeye başlar. Kapılar kendiliğinden açılmaya başlar ve yeni komşuları ortadan kaybolur. Claire banyoda bazı hayaller görmekte ve bunların gerçek olduğuna inanmaktadır. Norman ise bunların hepsinin sadece sinirsel bir çöküntüden ibaret olduğunu düşünmektedir. Film güzel bir hayalet film örneğidir.

38. The Eye – 2002 – IMDb:6,7

The Eye

HongKong, İngiltere, Singapur ve Tayland ortak yapımı filmin yönetmenliğini Danny Pang ve Oxide Pang Chun paylaşmaktadır. Kornea nakli yapılmış bir kız korkunç şeyler görmeye başlar. Mun ölüleri daha sık görmeye başlarken, tüm çevresi de titreşmeye ve kendininkine yabancı bir dünyaya dönüşmeye başlar. Bunun üzerine Mun, giderek hassaslaşan ruh sağlığını kurtarmak için Tayland’ın kuzeyindeki bir köye, bakışıyla lanetlendiği, organ sahibi kişinin kimliğini bulmaya gider. Konusu ile dikkat çekici film hayalet filmlerine değişik açılardan bakmaktadır.

37. Ju-On: The Grudge – Garez – 2002 – IMDb:6,7

Ju-On The Grudge

Japonya’da gönüllü olarak sosyal hizmetler görevi yapan Rika Nishina, bir evde yaşayan yaşlı kadının bakımını üstlenir ancak ev sıradan bir ev değildir. Zamanında öfke ve kıskançlık dolu bir cinayetin işlendiği evde, eski yaşayanlar sık sık ortaya çıkmaya başlayacaktır. Genç kadın Rika ise laneti ortadan kaldırarak hayatını kurtarmaya çalışacaktır.

36. Lady In White – 1988 – IMDb:6,7

Lady In White

Fantastik, Gerilim, Gizem ve Korku türlerini barındıran filmde hikaye küçük bir kasabada yaşayan küçük bir çocuğun kasabada tanık olduğu küçük bir kız çocuğu cinayetinin yıllar sonrası ile başlar.

35. Dark Water – Karanlık Su – 2002 – IMDb:6,7

Dark Water

Bekar anne Dahlia Williams’ın boşandıktan sonra kızı ile New York da 9.kattaki bir apartmana taşınması ile hikaye başlar. Gerisini az buçuk tahmin edersiniz herhalde.Yeni bir ev, tuhaflıklar vb.. Hayalet Filmi olma özelliğindeki film 2002 yılında yapılmıştır.

34. Dead End – Ölüm Çıkmazı – 2003 – IMDb:6,7

Dead End

Noel akşamıdır. Frank Harrington her yıl yaptığı gibi karısını ve çocuklarını arabayla Noel kutlaması için kayın validesinin evine götürmektedir. Ancak bu sene ilk defa hayatının en büyük hatasını yaptığını bilmeden kestirmeden gitmeye karar verir. Ormanda etrafına ölüm saçan beyaz elbiseli bir kadın belirir. Yoldaki tabelalar erişilmesi imkansız olan bir kasabayı işaret etmektedir. ABD, Fransa ve Güney Kore yapımı film klasik bir hayalet filmi özelliği taşımaktadır.

33. Insidious – Ruhlar Bölgesi – 2010 – IMDb:6,8

Insidious

Josh (Patrick Wilson) ve Renai (Rose Byrne) üç çocuklarıyla beraber eski bir eve taşınmış ve mutlu bir aile yaşamı sürdürmektedirler. Kaza sonucu küçük çocukları komaya girene kadar.

32. The Fog – Sis – 1980 – IMDb:6,8

Ürkütücü sisin içine sıkışan Antonio körfezi sakinleri, dehşet verici bir intikamın habersiz kurbanları olurlar. Tam yüzyıl önce, sisli bir gecede cüzamlıları taşıyan bir gemiye tuzak kurulur. Gemi kayalık kıyıya doğru yönlendirilir, Batar ve içindeki herkes boğularak ölür. Kasbalılar gemiden çaldıkları altınlarla bugünkü Antonio Bay kasabasını kurarlar.

31. The Legend of Hell House – 1973 – IMDb:6,9

1973 İngiliz yapımı güzel bir korku filmidir.

LİSTEYE DEVAM ET >>

Pages: 1 2

3 comments on "En İyi Hayalet Filmleri Listesi – 60 Film"

  1. Seyfi Gedik says:

    Listede Ghosts of Girlfriends Past (Hayalet Sevgililerim) de olmalıydı bence ders verici nitelikte güzel bir romantik komedi filmi.Hayalet de var içinde.Daha ne.Bir de hemen hemen tüm şehirler arası otobüste izlenebilecek eğlenceli Hayalet Sevgili (Over Her Dead Body) da girebilirdi listeye.

  2. Grsl says:

    1930 ne yaw 1940 ne kardeşim? Dalgamı geçiyorsunuz?

  3. Anonymous says:

    Hayalet filmi dedik korku kapanı demedik bunların alayı korku hayaletli filmler korkulu değildir ?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *