En İyi Hayalet Filmleri Listesi – 60 Film

0/5 Votes: 0
Report

Description

Table of Contents

30. Scrooged – Benim Gecem – 1988 – IMDb:7,0

Scrooged

Bencilliğiyle öne çıkan TV yapımcısı, üç hayalet tarafından ziyaret edilmesini anlatan komedi dram türünde bir Hayalet filmidir.

29. Stir Of Echoes – Dehşetin Yankıları – 1999 – IMDb:7,0

Stir Of Echoes

Öldürülmüş bir kadının ruhu mütevazı bir Chicago evinde dolaşmakta ve umutsuzca onu duyabilecek biriyle, herhangi biriyle temas kurmayı beklemektedir. Beklentisi karşısına 3 kişilik sıradan bir aile olarak çıkar. Ruhla ilk konuşan 6 yaşındaki Jake olur,

28. The Baby’s Room – Bebek Odası – 2006 – IMDb:7,0

The Baby’s Room

Juan (Javier Gutiérrez), Sonia (Leonor Watling) ve küçük kızları yeni bir eve taşınmışlardır. Bebek odasından gelen sesler üzerine aile bebek odasına kamera koymaya karar alırlar. Görüntüleri izleyen aile tam bir dehşete düşer. İspanya yapımı film güzel bir korku filmi örneğidir.

27. The Ring – Halka – 2002 – IMDb:7,1

The Ring

ABD ve Japonya ortak yapımı filmde karanlık imajlarla dolu bir video-kaset bulunmaktadır. Kasedi izleyenler 7 gün içinde gizemli bir şekilde ölüyorlar.

26. Carnival of Souls – 1962 – IMDb:7,2

Carnival of Souls

Fantastik, gerilim ve Korku türündeki filmin yönetmeni Herk Harvey dir.

25. The Frighteners – Sevimli Hayaletler – 1996 – IMDb:7,2

The Frighteners

ABD ve Yeni Zelanda ortak yapımı filmin konusu; İnsanları kandırarak iki hayaletle ortalığı birbirine katan ve para kazanan bay hayalet avcısı M.j. Fox , sonunda sert bir kayaya çarpar seri bir katil hayalet alınlarına rakam koyarak seçtiği kişileri öldürmektedir.Bunu durdurmak için elinden geleni yapar ve olaydaki gün yüzüne çıkmamış gerçekleri bulur..

24. A Tale of Two Sisters – Karanlık Sırlar – 2003 – IMDb:7,3

Güney Kore yapımı film Dram, Gerilim, Gizem, Korku ve Psikolojik türündedir.

23. Truly, Madly, Deeply – Ruhum Seninle – 1990 – IMDb:7,3

Truly, Madly, Deeply

Kaybettiği kocasının yasını tutan bir kadının hikâyesinin anlatıldığı İngiliz yapımı bir filmdir.

22. Ring – Halka – 1998 – IMDb:7,3

Ringu

Gizemli ölümlerin meydana geldiği bir sırada, izleyenlerin 7 gün sonra öldüğü esrarlı bir videokasetin varlığı kulaktan kulağa dolaşmaktadır. Böyle söylentilere kulak asmayan bir kadın gazeteci olayları araştırmaya karar verince, kendini tehlikeli ve ölümcül bir oyunun ortasında bulur.

21. The Changeling – Dehşet – 1980 – IMDb:7,3

The Changeling

Müzik profesörü John Russell, eşi ve kızını bir trafik kazası sonucu kaybeder. Aylarca bu kazanın etkisinden kurtulamayan Russell, acısını unutabilmek için bir üniversitede dersler vermeye başlar.

20. Don’t Look Now – Karanlığın Gölgesi – 1973 – IMDb:7,4

Don’t Look Now

İngiltere ve İtalya ortak yapımı filmin yönetmeni Nicolas Roeg dır.

19. Topper – 1937 – IMDb:7,4

Topper

Fantastik, Komedi ve Romantik türdeki filmin yönetmeni Norman Z. Mcleod dır.

18. Two Thousand Maniacs! – 1964 – IMDb:7,4

Two Thousand Maniacs!

Herschell Gordon Lewis’in senaryosunu yazdığı ve yönettiği 1964 yapımı korku filmidir.

17. Poltergeist – Kötü Ruh – 1982 – IMDb:7,4

Evlerinin bir mezarlık üzerine kurulu olduğunu bilmeyen Freeling ailesi kısa zamanda kötü günler geçirmeye başlar. Kötü Ruhlar yani hayaletler bazı özel güçlere sahip evin küçük kızı Carel Annie’yi evdeki televizyon aracılığıyla kendi boyutlarına çekerler.

16. Beetlejuice – Beterböcek – 1988 – IMDb:7,4

Genç ve mutlu bir çift olan Adam ve Barbara Maitland geçirdikleri trafik kazası sonrasında ölürler. Bu arada Charles ve Delia, kız kardeşleriyle birlikte New York’a gelerek Maitland’ların evlerini satın alırlar. Fakat Adam ve Barbara Maitland bu durumdan hiç hoşnut değildirler.

15. A Christmas Carol – 1938 – IMDb:7,5

A Christmas Carol

Noel ruhunun anlatıldığı fantastik filmin yönetmeni Edwin L. Marin dir.

14. The Uninvited – 1944 – IMDb:7,5

The Uninvited

Dorothy Macardle’in ”Uneasy Freehold” isimli kitabından sinemaya uyarlanan film Gerilim ve Korku türünde eski filmleri izlemeyi sevenlere önerebileceğimiz bir yapımdır.

13. A Nightmare On Elm Street – Elm Sokağında Kâbus – 1984 – IMDb:7,5

Film, Elm Sokağı’nda geçiyor. Boşanmış bir aileye, dedikoducu arkadaşlara, kendisinin verebileceğinden daha fazlasını isteyen erkek arkadaşa sahip olan Nancy Thompson’ın ile kirli, kahverengi şapkası; kırmızı, yeşil kazağı, parmakları bıçaklarla dolu eldiveni ve yanık suratı ile en popüler korku filmi karakteri Freddy Krueger’ın başından geçiyor. Freddy Krueger’ın hayalet olduğu Elm Sokağında Kâbus filmi başarılı bir sinema serisinin ilk filmidir.

12. The Orphanage – Yetimhane – 2007 – IMDb:7,5

The Orphanage

Laura, çocukluğuna dair en mutlu günlerini deniz kenarındaki bir yetimhanede geçirmiştir. Yetimhanenin çalışanları ve Laura’nın birlikte büyüdüğü arkadaşları ona her zaman ilgi ve sevgi göstermişlerdir. 30 yıl sonra Laura, kocası Carlos ve 7 yaşındaki oğlu Simon’la, çok güzel yıllar geçirdiği yetimhaneye geri döner. Hayali, uzun süredir kapalı olan yetimhaneyi restore ettirip engelli ve hasta çocuklar için bir yaşam alanı haline getirmektir. İspanya ve Meksika ortak yapımı film 30 ödül almış ve 27 ödüle ise layık görülmüş bol ödüllü bir korku filmidir.

11. The Devil’s Backbone – Şeytanın Bel Kemiği – 2001 – IMDb:7,5

The Devil’s Backbone

1939 yılı, İspanya İç Savaşı’nda Franco’ya karşı savaşan Cumhuriyetçi bir direnişçi, küçük oğlu Carlos’u yetimhaneye bırakır. Franco’ya karşı direnişlerin çocuklarını saklayan bu yetimhanenin başında Carmen ve ona gizli bir aşk besleyen Profesör Casares bulunmaktadır. Yetimhaneye geldiği ilk günden beri, yaşça ondan daha büyük olan çocuklar Carlos ile uğraşmaya başlarlar. Ancak Carlos’la uğraşan yalnız bu çocuklar değildir; Carlos gizemli bir güç tarafından izlenmektedir. İspanya, Meksika ortak yapımı filmde Guillermo del Toro filmin yönetmenliği, senaristliğini ve yapımcılığını üstlenmiştir.

10. The Haunting – Perili Ev – 1963 – IMDb:7,6

The Haunting

Dört arkadaş New England’daki perili eve tatil yapmaya giderler. Grup, çok geçmeden bunun kötü bir fikir olduğunu anlayacaktır. Duvarlarda beliren yüzler, eğilip bükülen demir kapılar ve önce hafif gülme sesleri ile başlayıp kulakları tırmalayan kahkahalara dönüşen sesler. Ama kendilerini bu kadar korkutan şeyin ne olduğunu bir türlü göremezler.

9. The Others – Diğerleri – 2001 – IMDb:7,6

The Others

ABD, İspanya, Fransa ve İtalya ortak yapımı filmin yönetmeni ve senaristi Alejandro Amenábar dir.

8. Ghostbusters – Hayalet Avcıları – 1984 – IMDb:7,8

Ghostbusters

Tuhaf üç bilim adamı New York’daki bir üniversitede gizli çalışmalar yaptıkları rahat yerlerinden kovulmuşlardır. Yeni bir işe girişmişlerdir artık onlar Hayalet Avcıları’dır. Eski bir itfaiye binasında sıkıntı veren hayaletleri, ruhları ve hortlakları kapana kıstırmak için ‘Ghostbusters’ adında bir iş yeri açmışlardır. Şehirde tanımsız şeytani bir varlık ortaya çıkmıştır ve Hayalet Avcılarımız Büyük Elma’yı kurtarmakla görevlidirler. Fantastik komedi filminin müzikleri de oldukça kalitelidir.

7. The Ghost And Mrs. Muir – 1947 – IMDb:7,9

The Ghost And Mrs. Muir

Uzun yıllar yaşadığı evinden ayrılmak istememektedir. Eve gelen kiracıların hepsini korkutup kaçırmıştır. Ama romantik bir genç kadın olan Lucy Muir (Gene Tierney), deniz kenarındaki sakin bir tepede olan bu evi çok beğenir. Küçük kızı Anna (Natalie Wood) ile birlikte, şehrin gürültüsünün uzağında sakin bir yaşam arzulamaktadır. Bu hayaletimiz biraz romantiktir. Fantastik ve romantik türdeki bu hayalet filmi gayet başarılıdır.

6. The Innocents – 1961 – IMDb:7,9

The Innocen

İngiliz yapımı film, en iyi İngiliz filmi ve uyarlama dallarında Bafta ödülü kazanmış, yönetmen Jack Clayton’a en iyi yönetmen dalında National Board of Review Award kazandırmıştır.

5. Kwaidan – 1964 – IMDb:8,0

Kwaidan

Japon yapımı Kwaidan Filminin konusu; 250 yıl önce Shinzaemon adlı zalim bir samurai tefecilik yapan Soetsuyu öldürür ve cesedini nehre atar. Ancak bu nehirle ilgili bir efsane vardır. Nehirde batan ceset, su yüzüne bir daha asla çıkamayacaktır. Aradan 20 yıl geçer ve Shinzaemon’un oğlu bir tesadüf sonucu karşılaştığı Soetsu’nun kızına aşık olur. Ancak önce kendilerini bekleyen lanet ve nehrin sakladığı hayaletlerle yüzleşmek zorunda kalacaktır.

4. The Phantom Carriage – Körkarlen – 1921 – IMDb:8,1

1921 İsveç yapımı filmin yönetmen, senarist ve başrol oyuncusu Victor Sjöström dır.

3. The Sixth Sense – Altıncı His – 1999 – IMDb:8,2

The Sixth Sense

Sekiz yaşında bir çocuk olan Cole Sear karanlık güçlerin etkisi altındadır. Zaman zaman hayaletler tarafından ziyaret edilen bu çocuk, gölgelerin arasından ortaya çıkıveren hayaletlerle kendi iradesi dışında bağlantılar kurmakta ve bu durumdan çok korkmaktadır. İzlemediyseniz kesinlikle izlemeniz gerekli bir Bruce Willis filmidir.

2. The Shining – Cinnet – 1980 – IMDb:8,4

The Shining

ABD ve İngiltere ortak yapımı filmin yönetmen, yapımcı ve senaristi Stanley Kubrick dir.Jack Torrance (Jack Nicholson) Colorado dağlarındaki Overlook Otelinde kış bakıcısı olmayı kabul eder.Otel kışın kapalı olduğundan Jack ve ailesi uzun bir süre boyunca mekanda yanlız kalacaklardır.Medyum yetenekleri olan Torrance’ların küçük oğlu Danny (Danny Lloyd), otelde bazı kötü ruhların olduğunu hissetmeye başlar.Jack, yıllar önce karısı ve iki kızını öldüren otelin eski kış bakıcısı Bay Grady Philip Stone’nin hayaletiyle tanıştığında işler iyice değişmeye başlar.

1. Shutter – Resimdeki Hayalet – 2004 – IMDb:8,8

Shutter

2004 Tayland yapımı filmin konusu; Genç bir fotoğrafçı olan Thun, kız arkadaşı Jane ile birlikte çektikleri fotoğraflarda bir takım gizemli şekillerin olduğunu fark ederler. Büyük bir şaşkınlıkla olayın nedenini çözmeye çalışırlarken başka fotoğraflarda da benzer şeyleri görünce büyük bir korkuya kapılırlar. Bu gizemli olayın gerisindeki nedenleri araştırırken Thun ve Jane’in öğrenecekleri bir gerçek vardır: Geçmiş, ne kadar kaçmak istesen de peşinden gelmeye devam edecektir.

BAŞA DÖN <<

Pages: 1 2

3 comments on "En İyi Hayalet Filmleri Listesi – 60 Film"

  1. Seyfi Gedik says:

    Listede Ghosts of Girlfriends Past (Hayalet Sevgililerim) de olmalıydı bence ders verici nitelikte güzel bir romantik komedi filmi.Hayalet de var içinde.Daha ne.Bir de hemen hemen tüm şehirler arası otobüste izlenebilecek eğlenceli Hayalet Sevgili (Over Her Dead Body) da girebilirdi listeye.

  2. Grsl says:

    1930 ne yaw 1940 ne kardeşim? Dalgamı geçiyorsunuz?

  3. Anonymous says:

    Hayalet filmi dedik korku kapanı demedik bunların alayı korku hayaletli filmler korkulu değildir ?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *