Kusursuz Bir Darphane Soygunu: La Casa De Papel Konusu ve Oyuncuları – Karakterleri, Yorumlar

0/5 Votes: 0
Report

Description

İlk olarak bir İspanyol TV kanalı olan Antena 3’te ekrana gelen La Casa de Papel, karşılaştığı yoğun ilginin ardından Netflix tarafından satın alındı. Her bir bölümü 70-80 dakika süren ve toplamda 15 bölümden oluşan dizi, Netflix tarafından salın alındıktan sonra bölümlerin süreleri Amerikan standartlarına çekilerek platformdaki yerini aldı ve tüm dünyada ilgiyle izlenir hale geldi. Kısa süre içerisinde sosyal medyanın da gündemine oturan La Casa de Papel, hakkında yapılan yorumlar sayesinde izleyenler kadar diziyi henüz izlememiş olanların da radarına girerek İspanyol dizileri arasında en çok izlenenlerden bir tanesi oldu. Bununla birlikte La Casa de Papel müzikleri de izleyenlerin ilgisini çekti. Dizi ülkemiz de dahil olmak üzere birçok ülkede öylesine ilgi gördü ki, dizide soyguncuların taktığı Salvador Dali maskesi, La Casa de Papel maskesi adıyla satışa sunulmaya başlandı.

La Casa de Papel Dizisinin Konusu

La Casa de Papel, Profesör lakaplı gizemli bir adamın yüzyılın soygununu yapma hayali ile işe koyulmasıyla başlıyor. İnce eleyip sık dokuyarak ilerleyen Profesör, ülkenin her bir yanından kendi alanlarında nam salmış adamlardan oluşan bir ekip oluşturur. Ekibin üyelerinden özel hayatları hakkında birbirleri ile konuşmamaları isteyen Profesör, herkesin bir şehir ismi ile çağrılmasını ister. Ekiptekiler kendilerine lakap olarak birer şehri ismi belirler ve birbirlerine bu şehir isimleriyle hitap ederler.

Profesör, kusursuz bir plan hazırlığı için kafasında 5 aylık bir süre belirlemiştir. Bu 5 ayı ekipçe eve kapanarak, her ihtimali detaylıca düşünerek ve ek planlar yaparak geçirirler. Süre sona erdiğinde işe koyulan ekibin ellerinde kusursuz diyebilecekleri bir plan olsa da gözden kaçırdıkları bir şey vardır. Bir soygunun başarıyla sonuçlanması için ekip de en az plan kadar kusursuz olmalıdır.

La Casa de Papel Karakterleri

Tokyo (Úrsula Corberó)

La Casa De Papel Tokyo; zorlu, kural tanımaz, empati yeteneği olmayan bir karakterdir. Aşk mağdurudur. Profesör ile tanıştığı güne kadar 15 tane kusursuz soyguna imzasını atmıştır. Aşkla işi karıştırmasının olumsuz sonuçları onu çok etkiler. Sevdiği adamın ölmüş bedenini kanlar içinde olay yerinde bırakıp gitmek zorunda kalır. Hayatının sona erdiğini düşündüğü noktada Profesör ile tanışır.

Berlin (Pedro Alonso)

İspanya Kraliyet Darphanesi soygununun içerideki beynidir. Hakkında 27 soygundan dolayı tutuklama kararı çıkarılmıştır. Kuyumcular, zırhlı araçlar, müzayedeler bu soygunlardan sadece bazılarıdır. En büyük başarısı Paris’in Şanzelize Caddesi’nden 434 tane elmas soymuş olmasıdır. Hayatını yüksek standartlarda sürdürmek için bu işlere bulaşmıştır ve bu işlerden sıyrılmak gibi bir niyeti yoktur.

Moskova (Paco Tous)

Eskiden geçimini Asturias’ta maden kazarak sağlamaktadır. Silikozis ve astım hastalıkları yüzünden işini kaybedince biraz daha derine kazmaya girişmiştir. 6 tane kürkçü, 3 tane saatçi soymuş ve Viles Kredi Birliği’nin kasasını boşaltmıştır. Kullanamadığı hiçbir endüstriyel alet ve açamayacağı hiçbir kilit yoktur.

Denver (Jaime Lorente)

Moskova’nın oğludur. Uyuşturucu bağımlısıdır, bar kavgalarının başı çeken ismidir. Düz bir kişiliktir, fevri ve öfkelidir. Kusursuz bir soygun için biçilmiş kaftandır, saatli bombaya benzetilebilir.

Rio (Miguel Herrán)

Bilgisayar konusunda bir dahidir. Altı yaşından beri kod yazmaktadır. Alarmlar ve elektronik cihazlara dair bilmediği bir şey yoktur. Yalnız bir sorun vardır; hayattaki diğer şeyler hakkında çok bilgisizdir. Yaşı çok genç olduğundan duygusal kararlar almaya meyillidir.

Oslo ve Helsinki (Roberto Garcia Ruiz/Darko Peric)

Kaba kuvvet lazım olduğunda devreye giren Sırp asıllı kardeşler, soygun ekinin kas gücünü oluşturuyor. La Casa De Papel karakterleri içinde en renkli kişiliğe sahip olanlardan bahsetmek gerekirse Oslo ve Helsinki’nin adı verilebilir.

Nairobi (Alba Flores)

Zorlu bir çocukluk geçirmiş olmasına rağmen iyimser bir karakterdir. 13 yaşından beri sahtecilik işinin içindedir. Ekibin kalite kontrol konusunda önde gelenidir. Fazlasıyla dengesiz olsa da çok da eğlencelidir.

Profesör (Álvaro Morte)

La Casa De Papel Profesör karakteri, darphane soygununun beynidir. Görevi, soygunu dışarıdan başarıyla yürütmektedir. Hem içeriyle hem de polislerle sürekli iletişim halindedir.

Raquel (Itziar Ituño Martínez)

Darphane soygunu dosyasının başında yer alan dedektiftir. Bir yandan özel hayatındaki sorunlarla uğraşırken bir yandan da soygun dosyasını yürütmeye çalışmaktadır. Çok zeki bir kadındır.

Angel (Fernando Soto)

Raquel’in uzun zamandır birlikte çalıştığı ortağıdır. Birbirlerini ve yaklaşım tarzlarını iyi tanımaktadırlar.

Coronel Prieto (Juan Fernández)

Özel Harekat Birimi’nin başındadır. Rehinelerden birinin önemli biri olduğunun fark edilmesiyle beraber davaya dahil olur.

Monica (Esther Acebo)

 

La Casa De Papel Monica karakterinin evli patronuyla ilişkisi vardır ve patronundan hamile kalmıştır. Darphanede önemli bir pozisyonda çalışmaktadır.

Arturo (Enrique Arce)

arturp

Darphanenin başındaki kişidir. Kendisini iyi bir patron, iyi bir koca olarak görse de soygunla birlikte gerçek yüzünü göstermeye başlamıştır.

Alison (Maria Pedraza)

İngiliz büyükelçisinin kızıdır, soygun sırasında okul gezisi sebebiyle darphanenin içerisindedir. Soygunda rehine olmaktan daha büyük dertleri olduğunu düşünmektedir.

Pablo (Fran Morcillo)

Alison’un okul arkadaşıdır, onunla yakınlaşmaya çalışmaktadır. Okulun gözdesidir, kendini beğenmiş bir çocuktur.

Diziye Dair Diğer Detaylar

  • La Casa de Papel 1. sezonu 9 bölümden oluşuyor. Dizinin 2. sezonunda ise 6 bölüm bulunuyor. Yani merak edilen “La Casa de Papel kaç bölüm?” sorusunun cevabı 15’tir. La Casa de Papel IMDb puanı ise 8,4’tür. Dizi, çok sayıda ödüle layık görülmüştür.
  • “La Casa De Papel nerede çekiliyor?” da izleyenler tarafından cevabı merak edilen bir başka soru. Dizi İspanya’nın başkenti Madrid’de çekilmiştir ancak İspanya Merkez Bankası gibi birçok iç mekan stüdyo ortamıdır.
  • Bir ara La Casa De Papel İstanbul karakteri ile Nesrin Cavadzade’nin diziye katılacağı konuşulmuş, oyuncunun menajeri de görüşmelerin olumlu sürdüğü açıklamasında bulunmuş ama durum netlik kazanmamıştır.
  • La Casa De Papel Çav Bella sahnesi en çok sevilen, dikkat çeken ve paylaşılan sahnelerden olmuştur.
  • La Casa De Papel kitap uyarlaması değildir ancak konusundan zevk alanlara okuyabilecekleri kitap önerileri sosyal medyada sıklıkla yapılmaktadır.
  • La Casa De Papel şarkısı asıl olarak “My Life is Going on” adlı şarkıdır.

La Casa de Papel oyuncularının rol aldığı bir başka Netflix İspanyol dizisi için: Elite Dizisi Konusu ve Oyuncuları – Karakterleri

A comment on "Kusursuz Bir Darphane Soygunu: La Casa De Papel Konusu ve Oyuncuları – Karakterleri, Yorumlar"

  1. Yns-ylmz says:

    La Casa de Papel Dizisinin Konusu sürükleyici. Soygun filimlerinden birisi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *