Nefes Kesen 30 Lezbiyen Filmleri

4.2/5 Votes: 12
Report

Description

Lezbiyen filmleri – Toplumsal cinsiyetin günümüz modern toplumunda hala sorgulandığını bırakın sorgulandığını hala yargılandığı gerçeği kaçınılmazdır. Lezbiyenlik de eşcinsel seçimlerden biri olarak toplumda tabulaştırılan ve hor görülen bir cinsel yönelim ve seçimdir. Sinema tarihine baktığımızda sayısız örneğini göreceğimiz lezbiyen filmlerine Türkiye sinemasında ise çok nadir görürüz. Bu nadir gördüğümüz filmlerde de mevzuya şöyle bir kenarından giriş söz konusudur. İki kadının dudak dudağa öpüşmesi gibi. Biz de artık hiç kimse cinsel kimliğinden dolayı ötekileştirilmesin ve yadırganmasın diye Lezbiyenlik üzerine yapılmış filmleri görünür kılmak maksadıyla yola çıktık. Böylece ”Toplumsal Cinsiyetin Kadın Sesi: Leziyen Filmleri” listemiz meydana geldi. İşte 30 filmden oluşan lezbiyen filmleri listemiz:

Düş Gezginleri – 1992 – IMDb: 6,0

Yönetmen: Atıf Yılmaz
Düş Gezginleri, özünde heteroseksüel bakış açısından yansıyan bir lezbiyen filmi olsa da sinemamızda bir çok ilke imza atmıştır. Bunlardan en önemlileri lezbiyenlik üzerine böylesi derinlemesine yapılan ilk ve belki de günümüz itibari ile henüz tek filmdir. Bu filmin bir diğer ilki de eşcinsel film şenliğine katılan ilk Türkiyeli film olmasıdır (1994 Torino LBGTfilm festivali). Nilgün (Meral Oğuz)ile Anjelik (Lale Mansur) ilkokul arkadaşıdır. İlkokul sıralarından sonra bir daha görüşmeyen ikili yıllar sonra bir muayene odasında bir araya gelir. Aradan geçen yıllarda Nilgün doktor, Anjelik ise fahişe olmuştur. Bu ikili arasındaki ilişki zamanla aşka evrilir ve ikisi içinde içinden çıkılmaz bir süreç başlar.

Better Than Chocolate IMDb: 6,2


Yönetmen: Anne Wheeler
Maggie lezbiyendir ve gezici bir ressam kadına aşık olur ama ailesi bu durumdan bir haberdir. Maggie ailesine bu durumu açıp cinsel hürriyetine kavuşmayı tasarlamaktadır. Lezbiyen Filmleri arasında pek bilinmese de, başarılı bir senaryosu bulunmaktad.

Room In Rome IMDb: 6,2

room-in-rome
Yönetmen: Julio Medem
Aşıklar şehri Roma’da ”ateşli” otel odası… Bu ateşli oda iki kadın…12 saat sürecek erotik bir gece… Ve sabahın ilk ışıklarıyla herkesin kendi hayatına dönmesi üzerine yapılan paylaşımlar…

Elena Undone IMDb: 6,4


Yönetmen: Nicole Conn
Ünlü bir yazar kadın yazar ve bir papazla evli, çocuklu bir anne arasında rastlantılarla başlayan ve kanılması güç bir ilişki. Lezbiyen Filmlerinden en çarpıcı olanı diyebiliriz.

The Incredibly True Adventure of Two Girls in Love

the-incredibly-true-adventure-of-two-girls-in-love
Yönetmen: Maria Maggenti
Siyah ve beyazın aşkı… iki genç kızın aşkı… zengin ve alt sınıfın aşkı… Heteroseksüel bir aileden gelen ve evvelden böyle bir ilişki yaşayan bir genç kız ile lezbiyen bir çiftin himayesindeki bir diğer genç kızın aşkı..

Freeheld IMDb: 6,5

freeheld
Yönetmen: Peter Sollett
2008 yılında Oscar ödülü almış bir belgeselden yola çıkılan ve ”İstediğim tek şey: Sevdiğim kadın için adalet!” şiarıyla beyazperdeye adımını atan bir filmdir, Aşka Özgürlük (Freeheld). Lezbiyen bir aşkı merkeze alan hikayede hastalığın eşiğindeki bir kamu çalışanı bütün sosyal haklarını eşi olarak kabul ettiği genç kadın sevgilisine bırakmak istemektedir. Toplum ve yasalar bu gibi ilişkileri normal saymadığı için sürekli ret edilir. Ölümün eşiğindeki kadın ise ölmeden önce bu bürokrasiyi alt etmek ve topluma bir tokat atmak niyetindedir.

Eloïse IMDb: 6,6

eloise
Yönetmen: Jesús Garay
Eloïse filminin merkezinde Eloïse değil Asia vardır. Asia annesinin sevgisinden yoksun tahakkümü altında büyümüştür. Asia’nın bu sıkıcı hayatı, toplum tarafından ötekileştirilen lezbiyen Eloïse ile arkadaşlık kurmasıyla başka bir boyuta evrilecektir.

Kissing Jessica Stein IMDb: 6,7

kissing-jessica-stein
Yönetmen: Charles Herman-Wurmfeld
Toplumsal cinsiyet normlarına doğrudan toplumun önyargıları ve tabuları buyruğunda başlayan ve sonrasında bu önyargıları ve tabuları yıkmaya yeltenen bir anlatı. Lezbiyen Filmleri arasında farklı bir bakış açısına sahip.

I Can’t Think Straight IMDb: 6,7

i-cant-think-straight
Yönetmen: Shamim Sarif
İki farklı kültürden iki farklı dinden kadınların medcezirlerle dolu aşk hikayesi.

Loving Annabelle IMDb: 6,7

loving-annabelle
Yönetmen: Katherine Brooks
Senatörün kızı Annabelle ceza babında katolik yatılı okuluna gönderilir. Okuldaki öğretmeni Simone Bradley ile Annabelle arasındaki çekim bir genç kız ve yetişkin bir kadın arasındaki sıra dışı bir çekimdir. Böyle bir çevrede bu ilişki sürdürüle bilinir mi?

High Art IMDb: 6,7

high-art
Yönetmen: Lisa Cholodenko
Syd, bir dergide editör asistanıdır. Syd sıradan cinsel münasebetler ile iç içeyken fotoğrafçı Lucy ile tanışır ve onunla özgürlüğe yelken açar. Lakin Lucy’nin kız arkadaşı bu durumdan memnun değildir ve lezbiyenler arası bir hesaplaşma kaçınılmazdır.

When Night Is Falling IMDb: 6,7


Yönetmen: Patricia Rozema
Camille’nin ”normal” giden ilişkisi ve işindeki ”terfi” çabası aniden hayatına giren Petra ile değişime başlar. Camille’nin hayatında başta cinsel yönelimler olmak üzere yeni keşifler söz konusudur.

Naissance des pieuvres IMDb: 6,7

naissance-des-pieuvres
Yönetmen: Céline Sciamma
Bir yüzme takımı… Bu yüzme takımından ergenlik çağındaki 3 genç kız… Cinsel münasebetlerin kimlik bulmasıyla toplumsal cinsiyet normlarına sözünü sakınmadan dile getiren bir Lezbiyen filmi.

My Summer of Love IMDb: 6,8

my-summer-of-love
Yönetmen: Pawel Pawlikowski
Zıt karakterdeki iki genç kız arasındaki bir yaz mevsiminde etkileşim tam da bu zıt kutularla başlayan etkileşim zamanla aşka dönüşürse… Lezbiyen Filmleri arasında alışılmışın dışında bir senaryoya sahip.

Imagine Me & You IMDb: 6,9

imagine-me-you
Yönetmen: Ol Parker
Film adını Happy Together isimli şarkının bir dizesinden almıştır. Bir kadın karşı cinsten bir adamla evlenmek üzereyken çiçekçilikle bir kadın bu düğünde kendisine yardımcı olur ve bu iki kadın arasında yakınlaşma başlar. Asıl aşk hangisidir?

Kyss mig IMDb: 6,9

Lezbiyen Filmleri
Lezbiyen Filmleri

Yönetmen: Alexandra-Therese Keining
Otuzlu yaşlarındaki iki kadın ebeveynlerinin ikinci baharlarına yelken açtığı bir merasimde tanışıp birbirlerine aşık olurlar. Bu lezbiyen ilişki çevrelerindeki insanlarla nasıl ilerleyecektir? Lezbiyen Filmleri arasında en çok merak konusu olan senaryodur. Lezbiyen Filmleri arasında başarılı olan ender yapımlardan birisidir.

Lost and Delirious IMDb: 7,0

lost-and-delirious
Yönetmen: Léa Pool
Susan Swan’ın The Wives of Bath romanı sinemalaştırılmıştır. Yatılı kız lisesine yeni bir kız gelir. Bu kızın odasında kendisinden önce 2 kız kalmaktadır. Yeni gelen kız, beraber kalacağı kızların kendince ‘farklı”cinsel yönelimlerini öğrenirse…

The Kids Are Alright IMDb: 7,1

the-kids-are-alright
Yönetmen: Lisa Cholodenko
Lezbiyen çiftimiz sperm bankası yoluyla yapay döllenme gerçekleştirmiş ve birer çocuk dünyaya getirmişlerdir. Bu çocuklar akli baliğ olunca yasal yollarla Donör babalarına ulaşırlar. Donör baba ve lezbiyen çiftin bir araya gelmesiyle aile kavramının sorgulandığı bir yapım ortaya çıkmıştır.

Pariah IMDb: 7,2

pariah
Yönetmen: Dee Rees
Pariah (Arayış), Dee Rees’in aynı isimli 2007 yılında çektiği kısa filmin uzun metraja evrilmiş hali. 17 yaşındaki Alika görece muhafazakar bir aile içerisinde cinselliğini gizliden keşfeden bir kadındır. Bu gizli keşfin nedeni yalnızca ailesinin muhafazakar olması değil aynı zamanda toplum tarafından ”farklı”, ”öteki” olarak addedilen bir cinsel tercihten dolayıdır. Alika lezbiyen barlarda çareyi arayadursun ummadığı anda böyle bir ilişkiye başlar. Bu ilişki sonucu sevabıyla günahıyla kendini, cinsel kimliğini benimseyecek ve toplumla yüzleşecektir.

Carol IMDb: 7,2

Lezbiyen Filmleri
Lezbiyen Filmleri

Yönetmen: Todd Haynes
1952… New York…Erkek ilişkilerinde sorunlar yaşayan iki kadın: Carol ile genç mağaza çalışanı genç ve albenili Therese… Carol, Therese’ye ilk görüşte vurulur. Onu bir yolculuk davet eder ve ikili arasındaki aşkın ilk tohumları burada atılmaya başlanır. Acaba ikili bu aşka sahip çıkabilecek midir?

Heavenly Creatures IMDb: 7,4

heavenly-creatures
Yönetmen: Peter Jackson
Yeni Zelanda’da 1954 yılında bir kadının 16 yaşındaki kendi öz kızı ve öz kızının lezbiyen ilişki yaşadığı 15 yaşındaki sevgilisi tarafından katledilmesi olayı, gerçek bir olaydır. Parker-Hulme Cinayeti olarak tarihte yerini alan bu olayın çözümü Parker’in günlüklerinin ele geçirilmesiyle çözülmüştür. İkili reşit olmadıkları için idamdan kurtulmuş, 5’er yıl içeride kaldıktan sonra bir daha birbirlerini görmemek şartıyla tahliye edilmişlerdir. 1971 Fransız filmi Mais ne nous délivrez pas du mal bu olayı işlemiş lakin Heavenly Creatures ( Cennet Yaratıkları) filmi olayları gerçek mekanlarında çekip beyazperdede daha özgün bir bakış açısı sunmuştur. Lezbiyen Filmleri arasında dramatik öyküsü olan bir yapımdır.

Bound IMDb: 7,4


Yönetmenler: Wachowski Kardeşler
Matrix filmi ile fırtınalar koparan Wachowski Kardeşler’in bu fırtınadan hemen önce çektikleri bir filmdir, Bound (Tuhaf İlişkiler). Cork, şartlı tahliyeyle 5 yıllık bir mahkumiyetin ardından dışarı çıkmış bir kadındır. Mahkumiyet sonrası çalıştığı iş esnasında Violet adındaki mafyoz ilişkileri olan bir sevgiliye sahip kadınla tanışır. Cork ve Violet arasındaki yakınlaşma aşka dönüşür. İkili mafyanın 2 milyon dolarını çalıp yeni bir dünyaya yelken açmanın peşindedir.

Saving Face  IMDb: 7,6

saving-face
Yönetmen: Alice Wu
Amerikada Çinli olmak üzerinden farklı kültürel yaşayışlara temas ederken toplumsal cinsiyet normlarını da görmezden gelmeyen bir filmdir, Saving Face (Sevgiyi Ararken). Wil, başarılı bir kadın cerrahtır ve ABD’de yaşamaktadır. Ait olduğu kültürün temsilcileri ve taşıyıcıları onun Çin kültüründen kopmasını engellemekte ve özgürlük yolunda ona pranga vurmaktadır. Bu kültürün en büyük taşıyıcı ise annesidir. Annesinin kızı Wil’i bu tip kültürel toplantılara dahil edip ona münasip bir eş bulma çabalarının birinde Wil, balerin Vivien’e abayı yakar. Annesinden gizli sürüncemede devam edecek bu ilişkini bir kırılma noktası vardır.

The Hours IMDb: 7,6

Lezbiyen Filmleri
Lezbiyen Filmleri

Yönetmen: Stephen Daldry
Michael Cunningham’ın aynı adlı kitabından sinemaya uyarlanmış, lezbiyenlik meselesine farklı bir pencereden bakan cinsel yönelimleri sorgulama gayreti içerisinde bir film. Farklı zaman dilimlerinde biribirinden farklı mekanlarda yaşayan 3 kadının tek ortak noktaları olan Virginia Woolf ve onun başyapatı sayılan romanı Mrs. Dalloway’dir. Kadınlardan biri Virginia Woolf’tur ve o gün kitabı yazmaya karar vermiştir. İkinci kadın intihar edeceği gün Mrs. Dalloway’i okumaktadır. Üçüncü kadın ise Mrs. Dalloway’in sanki ta kendisidir.

Boys Don’t Cry IMDb: 7,6

boys-dont-cry
Yönetmen: Kimberly Peirce
Yaşanmış gerçek bir olaydan esinlenilerek filmleştirilmiş Boys Don’t Cry (Erkekler Ağlamaz) filmi kendisinden 1 yıl önce 1998 yılında yapılan Susan Muska ve Gréta Olafsdóttir kamerasından çıkan The Brandon Teena Story belgeselinin de konusunu meydana getirmekteydi. Boys Don’t Cry filmindeki Brandon Teena rolü ile Hilary Swank Oscar ödülü kazanmıştır. Brandon Teena’nın büyük bir gizlilik içerisinde herkesten sakladığı ve büyük bir başarı ile kimselere sezdirmediği sırrı hiç beklemediği bir anda ayyuka çıkar ve yaşadığı kasaba ve ilişkideki insanların bu duruma vereceği tepki hayati önem taşır.

La vie d’Adèle – Chapitres IMDb: 7,8

la-vie-dadele-chapitres-1-et-2
Yönetmen: Abdellatif Kechiche
2013 Cannes Film Festivali’nde en iyi film seçilerek Altın Palmiye’nin sahibi olan Mavi En Sıcak Renktir ayrıca başrol oyuncuları Léa Seydoux ve Adèle Exarchopoulos’a da en iyi kadın oyuncu dalında Altın Palmiye ödülü kazandırmıştır. Bu iki ödülün tek filmde buluşması Cannes Film Festivali tarihinde bir ilktir. Ergenlik çağının cinselliğe yönlendiği 15 yaşındaki Adèle, her genç kız gibi bu ihtiyacını erkeklerde aramış ama bu ilişkiden tatmin olamamıştır. Bir gün bir meydanda kendisinden yaşça büyük Emma ve onun mavi saçlarını fark eder. Cinsel yönelimlerinin farklı bir yörüngedeki aidiyetini keşfeder. Emma ile yaşadığı aşkı ne her şeyin başlangıcıdır ne de sonucu. Lezbiyen Filmleri arasında en popüler olanı diyebiliriz.

Die bitteren Tränen der Petra von Kant IMDb: 7,8

Lezbiyen Filmleri
Lezbiyen Filmleri

Yönetmen: Rainer Werner Fassbinder
Asıl itibari ile tiyatro oyunu olarak kaleme alınmış bir eser, yine yazarı ve yönetmeni Rainer Werner Fassbinder tarafından senaryolaştırılıp tiyatral bir yöntemle filme alınmasıyla beyazperdede kendi yer bulmuştur. Tiyatro oyunu olarak yaratımından bu yana dünyanın bir çok yerinde oynanmıştır ve oynanmaya devam etmektedir. Film bir Fassbinder teması haline gelmiş efendi-köle ilişkisini merkeze alırken tamamı iç mekanlarda geçen sekans halinde işlenmiştir. Petra Von Kant adındaki moda tasarımcısı ve ona aşık ve zamanla kendisinin sadık bir hizmetkarı kıvamına getirdiği Marlene arasındaki lezbiyen ilişki bize cinsellik ve iktidar arasındaki korelasyonun hangi yönde olduğuna dair veriler sunuyor. Lezbiyen dizileri gibi bu da oldukça başarılıdır.

Fingersmith IMDb:8,0

fingersmith
Yönetmen: Aisling Walsh
Sarah Waters’in aynı isimli dünyaca bilinen ve ünlenen lezbiyen temalı romanından BBC kanalına televizyon filmi olarak uyarlanmıştır. Filmde genel itibari ile romanın özüne sadık kalınmıştır. Sasan, büyük bir mirasın varisidir. Susan’ın mirasının peşinde bir dolandırıcı şebekesi vardır. Gentilmen kod adlı adam, Suzan’ın kalbine girerek onun mirasını ele geçirmek çabasındır ve bu amaç için iş ortağı Lily adlı kadını Susan’ın malikanesine hizmetçi olarak sokmuştur. Hesaba katılmayan şey ise Lilly ile Susan arasında şehvetlenen lezbiyen aşktır. Lezbiyen Filmleri arasında farklı bir konu arıyorsanız, tam da size göre diyebiliriz.

Ah-ga-ssi IMDb:8,0

ah-ga-ssi
Yönetmen: Chan-wook Park
Ah-ga-ssi (Hizmetçi), roman yazarı Sarah Waters’ın The Fingersmith adlı kitabının serbest bir uyarlamasıdır. Sinefillerin Oldboy ile gönlünde taht kuran Güney Kore’li Chan-wook Park bu lezbiyenliği tema edinmiş ve Victorya döneminde geçen Fingersmith romanını 1930’larda Japon işgali altındaki Kore’sine uyarlanmasıyla meydana gelmiş bir senaryoyla bizleri selamlıyor. Bu seneki -2016- Cannes Film Festivali’nde yarışan Ah-ga-ssi (Hizmetçi), yarışmada En İyi Sanat Yönetimi ödülüne layık görülmüştür. Film, ülkemizde ilk defa 7-16 Ekim tarihlerinde gerçekleşecek 2016 Filmekimi’nde vizyona girecek. Fujiwara, Kont kılığına bürünerek büyük bir mirasın varisi konumundaki Leydi Hideko’yu tavlayarak dolandırmak niyetindedir. Bu dolandırma işi için Sook-hee adındaki hizmetçiyi de kendisine yardım etmesi için kiralar. Yalnız hesaba katmadığı bir şey vardır: İki kadının birbirine delicesine aşkı… Leydi Hideko ve hizmetçi Sook-hee arasında filizlenen ve alevlenen bir aşktır bu. Lezbiyen Filmleri arasında başarılı olan ender yapımlardan biridir.

Mulholland Dr. IMDb:8,0

mulholland-dr
Yönetmen: David Lynch
Lezbiyen filmleri listemizin zirvesini hak etmeyi başarmış olan yapım, Mulholland Dr. (Mulholland Çıkmazı) filmidir. David Lynch’in bu şah eseri aynı zamanda Dünya genelinde 177 sinema eleştirmeni tarafından belirlenen BBC 21. yüzyılın en iyi 100 filmi listesinin de zirvesinde yer alan gerçek bir başyapıttır. Mulholland Dr. filminin bir diğer özelliği de 1998 yılında ABC Televizyonu’na dizi formatında yapılmasıdır. Dizi ilk bölümünden yayından kaldırılınca yönetmen Lynch projeyi uzun metraj film şeklinde kotarmıştır. Ayrıca bu ve buna benzer süreçler filmde sıkı bir Hollywood sistem eleştirisiyle verilmektedir. Filmin konusuna gelecek olursak; Betty Elms adındaki genç, hevesli ve umutlu kadın oyuncunun Hollywood’un zirvesinde bir aktris olma çabalarına odaklanan film gizemli ve erotik bir lezbiyen ilişkiyi de odağına almaktadır. Asıl meselelerin cereyan etmesi ise Mulholland Çıkmazı bir trafik kazasıyla başlayacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *