Rafine Bir Liste: Netflix’te Yayınlanan Korku ve Gerilim Filmleri

0/5 Votes: 0
Report

Description

Film izlemeyi çok sevdiğim halde bir türlü düzenli bir şekilde sinemaya gitme alışkanlığı edinemedim. Neyse ki artık TV kanallarının belli saatlerde yayınladıkları filmlerle yetinmek zorunda değiliz. Netflix başta olmak üzere dijital yayın platformları sayesinde istediğim yerde, istediğim zaman, istediğim filmi izleyebiliyorum. Sosyal medyada yer alan film listeleri zengin bir fikir kaynağı olsa da, Netflix gerilim veya Netflix korku filmleri arasından ilgimi çeken yapımları bulmak daha çok hoşuma gidiyor.

Bu yaz epey film izledim. Çoğu son 5 yıl içinde vizyona giren filmlerdi. Bazıları da daha önce izlediğim fakat hakkını veremediğimi düşündüğüm filmler… Korku ve gerilim tarzındaki yapımları sevenlere faydalı olması için bir Netflix korku filmleri listesi hazırladım. Sizler için iyi bir rehber olacağını düşünüyorum.

20. Tükeniş – Extinction – IMDb 5.8

tükeniş

Netflix gerilim filmleri arasında rastladığım Tükeniş, başrol oyuncusuyla dikkatimi çekti. Hep yardımcı rollerde ve çoğunlukla polis olarak izlediğim Michael Pena’nın böyle büyük bir prodüksiyonda neler yaptığını görmek istedim. Film, kahramanımız Peter’in olur olmaz yerlerde gördüğü kabusların gerçeğe dönüşmesinin ardından, iki kızı ve eşinin hayatta kalması için giriştiği mücadeleyi anlatıyor. İzleyiciyi şaşırtmayı başaran, sürprizlerle dolu bir film. İzlerken “işte bu klişe” dediğim tüm sahnelerin sonu, usta bir manevrayla sonuçlandı.

Vizyon tarihi: 2018

Tür: Bilim kurgu gerilim

IMDb: 5.8

Yönetmen: Ben Young

Başrol oyuncuları: Michael Pena, Lizzy Caplan, Amelia Crouch, Erica Tremblay

19. The Perfection – IMDb: 6.1

the perfection

Çocukken üstün yeteneği ile hocalarının yıldızı olan viyolonsel öğrenci Charlotte, annesinin hastalığı nedeniyle eğitimini bırakmak zorunda kalır. 10 yıl sonra annesi öldüğünde, kimsenin kendisini hatırlamadığını düşünmektedir. Nitekim hocaları Anton ve Paloma’nın yeni bir yıldızı vardır artık; Lizzie. Charlotte konser programlarını takip ederek Lizzie’ye ve hocalarına ulaşır. İki genç kadın arasında başlayan ilişki kısa zamanda arkadaşlıktan uzaklaşarak, korkunç bir hal almaya başlar. Netflix korku filmleri listesinde olan The Perfection, mutlaka izlenmeli.

Vizyon tarihi: 2019

Tür: Gerilim, korku

IMDb: 6.1

Yönetmen: Richard Shepard

Başrol oyuncuları: Allison Williams, Logan Browning, Steven Weber

18. Mama – IMDb: 6.2

mama

Netflix korku filmleri listesinin en iyilerinden biri de Mama. Finansal çöküş sonrası bunalıma girip, aynı zamanda ortağı da olan karısını ve diğer ortaklarını öldüren Jeffrey, küçük kızlarını alarak ıssız bir orman evine gider. Burada kızlarını ve kendisini öldürmeyi planlarken, esrarengiz bir yaratık tarafından kaçırılır. İki küçük kız bu kulübede tam 5 yıl boyunca yapayalnız kalır. 5 yıl sonra, ilk günden beri onları aramaktan hiç vazgeçmeyen amcaları tarafından bulunur. Fakat asıl olaylar bundan sonra başlar.

Vizyon tarihi: 2013

Tür: Korku

IMDb: 6.2

Yönetmen: Andy Muschietti

Başrol oyuncuları: Jessica Chastain, Nikolaj Coster-Waldau, Megan Charpentier

17. Cargo – IMDb: 6.3

Cargo

Andy, karısı Katy ve küçük kızları Rosie’yi hızla yayılan salgından korumak için elinden geleni yapar ama Katy’nin bir zombiye dönüşmesine engel olamaz. Artık hayattaki tek amacı, kızı Rosie’yi emanet edecek birilerini bulmaktır. Böylece baba-kızın zorlu ama umut dolu yolculuğu başlar. Evet, dünyanın korkunç bir hastalığın pençesinde olması ve yaşayan herkesin de insanlıktan çıkma ihtimali çok korkunç. Bu yönleriyle Cargo, her ne kadar literatüre ve Netflix korku filmleri listesine zombili film olarak girmiş olsa da ben duygusal yönü ağır basan bir dram olarak izledim ve çokça ağladım.

Vizyon tarihi: 2017

Tür: Korku

IMDb: 6.3

Yönetmen:  Ben Howling, Yolanda Ramke

Başrol oyuncuları: Martin Freeman, Simone Landers, Susie Porter

16. Oyun – Gerald’s Game – IMDb: 6.3

Netflix korku filmleri arasında olan Oyun’un, IMDb puanını görünce sakın pas geçmeyin. Çünkü oldukça başarılı!

Jessie ve Gerald’ın evlilikleri eski heyecanını yitirmiştir. Evliliklerine biraz renk katmak için kısa bir tatil planlarlar. Gerald bu kısa tatilde karısının hiç bilmediği cinsel fantezilerini hayata geçirir. Fakat Gerald’ın oyunları Jessie’nin hiç hoşuna gitmez. Daha filmin başlarında Gerald’ın ani ölümüyle, yatağa kelepçelerle bağlı kalan Jessie’nin gerilim dolu mücadelesi başlar. Filmin bir Stephen King uyarlaması olduğunu söylersem, sanırım gerilimin dozunu tahmin edebilirsiniz.

Vizyon tarihi: 2017

Tür: Korku, psikolojik gerilim

IMDb: 6.3

Yönetmen: Mike Flanagan

Başrol oyuncuları: Carla Gugino, Bruce Greenwood, Henry Thomas, Chiara Aurelia

15. Evrim – Transcendence – IMDb: 6.3

Transcendence

Dr. Will Caster, kendini hem zeki hem de insana özgü tüm duyguları taşıyan bir makine yapmaya adamıştır. Birer akademisyen olan ve çalışmalarında kendisine yardım eden karısı Evelyn ve en iyi arkadaşı Max ise, böyle bir makinenin nelere yol açabileceği konusuyla daha çok ilgilidir. Will’in çalışmaları bilim camiasında tartışmalara, teknoloji karşıtlarının protestolarına, hatta radikal bir grubun kanlı eylemlerine sebep olur. Bu saldırılardan birinde yaralanan Will, beklenmedik biçimde ölür. Böylece yapay zeka çalışmalarının sonlanacağını düşünen radikaller, Will’in ölmeden önce beynini bir bilgisayara entegre ettiğinden habersizdir.

Vizyon tarihi: 2014

Tür: Gerilim, bilim kurgu

IMDb: 6.3

Yönetmen:  Wally Pfister

Başrol oyuncuları:  Johnny Depp, Rebecca Hall, Paul Bettany, Morgan Freeman

14. Self/Less – IMDb: 6.5

selfless

Oldukça zengin bir adam olan Damian’ın hastalığı tüm vücudunu sarmıştır. Bedenen ölüme itirazı yoktur ama zihnen ölümü kabullenemez ve daha önce hiç denenmemiş bir prosedür olan zihin nakli yaptırmaya karar verir ve kendini genç bir adamın sağlıklı vücudunda bulur. Zihnini diri tuttukça bu şekilde sonsuza kadar yaşayacağını düşünürken, yeni vücudunun pek de parlak bir geçmişi olmadığını anlaması uzun sürmez. Netflix korku filmleri arasındaki Self/Less’da, yaşlı Damian rolünü canlandıran Ben Kingsley için zaten diyecek bir şey yok ama Damian’ı canlandıran Ryan Reynolds performansı da çok başarılı.

Vizyon tarihi: 20015

Tür: Gerilim, bilim kurgu

IMDb: 6.5

Yönetmen: Tarsem Singh

Başrol oyuncuları: Ben Kingsley, Ryan Reynolds, Natalie Martinez

13. Trendeki Kız – The Girl on the Train – IMDb: 6.5

trendeki kız

Rachel, boşanmalarının üzerinden 2 yıl geçmesine rağmen hala kocasının ihanetini hazmedememiştir. Tüm zamanını, bir zamanlar kendisinin, şimdi ise eski kocası ve ailesinin yaşadığı evin önünden geçen trende geçirir. Her gün onları ve komşularını izler. Hatta komşu evde yaşayan Megan ve Scott Hipwell çifti için kafasında mükemmel bir çift tahayyülü bile yaratmıştır. Bu yüzden o sabah Megan’ı başka bir adamla öpüşürken gördüğünde çok sarsılır. Bir akşam Megan’ın evine yakın istasyonda iner ve yürüyüşten dönen Megan’ın karşısına dikilir. Tam burada sahne değişir; Rachel akşamdan kalma biçimde uyanır ve başındaki yara ile vücudundaki morlukların ne olduğu hakkında hiçbir fikri yoktur.

Vizyon tarihi2016

Tür: Gerilim

IMDb: 6.5

Yönetmen: Tate Taylor

Başrol oyuncuları: Emil Blunt, Lisa Kudrow, Alisson Janney, Justin Theroux

12. Gizli Pencere – Secret Window – IMDb: 6.6

gizli pencere

Netflix korku filmleri listesinde yer alan Gizli Pencere, başarılı yazar Mort Rainey’in başına gelen ürkütücü olayları konu alıyor. Mort Rainey, eşi Amy’den boşadıktan sonra küçük kulübesinde yalnız ve üzgün şekilde yazmaya devam eder. Bir gün John Shooter adlı tanımadığı bir adam kapısını çalar ve Mort’un kendi hikayesini çaldığını söyler. Mort bu iddiaya çok sinirlenir ve kapıyı adamın yüzüne kapatır. Shooter da kendi hikayesinin yazılı olduğu kağıtları kapının önüne bırakarak gider. Evet, her iki hikaye de aynıdır ama Shooter’ın 1997’de yazdığını söylediği hikayeyi, Mort ondan 3 sene önce yazmıştır. Aynı zamanda Mort’un köpeğinin tuhaf şekilde ölür ve olaylar giderek daha ürkütücü hale gelir.

Vizyon tarihi: 2004

Tür: Gerilim

IMDb: 6.6

Yönetmen: David Koepp

Başrol oyuncuları: Johnny Depp, Maria Bello, John Turturro, Timothy Hutton

11. Davet – The Invitation – IMDb: 6.6

davet

Will, sevgilisi Kira ile birlikte eski karısı Eden ve onun yeni kocası David’in yemek davetine katılır. Bu durum bile başlı başına bir gerilim sebebi sayılır ama filmdeki tek gerilim ögesi bu değildir. Eski dostların da bulunduğu ve ev sahipleri dışında herkesin tedirginlik hissettiği bir ortamda gerçekleşen toplantı, Will ve Eden’in ayrıldıktan sonraki ilk karşılaşmalarıdır. Mutlu evlilikleri oğulları Ty’in trajik ölümüyle bozulmuş, Eden aniden ortadan kaybolmuş ve bu davete kadar geçen 2 yılda kimse ondan haber almamıştır. Şimdi Eden’i neşeli halleriyle karşısında bulan Will, bu evde tuhaf bir şeyler olduğunu hisseder. Film, Will’in engel olamadığı şüpheleri, oğluna ve bu evde birlikte yaşadıkları günlere duyduğu özlemi ile suçluluk duygusu arasındaki bocalamasını çok başarılı bir şekilde yansıtıyor.

Vizyon tarihi2015

Tür: Korku, gerilim

IMDb: 6.6

Yönetmen: Karyn Kusama

Başrol oyuncuları: Logan Marshall-Green, Tammy Blanchard, Emayatzy Corinealdi, Michiel Huisman, Michelle Krusiec

10. 22 Temmuz – 22 July – IMDb: 6.7

22 temmuz

22 Temmuz, 2011’de Norveç’te meydana gelen gerçek olayları anlatan One Of Us (İçimizden Biri) adlı kitaptan uyarlanmış bir film. Netflix korku filmleri ya da gerilim filmleri listesinde bir tarama yapacak olsanız bu filme rastlayamazsınız. Oysa dünyada suç oranı en düşük ülkelerden biri olan Norveç’te bile böylesi kanlı bir katliam meydana gelebiliyorsa, dünyanın hiçbir yeri yeterince güvenli olamaz. Netflix gerilim filmleri arasında yerini alan film, oldukça sürükleyici.

Vizyon tarihi2018

Tür: Terör, şiddet, suç

IMDb: 6.7

Yönetmen: Paul Greengrass

Başrol oyuncuları: Jonas Strand Gravli, Anders Danielsen Lie, Jon Oigarden, Maria Bock, Seda Witt

9. Cinayet Gecesi – Fracture – IMDb: 7.2

cinayet gecesi

Bence filmleri türlerine göre kategorize ederken, gerilim ve korku türüne bir alt başlık açılmalı; katilin dedektifle ya da kedinin fareyle oynadığı filmler gibi… Böyle bir alt kategori olsaydı, en iyi Netflix korku filmlerinin başını Anthony Hopkins’in oynadığı filmler çekerdi.

Ted Crawford, Los Angeles’ta yaşayan, son derece zeki, zengin ve titiz bir mühendistir. Kendisini bir polis memuruyla aldattığını öğrendiği karısını da aynı titizlikle öldürür. Hatta cinayet mahalline ilk gelen kişinin karısının sevgilisi dedektif Nunally olmasını bile planlamıştır. Kısa süre içinde hem dedektif Nunally hem de davanın savcısı Willy Beachum, iplerin Crawford’un elinde olduğunu ve davayı aslında Crawford’un yürüttüğünü anlayacaklardır.

Vizyon tarihi: 2007

Tür: Gerilim

IMDb: 7.2

Yönetmen: Gregory Hoblit

Başrol oyuncuları: Anthony Hopkins, Ryan Gosling, David Strathairn, Billy Burke, Rosamund Pike

8. Fırtına Anı – Durante La Tormenta – IMDb: 7.4

fırtına anı

9 Kasım 1989 ve bundan tam 25 yıl sonra 9 Kasım 2014 tarihinde meydana gelen iki fırtına ve bu 72 saat içinde kelebek etkisiyle birbirine dolaşan hayatlar… Yeni taşındıkları evlerinde, küçük bir çocuğun 89 yılında kaydettiği video kaseti bulan Vera, arada 25 yıl olmasına rağmen bu video aracılığıyla çocukla iletişim kurabildiğini fark eder. Onun başına kötü bir şey gelmesini engellemeye çalışırken, bunun kendisine ve ailesine nelere mal olabileceğini ise çok geç anlayacaktır. Sürükleyici ve izleyicinin merakını sürekli diri tutan bir film. Netflix korku filmleri arasından en beğendiklerimden bir tanesi.

Vizyon tarihi: 2018

Tür: Gerilim, gizem

IMDb: 7.4

Yönetmen: Oriol Paulo

Başrol oyuncuları: Adriana Ugarte, Chino Darin, Javier Gutierrez, Alvaro Morte

7. O – It – IMDb: 7.4

O

Bir Stephen King uyarlaması olan filmin afişi bile benim için ürperticiydi ama yine de izlemeden edemedim. Fakat itiraf edeyim, tek başıma izlemediğim için çok memnunum. Palyaço Pennywise karakterini canlandıran Bill Skarsgard oldukça başarılı bir oyun çıkarıyor. Filmde ayrıca Stranger Things’ten tanıdığımız Finn Wolfhard’la birlikte Jaeden Lieberher, Jeremy Ray Taylor, Sophia Lillis gibi çok başarılı çocuk oyuncular da rol alıyor. Ve şu da bir gerçek ki, çocukların yer aldığı filmlerin konusu ne olursa olsun, dozu daha yüksek oluyor. Netflix korku filmleri arasında en başarılı yapımlardan.

Vizyon tarihi2017

Tür: Korku, gerilim

IMDb: 7.4

Yönetmen: Andy Muschietti

Başrol oyuncuları: Bill Skarsgard, Jaeden Lieberher, Jeremy Ray Taylor, Sophia Lillis, Finn Wolfhard, Chosen Jacobs

6. Kayıp Kız – Gone Girl – IMDb: 8.1

kayıp kız

Gillian Flynn’in aynı adlı romanından senaryolaştırılan Kayıp Kız, evliliklerinin 5. yıl dönümünde aniden ortadan kaybolan karısını arayan bir adamın hikayesini anlatıyor. Varlıklı bir ailenin iyi eğitimli tek çocuğu olan Amy, küçüklüğünden beri çevresine örnek gösterilen genç bir kadın. Nick ise sıradan bir ailenin ikiz çocuklarından biri. Yakışıklı ve esprili. Amy ve Nick bir partide tanışıyorlar, birbirlerini seviyorlar ve evleniyorlar. Nick’in ikiz kız kardeşiyle konuşmalarından, evliliklerinin giderek monotonlaştığını anlıyoruz. Ve 5. yılın ilk günü, Amy birden bire ortadan kayboluyor. Bundan sonra olanları ise önce Nick’in ifadelerinden, sonra da Amy’nin polis tarafından bulunan günlüğünden dinliyoruz.

Vizyon tarihi2014

Tür: Gerilim

IMDb: 8.1

Yönetmen: David Fincher

Başrol oyuncuları: Ben Affleck, Rosamund Pike, Neil Patrick Harris, Tyler Perry, Kim Dickens

5. Tutsak – Prisoners – IMDb: 8.1

tutsak

Marangoz Keller Dover’ın 6 yaşındaki kızı Anna ve arkadaşı Joy, şükran gününde kaybolur. Panik halinde çocuklarını arayan aileler, bir süredir mahallelerinde park halinde duran karavanın da ortadan kaybolduğunu fark ederler. Dedektif Loki’nin yürüttüğü aramalarda karavan ve şoförü Alex bulunur ama kızlardan iz yoktur. Anne ve babası öldüğü için küçüklüğünden beri amcası ve yengesiyle yaşayan Alex tuhaf bir gençtir. Her dakika çok kıymetlidir ve polisin çok yavaş davrandığını düşünen Keller, kızını kendi imkanlarıyla bulmaya karar verir. Film özellikle Alex rolündeki Paul Dano performansıyla klasikler arasına girmeye aday bir film.

Vizyon tarihi2013

Tür: Gerilim

IMDb: 8.1

Yönetmen: Denis Villeneuve

Başrol oyuncuları: Hugh Jackman, Jake Gyllenhaal, Viola Davis, Paul Dano

4. Şey – The Thing – IMDb: 8.1

the thing

1982 kışının başlarında bir gün, Antarktika’daki bir Amerikan araştırma istasyonunun tepesinde bir Norveç helikopteri belirir. Helikopterdekiler ateş ederek bir köpeği kovalamaktadır. Adamlar köpeği öldürmeye öyle kararlıdırlar ki, araştırma istasyonundakilerin yaralanmasına bile aldırış etmezler. Bu tuhaf kovalamacanın sonunda köpeği kovalayan adamlar ölür, köpek istasyona sığınır. Neler olduğunu öğrenmek için Norveç istasyonuna giden Amerikalı araştırmacılar, yanmış, yıkılmış bir istasyon bulurlar. Şekil değiştirerek kurbanlarının görünümüne bürünen uzaylı bir yaratıkla karşı karşıyadırlar. The Thing, Netflix korku filmleri kuşağında yer alan 37 yıllık bir klasik.

Vizyon tarihi1982

Tür: Korku

IMDb: 8.1

Yönetmen: John Carpenter

Başrol oyuncuları: Kurt Russell, Wilford Brimley, Keith David

3. Zindan Adası – Shutter Island – IMDb: 8.1

zindan adası

Film 1954 yılında, suça karışmış akıl hastalarının tedavi gördüğü bir hastanede geçiyor. Başarılı polis şefi Teddy Daniels ve yardımcısı Chuck Aule, kaybolan bir hastayı araştırmak için hastanenin bulunduğu adaya geliyor. Soruşturma derinleştikçe çok daha karmaşık olayların yaşandığı anlaşılıyor. Teddy bir süre sonra gerçek mi, hayal mi olduğunu ayırt edemediği görülerin de etkisiyle hiç kimseye güvenemez hale geliyor. Konusu, senaryosu ve rejisiyle sinema tarihinin önemli yapıtları arasına girmeyi hak eden Zindan Adası’nın oyuncu kadrosu da müthiş. Leonardo DiCaprio ve Mark Ruffalo’nun yanı sıra, Dr. Cawley rolündeki efsane Ben Kingsley, Dr. Naehring’i canlandıran usta Max von Sydow ve Dolores karakterindeki güzeller güzeli Michelle Williams’ı bir arada izlemek enfes bir tecrübe.

Vizyon tarihi: 2010

Tür: Gerilim

IMDb: 8.1

Yönetmen: Martin Scorsese

Başrol oyuncuları: Leonardo DiCaprio, Mark Ruffalo, Ben Kingsley, Max von Sydow, Michelle Williams

2. Cinnet – The Shining – IMDb: 8.4

cinnet

İlk gösterimden bu yana 40 yıl geçmesine rağmen hala Netflix korku filmleri listesinin başı olan Cinnet, tam anlamıyla bir klasik. Netflix gerilim filmleri arasında bulunduğu için de çok şanslıyız! Belki de asıl şansımız, Jack Nicholson’la aynı çağda yaşıyor olmak. Gerilimin hiç eksik olmadığı Cinnet, Stephen King’in romanından uyarlanan senaryosuyla olduğu kadar efsanevi yönetmen Stanley Kubrick’in ustalıkla uyguladığı çekim tekniğiyle de seyirciyi koltuğa yapıştırıyor. Cinnet, çok sevdiği kocasının öldüren ancak olaya dair hiçbir şey hatırlamayan genç bir kadının yaşadıklarını konu ediyor. Nida, ailesiyle mutlu bir hayatı olan genç bir kadındır. Ancak huzurlu hayatı, bir gece cinnet geçirmesiyle kabusa dönüşür.

Vizyon tarihi1980

Tür: Korku, gerilim

IMDb: 8.4

Yönetmen: Stanley Kubrick

Başrol oyuncuları: Jack Nicholson, Shelley Duvall, Danny Lloyd, Scatman Crothers

1. Yedi – Se7en – IMDb 8.6

seven

Listemin eski ama eskimeyen filmi Yedi. Tüm kadim inançlarda sözü geçen 7 büyük günah çerçevesinde, insanın zayıflıklarını yüzüne vuran, çarpıcı ve bir o kadar da tedirgin edici. Sanırım bu tedirginlik biraz da izleyicinin zaman zaman kendisini acımasız bir seri katile hak verirken yakalamasından kaynaklanıyor. Ürkütücü bir deneyim. Deneyimli dedektif Somerset artık emekli olmayı düşündüğü günlerde baş gösteren seri cinayetlere rağmen, işi bırakmaya kararlıdır. Fakat kurbanlarını 7 ölümcül günahı işleyenler arasından seçerek, kendine özgü vahşi yöntemlerle öldüren seri katil tarafından adeta olayların içine çekilir.

Vizyon tarihi: 1995

Tür: Psikolojik gerilim

IMDb: 8.6

Yönetmen: David Fincher

Başrol oyuncuları: Brad Pitt, Morgan Freeman, Gwyneth Paltrow, Kevin Spacey

Netflix gerilim ve Netflix korku filmleri arasında en beğendiğim filmlerin bir listesini sizlerle paylaştım. IMDb puanına göre, en düşükten en yükseğe doğru sıraladığım listem; seveceğinizi düşündüğüm, gerçekten sürükleyici filmlerden oluşuyor. Korku ve gerilim filmleri izlemek isteyip ne izleyeceğinize karar veremediğiniz günlerde, listemden bir film seçip mısırınızı patlatın ve Netflix’in karşına geçin. Filmleri sizin de seveceğinize ve izlediğiniz için pişman olmayacağınıza eminim!

Lütfen sizler de yorumlarınızı aşağıdaki bölümden bizlerle paylaşın ve yeni filmler tanımamıza olanak sağlayın!

Ufkunuzu Arşa Çıkarın: Netflix Bilim Kurgu Dizileri

TAGS

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *