Ufkunuzu Arşa Çıkarın: Netflix’teki En İyi Bilim Kurgu Dizileri

0/5 Votes: 0
Report

Description

Herkes gibi ben de film ya da dizi izlemeye bayılıyorum ancak ikisinden birini tercih et derseniz kesinlikle dizi izlemek derim. Farklı konularda, farklı dizileri takip etsek de herkesin mutlaka bir adım öne çıkan ilgi ve merakına uygun bir konu var. Ben en çok bilim kurgu dizilerini seviyorum. Netflix bilim kurgu dizileri, benim bu konudaki dizi açlığımı muhteşem şekilde karşılıyor. Sizler için de izlemekten keyif aldığım, beyin yakan dizilerden liste yaptım.

29. Another Life – IMDb 4.8

Bu yıl çıkan ve Netflix bilim kurgu dizileri arasında yerini alan dizi, bence henüz keşfedilmediği için puanı düşük. Dizi, başlarında Niko Brekinridge’nin bulunduğu bir astronot ekibinin farklı yaşam formları aramak için uzaya yapılan yolculuğunu konu ediniyor. Bu yolculuğa çıkarken her şeyi doğru planladığını düşünen ekibimiz akıllarına dahi gelmeyecek engel ve tehlikeler ile karşı karşıya kalıyor. İlk sezonu ile izleyici karşına çıkan diziyi hemen izledim ve her dakikasını “Ay şimdi ne olacak?” diye sorularla geçirdim. En kısa zamanda izlemenizi tavsiye ederim.

Yayın: 2019, 1 Sezon

Tür: Bilim kurgu, Dram

IMDb: 4.8

Yönetmen: Auron Martin

Başrol oyuncuları: Katee Sackhoff, justin Chatwin, Samuel Anderson

28. Osmosis – IMDb 5.9

Herkesin hayali, ruh eşini bulup onunla mutlu bir hayat sürdürmektir. Bu yıl izleyici ile buluşan Fransız yapımı dizi, yakın gelecek Paris’inde geçiyor. Vonhove kardeşlerin, insanların ruh eşini bulup bir araya getirebilecekleri bir implantı geliştirip ve bunu piyasaya sürmelerini konu ediniyor. Her eylemin bir sonucu olduğu gibi bunun sonunda da olaylar gelişiyor. Diziyi izlemeye başladığımda, “aşktan yüzümüz gülmedi, keşke bizde de bu teknoloji olsa” dedim ama diğer bölümleri izledikçe söylediklerimden vazgeçmeye başladım. Dizi daha fazla izleyici kitlesine ulaştıkça puanı yükselecek ve Türkiye’de izlenen Netflix bilim kurgu dizileri arasında yerini sağlamlaştıracaktır.

Yayın: 2019, 1 Sezon

Tür: Bilim kurgu, Romantik, Dram

IMDb: 5.9

Yönetmen: Audrey Fouche

Başrol Oyuncuları: Hugo Becker, Agathe Bonitzer, Gael Kamilindi

27. Nightflyers (Gece Kuşları) – IMDb 6.0

Oldum olası kitaptan uyarlanan film veya diziler ilgimi çeker. George R.R Martin’in aynı isimli kitabından uyarlanarak izleyici ile buluşturulan dizi, sekiz bilim adamı ve bir telepati taşıyan Nightfly uzay gemisini ve yolcularının Güneş sisteminde yaşadığı maceraları anlatıyor. Keşif yaptıkları esnada ürkütücü olaylar olmaya başlıyor. Ürkütücü olaylar izleyiciye bir ufak çığlık attırsa da Eoin Macken o kadar tatlı ki resmen her şeyi unutturuyor. Bilim kurgu dizileri izlemeyi seviyorsanız ve bir de Güneş sistemine meraklıysanız, kesinlikle izlemeniz gereken bir dizi.

Yayın: 2018, 1 Sezon

Tür: Bilim kurgu, Korku, Dram

IMDb: 6.0

Yönetmen: Jeff Buhler

Başrol Oyuncuları: Eoin Macken, Jodie Turner- Smith, David Ajala

26. The Mist – IMDb 6.2

Yine bir kitap uyarlaması olmasıyla beni cezbeden bu tek sezonluk dizi, Stephen King’in aynı isimli kısa romanından ilham alınarak uyarlandı ve izleyici ile buluştu. Dizi küçük bir kasaba olan Maine’yi esir alan bir sis dalgasının gelmesini ve sonrasında yaşanan esrarengiz olayları konu ediniyor. İzlemeye başladığınızda bir sis küçük bir kasabaya ne kadar zarar verebilir ki diyebilirsiniz. Ancak o sisin kasabaya verdiği zararları ve getirdiği felaketleri öğrenince eminim siz de benim gibi dehşete düşeceksiniz. Netflix bilim kurgu listenize bir an önce eklemeniz gerekenler arasında olan dizi, tek sezondan oluşuyor ve bir solukta izleniyor.

Yayın: 2017, 1 Sezon

Tür: Bilim kurgu, Korku

IMDb: 6.2

Yönetmen: Christian Torpe

Başrol Oyuncuları: Morgan Spector, Alyssa Sutherland, Gus Birney

Biraz Daha Detay: The Mist Konusu ve Oyuncuları

25. The Rain – IMDb 6.6

Netflix bilim kurgu dizisi The Rain’de, iki kardeş yağmur ile birlikte gelen ve neredeyse tüm İskandinavya halkını yok eden bir virüsten kurtulurlar. Kendileri gibi bu virüsten kurtulan birkaç genç ile yolları kesişen bu iki kardeş, hayatta kalmak ve virüsün ulaşmadığı yerlere gidip yeni bir yaşam kurmak için yola çıkarlar. Her bölümünü farklı bir duygu ile izlediğim bu dizi, eminim ki sizi de bir bölümünde gülümsetirken diğer bölümünde sizi şaşırtarak.

Yayın: 2018, 2 Sezon

Tür: Bilim kurgu, Dram

IMDb: 6.6

Yönetmen: Esben Toft Jacobsen, Cristian Potalivo, Jannik Tai Moshold

Başrol oyuncuları: Alba August, Lucas Lynggaard Tonnesen, Mikkel Boe Folsgaard, Lucas Lokken

Biraz Daha Detay: The Rain Konusu ve Oyuncuları

24. Salvation – IMDb 6.7

MIT öğrencisi Liam ve ülkede teknolojinin önde gelenlerinden olan Darius Tanz, birlikte çalışırlar ve bir atraoidin dünyaya yaklaştığını ve 6 ay sonra Dünya’ya çarpacağını öğrenirler. Pentagon ile bu bilgiyi paylaştıktan sonra astroidin durdurulması ve yaşadığımız gezegenin kurtarılması için gizli bir proje başlatırlar. Kurulan ekibin sadece 6 ayı vardır ve eğer başarılı olamazlarsa, Dünya bu çarpışma sonunda yok olacaktır. İzleyicisine bile “ya olmazsa” dedirten bu dizi, Netflix bilim kurgu dizileri arasında büyük hayran kitlesine sahip.

Yayın: 2017, 2 Sezon

Tür: Bilim kurgu, Gerilim

IMDb: 6.7

Yönetmen: Liz Kruger, Matt Wheeler, Craig Shapiro

Başrol oyuncuları: Santiago Cabrera, Charlie Rowe, Jennifer Finnigan

Biraz Daha Detay: Salvation Konusu ve Oyuncuları

23. Shadowhunters – Gölge Avcıları – IMDB 7.0

Netflix bilim kurgu dizilerinden Shadowhunters, yine uyarlama sevdama yenik düştüğüm muhteşem bir dizi. Her gün sokakta görebileceğimiz normal biri olan Clary, Brooklyn’de normal bir hayat sürdürmektedir. Ancak on sekizinci yaş gününde kimsenin göremediği varlıkları görür ve ailesinin melek kanından dünyaya gelmiş insanlar olduklarını öğrenir. Olağanüstü güçlerini keşfedip, Dünya’yı koruma görevini öğrendiğinde kendini yeni hayatında hiç tahmin edemeyeceği bir maceranın içerisinde bulur. Doğaüstü varlıklarla girdiği savaşta, Clary’nin en büyük destekçisi sıradan bir insan olan Simon’dır. Simon ile beraber annesini kurtarmak ve görevlerini yerine getirmeye çalışırlar.

Yayın: 2016, 3 Sezon

Tür: Bilim kurgu, Gerilim, Fantastik

IMDb: 7.0

Yönetmen: Glen Mazzara

Başrol oyuncuları: Katherine McNamara, Dominic Sherwood, Alberto Rosende

Biraz Daha Detay: Gölge Avcıları  Konusu ve Oyuncuları

22. Lost in Space – IMDB 7.3

1960’ların efsane bilim kurgu dizisi olan Lost in Space, günümüzde tekrar çekildi ve izleyici karşısına çıktı. Netflix bilim kurgu dizisi olan Lost in Space, günümüz dünyasından 30 yıl sonrasında geçmektedir. Farklı gezegenlerde sömürgeleşme ve koloni kurmaya başlayan Amerikan halkının yeni bir koloni için başka gezegene gönderdiği birliğin bir aksilik sonucu başka gezegene düşmesini ve orada sürdürülen yaşam mücadelesini anlatıyor. Robinson ailesi düştükleri bu gezegende hayatta kalmanın ve buradan kurtulmanın yollarını ararken ailenin en küçük üyesi Will, oldukça farklı bir arkadaş ediniyor ve asıl macera o zaman başlıyor. Senaryonun güzelliği diziyi izlemem için ilk sebepken Will’in tatlılığı ve masumluğu ikinci sebep oldu.

Yayın: 2018, 1 Sezon

Tür: Bilim kurgu, Macera, Dram

IMDb: 7.3

Yönetmen: Neil Marshall

Başrol oyuncuları: Molly Parker, Toby Stephens, Taylor Russell

Biraz Daha Detay: Lost in Space Konusu ve Oyuncuları

21. Dark – IMDB 7.4

Kasabada küçük bir çocuğun kaybıyla başlayan esrarengiz olayları anlatan Alman yapımı Netflix bilim kurgu dizisi, bölümler ilerledikçe beyin yakan diziler listemin en başına yerleşti. Kayıp çocuğun ardından sorularına cevap bulmak için çabalayan ailelerin yanı sıra genç Jonas çocuğun kaybolduğu yerde araştırma yapmaya başlar ve cevapları ürkücü bir şekilde öğrenir. Geçmiş, şimdi ve geleceğin bir yumak halinde bağlantılı olduğu ve düğümün fedakarlıklarla çözülmeye çalışıldığı diziyi anlayabilmek için iki kez izledim. Anladıktan sonra da kurgusuna aşık oldum bir kez daha izledim. Sizlerin de diziyi çözdükten sonra senaryoya aşık olacağınıza garanti verebilirim.

Yayın: 2017, 2 Sezon

Tür: Bilim kurgu, Gerilim, Dram

IMDb: 7.4

Yönetmen: Jantje Friese, Baran bo Odar

Başrol oyuncuları: Luois Hofmann, Maja Schöne, Oliver Masucci

Biraz Daha Detay: Dark Konusu ve Oyuncuları

20. Mars – IMDB 7.6

İnsanoğlunun hayal dünyasında her zaman kızıl gezegen olan Mars, önemli bir konumda ve bilim adamlarının çalışmalarının merkezinde yer almıştır. 2033 yılında Deadalus isimli uzay gemisinde bulunan altı kişilik mürettebatın, kolonileşme görevi için Mars’a doğru yola çıkmalarıyla hikaye başlamaktadır. Mars’a seyahat ve Mars’ta hayatta kalma konusunda alanında otorite olan uzman bilim adamları ve mühendislerin yorumlarına sık sık yer verilmektedir.

Yayın: 2016, 1 Sezon

Tür: Bilim kurgu, Macera, Gerilim

IMDb: 7.6

Yönetmen: Ron Howard, Brian Grazer

Başrol oyuncuları: Alberto Ammann, Jihae, Anamaria Marinca, Olivier Martinez

19. Colony – IMDB 7.8

Uzaylılar tarafından istila edilmiş Los Angeles şehrinde hayatını sürdüren, eski bir FBI ajanı olan Will Bowman, bir yandan kendi ve çevresindekilerin hayatta kalması için çabalarken bir yandan da isyan eden kolonilerin direnişini kırmaya çalışır. Savunma sisteminin yok edildiği şehirde, halk arasında Kızıl Başlıklılar olarak isimlendirilen askeri birliğin meydana getirdiği özgürlükten uzak bir ortamda, gerçekliği kimse tarafından tam olarak bilinmeyen Fabrika noktası ve devriye araçları Drone’lar hayatı daha da zorlaştırmaktadır. Bu durumda sorulacak tek bir soru var; iş birliği mi yapacaklar, direniş mi? Netflix bilim kurgu dizisi Colony, son derece sürükleyici!

Yayın: 2016, 3 Sezon

Tür: Bilim kurgu, Gerilim, Dram

IMDb: 7.8

Yönetmen: Ryan J. Condal, Carlton Cuse

Başrol oyuncuları: Josh Holloway, Peter Jacobson, Sarah Wayne Callies

Biraz Daha Detay: Colony Konusu ve Oyuncuları

18. The Vampire Diaries – IMDB 7.8

Virginia’da küçük bir kasabada yaşayan Elena Gilbert ve kardeşi Jeremy trafik kazasında ailesini kaybeder. Gençlerin hayatı hem bu kazayla hem de Stefan ve Damon Salvatore’nin kasabaya taşınmasıyla değişir. Stefan; iyi huylu, insan kanından uzak durup insan hayatına saygılı olan bir vampirdir. Damon ise acımasız, insan kanına doymayan kötü ama çekicidir. Stefan ve Damon arasında zaman geçtikçe bir mücadele ve düşmanlık başlar. Artık herkes bu tehlikenin ortasındadır. Peki, Elena hangisinin tarafında olacaktır?

Yayın: 2009, 8 Sezon

Tür: Bilim kurgu, Fantastik, Gerilim, Aksiyon

IMDb: 7.8

Yönetmen: Julie Plec, Kevin Williamson

Başrol oyuncuları: Paul Wesley, Ian Somerhalder, Nina Dobrev, Candice King, Katerina Graham

Biraz Daha Detay: The Vampire Diaries Konusu ve Oyuncuları

17. The 100 – IMDB 7.8

97 yıl önce radyasyondan dolayı, Dünya’nın sonunun gelmesi ve yaşam alanlarının yok olmasıyla insan neslinin tükenme tehlikesi doğmuştur. insan soyunun devamı için hayatta kalanların da bir uzay mekiği ile uzaya çıkarak yeni bir dünya oluşturması gerekmektedir. Hayatta kalan 12 ülkeden 400 kişi Dünya’yı terk edip yeni Dünya ararlar. Zaman geçtikçe nüfus artar, nesiller gelip geçer ve insan sayısı 4000’ini bulur. İnsanların aklından Dünya’da yaşamın mümkün olup olmadığı sorusu asla çıkmaz. Bu sorunun cevabını bulmak için 100 mahkum Dünya’ya bir keşfe gönderilir. The 100, Netflix bilim kurgu dizileri arasında en sevilenlerden!

Yayın: 2014, 7 Sezon

Tür: Aksiyon, Dram, Bilim kurgu

IMDb: 7.8

Yönetmen: Bharat Nalluri

Başrol oyuncuları: Eliza Taylor, Bobby Morley, Marie Avgeropoulos, Paige Turco

Biraz Daha Detay: The 100 Konusu ve Oyuncuları

16. The OA – IMDB 7.8

7 yıldır kayıp olan, ne yaptığına dair kimsenin bilgi sahibi olmadığı Prairie Johnson adında genç kız, köprüden atlayıp intihar etmiş ancak başarılı olamamıştır. Hastanede yıllardır görüşmediği ailesiyle karşılaşır. Daha önce kör olan genç kız, artık görüyordur ve adının OA olduğunu söyler. OA başından geçenleri ailesi dahil kimseye anlatmaz bu durum bazıları için mucizevi bazıları için ise korku doludur. Ölümü sürrealist açıdan işleyişi, OA ve Homer’in sevgisi ve metaforlar ile birleştirip sunulmasıyla fark yaratan bir yapım olan OA sürekli gelişen ve güzelleşen senaryosuyla dikkat çekmektedir.

Yayın: 2016, 2 Sezon

Tür: Gizem, Bilim Kurgu, Dram

IMDb: 7.8

Yönetmen: Brit Marling, Zal Batmanglij

Başrol oyuncuları: Brit Marling, Jason Isaacs, Ian Alexander, Patrick Gibson

Biraz Daha Detay: The OA Konusu ve Oyuncuları

15. Hakan: Muhafız  – The Protector – IMDB 7.8

Kapalıçarşı’da esnaf olan Hakan, kendini bir anda hiç haberdar olmadığı bir aksiyonun ortasında bulur. Hayali örnek aldığı girişimci Faysal Bey gibi başarılı olmaktır ama bilmediği şey İstanbul’u 7 ölümsüzden koruması gereken bir muhafız olduğu, ona inanan kişileri yarı yolda bırakmaması gerektiğidir. Netflix bilim kurgu dizileri arasında yayınlanan ilk Türk dizisi olduğu için ayrı bir gurur ve merak ile izlediğim dizi, zengin ve sağlam oyuncu kadrosuyla de izleyicide derin izler bıraktı. Eminim ki siz de izlerken benim gibi gururlanacak ve “Sağlam prodüksiyon ile Türkler de neler yapabiliyor” diyeceksiniz.

Yayın: 2018, 2 Sezon

Tür: Bilim kurgu, Aksiyon, Fantastik

IMDb: 7.8

Yönetmen: Binnur Karaevli

Başrol oyuncuları: Çağatay Ulusoy, Hazal Ergüçlü, Ayça Ayşin Turan, Okan Yalabık

Biraz Daha Detay: Hakan: Muhafız Konusu ve Oyuncuları

14. Timeless – IMDB 7.9

Bir tarihçi, bir asker ve bir programcı hiç tahmin edilemeyecek şekilde bir araya gelir ve zaman sürekliliğini bozmaya çalışan suçluların peşine düşerler. Zamanda yolculuk amaçlayan benim süper üçlü takımım değişik bir araçla bu yolculuğu gerçekleştirirler. Ne ile mi dersiniz? Bir çift göz şeklinde zaman makinesi ile. Serinin devamını çok bekledim ama gelmedi, keşke gelseydi! Siz de bilim kurgu dizisi keyfetmeyi seviyorsanız Timeless sizin için bir çıtır çerez.

Yayın: 2016, 2 Sezon

Tür: Bilim Kurgu, Drama

IMDb: 7.9

Yönetmen: Shawn Ryan, Eric Kripke

Başrol oyuncuları: Abigail Spencer, Matt Lanter, Malcolm Barret, Peterson Joseph

Biraz Daha Detay: Timeless Konusu ve Oyuncuları

13. 12 Monkeys – IMDB 7.9

Dünyaya bir virüs yayılmıştır ve 2035 yılında çok az şanslı kişi bu virüsten kurtularak sağ kalmıştır. Virüsten kurtulan kişiler de virüsü yok etmek için bir zaman makinesi inşa edip geçmişe gitmek için çalışmalara başlarlar. Amaç virüsü yayılmadan durdurmak ve kaybedilen tüm insanlığı geri getirmektir. Test için mahkum olan James Cole seçilir ve macera başlar. Ben özellikle tarihi veya zaman yolculuğu olan film ya da dizileri izlemekten çok keyif alıyorum. 12 Monkeys’i izlemeye başlarken de amacım sadece boş zamanımda dizi izlemiş olmaktı ancak dizi beklentimin çok daha üzerinde çıktı. Özellikle Cassandra Railly’i canlandıran Amanda Schull’e bayıldım.

Yayın: 2015, 4 Sezon

Tür: Gerilim, Bilim kurgu, Dram

IMDb: 7.9

Yönetmen: Terry Matalas, Natalie Chaidez, Travis Tickett

Başrol oyuncuları: Aaron Stanford, Amanda Schull, Noah Bean, Emily Hampshire

Biraz Daha Detay: 12 Monkeys Konusu ve Karakterleri

12. Merlin – IMDB 7.9

Büyünün yasaklandığı dönemde büyücü olmak mı? Hem de ülkenin gelecekteki kralının yaveri ve en yakın arkadaşı olarak. Kral Arthur ve Yaveri Merlin’in yaşadığı maceraları anlatan dizi, hem Arthur hem de Merlin’in tatlı halleri ile daha da keyifli izleniyor. Büyücülerin ölümle cezalandırıldığı dönemde, sırf arkadaşı ve kralı Arthur’u kurtarmak için kendi canını tehlikeye atan Merlin, heyecanlı ve sürükleyici bölümleriyle gönlüme taht kurmuş, tarih kokan Netflix bilim kurgu dizilerinden biri. Merakla takip ederken gülümsemek istiyorsanız tam sizlik diyebilirim.

Yayın: 2008, 5 Sezon

Tür: Fantastik, Bilim Kurgu

IMDb: 7.9

Yönetmen: Jonny Capps, Julian Murphy

Başrol oyuncuları: Colin Morgan, Bradley James, Richard Wilson, Katie McGrath

Biraz Daha Detay: Merlin Dizisi Konusu ve Oyuncuları

11. The Umbrella Academy – IMDB 8.1

Bir aile düşünün ki hepsi süper kahraman, hepsi aynı akademide ancak hiçbiri birbiriyle anlaşamıyor. Aynı gün doğan 7 çocuk Hargreeves tarafından evlat ediniliyor ve sonradan fark ediliyor ki her çocuğun birbirinden özel güçleri var. Diziyi izlerken anlaşamama kısmı bana çok tanıdık gelmişti. Hiç anlaşamayan bu aileyi kendilerini büyüten babalarının gizemli ölümü bir araya getiriyor. Aile, ölümün arkasında yatan sebebi öğrenmeye çalışıyor. Ailenin, sadece babaları için bir araya gelmeleri bile izleme sebebim olabilir.

Yayın: 2019, 1 Sezon

Tür: :Mizah, bilim kurgu, Fantezi

IMDb: 8.1

Yönetmen: Steve Blackman

Başrol oyuncuları: Robert Sheehan, Ellen Page, Tom Hopper, Aidan Gallagher

Biraz Daha Detay: The Umbrella Academy Konusu ve Oyuncuları

10. Titans – IMDB 8.2

Bir grup süper kahraman adayı gencin maceralarını konu alan dizi, süper kahraman olma yolunda attıkları adımları gözler önüne seriyor. Klasik bir kahraman dizisi diye izlemeye başladığım yapım, gerek oyuncuları gerekse efektleri ile beni kafein komasına sokarak kendini izlettirdi desem yeridir. Benim gibi düşünen birçok izleyici olmuş ki dizi izlenme rekorlarını alt üst etti. Senaryosunun oldukça zekice kaleme alındığı dizi, devamını beklediğim nadir süper kahraman konulu eserlerden biri oldu.

Yayın: 2018, 1 Sezon

Tür: Bilim kurgu, Fantastik, Aksiyon

IMDb: 8.2

Yönetmen: Greg Berlanti, Geoff Johns, Akiva Goldsman

Başrol oyuncuları: Brenton Thwaites, Anna Diop, Teagan Croft, Ryan Potter

Biraz Daha Detay: Titans Dizisi Konusu ve Oyuncuları

9. Lucifer – IMDB 8.2

Cehennem lordu Lucifer Morningstar artık cehennemi yönetmek istemez ve orayı bırakarak Los Angeles’a gelir. Burada büyük bir kulüp sahibi olan yakışıklı şeytanımızın yolu bir şekilde Los Angeles Polis Departmanıyla kesişir. O artık bir suçluları yakalamaya yardım eden polis danışmanıdır. Ancak bir sırrı vardır ve en yakını Maze dışında kimse bunu bilmemektedir. Lucifer tabuları yıkacak mıdır yoksa şeytanlığı dünyada da devam mı ettirecektir? Yeni kurduğu yaşamında daha önce Cehennemde hissetmediği duygularla karşılaşan ceza meleğimiz nasıl bir yol izleyecek? Diziyi merakla izlerken Tom Ellis’in yakışıklılığından ve karizmasından etkilenmemek elbette ki elde değil ancak diğer oyuncular da oldukça yetenekli. Özellikle doğruyu söylerken insanlar tarafından metafor yaptığı düşünüldüğü zamanlarda, farklı bir sempatik ifade yüzüne yerleşiyor.

Yayın: 2016, 4 Sezon

Tür: Bilim kurgu, Fantastik, Polisiye

IMDb: 8.2

Yönetmen: Tom Kapinos

Başrol oyuncuları: Tom Ellis, Lauren German, D.B Woodside, Kevin Alejendro, Rachael Harris

Biraz Daha Detay: Lucifer Konusu ve Oyuncuları

8. % 3 – IMDB 8.3

İkiye bölünmüş dünyada bir taraf refah, sağlık içinde yaşarken diğer tarafta ise açıklık, hastalık ve hayatta kalma mücadelesi verilmektedir. Yetkililer modern dünyaya alım yapmaya karar verir ve çok az sayıda kişi refaha kavuşacaktır. Diğer dünyaya bir duyuru yapılır ve %3’lük bir dilimin modern dünyaya geçebileceği açıklanır. Diziyi izlerken, yapılacak olan test ve kontrollere göre kişiler belirlenecek diye sinir krizi geçirmiştim çünkü bana göre rahat ve sağlıklı yaşamak orada bulunan herkesin hakkıydı. Netflix bilim kurgu dizileri arasında hızla öne çıkan yapımı, siz izlediğinizde tepkiniz ne olacak çok merak ediyorum!

Yayın: 2019, 1 Sezon

Tür: Bilim kurgu, Dram

IMDb: 8.3

Yönetmen: Jotaga Crema, Chesar Charlone

Başrol oyuncuları: Bianca Comparato, Michel Gomes, Mel Fronckowiak

Biraz Daha Detay: %3 Konusu ve Oyuncuları

7. The Order – IMDB 8.3

Kendini gizli ve canavarlarla dolu başka bir evrende bulan Jack Morton, geçtiği evrende kendisi ve ailesi hakkındaki gerçeklerle de yüzleşmek zorunda kalıyor. daha ne olduğunu anlamadan içindeki canavarları öğrenen genç, kendini keşfetmeyi amaçlayan bir yola çıkıyor. bu yolda ilerledikçe daha derinlerde saplanan kahramanımız, daha kendini yeni keşfetmişken bir de canavarlarla dolu bir savaşın ortasında kalıyor. Bölümlerini izlerken sürekli ay ben olsam ölürdüm diyeceğiniz serüvenler ABD yapımı ve kısa zamanda benim gibi birçok izleyicinin beğenisini kazanmış durumda.

Yayın: 2019, 1 Sezon

Tür: Bilim kurgu, Fantastik, Gerilim

IMDb: 8.3

Yönetmen: Shelley Eriksen, Dennis Heaton

Başrol oyuncuları: Jake Manley, Sarah Grey, Matt Frewer, Max Martini

6. Outlander – IMDB 8.3

1945 yılında hemşire olan Claire Randall, gizemli bir şekilde kendini 200 yıl öncesinde bulur ve şartlar nedeniyle romantik İskoç Jamie Fraser ile evlenmek zorunda kalır. Zaman geçtikçe Jamie ile yakınlık kurmaya başlayan Claire, iki farklı zamandan iki eşin arasında kalacağını henüz bilmiyordur. Özellikle oyuncular cesur sahneleriyle profesyonelliklerini ortaya koymayı başardılar. Claire ile ağladığım, Jamie ile güldüğüm ABD yapımı dizi kısa zamanda izleyicilerin çoğundan hak ettiği beğeniyi topladı.

Yayın: 2014, 6 Sezon

Tür: bilim kurgu, tarihi, romantik

IMDb: 8.3

Yönetmen: Ronald D. Moore

Başrol oyuncuları: Caitriona Belfe, Sam Heughan, Tobias Menzies, Sohpie Skelton

Biraz Daha Detay: Outlander Konusu ve Oyuncuları

5. Sense 8 – IMDB 8.4

Sekiz farklı insan, sekiz farklı yetenek ve Dünya’da sekiz farklı yer. Özel yetenekleri ile birbirlerine bağlı olan kahramanlarımız Birleşik Krallık, Seoul, Mumbai, Nairobi, Berlin, Mexico City, San Francisco ve Chicago da yaşıyorlar ve istedikleri anda birbirlerinin yanlarına gidebiliyorlar. Bu ziyaretleri de sadece kendileri görebiliyor. Her bölümünde karakterlerin tanıtıldığı dizi muhteşem bir bilim kurgu dizisi ve senaryo hemen içine çekiyor. Netflix bilim kurgu dizileri arasında yer alan diziyi şaşkınlıkla ve ağlayarak izledim.

Yayın: 2015, 2 Sezon

Tür: bilim kurgu, gerilim

IMDb: 8.4

Yönetmen: Lily Wachowski, Lana Wachowski, Michael Straczynski

Başrol oyuncuları: Jamie Clayton, Tina Desai, Brian J. Smith, Max Riemelt, Miguel Angel Silvestre, Tuppence Midleton, Bae Doona, Freema Agyeman

Biraz Daha Sense8

4. Travelers – IMDB 8.5

Gelecekten gelen ajan, insanlığın en büyük düşmanının yine kendisi olduğunu savunuyordu. Amacı zamanda geriye gidip olayların akışını değiştirmek, Dünyayı kurtarmaktı. Ancak bu sefer farklıydı. Geçmişe giden ajan fiziksel olarak değil, zihinsel olarak orada bulunuyordu. Hayatımda ilk kez puanına bakarak izlediğim bilim kurgu dizisi olarak listemde yer alan Travelers, konunun mantıklı ve bütün olarak ilerlemesiyle kendine bağladı. Her hafta bir bölüm izleyebildiğim dizinin yeni bölümü için bir hafta beklemek zorunda olmak canımı en çok acıtan durumdu.

Yayın: 2016, 3 Sezon

Tür: Bilim kurgu, Gerilim, Dram

IMDb: 8.5

Yönetmen: Brad Wright

Başrol oyuncuları: MacKenzie Porter, Nesta Cooper, Eric McCormack

Biraz Daha Detay:Travelers Konusu ve Oyuncuları

3. Black Mirror – IMDB 8.8

Teknolojinin ilerlemesi ile hayatımızda yaşanacak olayları her bölümde farklı bir kurgu ile ele alan dizi, “teknolojiyi hayatınızı iyileştirmek için kullanın, hayatınızın merkezi yapmayın” mesajı verirken aynı zamanda da beynimizi yakıyor. Her ne kadar beynimi yorsa da her bölümünü merakla, “ya bu kadar da olmaz” diyerek izliyorum. Ne diyeyim, umuyorum ki insanlık diziden doğru mesajı alır ve teknolojiyi doğru kullanır. Temennim bu yönde.

Yayın: 2011, 5 Sezon

Tür: Bilim kurgu, Gerilim,

IMDb: 8.8

Yönetmen: Charlie Brooker

Başrol oyuncuları: Miley Cyrus, Andrew Scott, Anthony Mackie, Yahya Abdul-Mateen

Biraz Daha Detay: Black Mirror Konusu ve Oyuncuları

2. Chilling Adventures of Sabrina – IMDB 9.2

Sabrina the Teenage Witch’in yeni uyarlaması olan dizi, Sabrine’nın 16’ncı doğum gününden sonra yaşanan olayları anlatıyor. Yarı ölümlü yarı cadı olan Sabrina, iki hayatı ve benliği arasında sıkışıyor, ikisinden de vazgeçmek istemiyor. Bu ikilemden dolayı hem şeytani güçler hem de ailesi ile uğraşmak zorunda kalan genç cadının ergen cesareti ve azmi beni kendine hayran bıraktı. Eğer siz de benim gibi gerçek hayatta bu tür şeytani güçlerden korkuyorsanız, diziyi gündüz gözüyle izlemenizde fayda var. Demedi demeyin!

Yayın: 2018, 4 Sezon

Tür: Bilim kurgu, Fantastik, Gerilim, Korku

IMDb: 9.2

Yönetmen: Lee Toland Krieger

Başrol oyuncuları: Kiernan Shipka, Lucy Davis, Miranda Otto, Richard Coyle, Change Perdomo

Biraz Daha Detay: Chilling Adventures of Sabrina Konusu ve Oyuncuları 

1. Stranger Things – IMDB 9.3

Listenin başında elbette ki Stranger Things var. Dizi kaybolan Will Byers’i ve onu arayan annesi ve Will’in arkadaşları ile başlasa da doğaüstü yetenekleri olan Eleven’ın hayatını da konu ediniyor. Bir şekilde açıklanamayan yeteneklere sahip olan Eleven, Will’in kurtulmasına yardım edecek ama olaylar sadece Will’in kurtulması ile son bulmayacaktır. Küçük bir kasaba da ortaya çıkan gizemi çözmek de kasaba sakinlerine ve ufaklıklara kalmıştır. Netflix’teki en iyi kurgu dizileri arasında en başlarda yerini alan dizi oldukça sürükleyici!

Yayın: 2016, 4 Sezon

Tür: Bilim kurgu, Fantastik, Gerilim

IMDb: 9.3

Yönetmen: Ross Duffer, Matt Duffer

Başrol oyuncuları: Millie Bobby Brown, David Harbour, Winona Ryder

Biraz Daha Detay: Stranger Things Konusu ve Oyuncuları

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *