Etkileyici Bir Alman Polisiye: Perfume Dizisi Konusu ve Oyuncuları – Dizi Yorumları

0/5 Votes: 0
Report

Description

Netflix’in Alman yapımı dizilerinden biri olan Perfume, Patrick Suskind‘in dünya genelinde en çok satanlar arasına giren “Das Parfum” isimli romanının modern zaman uyarlaması. Dizi, kitap uyarlaması olsa da senaryo genel itibarıyla kitaptan bağımsız bir şekilde ilerliyor. Kitabın birebir uyarlaması ise Perfume: The Story of a Murderer filmi.

Perfume dizisinde, garip bir cinayet konu ediliyor. Katilin kim olduğu araştırılırken hikayenin akıcılığı ve sürekliliği izleyici ekrana kilitlemeyi başarıyor. Netflix’te izleyiciyle buluşmasının ardından kısa süre içerisinde geniş bir izleyici kitlesi kazanan Perfume, klasik Amerikan dizilerinden ve popüler oyunculardan sıkılanlar için başarılı bir Alman dizisi olarak öne çıkıyor. Öyle ki dizinin IMDb’de sahip olduğu puan da ortalamanın üstünde. Perfume IMDb puanı 7,2.

Perfume Dizisi Konusu

Türkçeye “Koku” olarak çevrilen dizinin konusu Katharina’nın evinde ilginç bir cinayete kurban gitmesi ile başlıyor. Cinayete kurban giden kadın, kafasındaki tüm saçlar kazınmış, koltuk altları ve genital bölgesindeki derileri alınmış vaziyette bulunuyor. Özellikle ter bezlerinin vücudundan kesilip çıkarılmış olması, bu cinayeti daha da esrarengiz kılıyor. Cinayeti araştıran dedektifler Katharina’nın ölmeden yakın zaman önce görüştüğü arkadaşlarını sorgulamaya başlıyor. Bu sorgulamalar sırasında ortaya çıkan bağlantıları yavaş yavaş çözmeye başlayan dedektifler, korkunç detaylarla karşılaşıyor.

Perfume Dizisi Karakterleri / Oyuncuları

Perfume dizisi yorumlarında da ön plana çıkan unsurlardan birisi, karakterlere göre oyuncu seçimlerinin oldukça iyi olması. Senaryonun gerginliğine uygun puslu Almanya atmosferi ile Perfume dizisi oyuncularının başarılı performansları birbirlerini tamamlıyor.

Nadja Simon (Friederike Becht)

Nadja Simon, cinayeti araştıran dedektiflerden biri. Soğukkanlı ve kararlı bir karaktere sahip olan Nadja, davanın savcılığını yapan Grünberg ile yasak ilişki yaşıyor. Cinayet hakkındaki teorileri konusunda ekip arkadaşları ve savcı tarafından desteklenmese de katili bulmak için büyük çaba gösteriyor ve birçok veri elde ediyor. Dedektiflikteki soğuk kanlılığını özel hayatında sürdürememesi, karakterinin olumsuz özelliği. Bu özelliğinin sonuçları da sezon finalinde daha net karşımıza çıkıyor.

Nadja Simon rolündeki Friederike Becht, 14 Ekim 1986 Bad Bergzabern (Rheinland-Pfalz, Almanya) doğumlu. The Reader (2008), Im Labyrinth des Schweigens (2014) ve Hannah Arendt (2012) filmlerindeki rolleri ile tanınıyor.

Moritz de Vries (August Diehl)

Moritz arkadaş grubu içerisinde koku duyusu en gelişmiş kişi. Dizide yer alan parfüm ile ilgili anekdotları dış ses olarak ondan dinliyoruz. Ayrıca Moritz, insanları koklayarak onlarla ilgili birçok şey hakkında bilgi edinebiliyor. Duygu durumlarını, sağlıklarıyla ilgili problemleri, güçsüzlüklerini bu şekilde anlayabiliyor. Moritz hayatını parfüm yaparak geçirdiği için cinayet için de en büyük şüphelilerden biri oluyor.

Moritz de Vries karakterini canlandıran August Diehl, 4 Ocak 1976 Berlin doğumlu. August Diehl aktörlüğün yanı sıra yazarlık da yapıyor. Inglourious Basterds (2009), Salt (2010) Was nützt die Liebe in Gedanken (2004) filmlerindeki rolleri ile tanınıyor. Alman aktör 1999 yılından beri Julia Malik ile evli.

Roman Seliger (Ken Duken)

Roman Katharina’yı en son gören kişi olarak cinayet konusundaki şüphelilerden bir tanesi. Karısı Elena ile liseden beri birlikteler ve mutsuz bir evlilikleri var. Ayrıca Roman’ın Katharina ile de ilişkisi var ve bunu Elena da biliyor. Dizi boyunca Roman’ı sinirini kontrol edemeyen bir karakter olarak izliyoruz.

Roman rolündeki Ken Duken, 17 Nisan 1979 Heidelberg / Almanya doğumlu. 1998 yılında “Land of Milk and Honey” filminde ilk önemli rolünü üstlendi ve Franka Potente ve Heiner Lauterbach ile birlikte oynadı. Ken Duken son yıllarda, Peter O’Toole, Klaus Maria Brandauer, Max von Sydow ve Dominique Pinon gibi büyük aktörlerle çeşitli projelerde yer aldı.

Elena Seliger (Natalia Belitski)

Roman’ın eşi. Bir kızları var. Elena kızının mutsuz bir evlilikte yetişmesinden oldukça rahatsız. Roman’a sesini çıkartamayan bir kadın olan Elena’nın Roman tarafından bu şekilde sindirilmiş olmasının sebepleri, geçmişe doğru indikçe ortaya çıkmaya başlıyor.

Elena karakterini canlandıran Natalia Belitski, 1984 Leningrad doğumlu. Güzel oyuncu, Shakespeares letzte Runde (2016), Poka heißt Tschüss auf Russisch (2014) ve Vaterfreuden (2014) yapımları ile tanınıyor.

Thomas Butsche (Trystan Pütter)

Thomas genelev işletmeciliği yapıyor. O da liseden beri çok büyük bir tutkuyla Katharina’ya aşık. Birinci sezonda Thomas’ın merhametli ve iyi taraflarını daha çok görüyoruz.

Thomas Butsche rolündeki Trystan Pütter, 11 Aralık 1980 Frankfurt doğumlu. Alman aktör Anonim (2011), Toni Erdmann (2016) ve War Horse (2011) yapımlarındaki rolleri ile tanınıyor.

Daniel Sluiter (Christian Friedel)

Daniel Sluiter, arkadaş grubunun ezik karakteri, lisedeki görüşünden dolayı arkadaşları ona dişsiz diye hitap ediyorlar. Aynı zamanda Daniel psikolojik sorunları olan ve cinsel açıdan kendini yetersiz gören biri. Daniel de liseden beri Elena’ya aşık.

Daniel karakterini canlandıran Christian Friedel, 9 Mart 1979 Magdeburg doğumlu. Alman aktör Elser (2015), Das weiße Band – Eine deutsche Kindergeschichte (2009) ve Amour fou (2014) gibi filmlerdeki rolleri ile tanınıyor.

Katharina ‘K’ Läufer (Franziska Brandmeier)

Katharina karakteri dizinin başında ölü bulunduğu için dizide, bu karakterin 15 yaşındaki halini görebiliyoruz. Katharina oldukça güzel ve okulda popüler bir kız. Ayrıca bir barda şarkıcılık yapıyor. Roman ve Thomas’ın Katharina’ya ilgileri var, o da bunu kullanarak ikisiyle de arkadaşlık ediyor. Dizinin günümüzde geçen bölümlerinde Katharina karakteri olmadığı için onun karakteri hakkında verebileceğimiz bilgiler sınırlı.

15 yaşındaki Katharina karakterini Franziska Brandmeier canlandırıyor. Duru güzelliği ile karakterin dış görünüşünü oldukça iyi yansıtan Alman aktris, Six Minutes to Midnight (2020), Mörderische Stille (2016) ve Familie verpflichtet (2015) yapımlarındaki rolleri ile tanınıyor.

Perfume Dizisi Detay

Yapım Yılı: 2018

Tür: Dram, Gerilim

Ülke: Almanya

Yönetmen: Philipp Kadelbach 

Yazar: Eva Kranenburg

Yapımcı: Oliver Berben ve Sarah Kirkegaard

Kanal: Netflix

Süre: 45 dakika

Oyuncular: Natalia Belitski, Friederike Becht, August Diehl, Ken Duken, Christian Friedel, Marc Hosemann, Jürgen Maurer, Trystan Pütter, Wotan Wilke Möhring, Carlotta von Falkenhayn ve Susanne Wuest

Perfume Dizisi Kaç Sezon?

Parfüm dizisinin ilk sezonu 2018 yılında 6 bölüm olarak yayımlandı. Dizi 2. sezon onayını almış olsa da yeni sezon Perfume fragmanı henüz yayımlanmadı.

Alman yapımı diğer Netfllix dizileri için:

Dark Dizisi Konusu ve Oyuncuları – Detaylı Dark Dizisi Soy Ağacı

Berlin’de Bir Türk Cinayeti: Dogs Of Berlin Konusu ve Oyuncuları – Dizinin Karakterleri

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *