Klişelerden Uzak Bir Gençlik Dizisi: Sex Education Konusu ve Oyuncuları – Karakterler, Fragman

0/5 Votes: 0
Report

Description

Netflix’in 2019 Ocak ayında kullanıcıları ile buluşturduğu İngiliz komedi-drama dizisi Sex Education, her bölümde farklı bir konunun üzerinde durması ve bu konuları eğlenceli bir şekilde izleyiciye yansıtması ile kafa dağıtmak için dizi arayışında olanların listesinin başına yazabileceği türden bir dizi. Sex Educaiton, ilk bakışta gençlik dizisi gibi gözükse de aslında birçok yetişkinin de gündeminde yer alan konuları içeriyor. Dizi ayrıca eşcinsellik ve bastırılan cinsel duygular konularını işlediği için birçok kesimden övgü topluyor. Yoğun ilgi gören dizinin ilk sezonunun ardından aynı yıl içerisinde ikinci sezonunun da yayımlanacağı açıklandı. Dizi bu performansı ve popülerliği ile devam ederse üçüncü sezon onayını da çok geçmeden alması bekleniyor. Sex Education IMDb puanı da bu popülerliğinin haksız olmadığına bir kanıt olarak 8.4.

Sex Education Konusu

Dizi 16 yaşında bir lise öğrencisi olan Otis’in okulda arkadaşlarına seks konusunda tavsiyeler vermesini konu alıyor. Otis’in böyle bir işe kalkışmasının ilk sebebi seks terapisti olan annesinden öğrendikleri, ikincisi ise okulun asi kızı Maeve. Maeve, Otis’in seks konusunda bilgi sahibi olduğunu fark ettikten sonra Otis’ebir teklifte bulunuyor. Maeve, maddi sıkıntıları olduğu için bu şekilde para kazanmayı amaçlıyor. Otis ise okulda popüler olmamasından duyduğu eksikliği bu şekilde kapatmaya çalışırken aynı zamanda içten içe Maeve’e ilgi duyuyor. Maeve, cinsel yaşamlarında sıkıntılar yaşayan öğrencileri Otis’e getirmeye başlıyor. Otis ise bu öğrencilerle görüşüp onların sorunlarını çözmeye çalışıyor.

Sex Education Karakterleri / Oyuncuları

Sex Education oyuncularının canlandırdığı karakterlerin hikayeleri de da en az dizinin konusu kadar ilgi görüyor. Özellikle Otis’in utangaçlığı ve sempatikliği dikkat çekerken Maeve’nin asi karakterinin altında yaşadığı zorluklarla olan savaşı birçok kişiye ilham oluyor. Eric’in özgüvenli davranışları da izleyenler tarafından oldukça destek görüyor. Her bölümde farklı bir karakterin hikayesi ele alındığı için her bölümde yeni bir hikaye izliyoruz.  Ayrıca dizide yer alan karakterlerin uç noktalardaki özellikleri diziyi eğlenceli ve hareketli kılıyor.

Otis Milburn (Asa Butterfield)

Otis henüz 16 yaşında bir lise öğrencisi. Otis’in anne ve babası ayrı, Otis annesi ile beraber yaşıyor. Otis, annesi seks terapisti olduğu için küçüklüğünden beri istemese de bu konuların içerisinde, dolayısıyla yaşıtlarına göre seks konusunda daha fazla bilgiye sahip. Annesinin seks terapisti olmasından utanıyor, hatta annesinin işini söylemekten çekiniyor. Otis her ne kadar seks konusunda bilgi sahibi olsa da bunu pratiğe dökebilmiş değil ve kendi ile ilgili de bazı sorunlar yaşıyor. Aslında çok çekingen bir yapıya sahip ama iş seks konusunda bilgi vermeye geldiğinde soğukkanlı ve bilgili bir karaktere bürünüyor.

Otis karakterini canlandıran Asa Butterfield, 1997 Londra doğumlu. Okulundaki drama kulübünde keşfedilen genç oyuncu, 8 yaşında oyunculuk yapmaya başladı. Yer aldığı küçük rollerden sonra 10 yaşında The Boy in the Striped Pyjamas (2008) filminde Bruno olarak rol aldı. Miss Peregrine’s Home for Peculiar Children (2016), The Space Between Us (2017), Nanny McPhee and the Big Bang (2010) ve Merlin (2008) yapımlarındaki rolleri ile tanınıyor.

Maeve Wiley (Emma Mackey)

Sex Education Maeve Wiley karakteri okulun asi kızı. Otis ile birlikte çalışmaya başlamadan önce aslında tanışmıyorlar. Maeve okulda popüler olmasa da farklı dış görünüşü ve karakteri ile okulda herkes tarafından tanınıyor. Okulun kötü kızı gibi gözükse de hem akıllı hem de derslerinde başarılı. Maeve’in ailesi ise tam bir sorun yumağı, bu sebeple Maeve onlardan uzakta tek başına yaşamaya çalışıyor. Bu yüzden de maddi sıkıntılar çekiyor.

Maeve karakterini canlandıran Emma Mackey, 4 Ocak 1996 Le Mans (Fransa) doğumlu. Leeds Üniversitesi’nde İngiliz Dili ve Edebiyatı eğitimi almak için 17 yaşında İngiltere’ye taşınan genç oyuncu o sırada oyunculuk kariyerine de başladı ve mezun olduktan sonra Londra’ya taşındı. Sex Education dizisi, yer aldığı ilk büyük proje.

Eric Effoing (Ncuti Gatwa)

Otis’in en yakın arkadaşı. Dinine oldukça bağlı bir Hıristiyan bir ailede büyüyen Eric, eşcinsel bir genç. Cinsel tercihini saklamak gibi bir düşüncesi olmadığı gibi sergilemekten de çekinmiyor. Okulun en popüler erkeklerine olan ilgisini sempatik bir şekilde belli ediyor. Otis’in aksine havalı görünmekten hoşlanıyor ve okulda popüler olmak için yanıp tutuşuyor.

Eric rolündeki Ncuti Gatwa, 1992 Ruanda doğumlu. İskoç oyuncu Sex Education (2019), Stonemouth (2015) and Bob Servant (2014) yapımlarındaki rolleri ile tanınıyor.

Jean Milburn (Gillian Anderson)

Seks terapisti olan Jean Otis’in annesi. Aynı zamanda uzmanı olduğu konularla ilgili yazarlık da yapıyor. Bu konuda eski kocası yani Otis’in babası ile olan diyalogları dizide yer alıyor. Boşandıktan sonra birçok ilişkisi olsa da duygusal bağ kurduğu ilişkiler yaşamayı tercih etmiyor. Oğlunun ergenliğe girmesinden dolayı ondan uzaklaştığını hissediyor ve her ne kadar müdahale etmiyor gibi gözükmek istese de bunu başaramıyor. Seks konusunda her ortamda konuşmaktan çekinmiyor hatta sohbet sırasında insanları hızlıca analiz edebiliyor. Otis annesinin bu halinden rahatsız olsa da Jean bu konularda oldukça rahat bir kadın.

Jean rolündeki Gillian Anderson, 1968 Chicago doğumlu. Gillian Anderson, oyunculuk kariyerine lisede amatör bir oyuncu grubunda başladı. Chiago’daki DePaul Üniversitesi’nde eğitim gördü. Ekran kariyeri ise 1997 yılında The Turning filmi ile başladı ve ertesi yıl, Playing by Heart (1998) filminde Sean Connery, Angelina Jolie ve Dennis Quaid ile birlikte rol aldı. Deneyimli oyuncu kariyeri boyunca birçok büyük projede boy gösterdi.

Adam Groff (Connor Swindells)

Adam, dış görünüşü ile okulun yakışıklılarından olsa da zeka olarak oldukça gerilerde olan bir karakter. Adam’ın babası okul müdürü. Babası ile Adam’ın yaşadığı zıtlaşmalar da dizinin hem komik hem de üzücü sahnelerini oluşturuyor. Adam ayrıca okulda zorbalık yapmaktan da hoşlanıyor. Aslında duygusal bir karaktere sahip olsa da kendisi bile bunun farkında değil ve yaşadığı duyguları anlamlandırmakta zorlanıyor.

Adam rolündeki Connor Ryan Swindells, 19 Eylül 1996 İngiltere doğumlu. Connor Ryan Swindells aynı zamanda model ve eski boksör. Sex Education ve Keepers’daki rolleri ile tanınıyor.

Ruby (Mimi Keene)

Ruby okulun kızlar çetesinin başındaki kız. Güzelliğinin farkında ve bunu hem sosyal medyada hem de okulda sergilemeyi seviyor. Entrikalardan oldukça hoşlanıyor, kızlar çetesinin başı olmasına rağmen gerçek bir arkadaşının olmamasının eksikliğini hissediyor.

Ruby rolünü canlandıran Mimi Keene, 5 Ağustos 1998 İngiltere doğumlu. Genç oyuncu 2009-2014 arasında Italia Conti Tiyatro Sanatları Akademisi’nde okudu. Kariyeri The Royal Court Theatre’da oynamasıyla başladı. 2017 yılında The Escape adlı kısa filmde Megan karakterini canlandırdı. En son 2019 yapımı olan Tolkien filminde Edith Tolkien karakterini canlandırdı.

Aimee Gibbs (Aimee Lou Wood)

Aimee Gibbs, okuldaki kızlar çetesinin üyelerinden biri. Kızlar grubundaki Olivia, Anwar ve Ruby gibi olmak için çok uğraşıyor ancak asla onlar kadar mükemmel olmayı başaramıyor. Bu yüzden kızlar grubundan sakladığı başka arkadaşlıkları da var.

Ruby rolündeki Aimee Lou Wood, 4 Şubat 1995 İngiltere doğumlu. Sex Education dizisindeki rolü ile tanınıyor.

Sex Education Detay

Yapım Yılı: 2019

Tür: Komedi, dram

Ülke: İngiltere

Yönetmen: Kate Herron, Ben Taylor

Yazar: Laurie Nunn

Kanal: Netflix

Süre: 45 dakika

Oyuncular / Sex Education cast: Mimi Keene, Asa Butterfield,  Emma Mackey, Aimee Lou Wood, Ncuti Gatway, Gillian Anderson, Connor Swindells, Tanya Reynolds, Kedar Williams Stirling, Mikael Persbrandt, James Purefoy, Alistair Petrie, Samantha Spiro.

Sex Education Kaç Bölüm?

Sex Educaiton’ın ilk sezonu 2019 yılında 8 bölüm olarak yayımlandı. 2. sezonunun 2020 yılında yayımlanması beklenirken Netflix 2019 yılı bitmeden ikinci sezonun yayımlanacağını açıkladı. 2. sezon için yapılan bu açıklamadan sonra Sex Education fragmanı da dizinin meraklıları ile paylaşıldı. Sex Edcucation’ın ikinci sezonunun da ilk sezon gibi sekiz bölümden oluşacağı tahmin ediliyor.

Yeni nesil gençliğin problemleri olan uyuşturucu, ırkçılık, seks, şiddet, çarpık ilişkiler, ergenliğin getirdiği duygu değişiklikleri ve aile içi çatışmaların işlendiği bir başka Netflix gençlik dizisi için: Baby Dizisi Konusu ve Oyuncuları

TAGS

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *