Ah Gençlik: En İyi Gençlik Filmleri 50+ [Lise, Üniversite]

0/5 Votes: 0
Report

Description

Okulun genç ve güzel kızı, hem yetenekli hem de yakışıklı popüler çocuğu, herkesi kendine hayran bırakan popüler arkadaş grupları… Dertlerin çok uzakta olduğu ama eğlencenin tam ortasında olduğumuz o mükemmel zamanlar… Gençlik filmleri, konusuyla, birbirinden renkli karakterleriyle her izleyişinizde sizi yepyeni maceralara sürükleyen, izlerken zamanın nasıl geçtiğini anlayamadığınız filmlerdir.

Özellikle son yıllarda sektöre kazandırılan çok başarılı gençlik filmleri bulunuyor. Bu filmler, genellikle hayata henüz tam anlamıyla atılmamış olan lise ve üniversite okuyan gençlerin hayallerini, kırgınlıklarını, korkularını ve heyecanlarını konu ediniyor. Konuları benzer olsa bile işleniş şekli ve oyuncu performanslarıyla keyif dolu vakit geçirmemizi sağlıyor. Gençlik filmleri ile bünyeniz sebepsiz yere mutluluk hormonu salgılıyor!

Not: Netflix en iyi gençlik filmlerini IMDb’den aldığı puana göre, en düşükten başlayarak sıraladık. Siz bu yazıyı okurken, IMDb puanları değişmiş olabilir.

Table of Contents

50. The Hot Chick – Ateşli Piliç – IMDb 5.5

The Hot Chick, çekici ve çok güzel bir kız olan Jessica’nın, eski bir büyü sonucu 30 yaşlarında hiçbir işi gücü olmayan vasıfsız bir erkekle yer değiştirmesini konu alıyor. Son derece sürükleyici olan bu filmde, Jessica’nın bu durumdan bir şekilde kendini kurtarmaya çalışırken yerine geçtiği adamın, olduğu bu durumu nasıl eğlenceli bir hale getirdiğini görüyoruz. Televizyonun karşısında oturup patlamış mısır yerken “bir film açayım, izlerken de eğleneyim, hatta gülmekten yerlere yatayım” diyorsanız, The Hot Chick mutlaka izlemeniz gereken filmlerden biri.

Vizyon tarihi: 2002

Tür: Komedi, fantastik

IMDb: 5.5

Yönetmen: Tom Brady 

Başrol oyuncuları: Rob Schneider, Rachel McAdams, Anna Faris

49. Girl in Progress – Kızım Büyürken – IMDb 5.5

Annesiyle birlikte yaşayan Race, babasının eksikliğini sürekli olarak hisseden büyüme çağında, asi bir kız çocuğudur. Annesiyle birlikte yaşayan Race, büyürken annesini rol model olarak görür ve adeta annesinin küçük bir kopyası olur. Bu durum bazı zamanlarda güzel olsa bile, çoğu zaman annesi ve Race’ın evde didişmelerine neden olmaktadır. Yetişkinliğe adım atma sürecinde Race ile annesi arasında yaşanan olayları bazen mizahi bazen dramatik bir dille izleyiciye aktaran Girl in Progress, izleyen herkesin ergenlik yıllarından yaşadıklarını ve annesiyle ya da ailesiyle olan ilişkilerini anımsayacağı çok keyifli bir film.

Vizyon tarihi: 2012

Tür: Komedi, dram

IMDb: 5.5

Yönetmen: Patrica Riggen

Başrol oyuncuları: Eva Mendes, Çierra Ramirez, Paricia Arquette

48. Not Another Teen Movie  – Gençlik Halleri – IMDb 5.7

Amerika’da ünlü bir lisede okuyan yakışıklı ve popüler genç, okulun çok da tanınmayan bir kızını yıl sonu balosunun en güzel kızı yapacağına dair bir iddiaya girer. Bu iki genç arasında yaşanan duygusal yakınlaşmalara tanık olacağınız Not Another Teen Movie, düşünmeden gülmenizi sağlayacak, çok eğlenceli lise gençlik filmleri arasında. Hepimizin kendinden parçalar bulabileceği filmin yönetmenliğini Joel Gallen üstlenirken başrolünde Chyler Leigh oynuyor. Sonuyla şok etkisi yaratan Not Another Teen Movie, özellikle 90’larda doğan jenerasyonun çok keyif alabileceği bir yapım.

Vizyon tarihi: 2001

Tür: Komedi

IMDb: 5.7

Yönetmen: Joel Gallen

Başrol oyuncuları: Chyler Leigh, Jaime Pressly, Chris Evans

47. The Perfect Date – Mükemmel Buluşma – IMDb 5.8

Okulun en popüler öğrencisi olmak, en iyi arabalara binmek, en güzel kızlarla sevgili olmak… The Perfect Date, her lise öğrencisi gibi bu tarz hayalleri olan genç bir çocuğun hayatta ne olmak istediği ve kim olduğunu sorgulama sürecini anlatan romantik komedi türünde bir film. The Perfect Date, zengin kız fakir oğlan gibi klişe bir konuya sahip olsa da oyunculukları ve sürükleyici diyalogları o kadar güzel ki, izleyenleri kendine hayran bırakacak cinsten! Odaklandığı karakterin kadın değil erkek olması, filmi aynı türdeki diğer yapımlardan farklı bir hale getiriyor.

Vizyon tarihi: 2019

Tür: Romantik komedi

IMDb: 5.8

Yönetmen: Chris Nelson

Başrol oyuncuları: Noah Centineo, Laura Marano, Odiseas Georgiadis

46. A Cindirella Story – Külkedisi Masalı – IMDb 5.9

Çocukluğumuzun en sevilen kahramanları ile modern yaşamın içinde bir sinema perdesinde buluştuğumuzu düşünün… Hayatı iş, ev ve okul üçgeninde geçen, babasının ölümünün ardından üvey annesi ve kız kardeşleri ile birlikte aynı evde yaşamaya başlayan Sam’in, sıradanlıklarla dolu hayatının dışında kalan tek şey kim olduğunu bilmeden sabahlara kadar sohbet ettiği erkektir. Bu kişinin okulun en popüler çocuğu olduğunu öğrendikten sonra, bambaşka bir hayatın onu beklediğinin henüz farkında bile değildir. Mutluluk ve romantizm aşılayan A Cindirella Story, sadece gençlere hitap eden değil, her yaştan insanın severek izleyeceği bir film.

Vizyon tarihi: 2004

Tür: Romantik, komedi, aile

IMDb: 6.3

Yönetmen: Mark Rosman

Başrol oyuncuları: Hilary Duff, Chad Michael Murray, Jennifer Coolidge

45. Bring It On – Gençlik Ateşi – IMDb 6.0

Amerika’da bir lisenin meşhur futbol takımındaki amigo kızlar topluluğunun başlarına gelenleri anlatan Bring It On, lise filmlerini sevenlerin göz bebeğidir. Filmde, büyüleyici dansları ile herkesi kendilerine hayran bırakan amigo kızlar topluluğu, zamanla okulun futbol takımından daha çok tanınır hale gelirler. Amigoluk Turnuvası’nı bir kez daha kazanmak için çalışan amigo kızlar topluluğu, bu süreçte başlarına geleceklerden habersizdir. Danslarıyla ve müzikleriyle kıpır kıpır bir film olan Bring It On’u izlerken her bir karakterde kendinizden ve lise arkadaşlarınızdan parçalar bulabilirsiniz!

Vizyon tarihi: 2000

Tür: Komedi

IMDb: 6.0

Yönetmen: Peyton Reed

Başrol oyuncuları: Kirsten Dunst, Eliza Dushku, Jesse Bradford

44. 13 Going On 30 – Keşke 30 Olsam – IMDb 6.1

13 yaşındaki her genç kız bir an önce 30’lu yaşlarına gelmenin hayaliyle yaşar. 13 Going On, tam da bu tarz bir konuya sahip gençlik filmleri arasında yer alıyor. Hemen 30 yaşına girip hayal ettiği her şeyi yapabilmeyi dileyen 13 yaşındaki Jenna, bir sabah 30. yaşına girmiş bir şekilde uyanır. Bedeni, işi, evi… Kısacası her şeyi değişmiştir. 13 yaşındaki mantığı ve duygularıyla, 30 yaşını yaşamak Jenna için bir hayli zor olacaktır. 13 Going On 30, oyunculuklarıyla ve konusuyla o kadar samimi bir film ki, izlerken kendinizi sürekli tebessüm ederken buluyorsunuz. İçinde bolca komedi barındırması sayesinde 13 Going On, izlerken vaktin nasıl geçtiğini anlayamayacağınız türden bir film!

Vizyon tarihi: 2004

Tür: Komedi, romantik, fantastik

IMDb: 6.1

Yönetmen: Gary Winick

Başrol oyuncuları: Jennifer Garner, Mark Ruffalo, Judy Greer

43. Wild Child – Vahşi ve Güzel – IMDb 6.1

Annesi ve babası ile çok iyi anlaşamayan ve sorunlu bir ergenlik dönemi yaşayan Poppy’nin özellikle babasıyla arasındaki gerilim sürekli olarak artarak devam etmektedir. Asi bir genç kız olan Poppy’nin hiç düşünmeden para harcaması ve babasının ikazlarına asla kulak asmaması, babasını çileden çıkartır ve Poppy’i disiplinli bir kız haline getirmenin yollarını aramaya başlar. Sonunda bunun için bir çözüm bulur ve Poppy’i yatılı bir özel okula gönderir. Poppy’nin gönderildiği bu özel okul, katı kurallara sahiptir ancak Popy burada da kendinden ödün vermeden eğlenebilmeyi bir şekilde başaracaktır.

Vizyon tarihi: 2008

Tür: Drama, romantik, komedi

IMDb: 6.1

Yönetmen: Nick Moore

Başrol oyuncuları:  Emma Roberts, Aidan Quinn, Natasha Richardson

42. 17 Again – 17 Yeniden –  IMDb 6.3

Hayal kırıklıklarıyla dolu bir evlilik ve kötü giden bir iş yaşamı arasında gidip gelen mutsuz bir hayat…. Eminim birçoğumuz için bundan daha kötü görünen bir tablo yoktur. İşler böyle giderken biri zamanı geriye alıp sizi 17 yaşınıza geri döndürme şansı tanısa ve lisedeki o popüler günlerinize dönseniz nasıl olur? 17 Again, içinde birbirinden komik ögeler barındıran, fantastik hikayesiyle izleyenlerin keyif dolu vakit geçirmelerini sağlayacak en iyi gençlik filmleri arasında yer alıyor. Film, hayatta verdiğiniz kararları sürekli sorgularken, elinizdekileri de kaybetmeyin mesajını samimi bir dil ile veriyor.

Vizyon tarihi: 2009

Tür: Komedi, drama, fantezi

IMDb: 6.3

Yönetmen: Burr Steers

Başrol oyuncuları: Zac Efron, Lesslie Mann

41. The Princess Diariess – Acemi Prenses – IMDb 6.3

Thermopolis adındaki lise öğrencisinin, başına gelen üzücü olaydan sonra hayatı tamamen değişir. Çünkü, Thermopolis küçük bir Avrupa ülkesinin prensesidir ve kendisinden ülkesine gidip orada yaşamaya başlaması beklenmektedir. Sıradan hayatı birden gösterişle dolu zor bir yaşama dönüşen genç kız, 15 yaşından sonra prenses olmanın inceliklerini öğrenmeye çalışacaktır. Hiç beklenmedik anlarda beklenmedik durumlarla karşılaşılabilir mesajını veren The Princess Diariess, aynı adı taşıyan bir kitabın uyarlaması. Konusuyla ve oyunculuklarıyla en iyi komedi filmleri listeninin ilk sıralarında girecek filmlerden biri.

Vizyon tarihi: 2001

Tür: Romantik komedi, aile

IMDb: 6.3

Yönetmen: Garry Marshall

Başrol oyuncuları: Judie Andrews, Anne Hathaway, Hector Elizondo

40. She’s The Man – Seksi Futbolcu – IMDb 6.3

Komedi gençlik filmleri arasında en iyilerden olan She’s The Man, kılık değiştirerek erkek kardeşinin yerine geçen bir genç kızın eğlenceli anılarını konu ediniyor. Yerine geçtiği erkek kardeşinin takım arkadaşlarından birine aşık olan güzel kızın, gittikçe karmaşıklaşan bu durumdan kurtulabilmek için yapmadığı şey kalmaz. Filmin bu kadar beğeni almasının sebebi kadın ve erkeklerin arasında geçen eğlenceli diyaloglar! Birbirinden yakışıklı erkeklerin ve güzel kızların rol aldığı film, insana kendini harika hissettiren okul filmleri arasında.

Vizyon tarihi: 2006

Tür: Komedi, romantik

IMDb: 6.3

Yönetmen: Andy Fickman

Başrol oyuncuları: Amanda Bynes, Laura Ramsey, Channig Tatum

39. Road Trip – Geyik Muhabbeti – IMDb 6.4

Road Trip, Türkçe ismiyle “Geyik Muhabbeti”, kaybolmaması gereken önemli bir kasedin yanlış adrese gitmesi sonucu kaybolması ve kasedi bulmak için işe koyulan dört yakın arkadaşın macera dolu yolculuk hikayesini anlatıyor. Amerika’daki üniversite hayatı hakkında çok güzel örnekler bulabileceğiniz ve izlerken kahkahalarınızı tutamayacağınız Road Trip’te, kendinizi yolculuğa kaptırırken zamanın nasıl geçtiğini anlayamayacaksınız! Üniversite gençlik filmlerinin en iyi versiyonu olan bu keyifli yolculuk hikayesini izlerken, üniversite yıllarınıza geri döneceksiniz ve kendinizi birden arkadaşlarınızla birlikte tıpkı o dönemlerdeyken yaptığınız gibi geyik muhabbetleri yaparken bulacaksınız.

Vizyon tarihi: 2000

Tür: Komedi, macera

IMDb: 6.4

Yönetmen: Todd Phillips

Başrol oyuncuları: Breckin Meyer, Seann William Scott, Amy Smart

38. Nadide Hayat – IMDb 6.5

Güçlü oyuncuları ve usta yönetmeniyle izleyenleri kahkahaya boğan film Nadide Hayat, 30 yaşından sonra eşini kaybeden Nadide Hanım’ın yaşadığı enteresan olayları ele alıyor. Boşluğa düşen Nadide Hanım, birbirinden farklı birçok organizasyona katılarak yalnızlık hissinden kurtulmaya çalışsa da başarısız olur. Aradığı hayatı okul sıralarında yeniden bulabileceğine inanan Nadide Hanım, birbirinden renkli karakterlere sahip bir grup genç ve kaptan ile birlikte yepyeni yolculuklara yelken açar. Türk yapımları arasında çok fazla lise ve üniversite yıllarını konu alan gençlik filmi olmasa da Nadide Hayat, başarılı oyuncu kadrosu ile bu listeye girebilmeyi başarabilmiştir.

Vizyon tarihi: 2015

Tür: Dramatik komedi

IMDb: 6.5

Yönetmen: Çağan Irmak

Başrol oyuncuları: Demet Akbağ, Sevil Akı, Efecan Şenolsun

37. The Duff – SAP: Silik, Aksi, Paspal – IMDb 6.5

Lise son sınıfı okuyan Bianca, makyaj yapmayı sevmeyen ve güzel görünmek gibi bir çabası olmayan kendi halinde bir genç kızdır. Kendini hiç beğenmeyen Bianca’yı güzel ve alımlı bir genç kız olduğuna ikna eden yakın arkadaşları, onu okulun en iyisi yapmaya neredeyse ant içmişleridir. Bu yüzden ellerinden geleni yaparlar ve Bianca kendini, okulun en popüler ve en güzel kızıyla kıyasıya bir mücadelenin içinde bulur. Bu iki kız arasındaki mücadeleye tanık olduğumuz The Duff, kafa dağıtmak istenilen zamanlarda izlenebilecek şahane bir lise komedisi.

Vizyon tarihi: 2015

Tür: Komedi, romantik

IMDb: 6.5

Yönetmen: Ari Sandel

Başrol oyuncuları: Mae Whitman, Bella Thorne, Robbie Amell

36. The Sisterhood of the Traveling Pants – Gezgin Pantolon Kardeşliği – IMDb 6.5

Birbiriyle çok iyi geçinen Tibby, Lena, Carmen ve Bridget, gençlik dönemlerin sonuna yaklaşırken yavaş yavaş büyümeye başladıklarında, birbirlerinden kopmamak için bir söz verirler; birbirlerinin bedenine tam olarak uyum sağlayan bir kot pantolonunu sürekli olarak değiştirecek ve bu şekilde temasları hiçbir zaman yok olmayacaktır. Tibby, Lena, Carmen ve Bridget’in verdikleri söz ilk başta çok saçma görünse de, filmi izlerken çok keyifli sahnelere tanık olmamıza sebep oluyor. Kardeşiniz kadar çok sevdiğiniz kız arkadaşlarınız varsa, onlarla bir araya gelerek izlemeniz gereken bu yapım, sizi eski günlere götürerek!

Vizyon tarihi: 2005

Tür: Drama, romantik, komedi, macera

IMDb: 6.5

Yönetmen: Ken Kwapis

Başrol oyuncuları: Amber Tamblyn, Alexis Bledel, America Ferrera

35. EuroTrip – Avrupa Muhabbeti – IMDb 6.6

Amerikalı Scotty’nin aşkı uğruna 4 arkadaşını da yanına alarak kendini yollara vurma hikayesini konu alan filmde, Scotty’nin en yakın arkadaşlarıyla yaptıkları mükemmel Avrupa yolculuğuna tanık oluyoruz. Ara geçiş sahneleriyle ve şahane esprileriyle sizi kahkahalarla dolu bir yolculuğa sürükleyecek olan EuroTrip, döneminin en iyi gençlik filmlerinden biri sayılıyor. Filmde Avrupa’nın birçok yerinde çekilmiş sahnelerin yer alıyor olması, EuroTrip’i daha da izlenmeye değer kılıyor. Film sonunda izleyen tüm yüzlerde küçük bir tebessüm bırakan film, aynı zamanda RoadTrip’in devam versiyonu sayılıyor.

Vizyon tarihi: 2004

Tür: Komedi, macera

IMDb: 6.6

Yönetmen: Jeff Schaffer, Alec Berg

Başrol oyuncuları: Scott Mechlowicz, Jacob Pitts, Michelle Trachtenberg

34. A Lot Like Love – Aşk Gibi Bir Şey – IMDb 6.6

Beyaz perdeye “Müthiş bir romantizm, kusursuz bir arkadaşlığın sonu olabilir…” sloganıyla  giriş yapmış olan A Lot Like Love, bir uçak yolculuğunda tanışan genç bir kadın ve erkeğin; farklı yaşamlara, arkadaşlara ve tanıdıklara sahip olsalar da sürekli tesadüfi bir şekilde birbirlerini bulmalarını konu ediyor. Filmde, sürekli bir yerlerde karşılaşan bu ikilinin, yıllarca süren beklemelerinin ardından ilişkilerine ne isim verecekleri sorunun cevabını bulmaya çalışıyoruz. İzlerken gerçek hayattan uzakta, o dünyanın içindeymiş gibi hissettiren film, yer yer yüzlerde minik bir tebessüm oluştururken aşkın en güzel halini de gözler önüne seriyor.

Vizyon tarihi: 2005

Tür: Romantik komedi, drama

IMDb: 6.6

Yönetmen: Nigel Cole

Başrol oyuncuları: Ashon Kutcher, Amanda Peet, Taryn Mannin

33. Café Society – IMDb 6.6

Senaryosunu Woody Allen’ın yazıp yönettiği Café Society, 1930’lu yıllarda Hollywood yıldızı olma hayaliyle ailesini terk ederek Hollywood’a dayısının yanına taşınan Bobby’nin, başından geçen aşk hikayesini ve bu aşkın hayatına dokunuşunu konu alıyor. Bobby’nın yaşamında duygusal açıdan gelen değişimi izleyiciye mükemmel bir şekilde sunan Café Society, izlerken 30’lu yılların içindeymiş gibi hissetmenize yardımcı oluyor. O döneme ait görüntüleri, oyuncuların giyimlerinden yaşam tarzlarına kadar çarpıcı bir gerçeklikle yansıtan film; müzikleri, mekan tasarımları ve başarılı oyuncu performanslarıyla kocaman bir alkışı hak ediyor.

Vizyon tarihi: 2016

Tür: Romantik komedi, drama

IMDb: 6.6

Yönetmen: Woody Allen

Başrol oyuncuları: Jesse Eisenberg, Kristen Stewart, Steve Carell

32. What If – Ya Aşksa – IMDb 6.8

Gençlik yıllarının en güzel anıları, içinde aşk olanlardır. What If filminde de bir aşk anlatısının nasıl hem romantik hem de bu kadar eğlenceli olabildiğine şahit oluyoruz. Filmde, Wallace ve Chantry adındaki iki yakın arkadaşın dostluklarının zamanla nasıl duygusal bir ilişkiye dönüştüğü izliyoruz. Bu süreçte yaşananların izleyiciye aktarılış biçimi, izleyenlerin zaten filmin içindeymiş gibi hissetmelerine sebep oluyor. Zoe Kazan ve Megan Dark’ın yanı sıra, Harry Potter’ın başrol oyuncusu Daniel Radcliffe, mükemmel oyunculuğu ile seyredenleri yine kendine hayran bırakıyor.

Vizyon tarihi: 2014

Tür: Komedi, romantik

IMDb: 6.8

Yönetmen: Michael Dowse

Başrol oyuncuları: Daniel Radcliffe, Zoe Kazan, Megan Park

31. Thirteen – On Üç – IMDb 6.8

Ergenlik dönemini yaşayan her gencin içinde durdurulamaz bir merak dürtüsü vardır. O yaşlarda hepimiz, iyi ya da kötü olan her şeyi deneyimleme arzusu duymuşuzdur. Thirteen de, okulunda son derece başarılı olan iyi kalpli Tracy’in, asi bir kız olan Evie ile tanışmalarının ardından, bambaşka birine dönüşmesini anlatıyor. Başlangıçta sıradan bir gençlik filmi gibi görünse de Thirteen, alt metninde çok derin mesajlar barındıran bir film. Bu filmin en güzel yanı ise sonunda insanı vicdanıyla baş başa bırakıyor olması. Gençliği, hatalarınızı, ailenizi ve arkadaşlarınızı bol bol sorguluyorsunuz. Ayrıca çekimlerin sabit kamerayla yapılmamış olması, görüntülerin sürekli hareket halinde olmasına ve filmin çok akıcı bir şekilde ilerlemesine yardımcı oluyor.

Vizyon tarihi: 2003

Tür: Dram

IMDb: 6.8

Yönetmen: Catherine Hardwicke

Başrol oyuncuları: Evan Rachel Wood, Holly Hunter, Nikki Reed

30. Juno – IMDb 7.0

Juno, kafası bir hayli karışık olan bir genç kızdır. Bir gün sırf merakını gidermek için lise arkadaşı Bleeker ile birlikte olmaya karar verir. Ancak hiç beklenmedik şekilde hamile kalması, tüm hayatının kökten değişmesine sebep olur. En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi İlk Senaryo dallarında aday gösterilen ve Oscar dahil 39 ödül alan film, gerçekten de izlenmeye değer gençlik filmlerinden biri. Özellikle başrol oyuncusu Ellen Page’in rol aldığı müthiş performansı sayesinde film, izleyenlerden tam not almış.

Vizyon tarihi: 2007

Tür: Dram, romantik

IMDb: 7.3

Yönetmen: Jason Reitman

Başrol oyuncuları: Ellen Page, Michael Cera, Jennifer Garner

29. American Pie – Amerikan Pastası – IMDb 7.0

Gençlik filmleri arasında yerini her daim koruyan American Pie’ın, 1999 yılında vizyona giren ilk filminin ardından çok sayıda devam filmi çekilmiştir. Devam filmleri hiçbir zaman ilk filmi kadar sevilmeyen American Pie, koca bir nesli üniversite yaşamının sayısız eğlencesiyle bir araya getirmiştir. Aşk, mizah hatta cinselliğe kadar uzanan geniş içeriğiyle yayınlandığı dönemde herkesin ilgi odağı olmayı başarabilen film, hafızalardan silinmeyen sayısız esprileriyle hala arkadaş ortamlarının en çok konuşulan filmleri arasında yer almayı başarıyor.

Vizyon tarihi: 1999

Tür: Komedi

IMDb: 7.0

Yönetmen: Paul Weitz, Chris Waitz

Başrol oyuncuları: Jason Biggs, Chris Klein, Thomas Ian Nicholas

28. Mean Girls – Kötü Kızlar – IMDb 7.0

Eğitimine aynı okulda devam eden bir grup lise öğrencisinin aşkları, arkadaşlık ilişkileri, yaptıkları dedikodular, yaşadıkları yalnızlıklar ve düzenledikleri partiler etrafında dönen Mean Girls, tipik Amerikan gençliğinin yaşantısını ve Amerikan toplumsal hayatını konu alıyor. Film, konunun anlatılış biçimi ve sıkça gördüğümüz komedi unsurları ile en iyi Amerikan gençlik filmleri arasında kabul ediliyor. Kıpır kıpır özellikleriyle güzel kızların ve genç erkeklerin rol aldığı Mean Girls filmi; gerçek hayattan kaçmak, kafasındaki tüm düşüncelerden sıyrılmak ve keyif dolu vakit geçirmek isteyenler için mükemmel bir seçim.

Vizyon tarihi: 2004

Tür: Komedi

IMDb: 7.0

Yönetmen: Mark Waters

Başrol oyuncuları: Lindsay Lohan, Jonathan Bennett, Rachel McAdams

27. Easy A – Adı Çıkmış – IMDb 7.1

Lise yıllarında hepimiz kimseye söyleyememiş olsak bile okulun en popüleri olmak istemişizdir. Okulun en popüler kızına ve çocuğuna imrenirken, bir şekilde onlarla dost olabilmek için çabalamışızdır. Bazen de tam tersine arkalarından konuşup dedikodularını yaparak onları yerden yere vurmuşuzdur. Daha önce hakkınızda konuşan insanların sizi popüler birine dönüştürebileceğini düşündünüz mü? Easy A’nın tam da böyle bir konusu var. Kendi halinde lisede okuyan genç Olivia, okulda birden kendisi hakkında yapılan aslı olmayan dedikoduların ağızdan ağıza yayıldığını ve herkesin diline düştüğünü öğrenir. Ve Olivia, bu olayların ardından okulun en popüler kızları arasında yer alır.

Vizyon tarihi: 2010

Tür: Drama, romantik, komedi

IMDb: 7.1

Yönetmen: Will Gluck

Başrol oyuncuları: Emma Stone, Amanda Byness, Penn Badgley

26. School Of Rock – Hababam Rock – IMDb 7.1

Eğer gençlik yıllarınızdan beri rock müzik tutkunuysanız, School of Rock tam da size göre! Birlikte çalıştığı müzik grubundan atılan Dewey, bir okulda öğretmen olarak işe başlar. Fakat içindeki müzik aşkını öldüremez ve öğretmen olarak gittiği okul hayatında yepyeni bir sayfa açar. Görsel artılarıyla ve müzikal başarısıyla School of Rock, izlerken kulaklarınızın pasını silecek!

Vizyon Tarihi: 2003

Tür: Komedi, müzik

IMDb: 7.1

Yönetmen: Richard Linklater 

Başrol oyuncuları: Jack Black, Mike White, Joan Cusack

25. Old School – Eski Doslar – IMDb  7.1

Hepimiz lise yıllarımıza geri dönmek isteriz ama o yoğun geçen dersleri ve sınav haftalarını hiç mi hiç özlemeyiz. Mezun olmalarının üzerinden 10 yıl geçen bir arkadaş grubu, yıllar sonra bir araya gelerek hayallerindeki “derssiz” okul ütopyasını hayata geçirirler. Sınırsız kahkaha ve eğlence barındıran Old School, vermek istediği dostluk mesajıyla keyifli bir film vadediyor. Ayrıca naif ve bir o kadar da keyifli anlatımıyla izlenmeyi hak eden filmler arasında yer alıyor.

Vizyon tarihi: 2003

Tür: Komedi

IMDb: 7.1

Yönetmen: Todd Phillips

Başrol oyuncuları: Luke Wilson, Vince Vaughn, Will Ferrell

24. The Spectacular Now – Şu An Muhteşem – IMDb 7.1

Lise son öğrencisi Sutter’ın yaşadığı birtakım olayları izlediğimiz The Spactular Now, Amerika’da geçen bir büyüme hikayesi gibi başlasa da filmin sonlarına doğru kendimizi bambaşka bir noktada bulduğumuz bir film. Film, lise, ergen, mezuniyet balosu, ilk öpücük, ilk sevgili ve havuzlu partiler gibi Amerikan gençliğine dair klişe konular çevresinde gelişiyor gibi görünse de filmin özünde içerik olarak bambaşka bir atmosfer var. İzleyiciye vurucu birer mesaj verme amacıyla yola çıkmış olan filmi en gerçekçi kılan şey, dışarı her çıktığımızda gördüğümüz sıradan insanların sıradan hayatlarını son derece samimi bir şekilde işliyor olması.

Vizyon tarihi: 2013

Tür: Komedi, dram, romantik

IMDb: 7.1

Yönetmen: James Ponsoldt

Başrol oyuncuları: Miles Teller, Shailene Woodley, Kyle Chandler Luke Wilson

23. 21 Jump Street – Liseli Polisler – IMDb 7.2

Polis okulundan mezun iki yakın arkadaş, gizli bir görev için liseye yerleştirilirler. Asıl görevleri burada işlenen suçları rapor etmek olan bu iki polis, birdenbire kendilerini o eğlenceli liseli arkadaş ortamının içinde bulurlar ve ellerinde olmadan ortama ayak uydururlar. Eğlenceli konusu ve şahane kadrosuyla gençlik filmleri arasında adeta ışıldayan film, Phil Lord’un en özel yapımlarından biri.

Vizyon tarihi: 2012

Tür: Komedi, polisiye

IMDb: 7.2

Yönetmen: Phil Lord, Christopher Miller

Başrol oyuncuları: Jonah Hill, Channing Tatum, Brie Lerson

22. Love, Rosie – IMDb 7.2

Çocukluktan beri ayrılmayan iki gencin arkadaşlığının duygusal bir biçimde aşka dönüşmesini izleyeceğiniz Love, Rosie; gençliği asla kaçırmamak gerektiğini öğütleyen harika bir film. Bir duygu selinden başka bir duygu seline kapılmak, elinizdeki peçeteyle gözyaşlarınızı silerken birden kahkahalar atarak kendinizden geçmek istiyorsanız Love, Rosie mutlaka izlemeniz gereken sıcacık bir film.

Vizyon tarihi: 2014

Tür: Komedi, romantik

IMDb: 7.2

Yönetmen: Chiristian Ditter

Başrol oyuncuları: Lily Collins, Sam Claflin, Christian Cooke

21. The Dreamers – Düşler, Tutkular ve Suçlar – IMDb 7.2

Gerçek bir başyapıt olan The Dreamers, 1968 yılında Paris’te yaşanan ayaklanmaların merkezini konu alan ve üç yakın arkadaşın hikayesini anlatan gençlik filmlerinden. O dönem yaşanan siyasi olaylar hakkında biraz da olsa bilgi sahibiyseniz, filmde yaşanılanlara bambaşka bir pencereden bakabilmeniz mümkün. The Dreamers, kurgusu ile mükemmel bir film olmasının yanı sıra üç başrol oyuncusu ile insanın her yönünü izleyiciye başarılı bir şekilde aktarıyor.

Vizyon tarihi: 2003

Tür: Dram, romantik

IMDb: 7.2

Yönetmen: Bernardo Bertolucci

Başrol oyuncuları: Michael Pitt, Louis Garrel, Eva Green

20. Cashback – Zamana Güzellik Kat – IMDb 7.2

Birbirinden renkli karakterlerin olduğu bir dünyaya giriş yapmaya hazır mısınız? İzlemesi çok keyifli gençlik filmlerinden biri olan Cashback, aşk acısı çeken genç bir kızın uykusuz kaldığı vakitleri değerlendirmek için ailesinden habersiz markette çalışmasını konu ediyor. Birbirinden renkli ve eğlenceli kişiliklerin olduğu bu film, izleyenleri içine çeken mükemmel bir yapım.

Vizyon tarihi: 2006

Tür: Drama, romantik, komedi

IMDb: 7.2

Yönetmen: Sean Ellis

Başrol oyuncuları: Sean Biggerstaff, Emilia Fox, Michelle Ryan

19. To All the Boys I’ve Loved Before – Sevdiğim Tüm Erkeklere – IMDb 7.2

16 yaşında bir genç kız olan Lara Jean, hepimizin ergenlik dönemlerinde olduğu gibi farklı insanlara aşık olur. Lara Jean, sevdiği her genç çocuk için mektuplar yazar ancak bu mektupları kimseye göndermez. Yazdığı mektupları odasındaki gizli bir kutuda saklayan Lara Jean’in bir gün gizli mektup kutusundaki mektuplar birer birer sahiplerine postalanır. Peki bu mektupları kim göndermiştir? Lara Jean’ın bu sorunun cevabını aramasını konu edinen film, edebi bir yana da sahip olduğu için çok akıcı bir şekilde ilerliyor.

Vizyon tarihi: 2018

Tür: Drama, romantik, komedi

IMDb: 7.2

Yönetmen: Susan Johnson

Başrol oyuncuları:  Lana Condor, Noah Centineo, Janel Parrish

18. 10 Things I Hate About You – Senden Nefret Etmemin 10 Sebebi – IMDb 7.3

Shakespare’in Hırçın Kız adlı şiirinin, modernize edilerek günümüze uyarlaması olan 10 Things I Hate About You, oldukça başarılı oyuncuların rol aldığı eğlenceli bir gençlik filmidir. İnsanın ruhunu alıp başka diyarlara götüren filmin konusu, aynı okula giden iki lise öğrencisinin sevgili olabilmek için kızın babasının koyduğu katı kurallara çözümler aramalarıdır. İnsanı ergenlik çağlarına geri götüren şahane bir yapım olan 10 Things I Hate About, ismiyle de izlemeyenlerde büyük merak uyandırıyor.

Vizyon tarihi: 1999

Tür: Komedi, dram, romantik

IMDb: 7.3

Yönetmen: Gil Junger

Başrol oyuncuları: Heath Ledger, Julia Stiles, Joseph Gordon-Levitt

17. Keith – IMDb 7.4

Yaşça büyüdükçe hayata dair memnuniyetsizlikleri artan ancak değişime cesareti olmayan bir genç erkek ve yaşına rağmen hayatta birçok şeyi deneyimlemiş genç bir kadın… Bu ikilinin aşkını ve ilişkilerinin doğurduğu zorlu süreçleri anlatan Keith, izleyenlerin kafasında birçok soru işareti oluşturarak hayata farklı bir pencereden bakabilmeye yardımcı oluyor.

Vizyon tarihi: 2008

Tür: Drama, romantik

IMDb: 7.4

Yönetmen: Todd Kessler

Başrol oyuncuları: Elisabeth Harnois, JEsse McCartney, Margo Harshman

16. Garden State – Eve Dönüş – IMDb 7.4

Annesinin ölümüyle birlikte uzun yıllardır hiç uğramadığı kasabasına geri dönen Andrew, burada Sam ile tanışır ve hayatı bambaşka bir yöne doğru ilerlemeye başlar. Birçok festivalden ödül alan film, özellikle Natalie Portman’ın harikalar yaratan performansıyla gençlik filmlerinin içerisindeki en doyurucu yapımlardan biri olarak ön plana çıkıyor.

Vizyon tarihi: 2004

Tür: Komedi, dram, romantik

IMDb: 7.4

Yönetmen: Zach Braff

Başrol oyuncuları: Zach Braff, Peter Sarsgaard, Natalie Portman

15. Scott Pilgrim vs. the World – Scott Pilgrim Dünyaya Karşı – IMDb 7.5

Çok zeki bir kıza aşık oldunuz, fakat onunla beraber olmak için tüm eski sevgililerini alt etmek zorundasınız. Böyle bir durumun içinde olsaydınız ne yapardınız? Eğer buna verecek bir cevabınız yoksa, Scott Pilgrim vs. the World sorularınıza cevap olabilecek nitelikte bir film. Başroldeki karakterin aşık olduğu kız için ne tür numaralar çevirdiğini izlediğimiz filmde, komedi unsurlarının yanı sıra bol bol da aksiyon bulunuyor. Kurgusu, oyunculukları, müzikleri ve de en önemlisi konusuyla şahane bir yapım olan Scott Pilgrim vs. The World, ilginç karakterleri ile izlemeye değer.

Vizyon tarihi: 2010

Tür: Komedi, fantastik, aksiyon

IMDb: 7.5

Yönetmen: Edgar Wright 

Başrol oyuncuları: Michael Cera, Mary Elizabeth Winstead, Kieran Culkin

14. Superbad – Çok Fena – IMBb 7.6

Liseden mezun olana kadar birbirlerinden başka kimseyle arkadaşlık yapmayan iki genç,  üniversiteyi farklı okullarda okuyacaklarını öğrenirler. Bu yaşa kadar birbirlerinden başka kimseyle yakınlık kurmamış olan bu iki genç için üniversite ortamı hem zor hem macera dolu olacaktır. Superbad, komedi filmleri arasında en renkli senaryoya ve oyunculuklara sahip yapımlardan.

Vizyon tarihi: 2007

Tür: Komedi, gençlik

IMDb: 7.6

Yönetmen: Greg Mottola 

Başrol oyuncuları: Michael Cera, Jonah Hill, Christopher Mintz-Plasse

13. Love, Simon – Sevgiler, Simon – IMDb 7.6

Simon mutlu bir aile yaşantısına sahip genç bir çocuktur. Sosyal ilişki kurmada çok başarılı olan Simon, eş cinseldir fakat bu durumu ailesine henüz açıklayabilmiş değildir. Simon, sanal ortamda kendisiyle aynı şeyleri yaşayan biriyle tanışır ve ilişkilerini online olarak sürdürmeye başlarlar. Love, Simon, diyaloglarıyla ve konusuyla son derece dolu ve başarılı bir film. Güçlü bir anlatıya sahip Love, Simon ergenlik yıllarında sırlarını ya da çekincelerini kimseyle paylaşmayan ve bu yüzden çok zorlanan herkesin kendi hayatından parçalar bulabileceği iyi yazılmış ve iyi oynanmış bir film.

Vizyon tarihi: 2018

Tür: Komedi, dram, romantik

IMDb: 7.6

Yönetmen: Greg Berlanti

Başrol oyuncuları: Nick Robinson, Jennifer Garner, Josh Duhamel

12. Me and Earl and the Dying Girl – Ben, Earl ve Ölen Kız – IMDb 7.7

Film, sadece tek bir yakın arkadaşı olan ve lisede okuyan bir genç kızın, annesinin ısrarıyla sınıftaki kanser hastası kızla arkadaş oluşunu ve bu üç genç kızın birbirinden ayrılmayan harika bir gruba dönüşmesini anlatıyor. İzleyenleri yer yer kahkahalara boğarken yer yer de hüzünlere sürüklüyor. Çok küçük yaşlarda başlayan gerçek bir dostluğa tanıklık ettiğimiz Me and Earl and the Dying Girl, hayatın toz pembe olmadığı göstermeyi amaçlıyor.

Vizyon tarihi: 2015

Tür: Komedi, dram, romantik

IMDb: 7.7

Yönetmen: Alfronso Gomez – Rejon

Başrol oyuncuları: Thomas Mann, RJ Cyler, Olivia Cooke

11. The Fault in Our Stars – Aynı Yıldızın Altında – IMDb 7.7

Aşkın en saf hallerinden birini izlemeye hazır mısınız? The Fault in Our Stars, tiroidden başlayarak akciğerlere kadar inen kanser hastalığına, iki gencin aşk ile nasıl göğüs gerdiğini konu alıyor. Filmi izlerken bir yandan iki gencin yaşadığı aşka hayran olurken diğer yandan filmin sonu ile ilgili iyi dileklerde bulunacaksınız. Duygusal yoğunluklarıyla benzer konulara sahip yapımlara  göre bir adım önde olan film, Amerika’dan Armsterdam’a kadar uzanan bir hikaye olarak karşımıza çıkıyor.

Vizyon tarihi: 2014

Tür: Dram, romantik

IMDb: 7.7

Yönetmen: Josh Boone

Oyuncular: Shailene Woodley, Ansel Elgort, Nat Wolff

10. Im Juli – Temmuz’da – IMDb 7.7

Türk yönetmen Fatih Akın imzalı Im July, Daniel’ın gerçek aşkı bulmak için gösterdiği çabayı konu alıyor. İşinden ve öğrencilerinden başka hiçbir şeyi olmayan genç öğretmen Daniel’ın, Melek adlı Türk kızı bulmak için arabası ile İstanbul’a yaptığı yolculuğu ve buradaki arayışını anlatıyor. Im July, küçük detaylarıyla insanın yüzüne küçücük bir gülümseme yerleşmesine ve içinizin kıpır kıpır olmasına sebep olacak bir yol filmi.

Vizyon tarihi: 2014

Tür: Komedi, romantik

IMDb: 7.7

Yönetmen: Fatih Akın

Başrol oyuncuları: Moritz Bleibtreu, Christiane Paul, Mehmet Kurtuluş

9. Little Miss Sunshine – Küçük Gün Işığım – IMDb 7.8

Olive, birbirinden çok farklı karakterlerin oluşturduğu bir ailenin en küçük oğludur. Olive’in babası otoriter ve disiplin sahibi biridir. Abisi, Olive dahil evdeki kimseyle iletişim kimseyle iletişim kurmaz. Dedesi ve dayısı da onlarla beraber yaşamaktadır. Annesinin ise hayattaki tek amacı bu ailenin dağılmasını önleyerek onları bir arada tutmayı başarmaktır. Olive Hoover’ın en büyük hayali, yaşadıkları ülkenin bir diğer ucunda, California’da düzenlenecek olan “Little Miss Sunshine” isimli güzellik yarışmasına katılıp, yarışmada birincilik elde etmektir. Filmde, Olive ve diğer aile üyelerinin, küçük Olive’in hayali olan yarışmaya katılabilmesi için çıktıkları yolculuk anlatılıyor. Aile, sevgi ve gençlik kavramlarının içinin çok yoğun bir şekilde doldurarak izleyiciye aktarıldığı Little Miss Sunshine, dram-komedi harmanını en iyi uyarlayan gençlik filmlerinden bir tanesi.

Vizyon Tarihi: 2006

Tür: Komedi, dram, gençlik

IMDb: 7.8

Yönetmen: Jonathan Dayton

Başrol Oyuncuları: Steve Carell, Toni Collette, Greg Kinnear

8. C.R.A.Z.Y – Çılgın – IMDb 7.9

Ergenlik zamanlarında hepimiz anne ve babalarımızla ya da çevremizdekilerle birtakım sorunlar yaşamışızdır. Yaşadığı ülkenin orta sınıfında yer alan Kudüs’lü bir baba ve oğlunun yaşam hikayesini konu edinen Crazy, inatçı bir karaktere sahip olan karakterinin getirileri gereği kendisinden beklenileni karşılamamak için daha farklı hareket etmek zorunda kalan bir erkek çocuğunun iç dünyasını ve yaşadıklarını anlatıyor. Yer yer güldüren ama güldürürken aynı zamanda hüzünlendiren film, müzikleriyle de kendisine hayran bırakıyor. İçerisinde çok fazla dramatik ögeler barındırsa da Crazy, ilginç konusuyla izleyenlerin dikkatini çekmeyi başarmış bir yapım.

Vizyon Tarihi: 2016

Tür: Dram

IMDb: 7.9

Yönetmen: Jean-Marc Vallée

Başrol oyuncuları: Michel Cote, Marc-Andre Grodin, Emile Vallee

7. Ferris Bueller’s Day Off – Ferris Buellar’la Bir Gün – IMDb 7.9

Ferris adındaki lise öğrencisinin her hareketi, ailesi ve okul müdürü tarafından izlenir. Bu yüzden kendisini sürekli baskı altında hisseder. Ferris, lise son sınıfın son günlerine yaklaşırken kız arkadaşını ve en yakın arkadaşını da alarak babasının arabasıyla okuldan kaçar. 17 yaşındaysa, altında kırmızı bir Ferrari varsa, bir de sevdikleri yanındaysa kim özgür hissetmez ki? 1986 yapımı olmasına karşın eskimeyen bir yapım olan Ferris Bueller’s Day Off’daki maceralarla dolu yolculuğu, ekran karşısından takip ederken izleyenler de o üç arkadaşın yanındaymış gibi özgür hissediyor.

Vizyon tarihi: 1986

Tür: Dramatik, romantik komedi

IMDb: 7.9

Yönetmen: John Hughes

Başrol oyuncuları: Matthew Broderic, Alan Ruck, Mia Sarah

6. The Perks of Being a Wkallflower – Saksı Olmanın Faydaları – IMDb 8.0

Arkadaşları tarafından sürekli küçümsenen ve sosyal ortamlardan dışlanan Charlie, psikolojik problemleri olan ve bu yüzden kendi dünyasının dışına çok fazla çıkmak istemeyen bir gençtir. Filmde, yeni okul döneminde de kimseyle arkadaşlık yapamayacağını düşünen Charlie’nin, aynı okulda okuduğu iki kardeşle yakın arkadaş olduktan sonra hayatı sevmeye ve mutlu olmaya başladığını görüyoruz. Charlie’nin hem ilk gençlik yıllarını hem de sonraki dönemlerde içine girdiği arayış ve mücadelelerini izleyeceğiniz The Perks of Being a Wallflowe, seyretmeye değer bir gençlik filmi.

Vizyon tarihi: 2013

Tür: Dramatik, romantik komedi

IMDb: 8.0

Yönetmen: Stephen Chbosky

Başrol oyuncuları: Logan Lerman, Emma Watson, Ezra Miller

5. Sing Street – IMDb 8.0

İrlandalı yönetmen John Carney’in Once ve Begin Again isimli müzik temalı filmlerinin sonuncusu olan Sing Street, Dublin’de yaşayan 15 yaşındaki Conor’un müzik ile olan ilişkisini ve müziğin hayatına dokunuşunu anlatıyor. Konu edindiği dönemi mükemmel bir şekilde yansıtan film; detayları, kurgusu, müzikleri, oyunculukları ve senaryosu ile sizi zaman yolculuğuna çıkartacak ve kendi hayatınızdan izler bulacaksınız. Sing Street, ilgiyle takip edebileceğiniz gençlik filmlerinden biri.

Vizyon tarihi: 2016

Tür: Dramatik komedi, müzik

IMDb: 8.0

Yönetmen: John Carney

Başrol oyuncuları: Ferdia Walsh-Peelo, Lucy Boynton, Jack Reyno

4. Before Sunrise – Gün Doğmadan Önce – IMDb 8.1

Avrupa’da bir tren gezisi yapmak ve aradığın aşkı orada bulmak! Hangi ülkede yaşarsa yaşasın neredeyse her gencin hayali olan bir konunun işlendiği Before Sunrise, romantizme doymak isteyen bünyelerin en etkili ilacı olabilecek nitelikte. Film, Jessie ve Celine adında farklı ülkelerde doğup büyümüş, farklı kültürlere sahip iki gencin Avrupa’nın birbirinden güzel şehirlerini gezerken yaptıkları sohbetler ve aşk dolu anıları çevresinde ilerliyor. Before Sunrise, 90’ların en romantik gençlik filmlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Vizyon tarihi: 1995

Tür: Drama, Romantik

IMDb: 8.1

Yönetmen: Richard Linklater

Başrol oyuncuları: Ethan Hawke, Julie Delpyi Andrea Eckert

3. Stand By Me – Benimle Kal – IMDb 8.1

Staphen Hawking’in aynı isimli kısa bir öyküsünden uyarlanmış olan Stand By Me filmi, kaybolmuş bir çocuğun peşine düşen bir grup arkadaşın maceralarla dolu yolculuğunu konu ediyor. Küçük bir çocuğun kaybolduğunu ve sonrasında da öldüğünü duyan çocuklar, cesedin olduğu yere ulaşmak için beraber macera dolu bir yolculuğa çıkıyor ve yolculuk sırasında türlü deneyimler yaşıyor. Arkadaşlık olgusunun bu kadar sıcak ve samimi bir şekilde yansıtabildiği film, izleyicilerden tam not almış. Stand By Me, dostlukla ilgili çekilmiş en güzel gençlik filmlerinden.

Vizyon tarihi: 1996

Tür: Macera, dram

IMDb: 8.1

Yönetmen: Rob Reiner

Başrol oyuncuları: Wil Wheaton, River Phoenix, Corey Feldman

2. Dead Poets Sociaty – Ölü Ozanlar Derneği – IMDb 8.1

Aynı isimli kitabın beyaz perdeye uyarlaması olan Dead Poets Sociaty, üniversite sınavına hazırlanan ve Welson Lisesi’nde yatılı eğitim gören bir grup arkadaşın, o dönemde yaşadıkları stresli zamanların ardından anı yaşamak olgusuna nasıl geçiş yaptıklarını anlatıyor. Okuldaki öğretmenlerin ve ailelerin tavırları ve bu tavırların öğrencilere yansıtılma biçimi, üniversite sınavına hazırlandığınız zamanları anımsatacak. Zaman zaman güldüren bazen de hüzünlendiren Dead Poets Sociaty, mutlaka izlenmesi gereken kült filmler arasında yer alıyor.

Vizyon tarihi: 1989

Tür: Komedi, dram, gençlik

IMDb: 8.1

Yönetmen: Peter Weir 

Başrol oyuncuları: Robin Williams, Robert Sean Leonard,Ethan Hawke

1. 3 Idıots – 3 Aptal – IMDb 8.4

Hint yapımı filmleri sevdiren bir yapım olarak bilinen 3 Idiots, eğitim sistemine karşı gelen 3 mühendislik öğrencisinin yaşamındaki çeşitli olayları anlatıyor. 4 yıllık bir üniversite hayatını eğlenceli bir dille konu alan 3 Idiots, seyircisine kahkaha dolu bir film keyfi vaat ederken, sistem üzerine düşünerek eleştirilerde bulunmasına da fırsat tanıyor. Komedi unsuruna sık sık başvuran film, yaşı kaç olursa olsun izleyen herkes tarafından çokça tutulan ve defalarca izleme isteği uyandıran üniversite filmleri arasında yer alıyor.

Vizyon tarihi: 2009

Tür: Dram, romantik komedi

IMDb: 8.4

Yönetmen: Rajkumar Hirani, Abhijit Joshi

Başrol oyuncuları: Aamir Khan, Madhavan, Mona Singh

Film listemizin sonunda geldik. Bu filmler, gençlik yıllarını geride bırakanları hülyalı hülyalı geçmişe dalıp yaşadıklarını anımsatırken, zaten o dönemin içinde olanlar kahramanla benzer yönlerimizi karşılaştıracak. Fakat bildiğimiz bir şey var ki bu filmlerin hepsinde, kaç yaşında olursak olalım, konusu ne olursa olsun, küçücük de olsa mutlaka kendimizden ve yaşamımızdan parçalar oluyor. Listemizdeki filmleri keyifle izlemenizi umuyoruz. Lütfen sizler de izlediğiniz filmleri yorum bölümünden bizlerle paylaşarak listeme katkıda bulunun!

Netflix için hazırladığım listelerimi incelemeyi unutmayın!

Netflix Korku Filmleri

Netflix Bilim Kurgu Dizileri

Netflix Komedi Filmleri

2 comments on "Ah Gençlik: En İyi Gençlik Filmleri 50+ [Lise, Üniversite]"

  1. Suqra says:

    Ben en çok “The First Time” Filmini sevdim.
    tam benim tipimde bir film.

  2. genco says:

    listede sağlam filmler var.başarılı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *