Yansın Beyinler: Netflix’teki En İyi Bilim Kurgu Filmleri

0/5 Votes: 0
Report

Description

Akşam olmuş, işinizden veya okulunuzdan dönmüşsünüz… Günün sinirini stresini üzerinizden atmaya, monotonluktan kurtulmaya, hayatınıza heyecan katmaya ihtiyacınız var. Belki dünyadan uzaklaşmak, o kadar uzaklaşmak ki uzaya çıkmak istiyorsunuz. Belki de günlük hayatın gündelik telaşlarından kopup size derin şeyler sorgulatacak bir kıvılcıma ihtiyacınız var. İşte bu listede size tüm bunları ve dahasını vaat eden Netflix bilim kurgu filmlerinden bahsedeceğim. Kendinize listeden bir film seçin, istediğiniz bir cihazdan Netflix’inizi açın, o uzay sizin bu yapay zeka benim keyfinize keyif katın.

Not: Netflix en iyi bilim kurgu filmlerini IMDb’den aldığı puana göre, en düşükten başlayarak sıraladım. Siz bu yazıyı okurken, IMDb puanları değişmiş olabilir.

İçeriğe başlamadan önce ben diziciyim diyenleri şöyle alalım: Netflix Bilim Kurgu Dizileri

21. Transformers 5: The Last Knight -Transformers 5: Son Şövalye – IMDb 5.2

Çocukluğunu doksanlı yıllarda geçirmiş ve televizyonla haşır neşir olmuş hemen hemen herkes gibi benim de Transformers ile aram iyiydi. Ne zaman görsem ekrana kilitlenir, koca koca arabaların koca koca robotlara dönüşmesini, sonra da o robotların birbirlerini dövmesini keyifle izlerdim. Tabii ki bu muhteşem çizgi dizinin film serisine de kayıtsız kalamadım. İşte o serinin şimdilik son üyesi olan Transformers 5: The Last Knight tek tıkla izleyebileceğiniz Netflix bilim kurgu filmleri arasında. Akıllara kazınacak görsel efektler, şahane aksiyon sahneleri ve biraz da çocukluğuna dönüş arayan herkese tavsiyemdir.

Vizyon Tarihi: 2017

Tür: Bilim Kurgu, Aksiyon

Yönetmen: Michael Bay

Başrol Oyuncuları: Oyuncular: Mark Wahlberg, Anthony Hopkins, Josh Duhamel, Laura Haddock

20. The Cloverfield Paradox – IMDb 5.5

Günümüzün bilim kurgu eserleri ile ilgilenen, güncel sinemacılığı takip etmeye çalışan herkes gibi ben de J. J. Abrahams’ı ve Lost’tan beri yaptığı gariplikleri bilirim. The Cloverfield Paradox da bu garipliklerden biri. Abrahams, son dönemde popüler sinemacılığın sıklıkla kullandığı bir araç olan, aynı evrende geçen farklı öyküler anlatma tekniğini değişik bir açıdan ele alıyor. Cloverfield Paradox bir uzay aracında, tam olarak ne olduğunu anlayamadıkları bir “şey” ile baş başa kalan mürettebatın hikayesini anlatıyor. Abrahams’ın Cloverfield evrenini çok seveceksiniz, benden söylemesi.

Vizyon Tarihi: 2018

Tür: Bilim kurgu, Gerilim

Yönetmen: Julius Onah

Başrol oyuncuları: Gugu Mbatha-Raw, David Oyelowo, Daniel Brühl, John Ortiz

19. Transcendence – Evrim – IMDb 6.3

Elon Musk başta olmak üzere bir sürü aklı başında insanın yapay zekanın tehlikeleri konusunda insanlığı uyardığı ve insan zihni ile yapay zekaların senkronize edileceği hakkında konuştuğu bu günlerde, Evrim filmi teknolojik aletlere karşı şüpheyle yaklaşmama sebep oldu! Ele aldığı konu ziyadesiyle güncel, yeterince gerçekçi ve fazlasıyla ürpertici. Konunun işlenişinde her şey tam ayarında. Oyuncu kadrosu dason derece iyi. Morgan Freeman’ından Cillian Murphy’sine birçok iyi oyuncunun bulunduğu film adeta bir yıldızlar geçidi gibi. Evrim, tüm bu özellikleriyle bir kere değil birden fazla kere izlenmeyi hak eden Netflix bilim kurgu filmleri arasında yer alıyor.

Vizyon Tarihi: 2014

Türü: Bilim Kurgu, Gerilim

Yönetmen: Wally Pfister

Başrol oyuncuları: Johnny Depp, Morgan Freeman, Rebecca Hall, Cillian Murphy

18. Birdbox – IMDb 6.6

Don’t Breath, A Quiet Place gibi insanın temel özelliklerinin kısıtlanmasını konu eden korku ve gerilim türündeki filmler ezelden beri ilgimi çekmiştir. Birdbox da bu formülü kullanan, izleyicisini gerim gerim geren, gözünün değdiği her şeyden korkmasına neden olan yapımlardan biri. Film, tuhaf bir varlığın hüküm sürdüğü bir dünyayı anlatıyor. Bu varlığı gören herkesin ruhu ele geçiriliyor ve intihara sürükleniyor. Filmde hepinizin tanıdığına emin olduğum Sandra Bullock ve American Horror Story takipçilerinin kendisini türlü türlü rollerde izlediği Sarah Paulson oynuyor. Orjinal Netflix bilim kurgu filmleri arasında yer alan Birdbox kaçırılmaması gereken yapımlardan.

Vizyon Tarihi: 2018

Türü: Bilim Kurgu, Gerilim

Yönetmen: Sussanne Bier

Başrol oyuncuları: Sandra Bullock, Sarah Paulson, John Malkovich

17. Elysium – Elysium: Yeni Cennet – IMDb 6.6

Adını District 9 ile duyuran Neill Blomkamp’ın filmi olan Elysium, yönetmenin tüm özelliklerini eksiksiz yansıtan bir film. Uzay araçlarının gerçekçi görünümü, bugün hayal gibi gelen teknolojik aletlerin eskimiş halleri ve sağlanan atmosfer beni filme çabucak bağladı. Bunun dışında filmin birtakım sosyal mesajlar içermesi, altı dolu bir senaryoya sahip olması, bu senaryonun olabildiğince güzel işlenmesi de filmi izlemeyi keyifli bir süreç haline getiriyor. Elysium, Netflix bilim kurgu filmleri arasında hem güzel vakit geçirmenizi hem de dünyanın gidişatını sorgulamanızı sağlayacak filmlerden biri.

Vizyon Tarihi: 2013

Türü: Bilim Kurgu, Aksiyon

Yönetmen: Neill Blomkamp

Başrol oyuncuları: Matt Damon, Jodie Foster, Sharlto Copley

16. Chappie – IMDb: 6.8

Onca yıllık bilim kurgu izleyicisiyim, Chappie kadar şapşal bir yapay zeka görmedim. Aslen bir polis robotu olan Chappie, pek de aklı başında olmayan bir bilim adamı tarafından yaratılan, yapay zekaya sahip bir robottur. Dünyayı anlamaya çalışan Chappie, suç örgütlerine katılmaktan, tam bir gangster haline gelmekten geri kalmıyor. Suç örgütleri, yapay zeka, polis robotu dediğime bakmayın! Chappie izleyebileceğiniz en tatlı Netflix bilim kurgu filmleri içerisinde yer alıyor.

Vizyon Tarihi: 2015

Türü: Bilim Kurgu

Yönetmen: Neill Blomkamp

Başrol oyuncuları: Sharlto Copley, Dev Patel, Hugh Jackman

15. Captain America: The First Avenger – Kaptan Amerika: İlk Yenilmez – IMDb 6.9

Güncel sinemacılığın kaderini değiştiren film, anlatım tekniklerine getirilen yeni soluğun habercisi, süper kahraman filmleri furyasının başlangıç ateşi… Kaptan Amerika: İlk Yenilmez’i daha ne kadar övsem az kalır. Marvel Sinematik Evreni’nin ateşini yakan bu film, üzerinden onca sene geçmesine rağmen hala anılıyor, izleniyor, referanslara boğuluyor. Sinematik evrenin başlangıcı olmanın yanı sıra süper kahraman nedir, ne değildir? Bir kalkan insanı süper kahraman yapmaya yeter mi? Hadi süper olmasını da geçtim, bir insan nasıl kahraman olur konularında ders niteliğinde bir film.

Vizyon tarihi: 2011

Türü: Bilim Kurgu, Süper Kahraman

Yönetmen: Joe Johnston

Başrol oyuncuları: Chris Evans, Hugo Weaving, Samuel L. Jackson

14. The Host – Yaratık – IMDb 7.0

Bilim kurguyu korku gerilim ögeleriyle birleştirmek deyince, Uzak Doğuluların hakkını vermek gerek. Yaratık, Kore yapımı bir film olarak bu kulvarda üzerine düşeni başarı ile yerine getiriyor. Anime izleyicilerinin alışkın olduğu tuhaf tasarlanmış yaratıklar, ilginç karakterler, birbirini hızla takip eden acayip olaylar derken filmin içine çok kısa sürede çekildim. Biraz vakit geçtikten sonra da bu tuhaf filmin Hollywood’dan alışageldiğimiz bir şehri yok eden yaratık filmi değil baya başarılı bir aile filmi olduğunu fark ettim. Uzak Doğu’ya has o ilginç atmosferin içinde kaybolmak, o arada da çok sağlam bir aile draması izlemek için birebir film.

Vizyon Tarihi: 2006

Türü: Bilim Kurgu, Aksiyon

Yönetmen: Bong Joon ho

Başrol oyuncuları: Kang-ho Song, Hee-Bong Byun, Hae-il Park,Doona Bae

13. Black Mirror: Bandersnatch – IMDb: 7.2

Son dört beş yıldır bilim kurgu camiasını takip eden birinin Black Mirror ismine rastlamamış olması imkansız diye düşünüyorum. Mükemmel senaryolarıyla akıllara durgunluk veren Black Mirror, dizi dünyasını derinden sarsıyor. Geçtiğimiz dönemlerde Black Mirror ekibi bir de Bandersnatch gibi deneysel bir işe imza attı. İzleyicinin kararlarına göre şekil alan, yapılan tercihlere göre size yeni ve değişik yollar açan bu film, gelmiş geçmiş en iyi Netflix Bilim kurgu filmleri arasında gösteriliyor. Birden çok son ve hatta birden çok hikaye deneyimleme fırsatı sunan yapım, defalarca baştan keşfedilmeyi hak ediyor.

Vizyon Tarihi: 2018

Türü: Bilim Kurgu

Yönetmen: David Slade

Başrol oyuncuları: Fionn Whitehead, Craig Parkinson, Alice Lowe,Asim Chaudhry

12. Cube – Küp – IMDb 7.2

Müthiş görsel efektler, akıl alan aksiyon sahneleri, oradaymış gibi hissettiren uzay efektleri elbette güzel. Ancak düşük bütçesiyle yalnızca senaryosuna ve yönetmenin kabiliyetiyle ilerleyen bilim kurgu filmlerinin bende yeri her zaman ayrıdır. Küp de tam olarak böyle bir film. Yönetmen Vincenzo Natali’nin çıkış yaptığı bu filmde, yüzlerce gibi gözüken küpler aslında yalnızca iki tane imiş ve ışıklandırmalar ile bu iki küpün daima farklı farklı yerler olduğu izlenimi yaratılmış. Filmin senaryosu da çok zekice! Küp, vaktinizi harcadığınıza değecek kalitede Netflix bilim kurgu filmleri arasında yer alıyor.

Vizyon Tarihi: 1997

Türü: Bilim Kurgu

Yönetmen: Vincenzo Natali

Başrol oyuncuları: Nicole de Boer, Maurice Dean Wint, David Hewlett, Andrew Miller

11. The Road – Yol – IMDb 7.2

Nedendir bilmem kıyamet sonrası anlatılarını hep sevmişimdir. Tabii neredeyse bütün kıyamet sonrası filmlerde çevreciliğe yapılan vurgu bunda etkili. Yol, son on yılın en başarılı kıyamet sonrası filmlerinden biri olarak kabul görüyor. Yarattığı atmosfer, verdiği hissiyat, izleyiciyi içerisine soktuğu ruh hali de bunları destekliyor. Üstelik filmin başrolünde Yüzüklerin Efendisi severlerinin haklı olarak ayılıp bayıldığı Viggo Mortensen var. Bu harika filmi Netflix bilim kurgu filmleri arasında bulup hemen izlemeye başlayabilirsiniz.

Vizyon Tarihi: 2009

Türü: Bilim Kurgu, Gerilim

Yönetmen: John Hillcoat

Başrol oyuncuları: Viggo Mortensen, Charlize Theron, Robert Duvall

10. I Am Legend – Ben Efsaneyim – IMDb: 7.2

Hazır kıyamet filmlerinden bahsetmişken zombi filmlerinden de söz açmasam olmaz. Güncel sinema yapımları içerisinde çaresizlik hissini en iyi veren, insanı hop oturtup hop kaldıran, medeniyetin ve insanın doğasını sorgulamaya iten filmlerin büyük bir kısmı zombi filmleri arasından çıkmıştır. I Am Legend aksiyon bazında muadillerine göre daha durgun bir film fakat bu filmin kalitesini olumsuz etkilemek bir yana yapımın psikolojik bir derinliğe sahip olmasını sağlıyor. Zombi istilası sırasında salgının çözümünü bulmakla uğraşan bir doktor üzerine yoğunlaşan film, adının hakkını verecek bir yapım. Netflix bilim kurgu filmleri içerisinde saygın bir yerde duruyor.

Vizyon Tarihi: 2007

Türü: Bilim Kurgu, Gerilim

Yönetmen: Francis Lawrence

Başrol oyuncuları: Will Smith, Alice Braga, Charlie Tahan

9. The Hunger Games – Açlık Oyunları – IMDb 7.2

Bilim kurgu sinemasında süper kahraman hikayeleri ile eş zamanlı patlama yaşayan bir diğer tür de ergenlerin aşırı etkin rol oynadığı distopyalar oldu. İşte açlık oyunları bu türü popüler yapan kitap ve film serisinin ilk eseri. Kitabını bayıla bayıla okuduğum bu eserin filminin çıkmasına adeta gün saydığımı hatırlıyorum. Tabii ki siz bu filmi izlemek için benim kadar beklemek zorunda kalmayacaksınız zira kendileri Netflix bilim kurgu filmleri arasında. Çok kolay bir şekilde bu distopik dünyada hayatta kalmak için mücadele eden gençlerin maceralarına dahil olabilir, keyifle izleyebilirsiniz.

Vizyon Tarihi: 2012

Türü: Bilim Kurgu, Aksiyon

Yönetmen: Garry Ross

Başrol oyuncuları: Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Liam Hemsworth, Stanley Tucci

8. Man In Black – Siyah Giyen Adamlar – IMDb 7.3

Bilim kurgu filmlerini sevdiğim kadar komedi filmlerini de severim, bu iki tür birbirine başarılı bir şekilde yedirildiğinde ise o eseri alır başıma taç ederim! İşte, Siyah Giyen Adamlar tam olarak o eser. Bilim kurgu ve komedi türlerinin bu kadar ayarında bir birleşimini meydana getirmek, parodileme işinin zirvelerine çıkmak gerçekten büyük maharet. Filmde, bilim kurgu klişesi olarak gördüğünüz ne varsa çok komik bir şekilde izleyiciye aktarılıyor. Mutlaka izleyin!

Vizyon Tarihi: 1997

Türü: Bilim Kurgu, Komedi

Yönetmen: Barry Sonnenfeld

Başrol oyuncuları: Tommy Lee Jones, Will Smith, Linda Fiorentino

7. Spiderman – Örümcek Adam – IMDb 7.3

Henüz ortada bir Marvel Sinematik Evreni yok iken, süper kahraman filmleri bu kadar alışkını değildik ve mahallemizin kahramanı Peter Parker’a dair bilgilerimiz eski animasyon serisi ve çizgi romanlarla sınırlıydı. Ancak Örümcek Adam’ın ilk filmi, 2002 yılında ufuklardan beyaz atı ile gelen bir prens gibi vizyona girdi. İyi oyunculuk, iyi senaryo ve iyi görsellik ile bir çizgi roman uyarlamasının gayet başarılı olabileceğinin kanıtı niteliğinde bir eserdi. Örümcek Adam; kendime biraz nostalji yaşatmak, çocukluğuma dönmek, büyük güç sahibi olmanın büyük sorumluluk getirdiği bir hikaye ile muhatap olmak istediğimde açıp açıp izlediğim bir filmdir, tavsiye ederim.

Vizyon Tarihi: 2002

Türü: Bilim Kurgu, Süper Kahraman

Yönetmen: Sam Raimi

Oyuncular: Tobey Maguire , Kristen Dunst, William Dafoe

6. Back to the Future III – Geleceğe Dönüş III – IMDb 7.4

Bilim kurgu türü ile ucundan kıyısından alakalı olup da Geleceğe Dönüş serisini izlemeyen bir kişi dahi tanımıyorum. Bunun yanı sıra Geleceğe Dönüş serisini sadece bir kere izlemiş bir insan da yoktur sanıyorum! Geleceğe Dönüş, defalarca izlense yine tadına doyulmayacak tatlılıkta, yine bir tur daha izlenecek sevimlilikte, yine “Ne güzel filmler bunlar” dedirtecek güzellikte bir seri. Bu muhteşem serinin üçüncü filmi biraz nostalji yapmak, belki sevgilisi ile belki çocukları ile eğlenceli vakit geçirmek isteyen izleyiciler için Netflix bilim kurgu filmleri arasında hazır ve nazır beklemekte.

Vizyon Tarihi: 1990

Türü: Bilim Kurgu, Macera, Komedi

Yönetmeni: Robert Zemeckis

Başrol oyuncuları: Michael J. Fox, Christopher Lloyd, Mary Steenburgen

5. Limitless – Limit Yok – IMDb 7.4

Limitless; kendimi yetersiz bulduğum, zihnime, beynime, aklıma doping yapma ihtiyacı duyduğum zamanlarda izlediğim bir film. İnsanlığın en temel ihtiyaçlarından birine yöneliyor ve bunu yaparken ziyadesiyle zekice bir senaryoya, bol bol aksiyona, peş peşe sıralanan akıl oyunlarına, başvuruyor.  İnsan beyninin en üst düzeyde çalışmasını sağlayan bir ilaç geliştirilmiştir ve bu ilacın bir miktarı, hayatının ipini elinden kaçırmış, hem özel hayatında hem iş hayatında sıkıntılar olan başarısız bir yazarın eline geçmiştir. Bu ögelerden zaten bol bol alengir, fazlasıyla aksiyon çıkmaması imkansız gibi değil mi?

Vizyon Tarihi: 2011

Türü: Bilim Kurgu, Gerilim

Yönetmen: Neil Burger

Başrol oyuncuları: Bradley Cooper, Anna Friel, Robert De Niro

4. Cloud Atlas – Bulut Atlası – IMDb 7.4

Matrix ile sinema dünyasının altını üstüne getirmiş, bilim kurgunun popülerleşmesinde büyük pay sahibi, aşırı vizyondan kendini yitirmelerine ramak kalan Wachowskilerin bir yapımı olan Bulut Atlası birbirinden ayrı ama birbiri ile ilintili bir sürü farklı hikayeyi önünüze sürüyor. Filmin ilk kısımlarında neyin ne olduğunu anlamak zor olsa da, günümüzden yüzlerce yıl önce ve yüzlerce yıl sonra geçen bu öyküler birbirine bağlanmaya başladıkça karşınıza insanlık ile alakalı büyük bir panaroma çıkıyor. İzleyiciye de bu manzarayı hayran hayran izleyip üzerine düşünmekten başka pek bir şey kalmıyor. Zaten bilim kurgu türünün temel özelliği ufkumuzu genişletmek değil mi?

Vizyon Tarihi: 2012

Türü: Bilim Kurgu, Drama

Yönetmen: Tom Tykwer, Lana Wachowski, Lilly Wachowski

Başrol oyuncuları: Tom Hanks, Halle Berry, Hugh Grant

3. E.T – IMDb 7.8

Sevimli uzaylımız, koca gözlümüz yeşil tenlimiz ET ile ilgili fazla açıklama yapmama gerek yoktur sanırım. Bir bilim kurgu klasiği olan bu film, nerede kiminle izlense ortamın havasını ısıtmak, tatlı bir rüzgar estirmek, hassas bünyelerin gözlerini nemlendirmek gibi birtakım özelliklere sahip. Şu herkesin malumu olan ay üzerinde bisiklet sürme sahnesinde Voldemort olsa duygulanır, Joker olsa iki damla merhamet göz yaşı akıtır… Netflix bilim kurgu filmleri içerisinde bulunan bu film ile gününüze neşe katabilirsiniz.

Vizyon Tarihi: 1982

Türü: Bilim kurgu, Drama

Yönetmen: Steven Spilberg

Başrol oyuncuları: Henry Thomas, Drew Barrymore, Peter Coyote

2. 2001 A Space Odyssey – 2001 Bir Uzay Destanı – IMDb 8.3

2001 Bir Uzay Destanı, bilim kurgunun ustası Arthur C. Clarke tarafından yazılmış ve Stanley Kubrick tarafından filme dökülmüş bilim kurgu türünün yapı taşlarından biridir. Üzerinden elli sene geçmiş olmasına rağmen hala tazeliğini koruyan görselleri, akıl alan senaryosu ve Kubrick kalitesinin her noktasından aktığı anlatımı gerçekten izleyicisini mest ediyor ve farklı dünyalara sürüklüyor. Dönemimizin en başarılı yönetmenlerinden Christopher Nolan’ın çok ilham aldığını belirttiği film, Netflix bilim kurgu filmleri içerisinde sizleri bekliyor. Klasik müzik eşliğinde uzay gemisi seyretmek, bunu yaparken insan var oluşuna dair sorgulamalar yapmak isteyenlere duyurulur.

Vizyon Tarihi: 1958

Türü: Bilim Kurgu, Drama

Yönetmen: Stanley Kubrick

Başrol oyuncuları:  Keir Dullea, Gary Lockwood, William Sylvester

1. Matrix – IMDb 8.7

Bir yerlerde bilim kurgu sinemasına dair bir muhabbet açıldığında Matrix’ten bahsetmeden duramam. Matrix sadece kendi alanında değil, tüm alanlarda sinemacılığın seyrini değiştiren, çağ açıp çağ kapatan bir film. Biz şu an 2001 Bir Uzay Destanı’nı nasıl değerlendiriyorsak, elli sene sonra Matrix’i de aynı şekilde değerlendirecekler. Kült haline gelmiş kostümlerle, görsellerle, derin felsefi repliklerle, gerçekliğin doğasına yapılan sorgulamalar ile Matrix, insanlık tarihine adını yazdıran filmlerden biri oldu. Bu şaheseri henüz izlemediyseniz ya da tekrar izlemek istiyorsanız Netflix bilim kurgu filmleri içerisinde arama yapabilirsiniz.

Vizyon Tarihi: 1991

Türü: Bilim Kurgu, Aksiyon

Yönetmen: Lana Wachowski, Lilly wachowski

Başrol oyuncuları: Keanu Reeves,Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss, Hugo Weaving

Netflix’ten sizin için seçtiğim bilim kurgu filmlerinin sonuna geldik. Tabii ki platformdaki içerikler bundan ibaret değil. İçeriği size burada gösterebileceğimden kat kat fazlasıyla, henüz benim de tanışmadığım onlarca güzel bilim kurgu filmi ile dolu. Bu yüzden yazıyı bu kadarla sınırlı tutup Netflix’te film keşiflerine başlayacağım. Sizlere iyi seyirler dilerim.  İzlediğiniz filmlerle alakalı yorumlarınızı paylaşmayı unutmayın!

Diğer Netflix Listelerim:

Netflix Korku ve Gerilim Filmleri

Netflix Komedi Filmleri

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *