Ben Efsaneyim Filmi Konusu

Francis Lawrence’ın yönettiği ve baş rolünün de Will Smith olduğu 2007 ABD yapım film bilim kurgu türündedir. İngilizce özgün adıyla “I am Legend” filmidir. Bu filmde Smith yeryüzünde insan yapımı olan virüsten etkilenmeden hayatta kalan tek insan olduğunu düşünen askeri bir viroloğu canlandrmaktadır. Virüs salgını ile başlayan bir yolculuğu konu edinmiştir.

Filmin Konusu

Robert Neville başarılı bir bilim insanıdır. İnsanlığı yok edeceğine inanılmakta olan ve önüne geçilemeyen tehlikeli bir virüs bulaşmıştır. Bu virüs çok kısa bir süre zarfı içerisinde birçok insanın ölümüne neden olmuştur. Virüs dünya nüfusunun büyük bir bölümünü geceleri avlanan mutatlara dönüştürmüştür. Salgını başlamş olduğu New York şehrinde Neville hayatta kalmayı başaran tek insan olmuştur. Neville üç sene boyunca dolaşarak ve radyo frekansları yayarak hayatta kalan insanlar ulaşmaya çalışmaktadır.

Neville İzleniyor!

Ben efsaneyim filminde ana karakter Neville aslında yalnız değildir ve bütün hareketleri izlenmektedir. Salgından sağ kurtulmayı başaran mutatlar ve eski insanlar Neville’nin bir yanlış yapmasını beklemektedirler. Bekledikleri durum en nihayetinde olur ve Neville ölümcül bir hataya düşer. Eski insanların ve mutatların kurdukları tuzağa düşen Neville bu tuzaktan çok zor bir şekilde kurtulmayı başarır. Ancak Neville bu başarıyı onu kurtarmak adına kendisini feda etmiş olan köpeğine borçludur. Bu durum Neville’yi son derecede üzmüştür. Neville bu durum ardından artı umudunu ciddi anlamda yitirmiş bulunmaktadır. Bu durum karşısında Neville intikam almak adına gece yarısı mutatlara saldırır. Ancak mutatlar oldukça kalabalıktır. Birkaç tensini öldürse bile bu tam bir intikam olamaz.

Neville tam ölümle burun buruna gelmiştir. Ancak bu esnada büyük bir ışık patlaması meydana gelmiştir. Bu durum ardından üç sene boyunca aramış bulunduğu ancak bir türlü bulamadığı hayatta kalan bir çocuk ve bir kadın görülür. Bu kadın ve çocuk Neville’yi kurtarır. Neville’nin hayatını kurtaran kadın yani Anna hala hayatta kalan insanların var olduğunu ve bir bölgede toplandıklarından bahseder. Bu esnada Neville ve Anna’yı bir tehlike beklemektedir. Ancak bu tehlikeden tamamen habersizlerdir. Anna güneş henüz doğmadan eve dönmüştür ve bununla birlikte peşinden mutatların onu takip ettiğinin farkına varmamıştır. Ertesi gün olmuştur ve hava kararmıştır. Havanın kararmasıyla birlikte mutatlar saldırıya geçmiştir. Bunun üzerine kalan insanlar daha güvenli olmasından dolayı Neville laboratuvarına geçerler. Ancak mutatlar oraya da sızmayı başarırlar. Bunun üzerine mutatlar ile diğer insanlar ve Neville arasında yalnızca kırılmaz bir cam yer almaktadır.

Böylelikle de Robert Neville laboratuvarında mutatlar üzerine yaptığı deneylerden olumlu sonuçlar aldığın görmektedir. Böylelikle de artık bir umudun ve tedavinin olduğunu anlarlar. B esnada camın kırılmasına son derecede az bir zaman kalmıştır. Neville mutatlardan aldığı örneği Anna’ya teslim eder ve patlamadan etkilenmelerine engel olmak adına onları küçük bir sığınağın içerisine yerleştirir. Neville için artık hiçbir umut kalmamıştır. Çünkü Neville mutatlar ile boğuşurken bir mutat tarafından ısırılmıştır. Neville ve mutatlar arasında yer alan cam kırılmak üzereyken Neville çekmeceden bir el bombasını alır ve o esnada patlama gerçekleşir. Bu anda da Neville’den aldığı kan örneğini teslim alan Anna güvenli bölgeye ulaşır. Güvenli bölgeye ulaştığı anda kan örneğini görevlilere teslim etmeyi başarır.

Bir virüsle başlayan salgını konu edinen Ben Efsaneyim filmi dünya çapında iyi haşlat elde eden en iyi filmler arasında yer almaktadır. Ayrıca bu filmin uyarlandığı roman da Richard Matheson’un yazdığı Ben Efsaneyim romanıdır.

Bir cevap yazın