Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu Filmi

Daha 15 yaşında iken kırmış olduğu dünya rekoru sayesinde bütün ülkenin kalbini fetheden şampiyon halterci Naim Süleymanoğlu’nun hayatını anlatan film “Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu” izleyicilerin büyük beğenisini kazanmayı başardı. Filmin detaylar hakkında merak edilenler için bu yazıyı hazırladık.

1980 yıllarında ülke içerisinde darbe meydana gelmiştir. Ülke darbenin amansız günlerini yaşarken herkes perişan bir halde hayatını devam ettirmeye çalışmaktadır. İşte tam da bu günlerde Bulgaristan’dan Türkiye’ye bir kahraman gelmiştir. Naim Süleymanoğlu yani namı değer Cep Herkülü adeta 55 milyon insanın umudu olmayı başarmıştır. 1.55 boyunda olan bu süper kahraman olimpiyatlardan ve spor müsabakalarından almış olduğu saysız ödül sayesinde Türkiye’nin gururu olmayı başarmıştır. Ülkemizin gururu olan Cep Herkülü’nün anısını yaşatmak adına yapılmış olan bu film birçok kişinin büyük ölçüde beğenisini kazanmayı başarmıştır.

Filmin yönetmeni Ayla filminin de yönetmeni olan Mustafa Uslu;

Ayla filmi ile Türkiye’yi büyük bir duygu eline sokan Mustafa Uslu bu kez de Cep Herkülü’nde yönetmenliği ele alıyor. Uslu, “İnsanları kemik gibi birbirine kilitleyecek.” Sözüyle merak uyandırmıştı. Dediği gibi film ile insanların beğenisini kazandı ve iddialı olduğunu da en başından gösterdi.

Biyografik belgesel türüyle vizyona giren Naim Süleymanoğlu: Cep Herkülü filminin dağıtımcı şirketi ise CGV Mars Dağıtım.

Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu Filmi Oyuncuları

  • Hayat Van Eck ( Naim Süleymanoğlu)
  • Yetkin Dikinciler ( Süleyman Süleymanoğlu)
  • Gürkan Uygun (İlk antrenörü Enver Türkileri)
  • İsmail Hacıoğlu (Süleyman Türkoğlu’nun Türkiye’ye iltica etmesini sağlayan ekipte yer alan kişi)
  • Uğur Güneş
  • Selen Öztürk (Annesi Hatice)
  • Renan Bilek
  • Bülent Alkış
  • Barış Kiralioğlu

 

Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu Filmin Konusu

En iyi filmler arasında yer alabilecek filmlerden birisi olan “Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu” biyografi belgeseli türünde bir filmdir. Ülkemizi sağladığı başarılar ve almış olduğu madalyalar ile gururlandıran milli haltercimiz Naim Süleymanoğlu’nun hayatını konu edinmektedir. Ülkemiz ve dünya spor tarihinde adını altın harfler ile yazdırmayı başarmış olan Cep Herkülü ilk dünya rekoruna imza attığında henüz 15 yaşında idi. Spor kariyerine 7 tane dünya rekoru, üç farklı olimpiyattan üç tane altın madalya, 6 Avrupa şampiyonluğu, 7 dünya şampiyonluğu ve daha nice başarılar sığdırmayı başarmıştır. Naim Süleymanoğlu’nun hayatının ele alındığı bu filmde Cep Herkülü karakterine Hayat Van Eck can vermiştir.

Film Hakkında

Türk asıllı halter sporcusu Naim Süleymanoğlu bazısı bir daha kırılamayacak olan 47 rekorun sahibi olmuştur. 50 yıllık başarılarla dolu hayatının son dönemlerinde ciddi bir çöküş yaşamıştır. Naim Süleymanoğlu ile ilgili detaylara yer verilen biyografik filmin yönetmenliğini Mustafa Uslu yapmıştır. Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu filmi senaryosunu Naim Süleymanoğlu’nun kardeşi olan Muharrem Süleymanoğlu’nun anılarını yazdığı, “Kardeşim Cep Herkülü” kitabından esinlenerek Barış Pirhasan hazırlamıştır.

Filmin ikinci kısmına kadar genç sporcunun kazanma ve başarma hırsı gösterilmektedir. Bunun yanında duygusal bir an ile oğul arasındaki ilişki gösterilmektedir. Daha sonrasında Bulgaristan’ın Türk asıllı vatandaşlara kimliğini unutturma yaptırımları uygulamaya başladıkları sırada film sporcu hikâyesinden sıyırılarak politik bir hal almaya başlıyor. Naim Süleymanoğlu Dünya Halter Şampiyonası sırasında kaçarak Türk Büyükelçiliğine sığınıyor. Bu durumda film sporcu hikâyesinden tamamen sıyrılıyor ve Naim Süleymanoğlu baş karakter olacakken bir anda başka konuyu esas alan filmde herhangi bir figür haline geliyor. Bu durum film için her ne kadar eksi bir imaj çizse de Naim Süleymanoğlu’nun başarılarla dolu hikâyesi harika bir oyunculuk ile izleyicilere aktarılıyor.

Bir cevap yazın