Filinta Dizisi Konusu, Oyuncuları, Karakterleri

Yönetmenliği Kudret Sabancı tarafından gerçekleştirilen Filinta dizisi TRT ekranlarının sevinerek izlenen dizilerinden bir tanesidir.

Filinta Dizisi Konusu

Bir Osmanlı Polisiyesi” sloganı ile yer alan dizi içerisinde polis teşkilatından, Osmanlı’ya ait çeşitli kademelere sızmış bir yabancı istihbarat güçlerine ait mücadeleden bahseder. Bunun yanı sıra o döneme ait İstanbul sınırlarında yaşanan olayları konu edinir. Yer adları ekranda seyircileri için Osmanlıca yazılıyor. Galata kadısı olarak yer alan Gıysettin Hatemi ve onun kendisinin bizzat yetiştirmiş olduğu Galata Amiri Filinta Mustafa etrafında dönmeye devam ediyor.

Mustafa; İstanbul’dan Rumeli taraflarına kaçak silahlar ile sevkiyat yapan, o bölgeye ait olan ayrılıkçı unsurlara destek olarak yer alan gizli çetenin peşine düşmesi ile başlar. En yakın arkadaşı ve kendisi gibi yetim olan Zabıt Ali ile beraber ölüme yürür ve büyük bir kumpasın ortasına girerler. Olayın devamında Ali ölürken Mustafa hapse girer, Gıyasettin Hatemi en son huzura çıkar ve Mustafa bir şartla affedilir.

Filinta Dizisi Oyuncuları Kimdir?

Filinta dizisi sevilen oyuncu kadrosu ile dikkatleri çekiyor. Oldukça başarılı ekibi sizler için derledik. Gelin bakalım dizideki oyuncular kim?

  • Filinta Mustafa; Sevilen oyuncu Onur Tuna 1988 doğumludur. Hayatına oyunculuk, mankenlik ve şarkıcılık yaparak devam ederken en son oyunculuğa başlamıştır. 9 Eylül Üniversitesi içerisinde eğitim hayatını tamamlamıştır.
  • Kadı Gıyasettin Hatemi; Sevilen oyuncu Mehmet Özgür İstanbul Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nden mezun olmuştur. Sanat yaşamına 1988 yılında Antalya’da dil kursuna katılmış ve buradaki tiyatro etkinliği ile başlamıştır. 2004 yılında ilk kez televizyonda sevenleri ile karşılarına çıkmıştır.
  • Boris Zaharyas; Herkesin hayranlıkla izlediği sevilen oyuncu Serhat Tutumluer 1972 yılında Eskişehir sınırlarında dünyaya geldi. İstanbul Üniversitesi içerisinde ilk olarak Sosyoloji bölümüne başlamış fakat Hacettepe Üniversitesi içerisinde Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümüne devam etmiştir. 1997 yılından beri tiyatro hayatına devam etmiştir.
  • Azize; Herkesin oldukça sevdiği Naz Elmas, Özel Kalamış Lisesi 2001 yılı mezunlarından bir tanesi. Aynı yıl sınavı kazanarak Yeditepe Üniversitesi içerisinde Meslek Yüksek Okulu Reklamcılık Yönetimi Bölümünü kazanmıştır. Fakat orada olmak yerine aynı üniversite sınırlarında Tiyatro Bölümüne gitmeyi tercih etmiştir. Annesi pedagoji uzmanı olan oyuncunun babası da reklamcıdır.
  • Lara Zaharyas; Sevilen isimlerden bir tanesi olan Damla Aslanalp. 1990 yılında Almanya’da doğmuştur. Miss Turkuaz yarışması üçüncüsü olmuştur.
  • Hasan rolündeki Kayra Şenocak 1978 yılında İstanbul sınırlarında dünyaya gelmiştir. Tiyatro bölümü mezunu genç isim birçok yapım içerisine yerini almıştır.
  • Esat Paşa rolündeki Yosi Mizrahi, tiyatro ve dizi- sinema oyuncusudur. Sanat hayatına tiyatro ile başlamıştır.
  • Zülfü karakteri ile Reshad Strik, Avustralya’da 1981 yılında dünyaya gelmiştir.
  • Zeyrek rolü ile yer alan Kemal Zeydan, Acun Ilıcalı programları arasında yer alan Yetenek Sizsiniz yarışmasında finale gelen isimlerden bir tanesidir.
  • Fotoğrafçı Abdullah Efendi rolü ile yer alan Kamil Güler; İstanbul Kraliyet Tiyatrosu kurucularından bir tanesidir.

Bir cevap yazın