Harry Potter’ın Bütün Filmleri

Ünlü İngiliz Yazar J.K Rowling’in eserlerinden olan Harry Potter eseri, 7 kitap halinde yayımlanmış bir fantastik roman serisidir. Yakalamış olduğu satış miktarı ve Dünya üzerinde elde ettiği ün sayesinde edebiyat tarihe adını yazdırmayı başarmış olan bu seri ayrıca film haline getirilmiştir. Warner Bros tarafından üstlenilen film serisinin ilk filmi Harry Potter ve Felsefe taşı, son filmi ise Harry Potter ve Ölüm Yadigarları: Bölüm 2’dir. Harry Potter kitap serisinin son kitabı 8.5 milyon üzerinde bir satış rakamı yakalayarak rekor kırmış iken, Harry potter son filmi ise 7.7 milyon dolar kazanım sağlamıştır. Şimdi sizlere Harry Potter filmleri hakkında çok kısa bir özet geçeceğiz ve bu film serisini mutlaka izlemeniz gerektiğini göstereceğiz!

1.Harry Potter ve Felsefe Taşı

Harry Potter ve Felsefe Taşı kitap serinin ilk kitabı olmakla birlikte aynı zamanda ilk filmidir. İlk filmde Harry Potter, küçük yaşta ailesini bir trafik kazasında kaybettiği için teyzesinin ve eniştesinin yanında kalmaktadır. Teyzesi, eniştesi ve kuzeni Dudley tarafından sürekli ezilen Harry, gerçek kimliğinden habersiz bir şekilde yaşamaya devam etmektedir. Fakat Harry 11 yaşına geldiğinde yetenekleri gün geçtikçe belirmeye başlamıştır. Bir süre sonra Hogwarts Büyücülük Okulu tarafından çağırılacaktır. Teyzesi ve eniştesi buna engel olmaya çalışsa da, Harry gerçek kimliğini öğrenecek ve artık ailesinin ölümüne sebep olan kişiyi bulmanın peşine düşecektir. Harry Potter ve Felsefe Taşı oyuncular arasında Harry’i Daniel Radcliffe canlandırmaktadır.

2. Harry Potter ve Sırlar Odası

Harry Potter ve Sırlar Odası serinin ikinci filmi olmakla birlikte serinin en sevilen filmleri arasında yer almaktadır. Harry Potter’ın yanında kalmak zorunda olduğu akrabaları Dursley Ailesi, Harry’i ezmeye ve kötü davranmaya devam etmektedir. Harry ise Hogwarts’da yaşadığı günleri özlemekte ve okuluna dönmeyi istemektedir. Okula dönme vakti geldiğinde Dobby adında bir cin Harry Potter’ı rahatsız etmeye başlar ve Hogwarts’a döndüğünde felaketler yaşacağını söyler. Hogwarts’da sırlar odası açılmıştır ve Harry Potter’ın başı derttedir. Harry Potter ve Sırlar Odası özet bu şekildeyken, filmini izlediğinizde sizi içine sürükleyeceğinizden eminiz!

3. Harry Potter ve Azkaban Tutsağı

Harry Potter serisi’nin üçüncü filmi olan Harry Potter ve Azkaban Tutsağı’nda Azkaban Kalesi’nde 12 yıl boyunca esir olarak tutulmuş seri katil Sirius Black’in kaçışı konu alınmıştır. 13 kişiyi öldüren bu katil, artık Harry Potter’ın peşindedir. Hogwarts Büyücülük Okulu’nun başarılı öğrencisi Harry Potter’ın yakasından düşmeyen Black için Hogwarts’a koruma yöntemi olarak ruh emiciler getirilir. Her türlü koruma yöntemine karşı kendisi savunmasız hisseden Potter, kendini bambaşka olayların içinde bulur.

4. Harry Potter ve Ateş Kadehi

Harry Potter ve Ateş Kadehi kitap 4.kitap olmakla birlikte serinin 4.filmi olarak oldukça aksiyonlu geçmiş bir filmdir. Harry yaz tatilinde Ron ve Hermonie’yle oldukça keyifli vakitler geçirdikten sonra 4.yılı için Hogwarts’a dönmüştür. Bu filmde Lord Voldemort ile karşı karşıya gelecek olan Harry, birçok olayın üstesinden gelmek zorunda kalacaktır. Ateş Kadehi’ne isminin yazılmasıyla kendini hiç beklemediği yerlerde bulan Harry, 2 büyücülük okuluna karşı Hogwarts’ı temsil eden kişi olacaktır. Birden fazla maceranın bulunduğu Harry Potter ve Ateş Kadehi özet bu şekildeyken, filmdeki aksiyon dolu sahneler izleyicileri mest etmeyi başarmıştır.

 

 

5. Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı

Serinin 5.filmi olan Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı filminde insanlara Voldemort’un geri döndüğünü anlatmaya çalışan Harry’e Dumbledore ve bazı öğrenciler dışında kimse inanmamaktadır. Özellikle Sihir Bakanı’nın bunlara inanmaması ve önlem almaması ile işler daha çok kızışır. Artık bütün büyücüler tehlike altındadır. Sihir Bakanlığı her şeyi kontrol altına almak adına Hogwarts’a Dolores Umbridge’i yollar ve okul öğrenciler için bir zindan’a dönüşür. Harry Potter’ın Hogwarts’daki en zor yıllarından biri olan filmde gizemler gün geçtikçe artmaktadır.

6. Harry Potter ve Melez Prens

Harry Potter film serisinin 6.filmi olan Harry Potter ve Melez Filmi’nde Harry, Hogwarts’da ders sırasında bir kitap bulur. Kitabın içerisinde “Bu kitap Melez Prens’e aittir” yazmaktadır. İçerisindeki büyülerle derslerde başarıyı yakalayan Harry, bu kitabın gizemini çözmek için araştırmalara başlayacaktır. Harry Potter’ın arkadaşlarıyla birlikte giriştiği araştırmalar sırasında Dumbledore’un yardımı Voldemort karşısında işlerini kolaylaştırsa da, Harry ve arkadaşlarını ciddi olaylar beklemektedir. Harry Potter ve Melez prens ödüller alarak dünya çapında 9 milyon satışı ile rekor kırmayı başarmıştır. Harry Potter ve Melez Prens oyuncular arasında Emma Watson, Rupert Grint gibi başroller yerini alırken, Alan Rickman, Michael Gambon ve Bonnie Wright gibi birçok isim de öne çıkmaktadır.

7. Harry Potter ve Ölüm Yadigarları: Bölüm 1

Serinin son kitabı olmasına rağmen 1 filmde değil 2 filmde konu edilen Harry Potter ve Ölüm Yadigarları: Bölüm 1, serinin en heyecanlı filmleri arasında yerini almayı başarmıştır. Harry, Ron ve Hermonie Voldemort’un ölümsüzlüğüne sebep olan hortkulukların peşine takılmış ve onları aramaktadır. Bu sefer Dumbledore’un korumasından uzak bir şekilde yola çıkan 3 kahraman, Voldemort’u canlı tutan şeyleri yok etmekte kararlıdır. Birbirlerine her zaman destek çıkan ve birbirlerinin yanında olan üç arkadaş, şimdi daha fazla güvenilir olmak zorundadır. Çünkü onları ayırmaya çalışan ve aralarına fitne sokan güçler peşlerini bırakmayacaktır. Büyücülük dünyası Lord Voldemort’un dönüşüyle onun düşmanları için cehennem haline gelmiştir. Herkes tehlike ve korku altında yaşamaktadır.

Fakat savaş kaçınılmaz son olduğu için, herkes ona karşı savaşmak zorundadır. Voldemort’un ölüm yiyicileri Sihir Bakanlığını ele geçirerek terör estirmeye devam ederken, Voldemort yancısı olmayan herkesi tutuklamaktadırlar. Lord Voldemort’un asıl istediği şey ise Harry Potter’dır. Ölüm yiyiciler Harry Potter’ı canlı bir şekilde teslim etmek için aramaktadırlar. Fakat Harry Potter’ı ele geçirmeye çalışan ölüm yiyiciler bunu bir türlü başaramazlar. Harry ise tüm tehlikelere karşı hortkulukları arayarak Voldemort’u yok etmeye çalışmaktadır. Harry hortkulukları ararken bir efsane olan Ölüm Yadigarları’nı ortaya çıkarır. Ölüm Yadigarları efsanesi gerçekleştiğinde Voldemort büyücülük dünyasını ele geçirebilecek ve üstün olmayı başarabilecektir. Harry’nin sağ kalan çocuk olması geçmişte belirlenmiş bir olayken, geleceğinin bu denli etkilenmesi ise kaçınılmazdır. Harry Potter sıradan bir çocuk değildir, o Lord Voldemort’u yok edebilecek tek kişidir. Harry Potter 8 ‘den önce gelen bu film , sonlara doğru merak duygunuzu canlandırarak içine sürüklemeye devam edecek.

8. Harry Potter ve Ölüm Yadigarları: Bölüm 2

Harry Potter ve Ölüm Yadigarları Bölüm 2 olarak piyasaya sürülen ve Harry Potter 8 olarak da bilinen Harry Potter serisinin son filmi, yaşattığı heyecan ile izleyicileri etkilemeyi başarmıştır. Son filmde hortkuluklardan bazılarını bularak yok eden Harry, Hermonie ve Ron’la hareket ederek Dumbledore’un verdiği görevleri bitirmeye çalışır. Ölüm yiyenlerle karşı karşıya gelerek birçok olayın üstesinden gelecek olan 3 arkadaş, Lord Voldemort’un güçlenmesini umursamayarak ölüm yiyenleri etkisiz hale getirecek ve hortkulukları yok etmek için elinden geleni yapacaktır. Ölüm Yadigarları’nın gizemine ulaşmak için sınırları zorlayan ekibi ve Büyücü Dünyasını büyük bir savaş beklemektedir.

Bir cevap yazın