Suskunlar Dizi Konusu, Oyuncuları ve Karakterleri

Suskunlar, gelmiş geçmiş en iyi Türk dizilerinden birsi. Hatice Memiş ve Çağrı Lostuvalı’nın yönetmen koltuğunda oturduğu dizi, Anıl Eke ve Pınar Bulut tarafından yazılmıştır. Aytekin Ataş tarafından bestelenen dizi müzikleri; yıllardır hala akıllarda yer etmiş durumda.

Suskunlar dizisi başrollerini ise Sarp Akkaya, Murat Yıldırım, Aslı Enver, Güven Murat Akpınar, Berk Hakman ve Pelin Akil oynamaktadır. 2012 yılının Mart ayında Show TV’de başlayan dizi, birçok izleyiciden ve eleştirmenden olumlu eleştiriler almıştır.

21 Haziran 2012 tarihinde ise sezon finali yapmıştır. 2. Sezonun 6 Eylül 2012 tarihinde başlaması ile, beklenilen ivmeyi kazanamadan büyük bir düşüş yaşayan dizi, 2 Aralık 2012 tarihinde final bölümü ile ekranlara veda etmiştir.

Suskunlar Dizisinin Konusu

Suskunlar dizisi, Kuyu Dibi mahallesinde kardeş gibi büyüyen Ecevit, İbrahim, Bilal ve Zeki’nin küçük yaşta yaptıkları masum bir hata nedeni ile hapse girmeleri ve hapishane içerisinde tecavüze uğramalarını, darp edilmelerini konu alır. Bu olaylar silsilesinin ardından hayatları alt üst olur ve dizi konusu böylelikle başlar.

Bu dört yakın arkadaş; birbirlerine başlarına gelen olayları unutacaklarına ve sonrasında hatırlamamak için birbirlerini bir daha görmeyeceklerine dair yemin eder ve söz verirler. Fakat aralarından birinin uzun süre sonra suskunluğunu bozması, katil olması ve ölmesi ile birbirlerinden bağımsız hayatlar yaşayan bu dört eski arkadaştan üçü, yeniden bir araya gelir.

Çocukluk arkadaşları olan Ahu ile beraber, geçmişte yaşadıklarının intikamını almak için plan yaparlar ve bunun üzerine yemin ederler.

Suskunlar oyuncuları ve karakterleri

Alican Yücesoy – Cebrail

İlk bölümden itibaren sürekli övülen, ismi geçen fakat kamera karşısında göremediğimiz bir karakter. Takoz İrfan’ın sağ kolu olan Cebrail, aynı zamanda Gazanfer’le de ortak iş yapmıştır. Yeniden ortaya çıktığında ise Bilal yani sarı ile kavga etmiş, akabinde Bilal tarafından öldürülmüştür.

Batuhan Başıbüyük – Ferhat

Batuhan Başıbüyük, yani dizideki adı ile Ferhat; Gurur Kutay ve Gazanfer Bircan, namı diğer Kasap tarafından öldürüldü. Öldürülme nedeni ise yaptığı hainlik ve kurallara uyum sağlamama. Dizide çok fazla görmediğimiz bu oyuncu, kısa süre içerisinde de unutuldu.

Fırat Albayram – Hasan – Çakal

Takoz İrfan’ın en has adamlarından birisidir. Her ne kadar zaman zaman tokatlasa, azarlasa da en zor işleri bu karaktere yaptırır. Genel olarak korkak bir karakteri olan Hasan yani çakal, acımasızlık konusunda da sınıfta kalır.

Fatih Paşalı – Özcan Tiryaki – Yarasa

Yarasa, yani Özcan Tiryaki. Hapishanedeyken çocuklara işkence yapan mahkumlardan yalnızca birisi. Lakabının yarasa olmasının nedeni ise, geceleri uyumamasıdır. İlk bölümde Zeki Sinanlı tarafından vurulsa da, işini Bilal Tutkun yani sarı bitirmiştir.

Reha Özcan Sait Karam – Müdür

İrfan kadar olmasa da, çocuklara karşı oldukça merhametsiz ve acımasızdır. İrfan ile yaptığı işbirlikleri ile çocukların hayatlarını ellerinden alır. Her ne kadar merhametsiz olsa da, oldukça korkak bir karakterdir. Kurnaz, bencil karakterindedir. Zaman zaman İrfan’a akıl verir ve bazı konularda destekler. Ecevit tarafından yaralanan müdür, Bilal tarafından öldürülmüştür


Mehmet Özgür İrfan Alkara – Takoz

Hiç şüphesiz ki Türk dizi tarihindeki en kötü, en merhametsiz ve en psikopat karakterlerinden birisidir. Zira tüm hayatının elinden alınması, acımasız olmasında etki etmemiştir. Karizmatik olması ve konuşma biçimi kötü karakterine ek olmasının yanında ayrıca bir özelliğidir. Gerek hapishanede, gerekse sivil hayatında daima kötü bir karakteri oynamıştır.

Aslı Enver Ahu Kumral

4 yakın erkek arkadaşın ve çetenin tek kızı. Bilal ve Ecevit Ahu’ya aşıktır. Ahu ise Ecevit’e…. Arkadaşlarına yapılanları öğrenmesinin ardından; yardımcı olabilmek için çok fazla çabalamıştır ve başarmıştır.

Tugay Mercan Zeki Sinanlı – Yanık

Zeki Sinanlı, intikam konusunda ilk adımı atmıştır. Takoz’un en yakın adamlarından birisi olan Özcan’ı vurmuştur fakat öldürememiş; bunun ardından kendisi öldürülmüştür. Yanık’ın ölümünden hemen sonra diğer 3 arkadaş bir araya gelerek; intikam almaya başlamıştır.

Güven Murat Akpınar İbrahim Kene – Iska

Iska, yani İbrahim kene 4 arkadaş arasında hala masum ve çocuk kalandır. Her ne kadar Bilal ve Ecevit kadar olmasa da; birçok cesaretli bölümde oynamıştır. Sevdiği kadın ile evleneceği gün; sevgilisi takoz tarafından tecavüze uğramıştır.

Bir cevap yazın